Pogoda a ilość motyli

Awatar użytkownika
Prionus
Posty: 111
Rejestracja: piątek, 15 lipca 2011, 13:47
UTM: DC82

Pogoda a ilość motyli

Post autor: Prionus »

Witam. Szukałem na forum ale konkretnej informacji na ten temat nie znalazłem. Odławiam już motyle jakiś czas, poznałem sporo gatunków, nauczyłem się sporo o bionomii ale nigdy mi nie przyszło do głowy zapytać o to jaki wpływ na poszukiwania ma pogoda. Kiedy jest pochmurno zazwyczaj w teren nie wychodzę z myślą, że wszystko pewnie teraz siedzi w trawie i za wiele się nie złapię (chodzi mi konkretnie o motyle dzienne). Jak to więc jest w rzeczywistości? Lepiej iść na poszukiwania w dni słoneczne i ciepłe czy nie ma to większego znaczenia? Dziękuję za każdą odpowiedź i pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Pogoda a ilość motyli

Post autor: Antek Kwiczala † »

Jeśli masz na myśli imagines motyli dziennych, to faktycznie w dni pochmurne, a tym bardziej deszczowe nie spotyka się ich w locie. Siedzą ukryte (niekoniecznie w trawie). Można oczywiście szukać np. gąsienic.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Pogoda a ilość motyli

Post autor: Jacek Kurzawa »

Szymon Jach pisze:Kiedy jest pochmurno zazwyczaj w teren nie wychodzę z myślą, że wszystko pewnie teraz siedzi w trawie i za wiele się nie złapię (chodzi mi konkretnie o motyle dzienne). Jak to więc jest w rzeczywistości?
Najgorsze to uwierzyć, że nic nie ma w terenie i siedzieć w domu. Rzeczywistość jest tam gdzie my jestesmy, dowiesz się najlepiej idąc w teren, podpatrując i nabierając doświadczenia. Zaobserwuj sam, kiedy motyl lata, kiedy siedzi, kiedy nie lata, kiedy zaczyna itd.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „ABC - Pytania początkujących”