dorcus parallelipipedus

kamilz29
Posty: 51
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:34
Lokalizacja: Iława

dorcus parallelipipedus

Post autor: kamilz29 »

Witam,mam takie pytanie czy dorcus parallelipipedus to zagrożony gatunek?? Nobo miałem szczęście spotkać 15 sztuk w próchnie i są tam ciągle ;) :mrgreen:
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Witam
Dorcus p. nie wydaje się zagrożonym chrząszczem w Polsce (mimo, że podlega ochronie gaunkowej). Nie raz spotykałem kilka - kilkanaście okazów w jednym miejscu. Chrząszcze chętnie przylatują do ran na drzewach, z których wycieka sok.
Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
eReM
Posty: 198
Rejestracja: wtorek, 8 lutego 2005, 15:14
Lokalizacja: Opole

Post autor: eReM »

na Opolszczyźnie, na sporym terenie latem jest to bardzo pospolity owad.
kamilz29
Posty: 51
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:34
Lokalizacja: Iława

Post autor: kamilz29 »

OK dziękuję bardzo.
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: dorcus parallelipipedus

Post autor: Rafał SZCZECIN »

kamilz29 pisze:Witam,mam takie pytanie czy dorcus parallelipipedus to zagrożony gatunek?? Nobo miałem szczęście spotkać 15 sztuk w próchnie i są tam ciągle ;) :mrgreen:
Ja odnoszę jednak wrażenie, że miejsc dogodnych do zakończenia rozwoju Dorcusa jest coraz mniej. Na stanowiskach, gdzie przed wieloma laty pełno było i larw i imagines, dziś już nie ma często odpowiednich materiałów rozwojowych, lasy robią się coraz bardziej suche, spada wilgotność substratu i Dorcusa spotykam rzadziej ( okolice Szczecina, Trzebieży, Pilchowa ). Ponadto - w znalezionych okazach rosnie udział osobników słabiej rozwiniętych. Myślę że w wieloletniej perspektywie liczebność tego gatunku wykazuje tendencję spadkową. Pozdrawiam
kamilz29
Posty: 51
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:34
Lokalizacja: Iława

Post autor: kamilz29 »

Rafał,

W moich terenach coraz częściej zaczynam widywać dorcusy. W kilku kolejnych pniakach w mojej okolicy zdarza mi się znajdywać masówkę. :razz:
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Lokalnie na pewno częscto spotyka się liczne populacje, ale tych miejsc jest jednak co raz mniej... Ubywa starych drzewostanów, leżące kłody są usuwane z lasów więc i miejsc na dokończenie rozwoju larwalnego jest generalnie co raz mniej.... A szkoda - bo to piękne owady ! Spróbuj prześledzić okolicę na przestrzeni 10-15 lat a prawdopodobnie stwierdzisz to samo.... Pozdrawiam :)
Maciej Zelek
Posty: 131
Rejestracja: czwartek, 21 maja 2009, 19:05
Lokalizacja: Wolin

Post autor: Maciej Zelek »

U mnie, w w samym Wolinie (zachodniopomorskie) w tym roku zaobserwowałem już na chodnikach dwa samczyki tego gatunku.
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

odp.

Post autor: CARABUS12 »

20.X.2007 Warszawa Lasek Bielański :cool:
Załączniki
1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (78.83 KiB)
Maciej Zelek
Posty: 131
Rejestracja: czwartek, 21 maja 2009, 19:05
Lokalizacja: Wolin

Post autor: Maciej Zelek »

U mnie ten gatunek ma czarną, matową barwę.
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Maciej Zelek pisze:U mnie ten gatunek ma czarną, matową barwę.
Bo on ma czarna matową barwę, ten okaz Carabusa12 pewnie jest nie wybarwiony do końca, może opuścił albo został zmuszony przez okoliczności do opuszczenia kolebki wcześniej?

Co do ,,rzadkości" Dorcusa, generalnie może w Szczecinie jest z nim kiepsko ale generalnie wszędzie się go spotyka. Co do uwagi Rafała dotyczące usuwania spróchniałych pni etc... powiem, że spotykałem go w kawałkach starych belek z więźb (leżących w trawie) starych domów, tudzież resztkami desek starych wiejskich ławeczek w opuszczonych wsiach...Przyznam że było go tak dużo, że sam byłem zdziwiony. Piękny to chrząszcz zasługuje na pewno na ochronę, ale raczej ze względu na jego urodę niż rzadkość. :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

odp.

Post autor: CARABUS12 »

i tu Przemek ma rację
okaz został znaleziony pod korą
Pzdr.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post autor: Delog »

U mnie tzn. w katowickim Lesie Murckowskim obserwowałem Ciołka kilkukrotnie i, z wyjątkiem zamierzchłej przeszłości, zawsze były to pojedyncze osobniki. Dodatkowo, moje poszukiwania z ostatnich trzech lat były bezowocne. W tym roku może miałem więcej szczęścia, a może trafiłem właśnie na TEN rok. W każdym razie dotychczas (A.D. 2009) spotkałem go trzykrotnie, dwie urocze panie i jeden pan.

A tak z ciekawości, chciałbym wiedzieć jak się ma pojaw Ciołka do wysypu jego "Wielkiego Brata"? Mój obiektyw ma na niego wielki apetyt, może więc w tym roku przebrnę przez pokłady konformizmu i ruszę dupsko leniwe na poszukiwania...
Załączniki
DSC_3442.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (103.3 KiB)
DSC_4136.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.61 KiB)
DSC_4203.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (128.5 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Rafał SZCZECIN »

[quote="Delog"]A tak z ciekawości, chciałbym wiedzieć jak się ma pojaw Ciołka do wysypu jego "Wielkiego Brata"?[quote]

Hhm, tego nie wiem, nigdy nie obserwowałem w naturze Lucanusa; mój znajomy twierdzi jednak że w Puszczy Bukowej widział z 10 lat temu jelonka na dębie; miałem też informacje od mieszkańców z jednej z wiosek nad Zalewem Szczecińskim że w latach 80-tych był masowy pojaw chrząszcza "jelonka". Ale jak to często bywa - ludzie miejscowi mylą jelonki z innymi dużymi chrząszczami...
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Delog pisze:chciałbym wiedzieć jak się ma pojaw Ciołka do wysypu jego "Wielkiego Brata"?
Tutaj na masówkę raczej nie ma co liczyć tak mi się wydaje....
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post autor: Delog »

Przemek Zięba pisze:
Delog pisze:chciałbym wiedzieć jak się ma pojaw Ciołka do wysypu jego "Wielkiego Brata"?
Tutaj na masówkę raczej nie ma co liczyć tak mi się wydaje....
Przemku, w moim niezbyt precyzyjnie sformułowanym zdaniu, które cytujesz chodziło mi o czas pojawu jelonka. Dorcus już grasuje, upajając się swobodą, ciekaw więc jestem kiedy i Jelonek opuści pielesze. Czyli w jakim czasie najlepiej planować poszukiwania w miejscach jego potencjalnego pojawu (nie liczę na masówkę w klimatach Amphimallon solstitialis :lol: ).

Teraz jeszcze ta polska pogoda..., słyszałem na przykład, że okres pojawu jelonka zbiega się z rójką u C. cerdo. Czy może to Ktoś obyty potwierdzić?
pozdrowniki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Lucanidae”