Mikroskop stereoskopowy - kalibracja

Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Mikroskop stereoskopowy - kalibracja

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Piotr Pawlikiewicz pisze:Też posiadam ten mikroskop Delta Optical XTL IV. I zgodzę się z Grześkiem że warto w niego zainwestować, super jeszcze do niego by było skombinować jakiś oświetlacz pierścieniowy, choć to światło co ma jest ok.
Ja do standardu dokupiłem konwerter na obiektyw x2 zwiększający dwukrotnie zakres powiększeń oraz kamerę 3MP do toru wizyjnego. Teraz "poluję" na szkiełko mikrometryczne i okular z podziałką no i do pełni szczęścia potrzebuję jeszcze okularów x15 i x20.
Oświetlacz zrobiłem sobie sam (pokazywałem to na forum) - nie jest to nic nadzwyczajnego ale działa doskonale przy powiększeniach do ok. 40x, przy większych odległość obiektywu od obiektu jest już stosunkowo mała i trudno to taką konstrukcją oświetlić, zresztą pierścieniowe też tu niewiele pomoże.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: M. Stachowiak »

Działka podstawowa tego szkiełka to 0,01 mm. Niestety, niezbyt nadaje się ono do kalibrowania mikroskopu stereoskopowego.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Mikroskop stereoskopowy - kalibracja 2

Post autor: Grzegorz Banasiak »

M. Stachowiak pisze:Działka podstawowa tego szkiełka to 0,01 mm. Niestety, niezbyt nadaje się ono do kalibrowania mikroskopu stereoskopowego.
A jest jakiś inny patent na kalibrowanie ? Jeśli możesz napisać parę słów o kalibrowaniu to myślę, że wielu chętnie o tym poczyta. Oczywiście nie chodzi tu o jakieś niebywałe dokładności, myślę, że w większości przypadków (amatorskich) dokładność 0.01mm jest rewelacyjna.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: M. Stachowiak »

Grzegorz Banasiak pisze:
M. Stachowiak pisze:Działka podstawowa tego szkiełka to 0,01 mm. Niestety, niezbyt nadaje się ono do kalibrowania mikroskopu stereoskopowego.
A jest jakiś inny patent na kalibrowanie ? Jeśli możesz napisać parę słów o kalibrowaniu to myślę, że wielu chętnie o tym poczyta. Oczywiście nie chodzi tu o jakieś niebywałe dokładności, myślę, że w większości przypadków (amatorskich) dokładność 0.01mm jest rewelacyjna.
Proponowane w wcześniejszym poscie szkiełko przeznaczone jest do kalibrowania „zwykłych” mikroskopów (prześwietleniowych), a nie stereoskopowych. Do kalibrowania mikroskopów stereoskopowych używa się szkiełek podobnych do tego na załączonym zdjęciu. Różnica polega na tym, że na pierwszym szkiełku (oferowanym w wcześniejszym poscie) naniesiony jest odcinek 1 mm podzielony na 100 części, zwykle przykryty szkiełkiem nakrywkowym (zakłócenie optyczne!), a na przeznaczonym do kalibrowania mikroskopów stereoskopowych (na załączonym zdjęciu) naniesiony jest odcinek o długości 5 lub 7 cm podzielony na odcinki 0,5 mm, 0,1 mm i 0,01 mm nie przykryte szkiełkiem nakrywkowym. Chodzi o to, aby móc skalibrować mikroskop stereoskopowy również przy małych powiększeniach, co przy obiekcie długości 1 mm (cała skala na „zwykłym” szkiełku kalibracyjnym) jest bardzo trudne, a często wręcz niewykonalne.
Jako skali wzorcowej od biedy można użyć mikrometru (szkiełka) okularowego z podziałką liniową lub krzyżową (zwykle jest to odcinek 5 – 12 mm podzielony na odcinki 0,1 lub 0,05 mm — fot. 2 i 3). Oczywiście drugie szkiełko mikrometryczne musi być zamontowane w okularze.
Załączniki
st_kalibr.jpg
st_kalibr.jpg (46.11 KiB) Przejrzano 6412 razy
messplatte100.jpg
messplatte100.jpg (27.5 KiB) Przejrzano 6402 razy
xmessplatte.jpg
xmessplatte.jpg (50.98 KiB) Przejrzano 6402 razy
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: M. Stachowiak »

Więcej o technice pomiarów za pomocą mikroskopu stereoskopowego można dowiedzieć się z broszury Leica Measuring Manual PL dostępnej z tego linku:
http://www.leica-microsystems.com/produ ... downloads/
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: M. Stachowiak »

yezhee pisze:co odo szkiełek mikrometrycznych wszystko zależy od podziałki elementarnej:
0,01mm dla biologicznych
0,1mm i inne dla stereoskopowych
Nieprawda! Przykładowy wzorzec przeznaczony dla mikroskopów stereoskopowych masz zilustrowany na załączonej przeze mnie w jednym z wcześniejszych postów fotografii.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: M. Stachowiak »

Podziałka (w sensie 0,1 mm lub 0,01 mm) jest sprawą drugorzędną, natomiast istotna jest długość obiektu wzorcowego. Zauważ, że w przypadku mikroskopu stereoskopowego przeciętny zakres powiększeń zamyka się w przedziale 10 – 100 x, natomiast w przypadku mikroskopów prześwietleniowych („zwykłych”) ten zakres na ogół rozpoczyna się od 50 x. Przy małych powiększeniach pod mikroskopem stereoskopowym z trudnością dostrzeżesz wzornik długości 1 mm (o mniejszych działkach nawet nie wspominam :wink:), a w odniesieniu do mikrometru okularowego (w rzeczywistości podczas pomiarów tym się posługujesz) wypełni najwyżej kilka najmniejszych jego działek. Właśnie z tego powodu do skalowania mikroskopów stereoskopowych potrzebne są wzorniki o długości przynajmniej 1 cm. Na wzorniki takie zwykle są naniesione dodatkowe podziałki, wśród nich również o dokładności 0,01 mm.
Przy okazji zwrócę uwagę na jeszcze jeden szczegół powodujący najczęściej popełniany błąd podczas pomiarów szerokości (wzdłuż osi X) z wykorzystaniem mikroskopów stereoskopowych. Chodzi o błąd paralaksy. W celu wyeliminowania go podczas pomiarów należy przechylić mierzony obiekt tak, aby oś optyczna toru pomiarowego była prostopadła do płaszczyzny obiektu (podobnie jak w przypadku wykonywania zdjęć — problem ten opisywałem wcześniej w innym wątku).
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Mietku, a jak ma się kalibrowanie w przypadku binokularów z płynnym zoomem ? Przejrzałem to co napisałeś, poczytałem różne fora i jednoznacznej odpowiedzi nie znalazłem. Przy stałym powiększeniu - wszystko jasne, ale przy zmieniającym się ???
Być może to głupie pytanie, ale nigdy nie miałem okazji tego ani robić ani widzieć...
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: M. Stachowiak »

Niestety, w przypadku stereomikroskopów z zoomem. ale bez funkcji „stopklik” po każdej zmianie powiększenia mikroskop trzeba kalibrować od nowa. Sprawę można nieco uprościć (oczywiście licząc się z błędem pomiaru) kalibrując mikroskop dla kolejnych pozycji pokrętła zoom. Rozwiązaniem, które eliminuje problem kalibracji stereomikroskopów zoom jest zastosowanie optyki „kodowanej”, ale ta dostępna jest tylko w mikroskopach nowszej generacji i to tych z wyższej półki.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Grzegorz Banasiak »

M. Stachowiak pisze:Niestety, w przypadku stereomikroskopów z zoomem. ale bez funkcji „stopklik” po każdej zmianie powiększenia mikroskop trzeba kalibrować od nowa. Sprawę można nieco uprościć (oczywiście licząc się z błędem pomiaru) kalibrując mikroskop dla kolejnych pozycji pokrętła zoom. Rozwiązaniem, które eliminuje problem kalibracji stereomikroskopów zoom jest zastosowanie optyki „kodowanej”, ale ta dostępna jest tylko w mikroskopach nowszej generacji i to tych z wyższej półki.
No i to jest przykra wiadomość której się spodziewałem. Cóż, trzeba będzie kalibrować często i namiętnie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mikroskopy, binokulary”