Statyw stereoskopu M8 Wild

Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Statyw stereoskopu M8 Wild

Post autor: adam k. »

Od jakiegoś czasu "mikry" rozpinam pod mikroskopem stereoskopowym M8 Wild. Wcześniej robiłem tą czynność przy pomocy: "Technival-a" czy "Lupen Brille" produkcji aus Jena DDR.

Praca ta jest wygodniejsza, dokładniejsza i zdrowsza dla oczu, wykonując ją w sposób pokazany na zdjęciach.
Nie ma co ukrywać - "mikromotylarze" często zakładają na czoła różne lupy nagłowne i spoglądają przez podobną optykę przypinaną do stołu. Wydaje mi się, że niewiele miejsca na Forum poświęcono tej tematyce.
Rozpinanie motyli na oryginalnej okrągłej podstawie z ciemnym polem/światłem przechodzącym było możliwe, aczkolwiek kłopotliwe, z powodu zbyt małej odległości osi optycznej do statywu.
Rozpinadła nie mieściły się w całości na okrągłym blacie o średnicy 210mm, ale od środka optycznego do okrągłego pręta, to już zaledwie około 97mm. Cała długość rozpinadła nie była wykorzystana, a dla jasności długość moich rozpinadeł, to aż, lub tylko 120mm.
Mając nadal ograniczone możliwości wykonania przeróbek sprzętu, jednak zdobyłem się na rozdwojenie statywu. Najważniejsze było dokładne wykonanie powierzchni przylgowych, tak aby nie zmniejszyć stabilności belki statywu na zwiększonej jej wysokości.
Teraz nie będę rozpisywał się na temat wykonanej całkowicie nowej podstawy i tego co się kryje pod aluminiowym blatem, który wymaga jeszcze wykończenia lakierem piecowym.
Załączniki
widok od przodu
widok od przodu
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (286.49 KiB)
widok z prawej strony
widok z prawej strony
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (298.65 KiB)
blat z przodu
blat z przodu
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (250.79 KiB)
blat z prawej steony
blat z prawej steony
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (243.5 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Statyw stereoskopu M8 Wild

Post autor: Jacek Kurzawa »

adam k. pisze:... od środka optycznego do okrągłego pręta, to już zaledwie około 97mm. Cała długość  rozpinadła nie była wykorzystana, a dla jasności długość moich rozpinadeł, to aż, lub tylko 120mm.
Rzeczywiście - jest 97mm i rozpinadło pod oś obiektywu nie wejdzie z powodu słupka (pręta). Pomysł dobry, cel został osiągnięty. :okok:
przychodzi mi jeszcze do głoy taki pomysł, że można spróbować z mocowaniem wysięgnika poziomego i pręta pionowego, jak w tym statywie https://pl.rs-online.com/web/p/akcesori ... ow/8998090
Załączniki
Zrzut ekranu 2022-01-01 125207.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (56.74 KiB)
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Statyw stereoskopu M8 Wild

Post autor: adam k. »

Jacek Kurzawa pisze:
adam k. pisze:... od środka optycznego do okrągłego pręta, to już zaledwie około 97mm. Cała długość  rozpinadła nie była wykorzystana, a dla jasności długość moich rozpinadeł, to aż, lub tylko 120mm.
Rzeczywiście - jest 97mm i rozpinadło pod oś obiektywu nie wejdzie z powodu słupka (pręta). Pomysł dobry, cel został osiągnięty. :okok:
przychodzi mi jeszcze do głoy taki pomysł, że można spróbować z mocowaniem wysięgnika poziomego i pręta pionowego, jak w tym statywie https://pl.rs-online.com/web/p/akcesori ... ow/8998090
Tak, widziałem takie systemy jeszcze przed modernizacją. Ale to już drugie stanowisko pracy i po zakończeniu roboty z rozpinadłami, trzeba by było zdejmować stereoskop i zakładać na inną podstawę, np. ze światłem przechodzącym, do pracy z preparatami.
W podstawie ze zdjęć mam zainstalowane: ciemne pole, "jasne" ze skośnym, filtry i żaluzje. Chociaż te ostatnie słabo się sprawdzają. Skośne oświetlenie jest rewelacyjne, nieskromnie powiem: "jestem dumny z siebie", że konstrukcja sprawuje się świetnie i jeszcze nie miałem z nią problemów technicznych. Najmniejsze powiększenie w M8 - jak wiesz wynosi 6x, zakładając soczewkę Barlowa 0,5x osiągam powiększenie 3x i jest ono najbardziej optymalne do mikrów.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Statyw stereoskopu M8 Wild

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Przecież można zacząć rozpinać od góry i po dojściu do środka odwrócić rozpinadło i znów zacząć od góry ! Robię tak w czasie wyjazdów na które zabieram najgorszy binokular jaki mam czyli MBC-9.
Domowy Stemi 508 ma duży nikonowski stolik i można spokojnie w jedną stronę wszystko rozpiąć całe rozpinadło się mieści.
Załączniki
1641072746935.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (645.66 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Statyw stereoskopu M8 Wild

Post autor: Jacek Kurzawa »

No właśnie się nie da tak. Ponieważ rozpinadło nie zmieści się całe, trzeba najpierw zrobić górną połówkę ale potem, po odwróceniu, dół będzie zajęty. Najlepiej, gdyby preparować z góry na dół, to nie ma jak zrobić dołu i trzeba przekręcić. Tak rozumiem cały problem.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Statyw stereoskopu M8 Wild

Post autor: adam k. »

Grzegorz Banasiak pisze:Przecież można zacząć rozpinać od góry i po dojściu do środka odwrócić rozpinadło i znów zacząć od góry ! Robię tak w czasie wyjazdów na które zabieram najgorszy binokular jaki mam czyli MBC-9.
Domowy Stemi 508 ma duży nikonowski stolik i można spokojnie w jedną stronę wszystko rozpiąć całe rozpinadło się mieści.
Od połowy i do połowy z drugiej strony rozpinadła - robiłem w ten sposób również, ale nie pasowało to do mnie. A tak na serio - chciałem zgromadzić i zmieścić w jednej podstawie wymienione przeze mnie techniki oświetlenia, wraz z szerokim, głębokim i wygodnym stolikiem.
Jako źródło oświetlenia zastosowałem halogen 75W, wewnętrznym kondensorem, to całkiem wystarczający zestaw, biorąc pod uwagę oświetlenie skośne, straty np. na filtrach i matówce.
Oprócz tego pozostawiłem sobie podstawę Wilda z dobrym, głębokim ciemnym polem i oświetleniem halogenowym 100W. Na wyjazdy nie zabieram mikroskopu, już kiedyś pisałem o tym.

Dobrze zobaczyć i zapoznać się z innymi sposobami pracy , tajemnicami pracowni, to bardzo ubogaca.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Statyw stereoskopu M8 Wild

Post autor: adam k. »

Jacek Kurzawa pisze:No właśnie się nie da tak. Ponieważ rozpinadło nie zmieści się całe, trzeba najpierw zrobić górną połówkę ale potem, po odwróceniu, dół będzie zajęty. Najlepiej, gdyby preparować z góry na dół, to nie ma jak zrobić dołu i trzeba przekręcić. Tak rozumiem cały problem.
Można tak, tylko "dopinając" drugą połowę rozpinadła przeszkadzają własne kciuki.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Statyw stereoskopu M8 Wild

Post autor: Jacek Kurzawa »

To miałem na myśli, pisząc "nie da się". Da się, tylko jest niewygodnie. Tak preparowałem nieraz przezierniki, tylko, że zaczynalem od polowy i po przekręceniu mam wolną dolną połówke.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Statyw stereoskopu M8 Wild

Post autor: adam k. »

Jacek Kurzawa pisze:To miałem na myśli, pisząc "nie da się". Da się, tylko jest niewygodnie. Tak preparowałem nieraz przezierniki, tylko, że zaczynalem od polowy i po przekręceniu mam wolną dolną połówke.
Pełna zgoda w tej dziedzinie, a tu mamy do czynienia z mniejszymi rozpinadłami i okazami i większą precyzją. Nie warta skórka .....
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Statyw stereoskopu M8 Wild

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek Kurzawa pisze:To miałem na myśli, pisząc "nie da się". Da się, tylko jest niewygodnie. Tak preparowałem nieraz przezierniki, tylko, że zaczynalem od polowy i po przekręceniu mam wolną dolną połówke.
Tak też można. Ja jestem leworęczny i jakoś mi to nie przeszkadzało - oczywiście jak pisałem robiłem tak tylko w czasie wyjazdów. Teraz tak pomyślałem, że przecież można zająć rozpinadła tylko w części i preparować na kolejnych tak jak jest wygodnie. Przy mikrach komfort ułóżenia rąk ma znaczenie.
Stoliki binokularów mają różne niedogodności np. ten który mam w Stemi jest dość wysoki i czasem to trochę przeszkadza.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Statyw stereoskopu M8 Wild

Post autor: adam k. »

Grzegorz Banasiak pisze: Stoliki binokularów mają różne niedogodności np. ten który mam w Stemi jest dość wysoki i czasem to trochę przeszkadza.
Stoliki stereoskopów są wysokie, zwłaszcza te leciwe. Musiały pomieścić lusterka, chłodzenie itp. W nowoczesnych produkcjach, spłaszczyły się bardzo.
Podstawa Wilda M8 oryginalna ma aż 113mm wysokości, moja konstrukcja jest odchudzona do 90mm, a mógłbym obniżyć ją jeszcze o 16mm, odejmując wysokie gumowe stopki.
Jest taka możliwość, podstawa nie wymaga przepływu powietrza chłodzącego od dołu, dlatego halogen z wentylatorem zamocowałem na tyle podstawy. Jeszcze są dwa elementy w ergonomicznym dostosowaniu stanowiska pracy :
stół, siedzisko. Biurowy fotel z możliwością podnoszenia jest najlepszy w tym miejscu. Blat stołu pod stereoskop, w mojej konfiguracji obniżyłem do wysokości 670mm, dodając do niego niską podstawę (na zdjęciach), blat stolika stereoskopu jest oddalony od podłogi o ok. 760mm. Wynik dobry, nawet jeden centymetr poniżej standardowych stołów. Można byłoby poruszyć temat kąta tubusów głowicy stereoskopowej, ale podczas pracy z rozpinadłami najważniejsze jest ułożenie dłoni (cyt. Grzegorza).
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Statyw stereoskopu M8 Wild

Post autor: Jacek Kurzawa »

adam k. pisze: blat stolika stereoskopu jest oddalony od podłogi o ok. 760mm. Wynik dobry,  nawet jeden centymetr poniżej standardowych stołów.
A to ciekawe. Standardem jest wysokość 77cm? Blat mojego stołu (powierzchnia robocza, na której preparuję) jest na wysokości 79cm.
Te wysokości muszą uwzględniać wzrost osoby. Dla każdego będzie to trochę inna wartość.
Znalazłem, przeglądając Forum (w sieci też patrzyłem), że wg zaleceń wysokość blatu powinna być taka, by łokieć był pod kątem prostym: https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=845&t=34258
Tak więc wyglądałoby na to, że wysokość stołu zależy głównie od wysokości siedzenia, naszego wzrostu i układu rąk na stole.
adam k. pisze: Można byłoby poruszyć temat kąta tubusów głowicy stereoskopowej, ale podczas pracy z rozpinadłami najważniejsze jest  ułożenie dłoni (cyt. Grzegorza).
Jest wątek na ten temat - ergonomia pracy z mikroskopem, kąt patrzenia, ułożenia głowy: Ergonomia, zdrowie przy pracy z mikroskopem

Ukos do Wild M8 pokazałem w tym wątku: https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=235077#p235077
Numer tego elementu to 10346910 a nazwa to np. Leica Wild Stereomikroskop Ergokeil 15° Ergomodul 10346910 Tubus Adapter
Mam taki do sprzedania.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Statyw stereoskopu M8 Wild

Post autor: adam k. »

Linki ze strony "Ergonomia, zdrowie przy pracy z mikroskopem", są nieosiągalne, nie otwierają się, mają takie prawo (..16). Jeśli 790mm jest standardem, to masz rację, nie opierałem się na rzekomych publikacjach. Widziałem przedziwne stoły laboratoryjne i też takie z mikroskopami.
W tej dziedzinie jest szeroka dowolność, na przestrzeni naszych czasów, włączając przerabiane, dopasowywane do sprzętu, a i producentów jest wielu.

Mniejsza z tym, dopasowywałem podstawę i stoły do mojego wzrostu, a przecież widziałeś mnie na żywo, nie zaliczam się do tych niskiego wzrostu :D . Zwróciłeś uwagę na zdejmowany blat podstawy ( mający wysokość ze stopkami 25mm, tych nie widać). Tu otwierają się większe możliwości .
Poprzednio miałem nakładkę na oryginalną podstawę, widać na zdjęciu 20170203_172920.jpg tutaj: https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=235077#p235077

Dlaczego chcesz pozbyć się tego: Ergokeil 15° Ergomodul 10346910 Tubus Adapter?
Nie używasz w swoim Wildzie. Czy jest coś, o czym nie wiem?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Statyw stereoskopu M8 Wild

Post autor: Jacek Kurzawa »

Olympus zmienił stronę, odnalazlem je przez Google i zaktulizowałem linki. Działają.

Dlaczego chcę się pozbyć ukosa do Wilda? Z trzech powodów:
1 mam głowicę z trzecim torem, co powoduje, że całość jest niżej i jeszcze tor okularowy jest złamany. Wszystko mam wystarczająco nisko.
2 mam dwa ukosy (i jeden WILD M8 na sprzeda, leży nieużywany jako drugi, z trzecim torem, komplet). Dwóch ukosów nie wykorzystam.

Eksperymentalnie teraz zalożylem UKOS i okazało się, że teraz mam linię okularów wycelowaną na poziomie ust/nosa i bardziej poziomo. W tej sytuacji podejscie glową jest trudniejsze niż bez ukosa. Zdjęcia zrobilem, prześlę Ci jeśli chcesz. Dlatego w moim przypadku mam już i tak nisko. Gdybym chciał pracować z ukosem, musiałbym całość podnieść, albo gdybym miał nagle 2m wzrostu to by się przydał... :-)
Załączniki
Wild Leica M8 z glowica z trzecim torem.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (103.46 KiB)
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Statyw stereoskopu M8 Wild

Post autor: adam k. »

Zdjęcia chętnie obejrzę, a nuż coś się spodoba + ceny, oczywiście na pocztę.
Teraz już nie robię foto przez stereoskop, wolę spod m. biologicznego, a inne ze statywu makro.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Statyw stereoskopu M8 Wild

Post autor: Jacek Kurzawa »

Znalazłem zdjęcie z 2017 na którym widać, jaka jest różnica wysokości między tradycyjną głowicą a tą moją, z trzecim torem (akurat na zdjęciu jest taka sama głowica ale bez trzeciego toru). Różnica jest 13,7-7,5 = około 6 cm i dodatkowo jeszcze zmiana kąta.
Załączniki
roznica wysokosci głowic.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (169.05 KiB)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Statyw stereoskopu M8 Wild

Post autor: M. Stachowiak »

W obu nasadkach kąt pochylenia tubusów okularowych jest taki sam — 45 stopni, natomiast nasadka trinokularowa ma obniżone położenie tubusów, co jest bardzo korzystne w przypadku stosowania modułów pośrednich lub stolików do badania w świetle przechodzącym. Najlepszym rozwiązaniem jest nasadka ze zmiennym kątem pochylenia tububusów, ale ta nie jest wyposażona w dzielnik toru optycznego (wyjście fotograficzne), co powoduje, że aby móc fotografować, mikroskop trzeba wyposażyć w pośrednią nasadkę fotograficzną (spliter).
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Statyw stereoskopu M8 Wild

Post autor: adam k. »

adam k. pisze: halogen z wentylatorem zamocowałem na tyle podstawy.
Tak było do tej pory i mogło być dalej, ale obecnie po niewielkiej przeróbce w podstawie zamontowałem oświetlacz Led. Modernizację zaplanowałem tak aby element oświetlający pasował do zasilacza z postu: viewtopic.php?f=46&t=43818 .
Dlatego Led musiał pracować na napięcie 21 V prądu stałego z regulacją, to jest link do Led https://tiny.pl/9p7hj , wraz z odbłyśnikiem, soczewką: https://tiny.pl/9p7ql
Po pierwszych testach mogę ocenić przeróbkę za celową z trafnie dopasowanymi elementami. Odprowadzanie temperatury przez nowy radiator nie nastręcza problemów.
Moc zastosowanego Led pozwala na wiele i zapewnia zapas mocy świetlnej, wspomnieć należy o oszczędności żarówek halogenowych i energii elektrycznej (65W + wentylator na max 20W).


Podaję namiary na części w linkach, a dla zainteresowanych taką techniką oświetlenia, mogę ewentualnie rozwinąć temat i zamieścić zdjęcia.

Zestawienie takich części, może znaleźć zastosowanie również w mikroskopach optycznych, zamiast Led CREE.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Statyw stereoskopu M8 Wild

Post autor: adam k. »

adam k. pisze:
 Led musiał pracować na napięcie 21 V prądu stałego z regulacją
Napięcie zasilania, to naturalnie 34 V=
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mikroskopy, binokulary”