Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest sobota, 23 cze 2018, 21:10

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: dorcus parallelipipedus
PostNapisane: poniedziałek, 11 maja 2009, 16:12 

Witam,mam takie pytanie czy dorcus parallelipipedus to zagrożony gatunek?? Nobo miałem szczęście spotkać 15 sztuk w próchnie i są tam ciągle ;) :mrgreen:

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:58 

Witam
Dorcus p. nie wydaje się zagrożonym chrząszczem w Polsce (mimo, że podlega ochronie gaunkowej). Nie raz spotykałem kilka - kilkanaście okazów w jednym miejscu. Chrząszcze chętnie przylatują do ran na drzewach, z których wycieka sok.
Pozdrawiam  :wink:

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 11 maja 2009, 18:24 

na Opolszczyźnie, na sporym terenie latem jest to bardzo pospolity owad.

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 11 maja 2009, 20:40 

OK dziękuję bardzo.

Tytuł: Re: dorcus parallelipipedus
PostNapisane: czwartek, 14 maja 2009, 12:52 

Specjalność: Tenebrionidae
kamilz29 napisał(a):
Witam,mam takie pytanie czy dorcus parallelipipedus to zagrożony gatunek?? Nobo miałem szczęście spotkać 15 sztuk w próchnie i są tam ciągle ;) :mrgreen:

Ja odnoszę jednak wrażenie, że miejsc dogodnych do zakończenia rozwoju Dorcusa jest coraz mniej.  Na stanowiskach, gdzie przed wieloma laty pełno było i larw i imagines, dziś już nie ma często odpowiednich materiałów rozwojowych, lasy robią się coraz bardziej suche, spada wilgotność substratu i Dorcusa spotykam rzadziej ( okolice Szczecina, Trzebieży, Pilchowa ).  Ponadto - w znalezionych okazach rosnie udział osobników słabiej rozwiniętych. Myślę że w wieloletniej perspektywie liczebność tego gatunku wykazuje tendencję spadkową. Pozdrawiam

Zobacz profil WWW 

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 31 maja 2009, 19:09 

Rafał,

W moich terenach coraz częściej zaczynam widywać dorcusy. W kilku kolejnych pniakach w mojej okolicy zdarza mi się znajdywać masówkę. :razz:

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 31 maja 2009, 19:19 

Lokalnie na pewno częscto spotyka się liczne populacje, ale tych miejsc jest jednak co raz mniej... Ubywa starych drzewostanów, leżące kłody są usuwane z lasów więc i miejsc na dokończenie rozwoju larwalnego jest generalnie co raz mniej.... A szkoda - bo to piękne owady ! Spróbuj prześledzić okolicę na przestrzeni 10-15 lat a prawdopodobnie stwierdzisz to samo.... Pozdrawiam :)

Zobacz profil WWW 

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 1 cze 2009, 12:27 

U mnie, w w samym Wolinie (zachodniopomorskie) w tym roku zaobserwowałem już na chodnikach dwa samczyki tego gatunku.

Tytuł: odp.
PostNapisane: poniedziałek, 1 cze 2009, 13:18 

inne zainteresowania: WOT
20.X.2007 Warszawa Lasek Bielański     :cool:

Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 78.83 KiB | Przeglądane 2070 razy ]

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 1 cze 2009, 17:09 

U mnie ten gatunek ma czarną, matową barwę.

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 1 cze 2009, 18:40 
Maciej Zelek napisał(a):
U mnie ten gatunek ma czarną, matową barwę.

Bo on ma czarna matową barwę, ten okaz Carabusa12 pewnie jest nie wybarwiony do końca, może opuścił albo został zmuszony przez okoliczności do opuszczenia kolebki wcześniej?

Co do ,,rzadkości" Dorcusa, generalnie może w Szczecinie jest z nim kiepsko ale generalnie wszędzie się go spotyka. Co do uwagi Rafała dotyczące usuwania spróchniałych pni etc... powiem, że spotykałem go w kawałkach starych belek z więźb (leżących w trawie) starych domów, tudzież resztkami desek starych wiejskich ławeczek w opuszczonych wsiach...Przyznam że było go tak dużo, że sam byłem zdziwiony. Piękny to chrząszcz zasługuje na pewno na ochronę, ale raczej ze względu na jego urodę niż rzadkość. :mrgreen:  :mrgreen:

Tytuł: odp.
PostNapisane: poniedziałek, 1 cze 2009, 20:38 

inne zainteresowania: WOT
i tu Przemek ma rację
okaz został znaleziony pod korą
Pzdr.

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 1 cze 2009, 20:45 

UTM: CA56
U mnie tzn. w katowickim Lesie Murckowskim obserwowałem Ciołka kilkukrotnie i, z wyjątkiem zamierzchłej przeszłości, zawsze były to pojedyncze osobniki. Dodatkowo, moje poszukiwania z ostatnich trzech lat były bezowocne. W tym roku może miałem więcej szczęścia, a może trafiłem właśnie na TEN rok. W każdym razie dotychczas (A.D. 2009) spotkałem go trzykrotnie, dwie urocze panie i jeden pan.

A tak z ciekawości, chciałbym wiedzieć jak się ma pojaw Ciołka do wysypu jego "Wielkiego Brata"? Mój obiektyw ma na niego wielki apetyt, może więc w tym roku przebrnę przez pokłady konformizmu i ruszę dupsko leniwe na poszukiwania...

Załączniki:
DSC_4203.jpg
DSC_4203.jpg [ 128.5 KiB | Przeglądane 2066 razy ]
DSC_4136.jpg
DSC_4136.jpg [ 127.61 KiB | Przeglądane 2066 razy ]
DSC_3442.jpg
DSC_3442.jpg [ 103.3 KiB | Przeglądane 2061 razy ]
 Zobacz profil WWW 

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 2 cze 2009, 12:09 

[quote="Delog"]A tak z ciekawości, chciałbym wiedzieć jak się ma pojaw Ciołka do wysypu jego "Wielkiego Brata"?[quote]

Hhm, tego nie wiem, nigdy nie obserwowałem w naturze Lucanusa; mój znajomy twierdzi jednak że w Puszczy Bukowej widział z 10 lat temu jelonka na dębie; miałem też informacje od mieszkańców z jednej z wiosek nad Zalewem Szczecińskim że w latach 80-tych był masowy pojaw chrząszcza "jelonka".  Ale jak to często bywa - ludzie miejscowi mylą jelonki z innymi dużymi chrząszczami...

Zobacz profil WWW 

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 2 cze 2009, 12:37 
Delog napisał(a):
chciałbym wiedzieć jak się ma pojaw Ciołka do wysypu jego "Wielkiego Brata"?

Tutaj na masówkę raczej nie ma co liczyć tak mi się wydaje....

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 2 cze 2009, 20:03 

UTM: CA56
Przemek Zięba napisał(a):
Delog napisał(a):
chciałbym wiedzieć jak się ma pojaw Ciołka do wysypu jego "Wielkiego Brata"?

Tutaj na masówkę raczej nie ma co liczyć tak mi się wydaje....

Przemku, w moim niezbyt precyzyjnie sformułowanym zdaniu, które cytujesz chodziło mi o czas pojawu jelonka. Dorcus już grasuje, upajając się swobodą, ciekaw więc jestem kiedy i Jelonek opuści pielesze. Czyli w jakim czasie najlepiej planować poszukiwania w miejscach jego potencjalnego pojawu (nie liczę na masówkę w klimatach Amphimallon solstitialis   :lol: ).

Teraz jeszcze ta polska pogoda..., słyszałem na przykład, że okres pojawu jelonka zbiega się z rójką u C. cerdo. Czy może to Ktoś obyty potwierdzić?
pozdrowniki

Zobacz profil WWW 

Strefa czasowa: UTC + 1