Adela cuprella

Adelidae, Prodoxidae, Incurvariidae, Tischeriidae.
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Adela cuprella

Post autor: Jarosław Wenta »

Jak co roku o tej porze nad krzakami wierzby, które żółtymi, przekwitającymi baziami znaczą skraje podmokłych łąk koło torfowisk, unoszą się w tańcu godowym samce Adela cuprella. Czasami latają w rojach liczących kilkanaście osobników, a wychodzące zza chmur słońce radośnie igra na ich połyskujących metalicznie skrzydełkach i dłuuuugich wąsikach. A gdy w taki rój wpadnie przywabiona błyskami samiczka....

Załączam dzisiejsze zdjęcie (01 maja).
Załączniki
P1640583a.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (44.43 KiB)
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Post autor: tiktaalik »

Przepiękna parka. Na Twoich zdjęciach wszelkie stworzonka są jeszcze bardziej zachwycające, niż na żywo.
Awatar użytkownika
angellus
Posty: 450
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 14:44
UTM: CA66

Post autor: angellus »

od paru dni można je obserwowac w mojej okolicy;szkoda że początek majówki nie przywitał nas lepszą pogodą ale może jutro...
Załączniki
DSCN0808.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.61 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Post autor: Jarosław Wenta »

tiktaalik pisze:Przepiękna parka. Na Twoich zdjęciach wszelkie stworzonka są jeszcze bardziej zachwycające, niż na żywo.
Dziękuję. Załączam jeszcze jedno zdjęcie, obrazujące to, na co zwracałem ostatnio uwagę podczas naszego pisania o technice fotografowania owadów. Mała głębia ostrości sprawiła, że tylko samiczka jest ostra. W sensie optycznym, rzecz jasna ;-) Ale ustawienie obiektywu prostopadle do powierzchni jej skrzydeł sprawia, że cała jest ostra (mieści się w zakresie głębi ostrości). Chcąc nad tym zapanować fotografuję na programie "priorytet przysłony". W moim aparacie użyteczny zakres wynosi od 5.6 do 7.6. Poniżej głębia jest stanowczo za mała, powyżej 7.6 drastycznie spada ostrość zdjęcia. Teraz aparat ustawia czas. Jeśli to poniżej 1/100 s to stanowczo trzeba wprowadzić poprawkę eV na minus i brak światła nadrobić lampą z dyfuzorem. Nawiasem mówiąc: lekki błysk podczas słonecznej pogody potrafi zlikwidować niemiłe oku kontrasty.

No i ilość zdjęć: tej parce wykonałem 45 fotografii, więc jest z czego wybierać. Fotki robiłem pod różnym kątem, z różnymi parametrami, w zmieniającym się oświetleniu.
Załączniki
P1640615.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (59.4 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Post autor: Jarosław Wenta »

angellus pisze:od paru dni można je obserwowac w mojej okolicy;szkoda że początek majówki nie przywitał nas lepszą pogodą ale może jutro...
Właśnie obejrzałem prognozę. Lepsze jutro było wczoraj :cry:
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Post autor: tiktaalik »

Potrenuję wedle zaleceń, Jarku. Przy okazji moze i inni fotoamatorzy wezmą sobie Twoje wskazówki do serca. Dziś zrezygnowałem z planowanego wyjazdu na torfowisko, mżylo aż do 14-tej. Oby jutro bylo nieco jaśniej, tak jak wspominał angellus.
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Post autor: Jarosław Wenta »

Zapomniałem dodać: za zdrowie wąsików dziś raczyłem się znakomitym, argentyńskim winem Phebus. Polecam! ;-)
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Post autor: tiktaalik »

Ja tam piję Mogena Davida z Tesco, też bardzo dobry, jesli lubisz czerwone półsłodkie. I pewnie sporo tańszy, 2 dychy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Adelidae -Tischeriidae”