Potosia auregiosa - występowanie

Kruszczyce
Awatar użytkownika
Jakub Augustyniak
Posty: 108
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 21:06
Lokalizacja: Chorzelów / Kraków

Potosia auregiosa - występowanie

Post autor: Jakub Augustyniak »

kolega złowił tego chrząszcza w połowie września - od tamtej pory znalazł jeszcze 2 okazy niestety rozgniecione - ostani 4 X
Prosił mnie abym się jakos dowiedział w jakiej porze dnia wykazuja one największa aktywnośc???
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

P.aeruginosa

Post autor: Jacek Kurzawa »

Te okazy P.aurugionosa szykują się do zimowania, rzeczywiście teraz sa aktywne, sam już kilkukrotnie o tej porze się na nią natknąłem. Z moich obserwacji wynika, że P.aeruginosa jest aktywna w godzinach dopołudniowych oraz wieczorem tj około godz. 19.30 i później, co i dla mnie było to wielkim zaskoczeniem. Rzeczywiście w terenie nie spotykałem jej nigdy w południe mimo powszechnej opinii, ze Cetoninae sa gatunkami "zenitalnymi".
Teraz można na nią zapolować za pomocą zawieszonej butelki z piwem i bananami. kiedyś taką butelkę"zapomniałem" w terenie, zresztą w lato nic nie przylatywało, aż tu przypadkiem jesienią będąc na grzybach dosłownie wszedłem na nią (świetlista dąbrowa, strącił ją wiatr) i odkryłem w niej szczątki kilkunastu N.lugubris i 2 P.aerugionosa. Trudno powiedzieć kiedy dokładnie naleciały, ale sądząc z obserwacji terenowych pewnie gdzieś pod koniec września właśnie. Może warto to teraz sprawdzić? Mamy teraz świetną pogodę jeszcze kilka dni. Jutro chyba pojadę do lasu ....

PS. Właściwie to Netocia czy Cetonischema, nie Potosia, ale tak juz się przyzwyczailiśmy....

PS2. Tak wogóle potrzebuję żywe osobniki P.aeruginosa do wzmocnienia genetyki własnej hodowli. Za żywą chętnie dam 2-3 martwe :-)

PS3. Jest teraz 19:30 i właśnie zaczęły loty po akwarium! I tak jest prawie codziennie. Jak już kiedyś pisałem, swoją wzmożoną aktywność wykazują w warunkach hodowlanych wieczorem (akwarium stoi na oknie od strony zachodniej (nasłonecznionej), co jest warte odnotowania, gdyż gatunki te uważa się za zenitalne. A tu wygląda na to, że być może przemykają nam po lasach w późnych godzinach popołudniowych (że z rana latają to wiem na pewno, bo 2-3 krotnie obserwowałem żywe w terenie).
Awatar użytkownika
Jakub Augustyniak
Posty: 108
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 21:06
Lokalizacja: Chorzelów / Kraków

Post autor: Jakub Augustyniak »

Dzięki za szybką odpowiedź - swoją drogą to powiem koledze i sądzę że jeśli znajdzie jakieś żywe osobniki to chętnie sie wymieni za martwe :)
pozdrawiam

Kuba

ps. Nie mam ze soba literatury stąd pewne zauważalne błędy w nazwie tego chrząszcza za co serdecznie przepraszam - po prostu wpisałem w ciemno :D - dobrze że ktos wiedział o co chodzi :)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Potosia czy Netocia ...

Post autor: Jacek Kurzawa »

Eeeee tam - wcale nie taki błąd!!! Każdy wie o co chodzi a Forum to nie pismo taksonomiczne :-)))
W tej grupie było ostatnio parę zmian, ale najważniejsze, że wiadomo o kótry gatunek chodzi. A żeby teraz szukać czy Netocia czy Potosia? Czy Cetonischema...?
Zobaczmy na przykładzie Googli, jak ludzie piszą:
Potosia:
http://www.google.pl/search?hl=pl&q=pot ... ginosa&lr= 353 wyniki
Netocia:
http://www.google.pl/search?hl=pl&q=net ... Szukaj&lr= 55 wyników
Cetonischema:
http://www.google.pl/search?hl=pl&q=cet ... ginosa&lr= 1070 wyników

a więc zdecydowanie najczęsciej używaną nazwą dla tego gatunku jest
Cetonischema aeruginosa

Gatunek ten występuje jeszcze pod nazwą:
Protaetia aeruginosa
http://www.google.pl/search?hl=pl&q=Pro ... ginosa&lr= 104 trafienia

Jaki jest obecnie status tego gatunku? To już musiałby się wypowiedzieć ktoś doskonale zorientowany w taksonomii tej grupy.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Jako iż zanim poważnie zajęłem się wodniakami moją grupę przez długi czas stanowiły światowe kruszczyce, więc w tym temacie się trochę orientuje. Otóż obecnie najpoprawniejsza nazwa to:
Protaetia (Cetonischema) aereuginosa
Juz od dłuższego czasu w światowej literaturze na te wszystkie Potosie, Netocie i wszystkie pokrewne jest jeden rodzaj Protaetia a te dawne rodzaje Potosia, Netocia, Cetonischema, Eupotosia itp, na świecie jest tego więcej, to podrodzaje tego rodzaju.
Tak podaje w tej chwili najnowszy światowy katalog Cetoniidae oraz takiego nazewnictwa używał najwybitniejszy badacz kruszczyc Miksic już w latach 60-siątych, tylko nasza litearatura jakoś tego nie uznawała i u nas te nazwy nie funkcjonowały poprawnie.

[ Dodano: 2004-10-06, 23:09 ]
Tak przy okazji wymienię dla informacji wszystkie polskie kruszczyce i jakie są ich obecne nazwy (podrodzina Cetoniinae s.str.):

- Cetonia (Cetonia) aurata (Linnaeus, 1761)
- Protaetia (Cetonischema) aeruginosa (Drury, 1770)
- Protaetia (Eupotosia) affinis (Andersch, 1797)
- Protaetia (Liocola) lugubris (Herbst, 1786)
- Protaetia (Potosia) cuprea metalica (Herbst, 1782)
- Protaetia (Potosia) fieberi (Kraatz, 1831)
- Protaetia (Netocia) hungarica (Herbst, 1790) - kiedyś wykazana, ale bardzo wątpliwe jest jej obecne występowanie w Polsce
- Oxythyrea funesta (Poda, 1761)
- Tropinota (Epicometetis) hirta (Poda, 1761)
Ostatnio zmieniony czwartek, 30 lipca 2009, 01:36 przez Marek Przewoźny, łącznie zmieniany 1 raz.
Cezary
Posty: 178
Rejestracja: wtorek, 16 czerwca 2009, 13:57
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: Cezary »

Marek Przewoźny pisze:Protaetia (Liocola) lugubris (Herbst, 1786)
Czy istnieje Polska nazwa do tego chrząszcza???
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Protaetia lugubris

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Z tego co pamiętam Protaetia lugubris to "śniedziak", przynajmiej w starszych pozycjach literaturowych tak było podawane.

Pozdrawiam
Rafał Ruta
Posty: 250
Rejestracja: poniedziałek, 12 kwietnia 2004, 11:26
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Rafał Ruta »

Obowiązująca nazwa Protaetia lugubris (Herbst, 1786) to obecnie Protaetia marmorata (Fabricius, 1792)
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

ja się spotkałem z polską nazwą "wepa"
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Cetoniinae”