Sówkowate: Dysgonia algira (LINNAEUS, 1767); Dysgonia torrida (GUENÉE, 1852), i inne

Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1476
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Sówkowate: Dysgonia algira (LINNAEUS, 1767); Dysgonia torrida (GUENÉE, 1852), i inne

Post autor: adam k. »

Witam!
Te dwa gatunki często mylone ze sobą z racji podobieństwa, niejednokrotnie znajdują się w zbiorach entomologicznych oznaczone jako jeden. Postanowiłem nieco przybliżyć ten pominięty na Forum temat. Z dużej grupy motyli łowionych na wielu stanowiskach wyodrębniłem dwa typy, biorąc pod uwagę różnice w wielkości i intensywności ubarwienia. wstępnie determinując, przystąpiłem do preparacji narządów genitalnych. Efekty były zaskakujące. Z ponad czterdziestu wypreparowanych motyli oznaczyłem tylko jednego D. torrida , oczywiście porównywałem samce. Resztą okazały się D. algira. Rysunki preparatów można znaleźć w: Biuletyn Cz.K.Ent. Nr.10, 11/2011, lub Herbipoliana tom II, Die Noctuidae Grechenlands, tab.24, poz.1,2. Dodałem jeszcze własne fotografie. Zachęcam posiadaczy tego gatunku z południowoeuropejskich stanowisk do wnikliwej analizy.
Załączniki
D.algira1.JPG
D.algira1.JPG (143.01 KiB) Przejrzano 4584 razy
prep. mokry
prep. mokry
D.algira.JPG (145.71 KiB) Przejrzano 4584 razy
D.torrida1.JPG
D.torrida1.JPG (149.04 KiB) Przejrzano 4584 razy
prep.balsam kan.
prep.balsam kan.
D.torrida.JPG (150.73 KiB) Przejrzano 4584 razy
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1476
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Sówkowate: Dysgonia algira (LINNAEUS, 1767); Dysgonia torrida (GUENÉE, 1852), i inne

Post autor: adam k. »

Jeszcze jeden z ciekawszych gatunków łowionych na podobnych stanowiskach. Przylatujący na ekran pojedynczo i nieczęsto, Drasteria cailino (LEFÈBVRE, 1827) .
Załączniki
Bułgaria,Rodopy
Bułgaria,Rodopy
DSC_0027.JPG (150.99 KiB) Przejrzano 4488 razy
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1476
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Sówkowate: Dysgonia algira (LINNAEUS, 1767); Dysgonia torrida (GUENÉE, 1852), i inne

Post autor: adam k. »

Więcej informacji dla zainteresowanych tą grupą motyli, np. stanowiskami, opisem lub foto preparatów można znaleźć na stronie https://www.researchgate.net/profile/Me ... f-Iran.pdf , pdf do pobrania. Materiałów i literatury nigdy dosyć. Następnym gatunkiem w systematyce blisko spokrewniony z pokazanymi poprzednio to: Grammodes bifasciata (PETAGNA, 1786). Złowiłem go zaledwie w paru sztukach, na przestrzeni dłuższego czasu obserwacji. Stanowiska znajdujące się w południowej Bułgarii, najbardziej wysunięte równoleżnikowo to przyczółki gdzie jest możliwy, ale nieczęsty. Ciekawie byłoby poznać inne lokalizacje, wysunięte na północ, czy jest tam równie rzadki ?
Załączniki
Grammodes bifasciata (PETAGNA, 1786).JPG
Grammodes bifasciata (PETAGNA, 1786).JPG (150.29 KiB) Przejrzano 4397 razy
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1476
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Sówkowate: Dysgonia algira (LINNAEUS, 1767); Dysgonia torrida (GUENÉE, 1852), i inne

Post autor: adam k. »

Kontynuując wątek należy dodać inne motyle z sówkowatych należące do tej strefy zoogeograficznej. Grammodes stolida (FABRICIUS, 1775), częsty bywalec ekranowych połowów w opisywanych wcześniej stanowiskach, już od kwietnia przez miesiące letnie do jesieni. Obserwowany nawet w Szwecji i na Wyspach Brytyjskich, tzn. migrant w Polsce rzadki ale rejestrowany np: http://pte.au.poznan.pl/we/2015/34-5_komunikaty.pdf . Moje kontakty z tym motylem ograniczają się do południowoeuropejskich. Jednostkowo przylatująca do światła, Clytie syriaca (BUGNION, 1837), mniejsza od naszego pokrewnego gatunku, Minucia lunaris ([DENIS & SCHIFFERMÜLLER], 1775), zachowująca się prawie tak samo w obecności mocnego oświetlenia. Na następnym zdjęciu niewielka ćma, Euclidia triquetra ([DENIS & SCHIFFERMÜLLER], 1775), gromadnie spotykana w dzień, przed wieczorem aktywniejsza, wypłaszana z wysokiej stepowej trawy równie szybko znikająca w ukryciu. Szczytowy okres pojawu przypada na miesiąc maj. Naszymi odpowiednikami są, Euclidia glyphica (LINNAEUS, 1758) i Euclidia mi (CLERCK, 1759).
Załączniki
DSC_0012 (Kopiowanie).JPG
DSC_0012 (Kopiowanie).JPG (142.71 KiB) Przejrzano 4318 razy
DSC_0016 (Kopiowanie).JPG
DSC_0016 (Kopiowanie).JPG (148.3 KiB) Przejrzano 4318 razy
DSC_0022 (Kopiowanie).JPG
DSC_0022 (Kopiowanie).JPG (137.73 KiB) Przejrzano 4318 razy
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1476
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Sówkowate: Dysgonia algira (LINNAEUS, 1767); Dysgonia torrida (GUENÉE, 1852), i inne

Post autor: adam k. »

Aedia leucomelas (LINNAEUS, 1758). Tym razem dwa egzemplarze o skrzydłach z różnym nasyceniem barw. Zdarzają się motyle u których plamka nerkowata i oczna jest prawie niewidoczna, (taki sobie rym częstochowski) :smiech: . Licznie występujący w różnych środowiskach,
tam gdzie można spotkać roślinę o nazwie: Kielisznik zaroślowy (Calystegia sepium (L.), z powojowatych. Moje najbardziej północne stanowiska, gdzie stwierdziłem tego motyla znajdują się na Węgrzech.
Są też doniesienia krajowe: http://mgb.nazwa.pl/stronaste/wp-conten ... ine016.pdf
Załączniki
DSC_0028 (Kopiowanie).JPG
DSC_0028 (Kopiowanie).JPG (143.49 KiB) Przejrzano 4229 razy
DSC_0025 (Kopiowanie).JPG
DSC_0025 (Kopiowanie).JPG (149.16 KiB) Przejrzano 4229 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Sówkowate: Dysgonia algira (LINNAEUS, 1767); Dysgonia torrida (GUENÉE, 1852), i inne

Post autor: Antek Kwiczala † »

Skoro mówimy o zmienności południowoeuropejskich sówek, pokażę dwa okazy Clytie syriaca, złowione na Krecie. Okaz typowy pokazał Adam w poprzednim poście.
Załączniki
Clytie syriaca 1.jpg
Clytie syriaca 1.jpg (78.47 KiB) Przejrzano 4222 razy
Clytie syriaca 2.jpg
Clytie syriaca 2.jpg (88.21 KiB) Przejrzano 4222 razy
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1476
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Sówkowate: Dysgonia algira (LINNAEUS, 1767); Dysgonia torrida (GUENÉE, 1852), i inne

Post autor: adam k. »

Bardzo ciekawie zmienne ubarwienie. Tak wyjątkowego braku wzoru jeszcze nie widziałem.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1476
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Sówkowate: Dysgonia algira (LINNAEUS, 1767); Dysgonia torrida (GUENÉE, 1852), i inne

Post autor: adam k. »

Apopestes spectrum (ESPER, 1787). Jedna z największych występujących w Europie sówek (ok.80mm), mało zmienna w wyglądzie. Na typowych stanowiskach, kolorowe larwy licznie żerują między innymi na Spartium junceum. Zaobserwowanie jej jest możliwe od kwietnia do czerwca. W postaci imago hibernuje. Na fotografii moja pochodząca z Grecji.
Załączniki
Apopestes spectrum (ESPER, 1787).JPG
Apopestes spectrum (ESPER, 1787).JPG (148.26 KiB) Przejrzano 4055 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Sówki (Noctuidae)”