Paź żeglarz

domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Paź żeglarz

Post autor: domino »

Mam pytanie do wszystkich forumowiczów. Czy jest na forum ktoś, kto spotkał motyla Iphiclides podalirius w terenie we Wielkopolsce? Bardzo mnie ten wątek ciekawi, gdyż zdarzają się ponoć ostatnimi laty punktowe i bardzo rzadkie pojawy tego motyla w tym województwie.
Peter Senn
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2008, 21:17
Lokalizacja: Gdynia

Re: Paź  żeglarz

Post autor: Peter Senn »

Wejdź na tę stronę: http://www.lepidoptera.eu/records/Speci ... 0&region=0
i znajdziesz odpowiedź.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Paź  żeglarz

Post autor: Jacek Kurzawa »

Nie do konca tak jest, niestety. Na lepidoptera.eu nie ma pełnego obrazu. Wszystko zależy od tego, jak dużo osób wrzuca tam dane. Bardzo dobrze byłoby DLA WSZYSTKICH i z pozytkiem, gdyby tych danych było więcej. Dlatego pytanie o rozmieszczenie wprost nie jest wcale pozbawione sensu - chociaż w tym przypadku widać kilka punktów to nie wiadomo, na ile ta informacja jest pełna. Chciałbym tym zachęcić wszystkich do wpisywania danych oberwacji, szczególnie w przypadkach, gdy te informacje wnoszą coś nowego do regionu czy choćby okresu występowania.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Paź  żeglarz

Post autor: Antek Kwiczala † »

Ze stroną obserwacji na lepidoptera.eu jest jeszcze jeden problem, i trzeba mieć tego świadomość. Nawet jeśli wybierzemy opcję "wszystkie" rekordy, to strona pokaże tylko 20 ostatnich, bo tyle się na niej mieści (natomiast kropki na mapie są wszystkie). Jeśli interesuje nas konkretna miejscowość - to trzeba sprawdzić każdy rok osobno.
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Paź  żeglarz

Post autor: krzysztof570630 »

Niestety, na moją , "onegdaj ", prośbę o umieszczanie nowych rekordów, opowiedziano się negatywnie, tłumacząc brakiem czasu. Zazdroszczę tym właśnie osobom tak "potężnych" obserwacji, które nie dają im możliwości na wprowadzenie nowych danych. Po cóż więc starać się o status "obserwatora"l
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Paź  żeglarz

Post autor: krzysztof570630 »

A może się mylę......?
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: Paź  żeglarz

Post autor: Paweł Walkiewicz »

Antek Kwiczala pisze:Ze stroną obserwacji na lepidoptera.eu jest jeszcze jeden problem, i trzeba mieć tego świadomość. Nawet jeśli wybierzemy opcję "wszystkie" rekordy, to strona pokaże tylko 20 ostatnich, bo tyle się na niej mieści
Ja problemu nie widzę. Możemy zobaczyć wszystkie rekordy, które są podzielone na strony po dwadzieścia pozycji.
Załączniki
lepidoptera.JPG
lepidoptera.JPG (20.6 KiB) Przejrzano 2448 razy
Peter Senn
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2008, 21:17
Lokalizacja: Gdynia

Re: Paź  żeglarz

Post autor: Peter Senn »

Zgadzam się z powyższym komentarzem Jacka. Także jestem zainteresowany rozmieszczeniem gatunków motyli dziennych w moim regionie w ostatnich kilkudziesięciu latach, a jedyne źródła informacji mi znanych to właśnie lepidoptera.eu i Atlas Rozmieszczenia Motyli Dziennych w Polsce 1986-95 (Buszko 1997). Dobrze byłoby więc, gdyby więcej ludzi wpisali swoje obserwacje na lepidoptera.eu, choć wiem, kiedy jest natłok tych obserwacji, nie zawsze jest czas je wszystkie wpisać. Jeśli jakaś praca faunistyczna pojawił się w czasopiśmie mniej znanym (nie Wiad. ent.), dobrze byłoby umieścić pdf tej pracy choćby tu na forum.
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Paź  żeglarz

Post autor: Łukasz »

Dlatego zawsze lansowałem tezę, że zbieranie tego typu rekordów, wpisywanie do bazy i udostępnianie powinno być celem nadrzędnym [prawie] każdego entomologa. Niestety za to podejście zostałem kiedyś skrytykowany tutaj...
Bo brak czasu bo mnóstwo innych zajęć... Błędne koło - pracujemy po to by takie wyniki uzyskać w drodze własnych badań a potem jesteśmy tak zajęci tymi badaniami że już nie starcza czasu na zrobienie czegoś sensowniejszego z wynikami.
Nie musicie znów tłumaczyć dlaczego jesteście zajęci... Sam też wiem co to znaczy być zajętym w sezonie ;) I to nie tylko motylami ;)
Temat do przetrawienia przez zimę...
Załączniki
Moje obserwacje bywają skromne i nieliczne, ale integracja takich informacji w bazie nadaje kolejny sensowny wymiar temu, co robię
Moje obserwacje bywają skromne i nieliczne, ale integracja takich informacji w bazie nadaje kolejny sensowny wymiar temu, co robię
cam.jpg (62.04 KiB) Przejrzano 2264 razy
Zablokowany

Wróć do „ABC - Pytania początkujących”