Bena bicolorana i Pseudoips prasinana

Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Bena bicolorana i Pseudoips prasinana

Post autor: Marek Hołowiński »

W atlasie "The Noctuids of Central Europe" J Nowacki, oraz na
http://www.wmap.cz/opk/mot/msyst/msyst.htm
oba gatunki są oznaczone na odwrót w stosunku do
http://wibe.ath.cx/hyonteiset/index.php ... ticle&id=1
http://www.lepidoptera.eu/start.php?lang=PL
http://www.lepiforum.de/cgi-bin/lepiwik ... gsfamilien
i innych stron.
W kluczach do oznaczania... zeszyt 53 e :
Pseudoips fagana (Fabricius 1781), syn. Bena prasinana auct. (nec Linnaeus 1758)
Bena prasinana ( Linnaeus 1758), syn. Hylophilina bicolorana (Fuessly 1775)

Pseudoips fagana w kluczach..., oraz Bena bicolorana w "The Noctuids of Central Europe" - obecnie dotyczy Pseudoips prasinana.
Bena prasinana - to obecnie Bena bicolorana
Awatar użytkownika
pjacki
Posty: 20
Rejestracja: środa, 1 kwietnia 2009, 11:42
Lokalizacja: Polska

Post autor: pjacki »

Właśnie spotkałem się z tym problemem! Całe życie myślałem, że Bena bicolorana to Bena prasinana, a Bena prasinana to Bena bicolorana, aż tu nagle zaglądam na stronę Krzyśka Jonko i okazuje się, że Bena bicolorana to Bena prasinana a Bena prasinana to Bena bicolorana. :razz:

A reasumując, czyli mam rozumieć, że na dzień dzisiejszy dawna Bena (Pseudoips) prasinana (duża, rzadsza, słaby dymorfizm płciowy) to Bena bicolorana, natomiast dawna Bena bicolorana (pospolita, WYRAŹNY (DWUKOLOROWY [SIC!] - samce żółte, samice zielone) dymorfizm płciowy) to obecnie Bena prasinana :?: :?

Uffff...
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Bena bicolorana to Bena prasinana a Bena prasinana to Bena bicolorana.
To nieprawda!! Marek to wyraźnie napisał w swoim poście: aktualne nazwy to:
Bena bicolorana - dawna Bena prasinana
Pseudoips prasinana - dawna Bena bicolorana
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Już miałem prosić moderatorów o wyrzucenie tematu do kosza, a tymczasem okazuje się że był potrzebny.
Zamieszczam fotki ze swojego zbioru z właściwym oznaczeniem obu gatunków
Załączniki
Pseudoips prasinana
Pseudoips prasinana
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (134.75 KiB)
Bena bicolorana
Bena bicolorana
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.08 KiB)
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

W moim zbiorze Bena bicolorana ma pod spodem etykietkę z opisem Pseudoips fagana a Pseudoips prasinana jest z opisem Bena prasinana. Wcale nie zamierzam tego zmieniać bo za kilka lat jakiś ,,zabiurkowy " entomolog pozmienia je znów w rodzajach chyba tylko po to żeby się wykazać, że coś robił :mrgreen: . Być może trafi w te opisy które mam teraz i będzie O.K. :mrgreen: Potraktujcie to jako żart ale wcale nie zamierzam ciągle zapamiętywać nowych nazwy rodzajowych a i gatunkowych też. Dziesięć lat temu łowiłem pierwszy raz Apamea characterea i mam z tą nazwa wspomnienia a A. epomidion nic mi nie mówi :mrgreen: Na początku mojej przygody z entomologią sam się dziwiłem naszym nestorom, że używają jakichś ,,dziwnych" nazw łacińskich a Oni też pewnie nie nadążali za zmianami w systematyce.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Być może trafi w te opisy które mam teraz
Dokładnie tak, Darku! Dam przykład z Argynnis pandora. Tak się ten motyl nazywał w Seitzu. Potem była Pandoriana pandora, Pandoriana maja, a teraz jest znów Argynnis pandora. Pożyjemy, zobaczymy :grin: .
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Bena bicolorana i Pseudoips prasinana

Post autor: Marek Hołowiński »

Dispar pisze:W moim zbiorze Bena bicolorana ma pod spodem etykietkę z opisem Pseudoips fagana a Pseudoips prasinana jest z opisem Bena prasinana. Wcale nie zamierzam tego zmieniać bo za kilka lat jakiś ,,zabiurkowy " entomolog pozmienia je znów w rodzajach chyba tylko po to żeby się wykazać, że coś robił :mrgreen: . Być może trafi w te opisy które mam teraz i będzie O.K. :mrgreen: Potraktujcie to jako żart ale wcale nie zamierzam ciągle zapamiętywać nowych nazwy rodzajowych a i gatunkowych też. Dziesięć lat temu łowiłem pierwszy raz Apamea characterea i mam z tą nazwa wspomnienia a A. epomidion nic mi nie mówi :mrgreen: Na początku mojej przygody z entomologią sam się dziwiłem naszym nestorom, że używają jakichś ,,dziwnych" nazw łacińskich a Oni też pewnie nie nadążali za zmianami w systematyce.
Czas jednak weryfikuje nasze opinie. :mysl: ;) Niedawno otrzymałem wykaz motyli od Darka. Teraz już ma w zbiorze Bena bicolorana i Pseudoiphis prasinana.
No i bym o tym nie wspomniał gdybym nie przypomniał sobie cytowanego postu...
Darek :hi: :birra:
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Bena bicolorana i Pseudoips prasinana

Post autor: Dispar »

Nic z tych rzeczy :D
Wykaz wykazem a zbiór zbiorem :D
W gablocie nadal mam etykiety pod motylami - Pseudoips fagana i Bena prasinana. :D
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Bena bicolorana i Pseudoips prasinana

Post autor: Marek Hołowiński »

W tym poście proponuję spojrzeć na oba gatunki pod względem zmienności.
Bena bicolorana cechuje się niewielką zmiennością osobniczą, nawet żeby płeć określić trzeba dobrze popatrzeć na odwłok... Jedynie okazy częściowego drugiego pokolenia są wyraźnie mniejsze.
Pseudoips prasinana jest natomiast gatunkiem wykazującym zarówno duży zakres zmienności osobniczej, jak i dymorfizm płciowy.
W lipcu 2013 roku złowiłem okaz który pomimo pewnego zakresu odbiega wyglądem od pozostałych.
Załączniki
1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.04 KiB)
2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.43 KiB)
3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.91 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sówki (Noctuidae)”