Strona z aktualnymi nazwami taksonów (motyle)

Sprawy związane z zasadami tworzenia i nazywania taksonów, z genetyką itd.
Awatar użytkownika
konrad
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 3 września 2016, 18:36
UTM: DC47
Podziękował(-a): 2 times

Strona z aktualnymi nazwami taksonów (motyle)

Post autor: konrad »

Na jakiej stronie można znaleźć najbardziej aktualne nazwy taksonów, głównie motyli? I w jakim stopniu wiarygodna jest pod tym względem lepidoptera.eu?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Strona z aktualnymi nazwami taksonów (motyle)

Post autor: Rafał Celadyn »

Awatar użytkownika
konrad
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 3 września 2016, 18:36
UTM: DC47
Podziękował(-a): 2 times

Re: Strona z aktualnymi nazwami taksonów (motyle)

Post autor: konrad »

Może źle się wyraziłem. Pisząc "motyle", miałem na myśli cały rząd Lepidoptera. A tą checklistę widziałem :)
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Strona z aktualnymi nazwami taksonów (motyle)

Post autor: AJW »

Chyba tu: https://www.gbif.org/ i tu: http://ubio.org/NomenclatorZoologicus/ ale trzeba wiedzieć czego się szuka...
Awatar użytkownika
konrad
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 3 września 2016, 18:36
UTM: DC47
Podziękował(-a): 2 times

Re: Strona z aktualnymi nazwami taksonów (motyle)

Post autor: konrad »

Hm, pierwsza stronka, choć znalazłem gatunek, nie rozwiała moich wątpliwości, natomiast na tej drugiej stronce chyba rzeczywiście trzeba wiedzieć czego szukać :gl:
Generalnie chciałem się dowiedzieć jaka jest właściwa nazwa naukowa pewnego gatunku motyla, a mianowicie Agrochola ruticilla, pod którą to nazwą gatunek występuje na lepidoptera.eu i lepiforum.de, a na praktycznie każdej innej stronie pod nazwą Xanthia ruticilla.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Strona z aktualnymi nazwami taksonów (motyle)

Post autor: Marek Hołowiński »

Trzymaj się nazw wg Lepidoptera mundi. Wejdź w gatunek, tam są synonimy. Warto też brać pod uwagę to że badania trwają i coś tam może się zmienić.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Strona z aktualnymi nazwami taksonów (motyle)

Post autor: Jacek Kurzawa »

konrad pisze: nazwa naukowa pewnego gatunku motyla, a mianowicie Agrochola ruticilla, pod którą to nazwą gatunek występuje na lepidoptera.eu i lepiforum.de, a na praktycznie każdej innej stronie pod nazwą Xanthia ruticilla.
Wygląda na to, że chodzi Ci o problem systematyczny, jak do jakiego rodzaju zaszeregować dany gatunek. Ten gatunek "ruticilla" może należeć do rodzaju A lub B. Problem się komplikuje, gdy rodzaj A ma synonim np A1 itd. W zależności od roku i w zależności od źródła (czyli pewnej przyjętej opinii z jakiejś pracy) to mogą być różne połączenia i każde może być na swój sposób dobre. Dlatego możesz nie znaleźć odpowiedzi na swoje pytanie i doradziłbym Ci nie przejmowanie się tym tylko przyjęcie nazwy np za podaną pracą przez Rafała (dobre!) i zamknąć temat na tym etapie.
Awatar użytkownika
konrad
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 3 września 2016, 18:36
UTM: DC47
Podziękował(-a): 2 times

Re: Strona z aktualnymi nazwami taksonów (motyle)

Post autor: konrad »

@Marek Hołowiński
Tak, wiem o synonimach. Ale z tego co się orientuję, synonimów nie można traktować na równi z tą "własciwą" nazwą naukową, która swoją drogą może być tylko jedna, i stosować ich zamiennie? Czy źle mówię?

@Jacek Kurzawa
W sumie to masz rację. W końcu oba rodzaje istnieją, więc rzeczywiście może to być kwestia zaszeregowania gatunku do danego rodzaju. Będę się trzymał nazw wg. lepidoptera.eu. Dzięki ;)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Strona z aktualnymi nazwami taksonów (motyle)

Post autor: Rafał Celadyn »

...tak trochę od tematu...Pisałem do Krzyśka w sprawie tej toskańskiej polyxeny ,która jest w tej checkliście a na LM.nadal jest tylko jeden gatunek z rodzaju,więc chyba dopiero przy następnej aktualizacji "bedzie aktualnie" ...póki co jest jeszcze jakiś starszy podział, bo ta linkowana praca w sumie jeszcze świeża (2018).
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Strona z aktualnymi nazwami taksonów (motyle)

Post autor: Krzysiek Jonko »

Sorry, ja z braku czasu rzadko tu zaglądam ale przypadkiem dowiedziałem się o tej dyskusji, a że o mnie mowa to dorzucę trzy grosze do dyskusji :lol:
Przez wiele lat zmiany w systematyce motyli były nieznaczne, natomiast na przestrzeni ostatnich lat zaczęła się tu istna karuzela. Pojawia się bardzo wiele publikacji, rewizji, wyników badań genetycznych -systematyka jaką znałem z mojej młodości praktycznie dawno przestała istnieć...
Na Lepidoptera Mundi STARAM SIĘ aktualizować systematykę według dostępnych mi źródeł ale przy ponad 42 tysiącach taksonów i bardzo ograniczonym czasie jakim dysponuję jest to praktycznie niewykonalne. Pierwotnie bazą była fauna Europaea ale od wielu lat nie aktualizują tam systematyki więc musiałem zacząć działać na własną rękę. Przez ostatni miesiąc np. aktualizowałem systematykę Geometridae, którą przynajmniej dotąd uważałem za praktycznie niezmienioną. Zmiany są tak duże, że przez miesiąc udało mi się zrobić praktycznie tylko podrodzinę Ennominae (co będzie widać przy następnej aktualizacji - mam nadzieję za tydzień-dwa). Nigdy nie przypuszczałem, że zmiany w tej rodzinie mogą być tak duże.
Prośba do Was: jeżeli wiecie o tym, że systematyka jakiegoś gatunku/rodzaju na Lepidoptera Mundi jest nieaktualna -informujcie mnie o tym. Nie mam dostępu do wszystkich publikacji i przede wszystkim czasu, by je na bieżąco śledzić. Będę to systematycznie korygował, choć wiem, że to tak samo niewykonalne jak utrzymanie takiej strony jak moja ;-)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Taksonomia, systematyka, genetyka”