Jakis Cetoniinae

Kruszczyce
Awatar użytkownika
bobek945
Posty: 80
Rejestracja: poniedziałek, 17 marca 2008, 16:59
Lokalizacja: Górki

Jakis Cetoniinae

Post autor: bobek945 »

Witam!
Prosze pomozcie. Kompletnie nie wiem co to moze byc. Ni to Oxythyrea ni Epicometis, ale raczej jakis Cetoniinae. Znaleziony 19.06.br. siedzial na mniszku. Slabo ubarwiony bialymi plamkami, lekko owlosiony, i co najwazniejsze golenie przednich nog bez zabkow, plaskie i przez lupe 5x nie widac cierni wierzcholkowych goleni przednich nog. Ja juz nie mam pojecia. Oto zdjecia:
Załączniki
a oto golenie
a oto golenie
2.JPG (6.47 KiB) Przejrzano 6073 razy
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (19.03 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Nie piszesz skąd okaz, nie podajesz jaki rozmiar i skupiasz się na odstępstwach od cech przydatnych, a nie na tych cechach, które mogą być pomocne przy oznaczaniu.

Jak dla mnie Oxythyrea funesta :razz:
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

Oxythyrea funesta

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Jak dla mnie też Oxythyrea funesta. Chyba, że to nowy dla Polski i/lub nauki gatunek ;)
Awatar użytkownika
bobek945
Posty: 80
Rejestracja: poniedziałek, 17 marca 2008, 16:59
Lokalizacja: Górki

Post autor: bobek945 »

Złapany w Polsce na Ślasku nieopodal Bielska, a dokladnie w Górkach :mrgreen: . Wymiary to okolo 15mm-znacznie wieksza od Oxythyrey ktore tez tu spotykam. Jednak z powodu tych goleni nie sadze, ze to Oxythyrea.
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

odp

Post autor: Andrzej Kurzawa »

A no to trzeba poszukać, może tu przez porównanie http://www.galerie-insecte.org/galerie/ ... iidae.html
Mała sugestia ? http://www.galerie-insecte.org/galerie/ref-5944.htm
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Wygląda to na zupełną sensację. Trzeba, żeby wypowiedzili się specjaliści w tej grupie. Sowa ma chyba nosa. :grin:

W mojej ocenie wyglada to tak: zeby na przednich goleniach posiadają i Tropinota i Oxythyrea. Moze to jakiś teratologiczny okaz (szkoda że jeden). Nawet pomijając te golenie okaz zblizony jest do innego przedstawiciela Tropinota np T.squalida squalida, który jest w pld Europie i moze jakims cudem pojawil się i u nas. To nie moja grupa - nie wypowiadam się, co do wyników, ale same cechy i okaz wygląda niezmiernie ciekawie.
Musi go ktoś zobaczyć. Porób lepsze fotki. poszukaj okazów na stanowisku - może jeszcze coś chwycisz.
Powodzenia!
Ostatnio zmieniony środa, 25 czerwca 2008, 00:14 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

100% Oxythyrea funesta wytarta z plamek.
Cecha kluczowa między Tropinota a Oxythyrea:
Przednie golenie dwuzębne - Oxythyrea
Przednie golenie trzyzębne - Tropinota
Jak widać nawet cecha kluczowa nie pomaga, ot okaz żył długo, przypuszczam iz to samica no i się mocno wytarł, mozna powiedzieć wymęczony zyciem :wink:
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Marku, to te zęby na goleniach mogą się wycierać?
Z jednej strony to może i tak, bo te chrząszcze ciągle nimi pracują... rozpychając kwiatki, czasem ziemię, próchno i in. A to ciekawe!
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

U żyjących dłużej oczywiście iż się wycierają, widziałem już np takie wytarte okazy z rodzaju Protaetia
Awatar użytkownika
bobek945
Posty: 80
Rejestracja: poniedziałek, 17 marca 2008, 16:59
Lokalizacja: Górki

Post autor: bobek945 »

A wiec Oxythyrea :sad: . A juz sie rozmarzylem :mrgreen: . Starte zeby widzialem raz u znalezionej niestety martwej samicy Lucanus cervus. Co prawda dalo sie je zauwarzyc, ale byla znaczna roznica pomiedzy zwyklymi, ktore widzialem na fotkach.
No to nic, mowi sie trudno i zbiera sie dalej :grin: .
Pozdr.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Wytarte czy wygladzone zeby na goleniach u starych osobnikow to nie jest nic niezwyklego. Rozmiar "okolo 15 mm" to troche niepowazne, jak ma sie okaz w reku to trzeba go po prostu zmierzyc, bez zadnych "okolo" (niedawno byl Philopedon plagiatus "w granicach 1 cm"; szacowanie rozmiarow bardzo czesto kuleje). Zaczyna mnie razic naduzywanie slowa "okaz" ("okaz żył długo") - jak cos zyje, to jest osobnikiem, okazem staje sie w zbiorze (bo przeciez nie zawsze chodzi o znaczenie "ale okaz!").
Pawel
Awatar użytkownika
bobek945
Posty: 80
Rejestracja: poniedziałek, 17 marca 2008, 16:59
Lokalizacja: Górki

Post autor: bobek945 »

Dokladny wymiar od czubka glowy do konca pigidium to 14mm Pawle.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Wojciech945 pisze:Dokladny wymiar od czubka glowy do konca pigidium to 14mm Pawle.
W morfologii Coleoptera nie funkcjonuje termin "czubek glowy" ;-)
Pawel
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Cetoniinae”