Polskie Forum Entomologiczne
https://www.entomo.pl/forum/

Oświetlacz światła przechodzącego Olympus BH-2
https://www.entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=845&t=45754
Strona 1 z 1

Autor:  adam k. [ czwartek, 19 maja 2022, 16:27 ]
Tytuł:  Oświetlacz światła przechodzącego Olympus BH-2

Ostatnimi czasy (zimą) postanowiłem dostosować oświetlacz światła przechodzącego w Olympusie BH-2 z halogenu 20W na led 10W. Jaśniej mówiąc w oryginalnym systemie oświetlenia funkcjonuje żarówka halogenowa 20W na napięcie 6V.
Układ elektroniczny w podstawie mikroskopu znajduje się tu:  :arrow: https://tiny.pl/96smk. Coraz trudniejszy dostęp do żarówek zmusza do przebudowy. Dostępne jeszcze w handlu halogeny są na napięcie zasilania 12v, pasują nawet do oprawy,
ale ich temperatura barwowa na napięciu 6v jest bardzo ,,ciepła" i oceniam ją na około 2000K. Fatalny efekt oglądania i fotografowania przy powiększeniu 5x. Producenci zastępczych oświetlaczy do tego typu mikroskopów bazują na zewnętrznym źródle zasilania dostosowanym do zamiennych diod led.
W tym -  moim rozwiązaniu postanowiłem nic nie zmieniać i pozostałem przy oryginalnym firmowym zasilaczu zamontowanym w podstawie, dostosowując diodę świecącą do niego. Dioda CREE XM-L2 T6 Cool/Neutral/Warm White 10W, 3,3V biała.
Aby dostosować led do napięcia zasilania zastosowałem dwa oporniki - rezystory 3,9ohm równolegle, moc 20W. Regulowanie natężenia oświetlenia odbywa się na poziomie rezystora liniowego, t.j. z układu zasilacza mikroskopu.
Nie zaobserwowałem nadmiernego nagrzewania się aluminiowego radiatora i rezystorów. Pełna moc leda jeszcze nie była mi potrzebna, a praca na pow. 50x takiej nie wymaga (zapas na 100x).
Trzeba powiedzieć, że ten typ mikroskopu optycznego jest bardzo tolerancyjny na zmiany źródła oświetlenia. Oświetlacz został zaprojektowany bez możliwości centrowania. Dopiero oświetlacze wyższych mocy, takich jak 100W np. oświetlenia episkopowego posiadają manipulatory ustawiające.
Więcej informacji można znaleźć pod linkiem ze strony  :arrow: Alana Wooda http://www.alanwood.net/olympus/downloads.html#bh2. Myślę ,że parę informacji podanych przeze mnie w tym poście może przydać się potencjalnym posiadaczom OL BH-2 (BHT, BHS..), a być inspiracją w innych przypadkach.

Załączniki:
bok.jpg
bok.jpg [ 369.08 KiB | Przeglądane 304 razy ]
tył (1).jpg
tył (1).jpg [ 365.23 KiB | Przeglądane 304 razy ]
sam.jpg
sam.jpg [ 305.71 KiB | Przeglądane 304 razy ]

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/