Ile gatunków?

domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Ile gatunków?

Post autor: domino »

Chciałbym zapytać, bo to dla mnie ważne ile jest tak mniej więcej oczywiście gatunków Charaxesów na świecie? Oprócz tego ile jest Callicor, Danaidów i Heliconiusów?
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Ile gatunków?

Post autor: Antek Kwiczala † »

bo to dla mnie ważne
Rozumiem, że może Cię to interesować, ale dlaczego to takie ważne?
Gatunki z rodzaju Heliconius i Callicore występują tylko w regionie neotropikalnym. Otwórz sobie stronę http://www.butterfliesofamerica.com/ znajdź interesujacy Cię rodzaj i możesz sobie sam dokładnie policzyć ile mają gatunków.
orientacyjnie:
Charaxes - około 190
Callicore - ponad 20 chociaż niektóre źródła podają nawet 50 gatunków
Heliconius - ponad 40
Danaus - około 12
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: Ile gatunków?

Post autor: domino »

Byłem jakiś czas temu na wystawie prywatnej kolekcji motyli tropikalnych w gablotach w Poznaniu. Pan, do którego kolekcja należała miał pełną gablotę taką 40 na 50 różnych Callicor. Ta gablota zrobiła na mnie wrażenie, gdyż przeglądając oferty kopertowanych tropikalnych natrafiłem najwyżej na pojedyncze Callicory. Ciekawe, jak ten zbieracz doszedł do tylu gatunków? Heliconiusów też miał pełną gablotę, ale o to już trochę łatwiej.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Ile gatunków?

Post autor: Antek Kwiczala † »

jak ten zbieracz doszedł do tylu gatunków?
Trzeba go było zapytać - on na pewno wiedział.
A tak przy okazji. W Europie jest co roku wiele giełd entomologicznych (Niemcy, Belgia, Francja, Włochy, Austria, Hiszpania, a bliżej Czechy i Słowacja). Powiedz, na ilu takich giełdach byłeś?
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: Ile gatunków?

Post autor: domino »

Nie byłem jeszcze na giełdzie owadów. Mam to przed sobą. A czy we Wrocławiu jest w tym roku planowana jakaś giełda? Chętnie bym pojechał.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Ile gatunków?

Post autor: Antek Kwiczala † »

Jedyna giełda entomologiczna w Polsce, jaką znam, jest organizowana w Częstochowie. O Wrocławiu nie słyszałem.
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: Ile gatunków?

Post autor: domino »

A czy na takiej giełdzie można kupić kopertowane tropikalne? Bo szczerze mówiąc nie lubię kupować "gotowizny" na szpilkach. Wolę sam preparować.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Ile gatunków?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

domino pisze:A czy na takiej giełdzie można kupić kopertowane tropikalne? Bo szczerze mówiąc nie lubię kupować "gotowizny" na szpilkach. Wolę sam preparować.
Na forum jest wiele relacji z tej giełdy oraz cała masa zdjęć. Możesz spokojnie poczytać i obejrzeć co jest oferowane i w jakiej formie.
Zablokowany

Wróć do „ABC - Pytania początkujących”