GRAELLSIA ISABELLAE

domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

GRAELLSIA ISABELLAE

Post autor: domino »

Ostatnio sporo szukałem informacji o tej ćmie. Czy to prawda, że występuje tylko w Prowansji i środkowej Hiszpanii? Kolega mówił, że również we Włoszech ale mu nie wierzyłem. Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić, dlaczego to bardzo rzadki motyl, skoro gąsienica żeruje na sośnie zwyczajnej? Przecież to drzewo nie rzadkie... I czy istnieje jakaś odmiana barwna Graellsi, coś na zasadzie Valesina u Perłowca malinowca?
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: GRAELLSIA ISABELLAE

Post autor: Antek Kwiczala † »

domino, zadajesz pytania, na które bez problemu można znaleźć informacje w Internecie:
http://tpittaway.tripod.com/silk/g_isa.htm
Zastanawiam się, czy faktycznie zależy Ci na odpowiedzi, czy raczej na zaistnieniu na forum.
dlaczego to bardzo rzadki motyl, skoro gąsienica żeruje na sośnie zwyczajnej
O rzadkości motyla decyduje nie tylko roślina pokarmowa, ale bardzo wiele innych czynników. Są bardzo rzadkie gatunki motyli, których gąsienice żerują na trawach - a to przecie jeszcze pospolitsza roślina od sosny.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: GRAELLSIA ISABELLAE

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jeszcze trochę i Domino zdominuje całe forum gradem pytań :)
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: GRAELLSIA ISABELLAE

Post autor: Kamil Mazur »

domino pisze:Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić, dlaczego to bardzo rzadki motyl, skoro gąsienica żeruje na sośnie zwyczajnej? Przecież to drzewo nie rzadkie.
:brawo: :okok:
A mógłbyś mi wyjaśnić dlaczego Acherontia atropos to rzadki motyl, skoro gąsienica żeruje na ziemniakach? Przecież to potrawa narodowa Polaków i ziemniaki rosną na co drugim napotkanym polu idąc przez pierwszą lepszą wieś ?
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: GRAELLSIA ISABELLAE

Post autor: domino »

Moim zdaniem chodzi o to, że są problemy ze zbyt surową zimą w Polsce jak dla Acherontia atropos.
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: GRAELLSIA ISABELLAE

Post autor: domino »

Ech, nadal nikt nie udzielił wyczerpującej odpowiedzi na nurtujące mnie pytania... :( Ciągle tylko odsyłacze do stron...
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: GRAELLSIA ISABELLAE

Post autor: Grzegorz Banasiak »

domino pisze:Ech, nadal nikt nie udzielił wyczerpującej odpowiedzi na nurtujące mnie pytania... :(  Ciągle tylko odsyłacze do stron...
Bo musisz troszkę sam popracować zamiast oczekiwać na gotowe informacje i przy tym poganiać nas do szybszej pracy. Zwłaszcza, że na stawiane przez Ciebie pytania w sieci jest dużo informacji i odpowiedzi, które przy minimalnym wysiłku możesz sobie sam znaleźć.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: GRAELLSIA ISABELLAE

Post autor: Antek Kwiczala † »

nikt nie udzielił wyczerpującej odpowiedzi na nurtujące mnie pytania...
domino, podejrzewam, że chyba nie znasz angielskiego...
Na stronie, której link Ci podałem, masz odpowiedzi na każde Twoje pytanie.
O występowaniu (w Hiszpanii i nie tylko) - przeczytaj w części tekstu zatytułowanej DISTRIBUTION
o występujących, istotnych odmianach w części ADULT DESCRIPTION AND VARIATION
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: GRAELLSIA ISABELLAE

Post autor: domino »

Znam angielski i to w stopniu zaawansowanym, stronę po angielsku czytałem i jest naprawdę dobra. Chodziło mi tylko o to, że lubię odpowiedzi oparte na własnej wiedzy, choćby były krótkie.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: GRAELLSIA ISABELLAE

Post autor: Grzegorz Banasiak »

domino pisze:Znam angielski i to w stopniu zaawansowanym, stronę po angielsku czytałem i jest naprawdę dobra. Chodziło mi tylko o to, że lubię odpowiedzi oparte na własnej wiedzy, choćby były krótkie.
Na wszystkie pytania miałeś odpowiedź na angielskiej stronie. Kompleksowo i wyczerpująco. Nikt z nas przecież nie mieszka w Hiszpanii i nie ma "własnej" wiedzy o tym gatunku. Możesz poszukać wiedzy na hiszpańskich forach dyskusyjnych, z biegłą znajomością angielskiego nie powienieneś mieć kłopotów z porozumiewaniem.
Zablokowany

Wróć do „ABC - Pytania początkujących”