Hipparchia semele

domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Hipparchia semele

Post autor: domino »

Motyl skalnik semele i jego występowanie ostatnio mnie bardziej zainteresowały. Czytałem, że jest coraz rzadszy w Polsce. Przyznam, że spotkałem się z tym gatunkiem tylko w okolicy pewnej małej mieściny nad Bałtykiem. A było to jakieś 18 lat temu. Ciekawi mnie jakie są specjalne wymagania siedliskowe, skoro jest to motyl którego kilka razy w życiu tylko widziałem, ponadto tylko na łąkach niedaleko od morza. W swojej okolicy tj. miasta Leszna nigdy go nie spotkałem. Proszę o jakieś fachowe odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. :D oraz o wpisy pod tym postem gdzie ktoś z forumowiczów widział ten gatunek :D Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Hipparchia semele

Post autor: Kamil Mazur »

W moich rejonach k.Rzeszowa jest pospolity w piaszczystych lasach sosnowych, dokładniej na nasłonecznionych skrajach lasu.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Hipparchia semele

Post autor: Marek Hołowiński »

domino pisze:Ciekawi mnie jakie są specjalne wymagania siedliskowe, skoro jest to motyl którego kilka razy w życiu tylko widziałem, ponadto tylko na łąkach niedaleko od morza.
czy to na pewno były łąki?
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: Hipparchia semele

Post autor: domino »

Jeśli dobrze pamiętam były łąki jakieś pół kilometra od pasa wydm nadmorskich, lasu nie przypominam aby tam był no może pojedyncze skupiska drzew, ale raczej teren otwarty...
Peter Senn
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2008, 21:17
Lokalizacja: Gdynia

Re: Hipparchia semele

Post autor: Peter Senn »

Ja kilka osobników widziałem pod koniec sierpnia w 2008 r na helskich wydmach między plażą i borem nadmorskim.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: Hipparchia semele

Post autor: Tomasz Świderski »

W Rudzie Śl, spotykałem go też na przytorzach, jest tam jednak mniej liczny niż w typowych środowiskach.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Hipparchia semele

Post autor: Marek Hołowiński »

Łąki to:
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81%C4%85ka
a może chodzi Ci o murawy:
http://www.bocian.org.pl/tereny-otwarte ... napiaskowe
http://pl.wikipedia.org/wiki/Murawa_bli%C5%BAniczkowa
Tak jak w poście Kamila Mazura, H semele występuje dokładnie tak jak pisze. Na pewno marne są szanse znalezienia go na łąkach. Natomiast jeśli występuje w określonym rejonie, szukałbym go na terenach piaszczystych (murawy napiaskowe, murawy bliźniczkowe) na skrajach sosnowych lasów, polanach, leśnych drogach czy liniach kolejowych.
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: Hipparchia semele

Post autor: domino »

Bardzo dziękuję Panie Marku, ten post mi dużo wyjaśnił :D
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Hipparchia semele

Post autor: Łukasz »

Myślę że nie jest to żadną tajemnicą że skalnik semele jest dominantem na pasie wydm w bezpośrednim sąsiedztwie Bałtyku :) Na plażach na zachód od Łeby w odpowiedniej porze można spotkać się z setkami tych motyli.
Sebastian Łuczkowski
Posty: 139
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 19:47
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: Hipparchia semele

Post autor: Sebastian Łuczkowski »

W woj. pomorskim widywałem go na wspomnianych dwóch stanowiskach Hel i Łeba (liczny) oraz okolice wsi Piece (gm. Kaliska, pow. Starogardzki). W woj podlaskim (powiat Siemiatycki) z tego co pamiętam to dolina Bugu okolice Drohiczyna, Zajęcznik. Środowisko jak podają Koledzy to murawy napiaskowe, wydmy, skraje lasów sosnowych.
rysiaty
Posty: 2020
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Hipparchia semele

Post autor: rysiaty »

w lubuskim (to niedaleko od Leszna :) kilkukrotnie spotkałem, na piachach (często antropogenicznych) wśród borów sosnowych (okolice Nowogrodu Bobrzańskiego i Cigacic), też odłogowane pola na kiepskich glebach na których rozwijała się murawa z jastrzębcem kosmaczkiem i szczotlichą i raz w trochę innym otoczeniu w Parku Mużakowskim w Łęknicy (siedział na martwym dębie w miejscu mocno nasłonecznionym); generalnie w miejscach gdzie rozgladałem się za szarańczakami Sphingonotus caerulans i Calliptamus italicus
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Hipparchia semele

Post autor: romanzamorski »

Przed laty licznie tego motyla spotykałem w okolicach Kozienic na piaszczystych wałach morenowych porośniętych sosną.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „ABC - Pytania początkujących”