Strona 1 z 1

Apamea syriaca

: niedziela, 26 lipca 2009, 20:08
autor: Marek Hołowiński
Zamieszczam poniżej kilka fotek pokazujących cechy pozwalające odróżnić Apamea syriaca od Apamea monoglypha

: poniedziałek, 27 lipca 2009, 00:20
autor: Tomasz Blaik
Marek Hołowiński pisze:Apamea syriaca, przebieg tej przepaski jest podobny jak u A sublustris i A lithoxylaea, z tym że jest ona wyraźnie jaśniejsza od tła skrzydła, a od góry pole ja wypełniające ciemniejsze od tła skrzydła.
Już na pierwszy rzut oka kształt tego pola u A. syriaca (u A. sicula także) i dwóch wymienionych gatunków jest bardzo zbliżony. U A. monoglypha to wypełnienie jest inne, po pierwsze rozjaśnione w części środkowej, no i ta ciemna kreska od spodu, jakby gubi jego kontur. U przedstawionego A. syriaca białą kreskę widać bardzo ładnie, choć w necie widziałem okazy z ledwo widoczną, w postaci płytkiego klina odchodzącego od przepaski zewnętrznej, ku nasadzie skrzydła. Wygląda na to, że w terenie musimy zachować czujność i zwracać szczególną uwagę na małe "monoglyphy". Dzięki za podjęcie tematu.

: środa, 2 grudnia 2009, 21:24
autor: Adam Larysz
Miło mi poinformować szanowne grono entomologiczne, że mamy nowy gatunek sówki dla Śląska! :grin:

Dzisiaj rano pracując w Muzeum Górnośląskim przy komasacji zbioru motyli, wyjąłem z długiej serii Apamea monoglypha dwa okazy, których fotografie wysłałem Markowi Hołowińskiemu do oznaczenia. Marek z dużą pewnością oznaczył oba motyle jako Apamea syriaca :wink: - za co mu w tym miejscu chciałem serdecznie podziękować.

Pierwszy okaz, który od razu mi podpadł, został złowiony przez Zdzisława Stuglika w Kosztowach (dziś dzielnica Mysłowic) 4 VII 1930 roku!

Drugi, również złowiony przez Stuglika, ale w innym miejscu - mianowicie w Beskidzie Śląskim na szczycie góry Koziniec 776 mnpm (dziś Kozińce, jako dzielnica Wisły), 11 VII 1936 r.

: środa, 2 grudnia 2009, 21:43
autor: Tawulec
To cieszy :) Jest zatem pewna niewielka szansa, że i w naszych okolicach zawita...
Pozdrawiam i gratuluję czujności

: środa, 2 grudnia 2009, 22:12
autor: Adam Larysz
Xawery, zwróć uwagę, że motyle były łowione w latach 30 - tych, czyli raczej odpada teoria o obecnej ekspansji tego gatunku - i, jak już pisałem to kiedyś w którymś poście - przypuszczalnie motyl ten występuje u nas od dawna, ale ze względu na duże podobieństwo do A. monoglypha był nieodróżnialny dotychczas przez nikogo.

: środa, 2 grudnia 2009, 22:32
autor: Marek Hołowiński
Trudno twierdzić, ale być może ekspansje miały charakter okresowy (lata 30 XX wieku, początek XXI wieku?) Aż wierzyć się nie chce aby nikomu w okresie 70 lat nie udało się złowić "małej monoglyphy". Chyba że jeszcze zaczną się znajdować w zbiorach kolejne okazy.

: środa, 2 grudnia 2009, 22:46
autor: Adam Larysz
Marek Hołowiński pisze:Aż wierzyć się nie chce aby nikomu w okresie 70 lat nie udało się złowić "małej monoglyphy". Chyba że jeszcze zaczną się znajdować w zbiorach kolejne okazy.
I na to liczę - jeszcze sporo zostało do skomasowania :wink:

: czwartek, 3 grudnia 2009, 17:26
autor: Tawulec
W sumie to nawet nie liczę na ekspansję, ale na to, że właśnie nie została dotychczas zauważona. ;)

: poniedziałek, 7 grudnia 2009, 13:30
autor: Stefan Kozieł
Adam Larysz pisze:- przypuszczalnie motyl ten występuje u nas od dawna, ale ze względu na duże podobieństwo do A. monoglypha był nieodróżnialny dotychczas przez nikogo.
Adamie! W poście viewtopic.php?t=10022&highlight=apamea+syriaca, zamieściłem fotkę motyla którego Aneta, Marek i Tomek oznaczyli jako Apamea syriaca a to by potwierdzało Twoją opinię, że motyl ten występuje w woj. śląskim tylko jego obecność jest rzadko stwierdzana. Żałuję, że nie złowiłem okazu bo przekazał bym go do oznaczenie profesjonaliście i wtedy mielibyśmy 100% pewności że to on.
Mimo, że nie kolekcjonuję motyli będę miał na co polować w przyszłym roku - może się jeszcze pojawi i uda mi się złowić okaz :wink: .
Pozdrawiam serdecznie, Stefan.

: poniedziałek, 7 grudnia 2009, 16:22
autor: Adam Larysz
Stefan, ja o tym twoim poście nie zapomniałem :wink:
Szkoda, że jest tylko fotka, bez okazu...

Re: Apamea syriaca

: wtorek, 11 czerwca 2013, 11:34
autor: Marek Hołowiński
Kolejne dwa okazy Apamea syriaca. Tym razem złowione w okolicach Serniaw FB68, 10 VI 2013 roku.

Re: Apamea syriaca

: czwartek, 1 sierpnia 2013, 18:36
autor: Łukasz Dawidowicz
Siadając dziś do zaległego materiału okazało się, że tego samego dnia (10.06.2013) też miałem ten gatunek (det. M. Hołowiński). Złapany w okolicach Kazimierza Dolnego.

Re: Apamea syriaca

: niedziela, 3 listopada 2013, 18:41
autor: Marek Hołowiński
W tym sezonie udało mi się złowić kilka motyli i utworzyć serię okazów w zbiorze. Na załączonej fotce widać że jest to gatunek dość zmienny w ubarwieniu.