Mikroskop

goościu
Posty: 433
Rejestracja: sobota, 9 marca 2013, 11:49
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Mikroskop

Post autor: goościu »

Witam,
Zamierzam wyposażyc się w mikroskop. Na chwilę obecną ciężko mi wybrac między zwykłym binokularem a mikroskopem steroskopowym. Jaki sprzęt zakupic (w granicach 1500zł)? :what: :what: :what:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9496
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop

Post autor: Jacek Kurzawa »

goościu pisze:Witam,
ciężko mi wybrac między zwykłym binokularem a mikroskopem steroskopowym. :what:  :what:  :what:
A jaka jest różnica między binokularem a mikroskopem steroskopowym ?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Za słownikiem języka polskiego PWN: Binokular - przyrząd optyczny przystosowany do obserwacji obuocznej.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Mikroskop

Post autor: Brachytron »

A w nawiasie powinno być mikroskop stereoskopowy bo nie da się stereo zobaczyć jednym okiem ani trzema chyba, że z jednym zamkniętym :)

Myślę, że Kolega pomylił lupę z binokularem.

Jeśli chcesz rady to napisz konkretniej do czego przyrząd ma służyć, w czym ma Ci pomóc.
goościu
Posty: 433
Rejestracja: sobota, 9 marca 2013, 11:49
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Mikroskop

Post autor: goościu »

Pisząc zwykły binokular, mam na myśli mikroskop o powiększeniu ok. 1000x (bo nie spotkałem się z nazwaniem takich mikroskopów stereoskopowymi), a stereoskopowe kojarzę raczej z powiększeniami około 50-100x. Aczkolwiek nie znam nazw używanych oficjalnie i pewnie pomyliłem...
Zatem, doprecyzowując: czy lepiej w fazie początkującej zakupić mikroskop o powiększeniu (ogólnikowo) ok. 100x czy raczej 1000x?
W czym ma mi pomóc? Hm... w entomologii, w zasadzie i dla jednego i dla drugiego przyrządu na pewno coś by się znalazło. Chciałbym wiedzieć, od czego lepiej zacząć przygodę z entomologią.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Mikroskop

Post autor: Brachytron »

Rozpoczęcie przygody z entomologią to tylko z binokularem i niewielkim powiększeniem. Mikroskop powiększa za bardzo, poza tym z reguły ze światłem przechodzącym czyli do mikrostruktur i tkanek.
Najogólniej binokular o powiększeniu do 40-80x będzie w sam raz. Ja jestem tylko użytkownikiem binokularów, są na forum spece od optyki - może doradzą lepiej.
goościu
Posty: 433
Rejestracja: sobota, 9 marca 2013, 11:49
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Mikroskop

Post autor: goościu »

Chciałbym nauczyć się preparowania narządów genitalnych (stereoskopowy) i mikr (tak samo). A do tego trzeba zobaczyć jak to się robi na żywo, a ja mam ograniczone możliwości.
Po prostu jestem ciekawy świata w powiększeniu 1000x i przydałaby mi się praktyczna wiedza z biologii poza zwykłą teorią (czyli... no binokular powyże 1000x) Jestem zdecydowany na kupno obydwu, ale nie stać mnie na kupno dwóch mikroskopów w jednym czasie.
A od czego Pan zaczynał?
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Mikroskop

Post autor: Brachytron »

Szkoda ze Grzesiek się wyłączył bo to do niego pytanie, on się takimi preparatami zajmuje, przeszukaj jego posty. Ja zajmuję się błonkówkami a one mają kopulatory mocno schitynizowane i przestrzenne. Z nich się preparatów nie robi bo trzeba je oglądać w 3D ;-)
Najczęściej używam powiększenia 10-25x rzadko muszę do 100x ale mam wtedy problemy z doświetleniem.

No i bez panów 8)
goościu
Posty: 433
Rejestracja: sobota, 9 marca 2013, 11:49
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Mikroskop

Post autor: goościu »

Dziękuję za odpowiedź :D
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Mikroskop

Post autor: Marek Hołowiński »

Ostatnio preparowałem genitalia i wezyki Heliothis sp. Noctuidea. Korzystałem z powiększeń 10cio- krotnych i to w zasadzie przy sówkach wystarcza.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop

Post autor: Grzegorz Banasiak »

goościu pisze:Chciałbym nauczyć się preparowania narządów genitalnych (stereoskopowy) i mikr (tak samo). A do tego trzeba zobaczyć jak to się robi na żywo, a ja mam ograniczone możliwości.
Po prostu jestem ciekawy świata w powiększeniu 1000x i przydałaby mi się praktyczna wiedza z biologii poza zwykłą teorią (czyli... no binokular powyże 1000x) Jestem zdecydowany na kupno obydwu, ale nie stać mnie na kupno dwóch mikroskopów w jednym czasie.
A od czego Pan zaczynał?
Do preparowanie narządów genitalnych używam mikroskopu o powiększeniu 4.5-90 (to zwykły tzw. binokular z obrazem prostym). Natomiast oglądanie gotowych preparatów wymaga większych powiększeń i tu konieczny jest standardowy mikroskop laboratoryjny (dający obraz odwrócony). Mój ma powiększenie do 1000x ale realnie korzystanie z powiększeń powyżej 400x jest już problematyczne przy preparatach narządów genitalnych, głównie ze względu na ograniczoną głębię ostrości. Ponieważ ja w zasadzie robię wyłącznie preparaty microlepidoptera to potrzebuję nieco silniejszych powiększeń niż te o których pisze Marek Hołowiński. Poza tym zupełnie innych powiększeń potrzeba do obejrzenia ogólnego pokroju genitaliów a innych kiedy oglądamy mikrostruktury np. rozmaite kolce, wyrostki, mikroszczeciny.
Ponieważ jak sądzę z treści Twoich postów dopiero zaczynasz więc rada Brachytrona jest jak najbardziej trafna. Powięszenia do 80x a nawet mniejsze - będą dla Ciebie zupełnie wystarczające. Za kwotę o której pisałeś (ok. 1500 zł.) na pewno da się kupić taki sprzęt np. ten:
http://deltaoptical.pl/blizej_zycia/mik ... d2112.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mikroskopy, binokulary”