Kolekcja egzotycznych chrząszczy

Awatar użytkownika
Bartek89
Posty: 24
Rejestracja: piątek, 8 czerwca 2012, 21:39
Lokalizacja: Poznań

Kolekcja egzotycznych chrząszczy

Post autor: Bartek89 »

Witam
Kupię kilka sztuk tropikalnych, egzotycznych chrząszczy, mogą być jakości A1- lub A2, tak po promocyjnej cenie, mam nadzieję :D
Ogólnie nie mam upatrzonych gatunków, może ktoś ma na zbyciu parę sztuk :)

Mam też pytanie do ekspertów: czy istnieje różnica między zbiorem, a kolekcją owadów?
Wojciech Kubiak
Posty: 655
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Kolekcja egzotycznych chrząszczy

Post autor: Wojciech Kubiak »

Cześć
Widzę, że kolejny młody adept. :D To dobrze. Jeśli chodzi o Twoje pytanie o chrząszcze to myślę, że warto poszukać informacji na tych stronach:
www.tropicalinsects.com
http://pl.insect-supply.eu/
Można tam kupić niespreparowane (choć nie zawsze) okazy wszelakich chrząszczy, motyli i innych owadów.
Poszukaj też na aukcjach na e-bayu. Jest paru polskich sprzedawców oferujących tropikalne chrząszcze.

Tylko teraz ważne pytanie, czy chciałbyś zacząć zbierać owady na serio, czy to tylko przejściowa "zachcianka", bo jeśli tak, to nie warto zaczynać, bo potem się znudzi i gablotka pójdzie w zapomnienie. Jak będziesz chciał, to na tym forum możesz się wiele nauczyć. ;)

Co do drugiego pytania to trochę się zdziwiłem i szczerze myślę, że różnicy nie ma, to tylko moje zdanie.

Pozdrawiam
Wojtek
brakkonta

Re: Kolekcja egzotycznych chrząszczy

Post autor: brakkonta »

....i jeszcze tutaj
http://stores.ebay.com/batocera/Cetonii ... 513&_pgn=1
Wojtek ma spory przekrój, na miejscu w Polsce, płacisz złociszami i takie tam duperele, które mi ułatwiają życie (bo nie mam pojęcia jak się kupuje zza granicy :gl: .....a szkoda, bo wiele rzeczy niestety mnie omija)
Mazep
Awatar użytkownika
Bartek89
Posty: 24
Rejestracja: piątek, 8 czerwca 2012, 21:39
Lokalizacja: Poznań

Re: Kolekcja egzotycznych chrząszczy

Post autor: Bartek89 »

Dzięki za pomoc w tej sprawie, na pewno coś wybiorę.
Mam już przed oczami wymarzoną gablotkę chrząszczy, ale bym musiał wydać ponad tysiaka :-(

jelonek pisze: Tylko teraz ważne pytanie, czy chciałbyś zacząć zbierać owady na serio, czy to tylko przejściowa "zachcianka",
Na pewno nie jest to chwilowa zachcianka ponieważ chrząszczami interesuję się od kilku ładnych lat, mam już parę ciekawych okazów.

I jeszcze co do pytania o zbiór i kolekcje owadów to moje zdanie jest takie, że kolekcja owadów zachwyca pięknem okazów, poprzez dokładne rozstawienie i rozmieszczenie owadów, a zbiór bez obrazy oczywiście to upchane na silę w za małej gablotce owady.
brakkonta

Re: Kolekcja egzotycznych chrząszczy

Post autor: brakkonta »

Bartek89 pisze:kolekcje owadów to moje zdanie jest takie, że kolekcja owadów zachwyca pięknem okazów, poprzez dokładne rozstawienie i rozmieszczenie owadów, a zbiór bez obrazy oczywiście to upchane na silę w za małej gablotce owady.
ja to się tam nie odezwę :mysl: , ale po mojemu, znając moich tutejszych Kolegów, to zaraz Ci się oberwie :no: ....i będzie to słuszne :tak:
A kolekcja to zbiór, zaś zbiór jest kolekcją. Jest to zgromadzenie czegoś, co ma służyć poznaniu pewnej sfery naszego otoczenia - piórka, znaczki, czaszki, monety, wypluwki, militaria, pudełka po zapałkach i wieeeeeele tak przedziwnych drobiazgów, że głowa mała.
Twierdzisz, że zbiór jest be, pościskany, upakowany.........wpadnij kiedyś do mnie, to zdanie zmienisz :okok: Z resztą popatrz na zbiory obfotografowane na tym Forum (wystarczy wpisać w wyszukiwarkę "zdjęcia zbiorów")......oby Twój/a zbiór/kolekcja kiedyś stał/a w takim ordynku
Pozdrawiam :hi:
Mazep
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: Kolekcja egzotycznych chrząszczy

Post autor: Łukasz Buglowski »

Nic nie jest na siłę.. zajmij się chociaż krajowymi owadami to może zrozumiesz... :)
Zwykle kupuje się gablotę 50x40 i układa wg. rodzin/ gatunków
I nie chodzi tu o to że zbiera się ładne okazy, tylko chodzi także o obserwacje gatunków itp (i tutaj ważne są etykiety)
A kiedy ma się pełno okazów, to nie znaczy że są one byle jak spreparowane, bo zbiory ludzi od których Ty czy ja możemy się tylko uczyć (a choćby i J.M.;) )są o wiele lepsze i mają większą wartość naukową(i są nie raz lepiej spreparowane) niż parę ładnych/ wystawnych egzotyków w gablotce.
(to takie zdanie amatora ;)
Zdaje mi się że mamy odmienną definicję zbierania owadów ;) I cele tego zbieractwa także się różnią ;)
Awatar użytkownika
Bartek89
Posty: 24
Rejestracja: piątek, 8 czerwca 2012, 21:39
Lokalizacja: Poznań

Re: Kolekcja egzotycznych chrząszczy

Post autor: Bartek89 »

Ok, to są tylko moje obiektywne rozważania
Myślę, że forum do tego służy by się dzielić opiniami, zdaniami
Cele zbierani owadów w tym przypadku są zapewne odmienne, z tym muszę się zgodzić :tak:
brakkonta

Re: Kolekcja egzotycznych chrząszczy

Post autor: brakkonta »

luczek95 pisze:zbiory ludzi od których Ty czy ja możemy się tylko uczyć (a choćby i J.M.;)  )
...się zaczerwieniłem.... :oops: Dziękuję Łukaszu :hi:
Mazep
Zablokowany

Wróć do „ABC - Pytania początkujących”