Tegoroczne hodowle

Hodowla owadów
Awatar użytkownika
Kacper
Posty: 317
Rejestracja: wtorek, 19 sierpnia 2008, 15:25
UTM: XU29
Lokalizacja: Jeziorki

Tegoroczne hodowle

Post autor: Kacper »

Dzień dobry. Chodzi mi o gatunki krajowe. Ja opiszę moje. To tak: Jakiś czas temu:) przyłapałem samicę Pieris napi na składaniu jajek. Oczywiście jajka od razu powędrowały do pokoju. Były 2x po jednym jajku na listku (na takiej pospolitej (przynajmniej u mnie) drobnej roślinie z białymi kwiatkami. Liści może miała 4 na jednej łodydze. Ale wracam do jaj. Na jednym listku znalazłem 3 jajka. I to wszystko. Mija 11 dni, a tu przychodzę ze szkoły, patrzę, maluteńkie gąsieniczki. Jaja zjadły całkowicie. Przez około 5 dni nie żerowały, lecz chodziły po pudełeczku. Po tych 5 dniach pojawiły się pierwsze odchody i dziórki w liściach. Od tamtego czasu rosną jak na drożdżach. Dzisiaj przeszły pierwszą wylinkę. Mam takie pytanie, czy gąsienica wykluta z jaja nazywa się L1 czy dopiero po linieniu?

Hoduję także Niedźwiedziówkę nożówkę. Wyglądała na L3 może L4, wczoraj też wyliniała.

Na pokrzywie spotkałem dużo gąsieniczek prawdopodobnie jakiejś rusałki. Żerowały pojedynczo, w domkach zrobionych z liści. Są takie przezroczysto zielone, z pojedynczymi włoskami. Mają regularne czarne kropki wzdłuż ciała.

Napójka łąkowa, młode stadium, złapałem na jakiejś trawie. Pije dużo i mniej je.:) Też jakoś ostatnio liniała.

Co do bielinków, znalazłem pojedyncze jajko na chrzanie. Wyglądało podobnie do bytomkowca. Gąsienica wykluła się 4 dni po wykluciu tych napi. Bardzo podobnie wyglądają, i przeszła na tą rośline co pozostałe. Właśnie zapomniałem. Gąsienice przez 2 dni żerowały osobno, ale po 2 dniach zaczęły żerować razem.
Za wszystkie błędy przepraszam. Jak by ktoś miał ochotę to wpisywać swoje hodowle.
Pozdrawiam.
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Tegoroczne hodowle

Post autor: Wojtek M »

Gąsienica wykluta z jajka to L1, po pierwszym linieniu będzie L2.
Awatar użytkownika
Kacper
Posty: 317
Rejestracja: wtorek, 19 sierpnia 2008, 15:25
UTM: XU29
Lokalizacja: Jeziorki

Re: Tegoroczne hodowle

Post autor: Kacper »

Dzięki.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Tegoroczne hodowle

Post autor: Antek Kwiczala † »

Na pokrzywie spotkałem dużo gąsieniczek prawdopodobnie jakiejś rusałki. Żerowały pojedynczo, w domkach zrobionych z liści. Są takie przezroczysto zielone
Rusałki nie mają takich gąsienic. Zobacz np. Eurrhypara hortulata, może to ten gatunek.
Pochwalam Kacprze Twój pomysł notowania informacji o prowadzonych hodowlach. Wystarczy jednak, gdy będziesz to robił na własny użytek w specjalnym zeszycie. Jeśli masz takie możliwości (dobry aparat do makrofotografii), rób także zdjęcia kolejnym stadiom gąsienic, poczwarkom, a także wyhodowanym owadom.
Na forum prezentuj tylko te rzadsze i ciekawsze gatunki, z dołączonymi ciekawymi zdjęciami. Wyobraź sobie, co by było, gdyby każdy entomolog zapragnął opisać na forum swoją hodowlę bielinków (rzepnika czy bytomkowca), lub pospolitych rusałek.
Awatar użytkownika
Kacper
Posty: 317
Rejestracja: wtorek, 19 sierpnia 2008, 15:25
UTM: XU29
Lokalizacja: Jeziorki

Re: Tegoroczne hodowle

Post autor: Kacper »

Bielinek od jajka do imago (mója pierwsza hodowla od jajka). Caja po ostatnim linieniu. Może wstawię zdjęcie poczwarki (już mam).
Załączniki
DSC000341.jpg
DSC000341.jpg (113.01 KiB) Przejrzano 1547 razy
DSC000291.jpg
DSC000291.jpg (109.48 KiB) Przejrzano 1547 razy
DSC000471.jpg
DSC000471.jpg (94.85 KiB) Przejrzano 1547 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hodowla”