Pająk krzyżak - zimowanie

STAWONOGI głównie gromady: pajęczaki (Arachnida), skoczogonki (Collembola), pierwogonki (Protura), widłogonki (Diplura) i inne. Również ślimaki, bo i takie na Forum się pojawiają.

Podział stawonogów: http://pl.wikipedia.org/wiki/Stawonogi
Skoanna
Posty: 5
Rejestracja: piątek, 19 maja 2017, 06:43
Gender: women

Pająk krzyżak - zimowanie

Post autor: Skoanna »

Podobno nie ma głupich pytań, więc..
Na jesieni jakoś w listopadzie mały krzyżak ogrodowy uplótł sieć pod sufitem w korytarzu naszego mieszkania. I został. Pewnie przyniosłam go na sobie z warzywnika na tarasie. Zapomnieliśmy w zasadzie o jego istnieniu. Raz w jednym rogu, raz w drugim, nie wadził nikomu. I rósł. Przypomniał o sobie gdy musiałam zdjąć coś z szafy w przedpokoju i niechcący zniszyłam mu kawałek sieci :ups: Akurat na dworze były okropne mrozy, więc gremialnie stwierdziliśmy, że nie wyrzucimy gościa na taką pogodę. Jako, że raczej nie ma szansy na udane polowanie, raz w tygodniu rzucam mu na sieć coś co akurat uda mi się samej upolować, czasem jest to jakaś muchówka, czasem mole, więc nie głoduje.
Swoją drogą, ile pająk jest w stanie wytrzymać bez jedzenia? Wcześniej go nie dokarmialiśmy i jakoś dawał radę. Tyle, że jesienią jeszcze zdarzały się jakieś owady wlatujące do domu, a teraz już od dłuższego czasu, nic po domu nie fruwa.
Kiedy mogę wynieść go na dwór, żeby mieć pewność że go nie uśmierciłam? Ile żyją krzyżaki?
Załączniki
652f54b934098b85.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (153.88 KiB)
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Pająk krzyżak - zimowanie

Post autor: Robert Rozwałka »

Krzyżakowate (wszystkie) żyją około roku +/- miesiąc dwa, bez względu na warunki.
Cykl jest taki w większości, że jaja są składane jednego roku, młode się wylęgają,
opuszczają kokon, rosną, zimują, a w następnym znów rosną, osiągając dorosłość,
rozmnażają się i giną. U niektórych gatunków zimują młode w kokonie lub jaja, które
wylęgają się (lub opuszczają kokon) dopiero wczesną wiosną aby przez lato osiągnąć
dojrzałość i rozmnożyć się jesienią, po czym i tak giną. Mają ustawiony zegar biologiczny,
po okresie rozrodczym i tak giną, samce zresztą wcześniej niż samice.

Pająk bez jedzenia wytrzymuje miesiąc-dwa bez problemu. Zawsze może odzyskać
część kalorii w trakcie napraw pajęczyny, gdyż zjada te uszkodzone fragmenty
"odzyskując budulec", który jest głównie białkiem, ale też zjadając przy okazji przyklejony
do niego "kurz", który po części składa się też z resztek organicznych (np. naskórek,
roztocze kurzowe...). To zjadanie dotyczy głównie krzyżakowatych, gatunki z innych rodzin
tego raczej nie praktykują. Skoro piszesz, że "latały muszki i mole" to nie wszystkie ofiary
mogłaś widzieć....
Jak pisałem mogą długo pościć, ale są wrażliwsze na suche powietrze.

Na zdjęciu masz "podrostka" czyli niedojrzałego pająka krzyżaka (A. diadematus).
Jak będą już temperatury dodatnie w dzień, z lekkimi przymrozkami nocą to możesz
próbować go wypuścić, choć czy przeżyje nie wiem na 100%. Przygotowanie do
zimowania w naturze obejmuje szereg zmian fizjologicznych, np. zmiany stężenia
elektrolitów, produkcja odpowiednich białek, itd... Taki zimujący w domu osobnik ich
nie produkuje, jest wydelikacony jak roślina z szklarni - nagle wystawiona na słońce
i deszcz przeżywa "szok", dostaje poparzeń, gubi liście...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stawonogi (bez owadów)”