Lupa do pszczółek

Justyna
Posty: 526
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Lupa do pszczółek

Post autor: Justyna »

Domyślam się, że temat może być zbyt złożony na prostą odpowiedź z jednym-dwoma modelami, ale i tak spróbuję. Czy ktoś mógłby mi polecić lupę (taką stojącą ;) ), która nadawałaby się do oznaczania pszczółek? Cena oczywiście im mniejsza, tym lepiej ;) ale żeby można było bez frustracji oglądać te wszystkie urzeźbienia potrzebne do oznaczania pszczół :)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Lupa do pszczółek

Post autor: Brachytron »

Nigdy nie używałem, nie wiem czy obejrzysz urzeźbienia, może jak by była z dobrym światłem? Musiałaby mieć powiększenie min. z 10x, takich lupek chyba nie ma, trzeba wejść by w binokulary.
Alternatywą mogą być okulary, do przeglądu zbioru nawet przydatne, znam jednego co nie wyobraża sobie pracy bez takiej :). Ale powiększenie na poziomie 3x.
http://www.artinsect.com/index.php?page ... t&Itemid=1
Ja używam tego modelu:
http://www.paradox.co.pl/detale.php?id_prod=833
Justyna
Posty: 526
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Lupa do pszczółek

Post autor: Justyna »

Dobra, źle się wyraziłam :P Miałam na myśli binokular właśnie (=lupa, taka stojąca :P)
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Lupa do pszczółek

Post autor: Dark »

Justyna pisze:Dobra, źle się wyraziłam :P Miałam na myśli binokular właśnie (=lupa, taka stojąca :P)
W zasadzie to nie "lupa" i nie "binokular", a mikroskop stereoskopowy ;)

Co prawda pszczół nie oznaczałem, ale na chrząszcze całkiem dobrze się to sprawdzało, również w terenie (mają własne zasilanie bateryjne/akumulatorowe, niezależnie od sieciowego):

https://deltaoptical.pl/s?q=Discovery+mikroskop

Jeśli budżet pozwala, brałbym najbardziej uniwersalny model Discovery 90 z trzema powiększeniami 10x, 20x i 40x.
Discovery 50 ma już tylko dwa powiększenia - 20x i 40x, ale dość mocne, regulowane oświetlenie.
Discovery 40 jak wyżej, ale nie ma regulacji oświetlenia. To taka opcja minimum jeśli ma być to sprzęt z oświetleniem.
Discovery 30 - ale tylko jeśli masz jakąś lampkę, a najlepiej oświetlenie typu gęsia szyja, bo model ten nie ma oświetlacza! Ta opcja jest najbardziej upierdliwa, bo aby zmieniać powiększenia trzeba w mikroskopie wymieniać obiektywy i okulary, jednak zestaw pozwala uzyskiwać największy zakres: 10x, 20x, 30x i 60x.

A jeśli masz jednak znacznie większy budżet, brałbym coś z zoomem (największa wygoda i komfort pracy) - SZ-430B, SZ-450B lub SZ-630B (ten ostatni to moim zdaniem najlepszy stereoskop w ofercie Delty).
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Lupa do pszczółek

Post autor: Brachytron »

Co wybrać to nie podpowiem, ale powiem, że powiększenie na poziomie 20-40x pozwala na oznaczenie wszystkich pszczół jeśli dobrze doświetlisz. Powiększenie 10x moim zdaniem powinno być żeby czasem zobaczyć coś w całości. Nie wiem jakie jest pole widzenia w tych zalinkowanych mikroskopach stereoskopowych, ale na przykładzie polskiego MS-131 przy powiększeniu 10x widzisz 17mm, przy 25x - 7mm.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Lupa do pszczółek

Post autor: Dark »

We wspomnianym przeze mnie Discovery 90 odpowiednio: 10x - 18mm, 20x - 9mm, 40x - 4,5mm.
W przypadku modeli z powiększeniem 20x/40x parametry są te same.
W Discovery 30 dodatkowo: 30x - 6mm, 60x - 3mm.
Justyna
Posty: 526
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Lupa do pszczółek

Post autor: Justyna »

Dark dzięki! :D Przejrzałam sobie i nie powiem, ten zoom kusi... tylko ceny mniej ;) Będę myśleć, ale podjęcie takiej decyzji jest w moim zasięgu, gdybym dostała milion wariantów, firm i propozycji do rozważenia, tak jak się obawiałam, to bym się załamała ;) Oświetlenie raczej obowiązkowo, nie chciałoby mi się kombinować z własnym w takim sprzęcie.
A orientujesz się, czy jakość obrazu w tych wszystkich lupach jest porównywalna i różnią się tylko powiększeniami, czy w tych droższych jednak obraz też będzie zauważalnie ładniejszy? Oraz, te droższe już nie są mobilne chyba? Nie widzę tam takiej informacji, przy Discovery jest napisane o akumulatorze.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Lupa do pszczółek

Post autor: Dark »

Jeśli chodzi o serię Discovery, to modele D90, D50 i D40 mają bardzo zbliżoną jakość obrazu. Jest nieźle, czasem trzeba uważać na kontrast, ale to jakby nie patrzeć sprzęt dedykowany głównie jako edukacyjny do szkół. Miałem okazję pracować na D40 jako prostym mikroskopie terenowym i obraz był znacznie fajniejszy niż w dużym, starym, stacjonarnym MBS (made in SSSR ;) ). D40 ma możliwość włożenia 3 akumulatorków AA (ma wbudowaną ładowarkę). D50 i D90 mają wbudowany akumulator. Po pełnym naładowaniu świeciły z maksymalną mocą kilkanaście-kilkadziesiąt godzin bez przerwy, dają więc radę przy całodziennej obserwacji.

D30 i D20 też mają przyzwoity obraz, ale w pierwszym jak pisałem wcześniej, nie masz oświetlenia i system zmiany powiększeń jest jak dla mnie zbyt upierdliwy. W D20 światło jest trochę za słabe do dłuższej pracy i tylko powiększenie 20x. Tak więc te dwa modele bym sobie odpuścił. Podobnie Discovery-L, to mikroskop dedykowany serwisom (lutowanie, inspekcja itp.), z pewnymi ograniczeniami.

Seria SZ ma bardzo fajną jakość obrazu. Faktycznie, mobilne już nie są i służą do typowej pracy przy biurku. Niestety nie mam już dostępu do bazy zdjęć wykonywanych tymi mikroskopami, więc nie jestem teraz w stanie zrobić jakiegoś fajnego zestawienia. Fotki przy produktach na stronie Delty są skompresowane, więc nie odzwierciedlają rzeczywistej jakości obrazu. Prawie wszystkie robiłem osobiście, więc przynajmniej jeszcze do teraz powinny być wykonane prezentowanym sprzętem. Jeśli miałbym się wypowiedzieć subiektywnie o tych mikroskopach z własnego doświadczenia (robiłem kiedyś bardzo wnikliwy test), to podsumowałbym je tak:

SZ-630 - to moim zdaniem najlepszy stereoskop w ofercie Delty. Daje obraz o największej ostrości w całym zakresie zooma, nawet po dodaniu dodatkowych obiektywów 0,5x i 2x. Przy maksymalnym powiększeniu widać lekki spadek kontrastu, ale to czuję po przesiadce na znacznie droższe mikroskopy Leica. Pole widzenia okularów 22mm, duży statyw i odległość robocza, większa głębia ostrości. Jedyna wada to spora cena (ale jak na jego właściwości, to myślę że i tak atrakcyjna). Aha. Chyba decydowałbym się nawet na tańszą wersję binokularową (bez trzeciego toru na kamerę). Jeśli będziesz coś w przyszłości dokumentować sporadycznie, to obraz z tubusów okularowych jest lepszy do tego celu.

SZ-430 i SZ-450 - porównywalne jakościowo, różnią się zakresem bazowych powiększeń (SZ-430 - 7x-30x, SZ-450 - 10x-45x). W testach przy różnych kombinacjach i z opcjonalnymi soczewkami 0,5x i 2x, lekkie wskazanie, jako na zwycięzcę, miałem na SZ-430. W porównaniu z 630 oba mają ciut gorszą ostrość i wyraźniejszą aberrację chromatyczną, nadal jednak bez większej tragedii. Moim zdaniem to bardzo fajne, tanie mikroskopy do rutynowej pracy. Podobnie jak wyżej, preferowałbym wersję "B", czyli binokularową.

Jedno zdjęcie mogę załadować, bo na szczęście mam je przy sobie na pendrive i mieści się w wymaganiach forum ;) Porównanie obrazów składanych z mikroskopu SZ-630T i typowego transmisyjnego NE610 wykonanych tą samą kamerką mikroskopową. Ten sam obiekt, powiększenie w pobliżu maksymalnego dla stereoskopu a minimalne dla "biologicznego" (40x). Oba obrazy są składane Helicon Focus (16 kadrów z SZ-630 i 76 w NE610 - wynika to z różnej głębi ostrości w obu typach urządzeń). Widać oczywiście różnicę na korzyść świetnie skorygowanej optyki stałoogniskowej, ale jak na zoom obraz jest całkiem fajny. Widać też ew. poziom aberracji w trzecim torze przy tym powiększeniu. Poza składaniem, nie tykałem się tu żadnej dodatkowej obróbki. Pewnie dałoby się z tego jeszcze więcej wyciągnąć w "postprocesingu".
Załączniki
630T vs NE610 + 12MP.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (235.99 KiB)
Justyna
Posty: 526
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Lupa do pszczółek

Post autor: Justyna »

Dark dzięki wielkie :szacun: Będę miała o czym myśleć :D
Justyna
Posty: 526
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Lupa do pszczółek

Post autor: Justyna »

Gdyby kogoś to ciekawiło, to po długich rozważaniach wybrałam zupełnie co innego :D a mianowicie Delta Optical Smart 5MP PRO. To cudo kosztuje 400 zł (mnie się udało kupić za jeszcze odrobinę mniej), obraz można oglądać tylko na komputerze po podłączeniu do USB. Gdybym na własne oczy nie zobaczyła, to w życiu bym nie uwierzyła, że za taką kwotę to się będzie do czegoś nadawać :D A nadaje się jak najbardziej, przy dużej dozie cierpliwości można tym nawet oznaczać Evylaeusy (chociaż z małymi czarnymi pszczółkami jest najciężej), natomiast np. do większych pszczolinek (jak na załączonym obrazku) nic więcej mi nie potrzeba.
Załączniki
a1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (265.86 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Lupa do pszczółek

Post autor: Jacek Kurzawa »

Bardzo dobrze to wygląda :okok:
Zrób proszę jakiś kadr z miarką i to najlepiej na dwóch powiększeniach - minimalnym x20 i maksymalnym. Optyka to jedno a matryca to drugie. Przy x20 powinno być najlepiej pod względem optyki.

A plik najlepiej jeszcze prześlij do mnie w rozmiarze oryginalnym to go zamieszczę w wiekszym rozmiarze tutaj, dla innych.
Moj email jacek.kurzawa@entomo.pl
Justyna
Posty: 526
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Lupa do pszczółek

Post autor: Justyna »

Jacek Kurzawa pisze:Bardzo dobrze to wygląda :okok:
Zrób proszę jakiś kadr z miarką i to najlepiej na dwóch powiększeniach - minimalnym x20 i maksymalnym. Optyka to jedno a matryca to drugie. Przy x20 powinno być najlepiej pod względem optyki.

A plik najlepiej jeszcze prześlij do mnie w rozmiarze oryginalnym to go zamieszczę w wiekszym rozmiarze tutaj, dla innych.
Moj email jacek.kurzawa@entomo.pl
Przesłałam oryginalne zdjęcie i jeszcze jedno (trzmiela) na maila. Te dwa są z lupy, którą miałam możliwość przetestować przed zakupem (w sensie, ten sam model, inny egzemplarz). Moją dopiero zaczynam się bawić i jeszcze jej nawet nie kalibrowałam (jakoś nie było potrzeby mierzyć pszczół, że tak powiem, bezwzględnie). Jak porobię więcej zdjęć, to podeślę tutaj do obejrzenia :)
Justyna
Posty: 526
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Lupa do pszczółek

Post autor: Justyna »

Justyna pisze: jeszcze jej nawet nie kalibrowałam (jakoś nie było potrzeby mierzyć pszczół, że tak powiem, bezwzględnie).
Chociaż w sumie tak myślę, że kalibruje to się chyba program, a nie samą lupę :D Mniejsza z tym. Na temat programów do niej też mam pewne spostrzeżenia, ogólnie działa chyba ze wszystkim (nawet z windowsowym wbudowanym "Aparatem"), ale ten dedykowany do niej jest... kiepski. Ale to może napiszę więcej, jak wstawię tu obiecane zdjęcia :)
Justyna
Posty: 526
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Lupa do pszczółek

Post autor: Justyna »

Jak obiecałam, pofotografowałam trochę i spisałam wrażenia z użytkowania :)
https://justynakierat.wordpress.com/202 ... t-5mp-pro/
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Lupa do pszczółek

Post autor: Brachytron »

Czekam na stacki :D
Justyna
Posty: 526
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Lupa do pszczółek

Post autor: Justyna »

Brachytron pisze:Czekam na stacki
Kto wie, może i do tego kiedyś z Olą dojdziemy :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mikroskopy, binokulary”