Strona 1 z 1

Żerowiska ciołka (Dorcus parallelopipedus)

: piątek, 9 stycznia 2015, 17:54
autor: rysiaty
Ktoś rzuci okiem :wow: Czy możliwe, że są to ślady żerowania larw kozioroga?

Re: Żerowiska Cerambyx cerdo

: piątek, 9 stycznia 2015, 18:20
autor: Jacek Kurzawa
Nie, ale sam jestem bardzo ciekaw co to jest. Obserwowałem takie żerowiska na starych, obumierających stojących jeszcze dębach, w warstwie bielu, pod powierzchnią drewna, na głębokosci od 2-40mm. Ta warstawa bywa czasem całkowicie wyżarta i właśnie zastanawiam się przez co. Może ktoś mógłby naprowadzić?

Re: Żerowiska Cerambyx cerdo

: piątek, 9 stycznia 2015, 18:30
autor: Rafał Celadyn
...podobne żery, ale w skali mikro, ma kostrzeń i ciołek...i z tym mi się to w pierwszej chwili skojarzyło, ale rozmiary zupełnie nie pasują...
:papa:
Rafał

Re: Żerowiska Cerambyx cerdo

: piątek, 9 stycznia 2015, 19:31
autor: Wujek Adam [†]
Brawo Rafale! :brawo:
Są to klasyczne, typowe dla stojącego, grubego materiału żerowiska larw ciołka matowego.

Dorastające larwy tego gatunku robią nad podziw wielkie żery.
Jak wrócę z warszawskiego entomospotkania, to może wkleję odpowiednie fotki (jeśli je znajdę w swym archiwum).

Ryśku, jeśli masz okazję, to na dniach pogrzeb w drewnie. Lucanidae zimują jako imagines, więc jeśli ciołek nie wyprowadził się na amen z tego materiału, to powinieneś go odnaleźć.
Zresztą znajdując larwy też to potwierdzisz.

Re: Żerowiska Cerambyx cerdo

: piątek, 9 stycznia 2015, 22:45
autor: rysiaty
Dzięki Panowie :okok:
Zdjęcia z 2012 więc nie będę szukał larw ciołka, tym bardziej, że ciołka ci u nas dostatek. Tak się jeszcze zastanawiam czy łatwo kozioroga przeoczyć jeśli np jest niewielka populacja? :mysl: Mam tu obszar N2000 - aleje dębowe, gdzie przedmiotem ochrony jest jelonek, pachnica i kozioróg. Łażę po terenie 6 lat a tu ani widu, ani słychu. Nie żebym fanatycznie go szukał, ale jestem dość spostrzegawczy, a akurat kozioróg maleństwem nie jest. Dla porównania w tym czasie mięliśmy ponad 230 rekordów jelonka, którego szczątki jeszcze do października się spokojnie znajduje. Byłem jednorazowo na innych alejach dębowych i tam leżały szczątki koziorogów podobnie jak u nas jelonków (czy to standard na stanowiskach kozioroga, czy może jest tam wybitnie duża populacja) i pewnie też równie długo się utrzymują. Więc, może go tu po prostu nie ma???

Re: Żerowiska Cerambyx cerdo

: sobota, 10 stycznia 2015, 18:16
autor: Krzysztof S.
Rysiek jak trafiasz na zainfekowane koziorogiem dęby to rób zdjęcia żerowisk i zaznaczaj na mapce. Przyjdzie odpowiedni czas to trzeba będzie ruszyć z wieczora (oczywiście nie na kozioroga) :idea: . Jak masz możliwości to popytaj i rozeznaj gdzie są te stanowiska w Krośnie Odrzańskim.

Re: Żerowiska Cerambyx cerdo

: sobota, 10 stycznia 2015, 18:51
autor: Wujek Adam [†]
Poniżej obiecane zdjęcia biotopu i żerowiska Dorcusa.