Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest poniedziałek, 21 maja 2018, 00:37

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Rozplanowanie
PostNapisane: poniedziałek, 31 maja 2004, 10:31 

Specjalność:
W jaki sposób rozkładacie owady w gablocie? Chodzi mi ot ot czy np. owady z jednego rodzaju obok siebie, itp. Myślałem żeby podzielić gablotke na ramki i w jednej ramce Crambicidae, w drugiej Carabidae, ale co jak już mi sie nei będą owady z jednego rodzaju w jednej ramce mieściły?? Jak wy to zrobiliście?

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 1 cze 2004, 12:48 

Specjalność:
Zależy od tego jaką rodziną sie zajmujesz i z jakiego rejonu. przykład interesuja mnie tylko motyle dzienne Polski wiadmo jest 159 gatunków (w zasadzie 149 ale niech będzie) zakładam że inne motyle - Europa, Tropik, Orient mnie nie interesuja. Znajac wielkość motyla zakładam sobie na niego miejsce zakładając jednocześnie że będe kolekcjonował przykładowo po 3 pary. Drukuje etykiety z nazwami gatunków rodzin itp. rozmieszczam w gablocie (etykiety zeby były równo najłatwiej ułozyć przy pomocy szpilek, nic i linijki potem nawet jak wepniesz motyle to nić wyciągniesz od dołu. W ten sposób nawet jeśli złapiesz okaz z gatunku którego brak powędruje on na "swoje" miejsce. Mankamentem jest że często może pozostawać sporo miejsca w gablotach.
Wiec na początek proponuje tacki - jak je zrobic pisał chyba Jacek K albo Grzegorz B. można nimi dowolnie manewrowac przekładać itp.
Osobiście przez wiele lat zbierałem wszystko do wspólnych gablot - prowadząc segregację do poziomu rodziny lub rodzaju - w zależności od wielkości.
Po jakimś czasie ułozyłem "na sztywno" - wtedy wychodzi szydło z worka - czyli dziury, ale z drugiej strony jest materiał na wymianę

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 1 cze 2004, 17:09 

UTM: DC45
poziom: zaawansowany
Specjalność:
Osobiście polecam wyłącznie tacki jako idealne wręcz narzędzie do układania owadów w gablotach. Wcześniej czy później sam do tego dojdziesz, ale szkoda czasu. Później porządkowanie setek czy tysięcy okazów jest naprawdę bardzo czasochłonne.

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 5 cze 2004, 17:26 

Specjalność:
Tylko tacki!!! Zgadzam się z Grzegorzem. Nie ma co wyważać otwartych drzwi! Im wcześniej tym lepiej - same tacki w zależności od ich wielkości możesz przeznaczyć na gatunki, rodzaje i wyżej...

Zobacz profil WWW 

Strefa czasowa: UTC + 1