Adela croesella (Scopoli, 1763) nowy dla Kielecczyzny - niestety to Nemophora degeerella

Adelidae, Prodoxidae, Incurvariidae, Tischeriidae.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Adela croesella (Scopoli, 1763) nowy dla Kielecczyzny - niestety to Nemophora degeerella

Post autor: Marcin Kutera »

W dniu 03 VII 2009 w miejscowości Brody Iłżeckie (UTM EB15) w pobliżu najbliższej większej miescowości Starachowice, oddalonej o kilkanaście kilometrów udało mi się sfotografować samca (co widać po czułkach) Adela croesella Adela croesella (Scopoli, 1763) z rodziny Adelidae :shock: .

Osobnik siedział na przystanku autobusowym, przed południem, w pobliżu sztucznego zbiornika wodnego "Zalew Brodzki".

Nad przystankiem rośnie lipa Tilia sp., wierzby, natomiast w miejscu zapory jest chodnik dla pieszych, wzdłuż którego rośnie roślina żywicielska - ligustr sp. tworząca żywopłot.

Mam nadzieję, że co niektórych forumowiczów zaciekawi ta informacja :lol:

pozdr
Mk
załączam zdjęcie
Załączniki
Adela croesella.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (50.36 KiB)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Trudno z tego zdjęcia stwierdzić na 100% że to Adela croesella. Bardzo podobny gatunek Nemophora degeerella jest jednak zdecydowanie większy (na zdjęciu tego nie można ocenić), no i w pobliżu musiałyby rosnąć zawilce, czego też nie wiemy. Jeśli masz okaz Marcinie, łatwo go pomierzyć, i rozwiać wątpliwości.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Marcin Kutera pisze: o kilkanaście kilometrów udało mi się sfotografować samca (co widać po czułkach) Adela croesella Adela croesella (Scopoli, 1763) z rodziny Adelidae .
Antek Kwiczala pisze:Bardzo podobny gatunek Nemophora degeerella jest jednak zdecydowanie większy (na zdjęciu tego nie można ocenić), no i w pobliżu musiałyby rosnąć zawilce, czego też nie wiemy.
Może niepotrzebnie się wtrącam :wink: ,ale jak dla mnie to typowa samiczka N.degeerella ,łowię je u siebie w różnych środowiskach i niekoniecznie w pobliżu widać jedną bądż drugą roślinę żywicielską...pozdrowki Rafał
Awatar użytkownika
Henryk Brzezina
Posty: 320
Rejestracja: piątek, 27 lutego 2009, 11:27
UTM: CA40
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: Henryk Brzezina »

Popieram Rafała bo też ostatnio je łowiłem w lesie bukowym o bogatym poszyciu.
Awatar użytkownika
Henryk Brzezina
Posty: 320
Rejestracja: piątek, 27 lutego 2009, 11:27
UTM: CA40
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: Henryk Brzezina »

Pozwoliłem sobie to zdjęcie poprawić,by było lepiej widać szczegóły.Oto ono.
Załączniki
t_adela_croesella_145.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (13.44 KiB)
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

no muszę przyznać, że Wasze komanetarze są tu sensowne i przed pisaniem tej informacji też spoglądałem na ten pospolitszy gatunek tj: Nemophora degeerella (Linnaeus, 1758), tyle że mój okaz był bardzo kontrastowy bardziej intensywnymi kolorami jak Adela croesella i w dodatku ma krótsze zgrubiałe czułki w stosunku do cieńszych i duzo dłuższych u Nemophora degeerella. Z drugiej zaś strony środowisko to mozę być raczej przypominające środowiska Nemophora degeerella i w dodatku nie rosną tam zawilce żółte Anemone nemorosa i na pewno nie ma łęgów żadnych w pobliżu.

Teraz jak tak patrzę ostatecznie stwierdzam, że to chyba jednak Nemophora degeerella (Linnaeus, 1758).

okazu nie mam, bo podczas zakręcania pojemnika go niechcąco zniszczyłem

Ale dzięki Wam koledzy za uwagi, bo dzięki nim temat się wyjaśnił - trochę za szybko puściłem tego posta, z drugiej strony dobrze, zę go wypuściłęm, bo przynajmniej rozwiały się wątpliwości

Ale przynajmniej ponownie zarejestrowany na Kielecczyźnie od 1960 roku (w czekliście podawany ze Świetokrzyskiego do 1960 roku)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Post autor: Marek Hołowiński »

U Nemophora degeerella występuje dymorfizm płciowy. Z Twojego postu wynika że samce widywałeś, zaś samicę dopiero teraz. Motyle latają dość daleko od swoich miejsc rozrodu. Zawilce od mojego domu rosną w odległości około kilometra, a motyle latają po podwórku.
Marcin Kutera pisze:i w dodatku nie rosną tam zawilce żółte Anemone nemorosa
Zawilec żółty Anemone ranunculoides L.
Zawilec gajowy Anemone nemorosa L.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

a słusznie słusznie Marku

tyle, że zawilec żółty A. ranunculoides woli łęgi (pomyliłem nazwy gatunków)
natomiast A. nemorosa występuje w tych okolicach w borze mieszanym świeżym oddalonym około 500 metrów od miejsca stwierdzenia gatunku

Fakt samic Nemophora degerella nie widywałem
ODPOWIEDZ

Wróć do „Adelidae -Tischeriidae”