połączenie lustrzanki cyfrowej z mikroskopem

Przemek Zięba

połączenie lustrzanki cyfrowej z mikroskopem

Post autor: Przemek Zięba »

Ma ktoś jakiś pomysł? mam standardowy tubus w stereoskopie -23 mm - do podłączenia (dodatkowy) i zero pomysłu na podłączenie. Poza jedną przystawka do aparatu typu MD - więc nie AF - w ofercie polskiego sklepu niczego nie znalazłem. Rodzi się pytanie, czy jeżeli podłączę taka przystawkę do aparatu z łączeniem Sony Alpha - Konica AF plus oczywiście redukcja AF/MD to będzie to działać? Mój aparat niby ma blokadę migawki....
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PawełB »

O ile pamiętam z katalogów foto, to jest jakiś standard połączenia, w wielu systemach jest specjalna "rurka" podłączana do mikroskopu, zakończona odp. mocowaniem do aparatu. Do KM/Sony będzie chyba trudno, nawet nie słyszałem o oryginale. Najłatwiej powinien być u nas dostępny osprzęt M42 ( do practica/zenit). Dalej oczywiście adapter M42/minolta AF - tylko uważaj na jakość adapterów- niektóre są jakby"za długie" i zwierają styki w body aparatu. Poszukaj na allegro, jest kilka firm sprzedających multum różnych adapterów - może coś mogą na specjalne zamówienie.
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Hmmmm właśnie problem, mam na myśli coś takiego
http://www.max-foto.pl/pl/produkt/148/a ... ta-md.html
oczywiście w tekście zapewne pomyłka bo średnica zapewne 23 mm a nie 25 mm, no ale czy warto ryzykować niby nie majątek, ale jak dołożę adapter AF/MD za kilkadziesiąt złotych to 2 stówy PLN poleci. W stereoskopie mam dodatkowe gniazdo 23 mm do podania takich ustrojstw i generalnie mam i kamerę USB ale chciałbym robić zdjęcia lepszej jakości wykorzystując lustrzankę, a nie przechwyconą klatkę spod kamerki.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PawełB »

Wskazany adapter być może jest w systemie T2 (bo ma jakby osobny pierścień z mozowaniem). To był taki stary system wymiennych "tyłeczków" w obiektywach co pozwalało je stosować w różnych typach aparatów. Obiektyw T2 jest zakończony gwintem, na który nakręca sie odpowiedni adapter. Wadą był brak przenoszenia jakiejkolwiek automatyki. Adaptery T2 sa dość łatwo dostępne. zresztą- wygoglowałem ci coś takiego właśnie:
http://www.teleskopy.pl/product_info.ph ... cts_id=802
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Dzięki tak to chyba będzie właśnie to!
Awatar użytkownika
rudi123
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2012, 09:24
Lokalizacja: Giżycko

Re: połączenie lustrzanki cyfrowej z mikroskopem

Post autor: rudi123 »

Witajcie. Przepraszam za moje (być może kretyńskie) pytanie, ale stawiam pierwsze, nieśmiałe kroki i naprawdę nie wiem czy wszystkie aparaty lustrzanki posiadają możliwość podłączenia mikroskopu?
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 910
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: połączenie lustrzanki cyfrowej z mikroskopem

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Zawsze można to zrobić trochę takim domowym sposobem. Ja do Nikona podpinam pierścienie pośrednie od zenita (komplet trzech) i taką tubę nakładam na okular. Musi on spełniać dwa warunki. Albo mieć możliwość ustawienia w pionie, albo dość dobrze zgrywać się z pierścieniami. Ostrość ustawiam na podglądzie, a zdjęcie wykonuję pilotem z opóźnionym otwarciem migawki.

Efekt w załączniku. Mikroskop leica, imersja, obiektywx100
Załączniki
ret.jpg
ret.jpg (36.79 KiB) Przejrzano 6996 razy
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: połączenie lustrzanki cyfrowej z mikroskopem

Post autor: Dark »

Dużo zależy jakim mikroskopem dysponujesz. Najlepiej, aby miał dodatkowy tor optyczny do mocowania kamery itp. Wtedy nawet nie potrzeba mieć jakichś przejściówek, wystarczy, aby aparat po położeniu trzymał się na mikroskopie. Ważne by stół był stabilny i aparat nie poszybował przypadkiem na ziemię ;) Od czasu do czasu fotografuję właśnie w taki sposób, a nawet daje się nakręcić jakiś filmik.

Klasyczny mikroskop:
http://www.youtube.com/watch?v=l7Oqciy9_Jo

Bino:
http://www.youtube.com/watch?v=KLA55jTlJMk

Podobnie jak D. i R. Radwańscy, korzystam z metody "bezdotykowej". Odpalam aparat za pomocą wężyka spustowego z opóźnieniem otwarcia migawki po podniesieniu lustra. Ograniczam w ten sposób ryzyko poruszenia zdjęcia.
Załączniki
Panagrolaimidae
Panagrolaimidae
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.79 KiB)
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: połączenie lustrzanki cyfrowej z mikroskopem

Post autor: Miłosz Mazur »

Ja niedawno zakupiłem sobie do roboty coś takiego - Kamera mikroskopowa MotiCam 1000
http://www.e-laboratoria.pl/default.asp ... :293:35:37

Sprawdza się bardzo fajnie, sporo przejściówek do podłączenia do okularu lub do tubusa (jak ktoś ma).
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: połączenie lustrzanki cyfrowej z mikroskopem

Post autor: Dark »

Niby OK, ale mając możliwość podłączenia aparatu uzyskujemy możliwości, jakich nie daje "normalny" sprzęt mikroskopowy za tę cenę. Większość kamerek pozwala na uzyskiwanie maks. 3-5mpx. Rozpiętość tonalna, szybkość reakcji oraz balans bieli też często pozostawiają sporo do życzenia. Tak więc moim zdaniem, jeśli inaczej się nie da, warto poeksperymentować z podpinaniem aparatu.
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 910
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: połączenie lustrzanki cyfrowej z mikroskopem

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Jest jeszcze jedna sprawa. Koszt. Kupienie przejściówki oryginalnej nikonowskiej do lustrzanki to koszt ok. 4000 netto. I pasuje tylko do mikroskopów nikkona. Kamera też swoje kosztuje. Aparat już posiadałem, więc całkowity koszt trzy lata temu wyniósł mnie:
zestaw pierścieni - 15zł
pilot - 12 zł
przejściówka z m42 na nikkon - 70 zł

Trochę mniej.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: połączenie lustrzanki cyfrowej z mikroskopem

Post autor: Miłosz Mazur »

Ja ją kupiłem nie po to by robić zdjęcia, ale by rzucac obraz "na żywo" na rzutnik by coś pokazywać studentom. Do samych zdjęc oczywiście aparacik lepszy choć to może być ewentualnie tańsza alternatywa ;)
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: połączenie lustrzanki cyfrowej z mikroskopem

Post autor: Dark »

Dominika+Jurek Radwańscy pisze:(...) Aparat już posiadałem, więc całkowity koszt trzy lata temu wyniósł mnie:
zestaw pierścieni - 15zł
pilot - 12 zł
przejściówka z m42 na nikkon - 70 zł.
W sumie przejściówka m42/Nikon bez soczewki, bo do makro/mikro niepotrzebna, jeszcze ten koszt zmniejsza. Bo można je kupić za 10-20zł.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mikroskopy, binokulary”