Zmiany w systematyce Nymphalinae

Sprawy związane z zasadami tworzenia i nazywania taksonów, z genetyką itd.
Awatar użytkownika
konrad
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 3 września 2016, 18:36
UTM: DC47
Podziękował(-a): 2 times

Zmiany w systematyce Nymphalinae

Post autor: konrad »

Zauważyłem, że na Lepidoptera Mundi praktycznie wszystkie "aglaisy" i "polygonie" zostały zmienione na "nymphalisy". Skąd ta zmiana, bo jakoś nie mogę nic w necie na ten temat znaleźć?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Zmiany w systematyce Nymphalinae

Post autor: Rafał Celadyn »

...nie wnikając, po przeczytaniu wszystkiego powinieneś sobie wyrobić zdanie
najnowszy checklist :arrow: https://www.researchgate.net/publicatio ... ilionoidea
propzycje w obrębie rodzaju nymphalis :arrow: https://www.butterfliesofamerica.com/do ... mes-f3.pdf

:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Zmiany w systematyce Nymphalinae

Post autor: Rafał Celadyn »

jeszcze to, stare ale chyba aktualne... :arrow: http://www.nymphalidae.net/WahlbergNylin2003.pdf
Awatar użytkownika
konrad
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 3 września 2016, 18:36
UTM: DC47
Podziękował(-a): 2 times

Re: Zmiany w systematyce Nymphalinae

Post autor: konrad »

Checklistę widziałem, ale nie czytałem całości. Drugi link, ten do butterfliesofamerica mi nie działa.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Zmiany w systematyce Nymphalinae

Post autor: Rafał Celadyn »

cóż ci mogę powiedzieć...u mnie działa 8)
spróbuj tak https://www.butterfliesofamerica.com/do ... mes-f3.pdf
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Zmiany w systematyce Nymphalinae

Post autor: Rafał Celadyn »

Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Zmiany w systematyce Nymphalinae

Post autor: Antek Kwiczala † »

Ze stron linkowanych przez Rafała widać, że zmiany w systematyce Nymphalinae to sprawa kilkunastu ostatnich lat.
Słusznie sugeruje Rafał, że trzeba sobie do tych zmian wyrobić własne zdanie. Krzysiek Jonko na swojej stronie "Lepidoptera Mundi" stara się być na bieżąco z systematyką. Czas pokaże czy te sugestie się przyjmą, bo niemiecka strona "Bestimmungshilfe für die in Europa nachgewiesenen Schmetterlingsarten"
http://www.lepiforum.de/lepiwiki.pl?Nymphalidae
jak widać się do tych zmian nie stosuje.
Awatar użytkownika
konrad
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 3 września 2016, 18:36
UTM: DC47
Podziękował(-a): 2 times

Re: Zmiany w systematyce Nymphalinae

Post autor: konrad »

butterfliesofamerica u mnie nie działa w ogóle z jakiegoś powodu, ale mniejsza z tym. Rozumiem, że pan Krzysztof Jonko właśnie "wyrobił własne zdanie" i stąd ta zmiana na Lepidoptera Mundi. Bo z tego co zrozumiałem, jakiegoś odgórnego zarządzenia nie było, że następuje taka i taka zmiana w systematyce i wszyscy się mają do niej zastosować.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Zmiany w systematyce Nymphalinae

Post autor: Rafał Celadyn »

...kluczem do zrozumienia jest właśnie link który ci się nie otwiera...
:arrow:
The names proposed for taxa in the genus Nymphalis Kluk
,
gdzie jest podanych kilka propozycji zapisu nazw tej grupy...
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
konrad
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 3 września 2016, 18:36
UTM: DC47
Podziękował(-a): 2 times

Re: Zmiany w systematyce Nymphalinae

Post autor: konrad »

Dobra, udało mi się tą stronę otworzyć z Wayback Machine.
Czyli krótko mówiąc, jeżeli dobrze zrozumiałem, te proponowane nazwy można stosować ale nie trzeba.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Zmiany w systematyce Nymphalinae

Post autor: Rafał Celadyn »

...są systematycy na forum, więc może wytłumaczyli by ci to lepiej ...w uproszczeniu cały czas są prowadzone badania nad filogenezą różnych rodzajów więc podejście do systematyki ewoluuje, poza nowym podejściem są w literaturze stare nazwy przyporządkowane do okazów (typów) w starych zbiorach muzealnych i funkcjonujące w literaturze na przestrzeni wieków, więc żeby powstały bałagan ogarnąć, jest Kodeks Nomenklatury Zoologicznej(?) wg. którego po zmianach w podejściu do systematyki powstają kolejne prace uściślające co jest czym wg tego nowego podejścia (synonimy,homonimy,valid names, etc.). Jak coś popieprzyłem to ktoś bardziej wyedukowany sprostuje ;) .
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Zmiany w systematyce Nymphalinae

Post autor: Jacek Kalisiak »

Popieram Rafała, fajnie by było gdyby Lech Borowiec, Paweł Jałoszyński lub inna osoba mocna w tych zagadnieniach obszerniej to wyjaśniła.
Tymczasem ja mogę napisać klika słów.
Badacze są w zasadzie wolni w kształtowaniu swoich opinii, choć powinni postępować zgodnie ze sztuką.
1. Mogą opisywać nowe gatunki, jeżeli uważają, że takowy odkryli i nie był on dotychczas opisany (nadając mu też nazwę)
2. Mogą uznać, że jakiś opisany gatunek pod pewną nazwą jest też opisany pod inną nazwą i zsynonimizować jedną z nazw z drugą wskazując nazwę obowiązującą zgodnie z zasadami Kodeksu.
3. Mogą uznać, że jakaś nazwa obowiązująca dla taksonu nie może dalej być uznawana za obowiązującą zgodnie z zasadami Kodeksu i wskazać lub utworzyć nazwę obowiązującą.
4. Mogą tworzyć taksony wyższych szczebli i umieszczać w nich inne taksony, np. gatunki w rodzajach. Mogą też wskazywać taksony typowe dla taksonów nadrzędnych, np. gatunki typowe dla rodzaju. W tych działaniach powinni kierować się zasadą, aby poszczególne taksony grupowały taksony spokrewnione, dobrze oddawały związki filogenetyczne. Np. aby w rodzaju były zgrupowane wszystkie i tylko te gatunki, które mają jednego wspólnego przodka.

W tych wszystkich działaniach badacze pozostają wolni w swoich decyzjach, chyba że ograniczają ich formalne zasady spisane w Kodeksie. A Komisja Nomenklatury może w pewnych przypadkach rozstrzygać spory i uznawać jedno z przedstawionych stanowisk jako obowiązujące. Choć i wtedy zdarza się, że badacze nie chcą respektować takiej decyzji.

Tak więc uznawane gatunki i przynależność jednych taksonów do innych (np. gatunków do rodzajów), a także obowiązujące nazwy zmieniają się ze względu na ciągle rozwijaną wiedzę o gatunkach i ich pokrewieństwie oraz dostosowywanie nomenklatury do stanu faktycznego zgodnie z zasadami Kodeksu.

No i jeszcze odpowiedź na twoje pytanie :) Jeżeli badacze zgadzają się w jakiejś grupie co do obowiązującej nomenklatury, to tych nazw używać trzeba. Jeżeli badacze nie osiągnęli konsensusu, to mamy pewne pole wyboru, ale chyba lepiej być konserwatywnym. Ale też nie jest tak, że możemy używać dowolnie wybranej nazwy np. dla gatunku, która kiedykolwiek była uznawana za obowiązującą dla niego :) Nasze pole wyboru powinno się ograniczać do aktualnie obowiązujących upublicznionych poglądów naukowych.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Zmiany w systematyce Nymphalinae

Post autor: Antek Kwiczala † »

Znalazłem ostatnio ciekawy artykuł opisujący problem tworzenia nowych podgatunków, gatunków i rodzajów w oparciu tylko o różnice w budowie DNA. Nie dotyczy konkretnie podrodziny Nymphalinae, ale rodzin Saturniidae i Sphingidae. Omawia konkretnie tworzenie tychże przez dwóch niemieckich entomologów Brechlina i Meistera.. Mniej więcej od 2010 roku opisali oni w swoim czasopiśmie “Entomo-Satsphingia” około tysiąca nowych taksonów w rodzinach zawisaków i pawic tylko po różnicy w budowie DNA. Na ogół te nowe taksony są nierozpoznawalne w żaden inny sposób.
Zainteresowanych odsyłam do tego artykułu:
https://breedingbutterflies.com/brechli ... r-species/
Awatar użytkownika
konrad
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 3 września 2016, 18:36
UTM: DC47
Podziękował(-a): 2 times

Re: Zmiany w systematyce Nymphalinae

Post autor: konrad »

Dzięki za odpowiedzi. Coś tam chyba zrozumiałem ;)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Taksonomia, systematyka, genetyka”