Noctuidae - Konkurs 2012

Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Noctuidae - Konkurs 2012

Post autor: Dispar »

Pomysł jest taki:
Uczestnicy konkursu do końca lutego ogłaszają swój udział. Każdy ofiaruje na potrzeby konkursu jeden okaz rzadkiego gatunku sówki ze swojego zbioru. Wygrywa 1 września ta osoba która w roku 2012 złowiła w kraju najciekawszy okaz (lub okazy) motyla z tej rodziny i do niej wędrują wszystkie motyle przekazane do konkursu.
Ja zgłaszam P. delphini lub L. c-aureum dla zwycięscy do wyboru.
W tym roku moim zdaniem taki konkurs wygrałby krzysztof570630 za E. amethystina i D. algira. Rok wcześniej Marek Hołowiński za E. parva.
To jak Panowie - pobawimy się w to ???
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Noctuidae - Konkurs 2012

Post autor: Tawulec »

OK. ;-) Ode mnie Xestia agathina.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Noctuidae - Konkurs 2012

Post autor: Marek Hołowiński »

Dispar pisze:Wygrywa 1 września ta osoba która w roku 2012 złowiła w kraju najciekawszy okaz (lub okazy) motyla z tej rodziny
ale jaką miarą to zmierzyć?

- Niemniej pomysł interesujący :wink:
Ostatnio zmieniony sobota, 29 października 2011, 09:09 przez Marek Hołowiński, łącznie zmieniany 1 raz.
brakkonta

Re: Noctuidae - Konkurs 2012

Post autor: brakkonta »

Marek Hołowiński pisze:ale jaką miarą to zmierzyć?
no właśnie, jaką? Przy tej okazji zadam pytanie, powodowany wczorajszą bodaj mą rozmową z pewnym Kolegą, motylarzem. Otóż, czy istnieją odpowiednie tomy KFP, ale poświęcone motylom? Bo może właśnie na tym można by się opierać co do "rzadkości" występowania. Ja wiem, że dane (w przypadku chrząszczy) w KFP są dalekie już od aktualności i niejeden gatunek uznawany tamże za obłędnie rzadki tak po prawdzie wcale taką perełką nie jest, jednak jak Marek wspomniał - jaką miarę przyjąć?
Mazep
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Noctuidae - Konkurs 2012

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dispar pisze:Pomysł jest taki:
Wygrywa 1 września ta osoba która w roku 2012 złowiła w kraju najciekawszy okaz (lub okazy) motyla z tej rodziny i do niej wędrują wszystkie motyle przekazane do konkursu.
Proponuję poprawić czasy i doprecyzować kilka rzeczy
Wygra ta osoba, która w okresie X-1.9.2012 złowi ... najciekawszy... i do niej powędrują ....

Jaki to jest "najciekawszy"? Przyjmijcie jakies kryterium, np. aberracja, rzadkość-trzecie, drugie i pierwsze stwierdzenie w Polsce, w Europie. Do tego przydałaby się jakaś niezależna komisja, która wybierze taki okaz spośród zgłoszonych do konkursu albo przez głosowanie na najciekawszy gatunek.

Moim zdaniem konkurs może być źródłem nieporozumień, może też być mobilizujący. Jednak entomologia nie powinna mieć tego pierwiastka sportowego, gdzie zawodnicy ścigają się, walczą o pierwsze miejsce (jedyne medalowe!), to może być źródłem stresu albo zachowań patologicznych zamiast dobrej zabawy. W WALCE (niestety, współzawodnictwo to walka) o prym może dojść do wielu dziwnych rzeczy. Może lepiej, niech każdy sobie coś tam łapie, coś publikuje a nagrodą będzie jego satysfakcja z entomologii, a nie "wygrywanie" z innymi. Nie mieszałbym nauki ze sportem, bo sport w nauce prowadzi najczęściej do "WYPADKÓW"

Ale to tylko moje zdanie, nie zbieram nocnych i jest mi to jakby obojętne :-)
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Noctuidae - Konkurs 2012

Post autor: Dispar »

A tak naprawdę to chętnie bym wpiął do swojego zbioru okaz X. agathina przekazany przez Tawulca :D .
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Noctuidae - Konkurs 2012

Post autor: CARABUS12 »

Ja uważam że pomysł Darka jest bardzo dobry.
Sam nie zajmuje się motylami, ale taki konkurs bardzo popieram i będę obserwował.
Pzdr.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Noctuidae - Konkurs 2012

Post autor: Marek Hołowiński »

Pomysł Darka jest dobry, ale wymaga doprecyzowania, oraz wyeliminowania sytuacji dwuznacznych.
- Mowa jest o sówkach, ale wg starego czy nowego układu w systematyce?
- do jakiego depozytu miały by trafić gatunki zgłoszone?
- Kto oceniałby wartość okazu?
- a jak to miało by skutkować gdy ktoś nie zgodzi się z werdyktem?
- podobnych pytań może nasunąć się więcej...

a może podobna zabawa:
Objąć motyle szerzej, Np makro, mikro, dzienne...
zrezygnować z fantów (kto się chce wymienić i tak to zrobi)
każdy kto by chciał wziąć udział w zabawie zgłasza swoje ciekawsze gatunki (złowione w określonym okresie), tu wskazane fotki
Uczestnicy forum oceniają i głosują...
Zwycięzcy (grup, rodzin) mieli by jakąś tam satysfakcję z zabawy
Witas

Re: Noctuidae - Konkurs 2012

Post autor: Witas »

Marek Hołowiński pisze:- do jakiego depozytu miały by trafić gatunki zgłoszone?
Myślę, że pomysłodawca po jakimś czasie powinien zrobić objazd po chętnych i zebrać depozyt :mrgreen: W tydzień powinien się wyrobić :P
Marek Hołowiński pisze:- a jak to miało by skutkować gdy ktoś nie zgodzi się z werdyktem?
Po ostatnich zadymach, myślę, że tu może być problem :shock:
Marek Hołowiński pisze:Objąć motyle szerzej, Np makro, mikro, dzienne...
Poszedłeś po bandzie.... :wink:
Nie mniej, jak pisałem wcześniej (skasowali mnie :cry: ) przyłączam się do konkursu.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Noctuidae - Konkurs 2012

Post autor: Dispar »

Nie ma problemu z objazdem- sie zrobi :D .
Za rok jest przecież Sympozjum Lepidopterologiczne i można przyjechać z materiałem :D .
Panowie - wrzućmy wszyscy na luz - jesteśmy poważnymi ludźmi, wierzącymi sobie na słowo, udział jest zupełnie dobrowolny.
To co tam Witek stawiasz ciekawego do puli??? :D .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sówki (Noctuidae)”