Mocowanie lustrzanki cyfrowej do toru wizyjnego mikroskopu

Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Mocowanie lustrzanki cyfrowej do toru wizyjnego mikroskopu

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Posiadam zarówno binokular jak i zwykły mikroskop z dodatkowym torem wizyjnym. Kamera które używam (tubusowa 3MPix) niestety nie wystarcza, głównie z powodu braku możliwości regulacji parametrów i w sumie niewystarczającej rozdzielczości. Pomyślałem o Canonie 350D, który jest niedrogi i w makrofotografii mikroskopowej używany. Pogrzebałem trochę w sieci i mam coraz większy mętlik w głowie. Jeśli ktoś z was korzystał z takiej opcji niech napisze parę słów, jakiego adaptera używał, jakie pierścienie, redukcje czy co tam jeszcze potrzeba...
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Mocowanie lustrzanki cyfrowej do toru wizyjnego mikroskopu

Post autor: Przemek Zięba »

Ja mam taką możliwość, Tzn pełne oprzyrządowanie do lustrzanki.
Powiem tak: w punktach

1. Nie korzystam (ale próbowałem) z takiego zestawu ze względu na fakt iż mój aparat (Sony Alpha 700) nie posiada wychylnego ekranu, więc do zdjęcia trzeba stawać na krześle, bądź używać wizjera kątowego, jak dla mnie średnio wygodnego.
2. Mój aparat jest za ciężki, ma korpus tytanowy i to kawał cegły, ale choćby i był plastikowy to kłopotliwe jest ustawienie wszystkich parametrów w takim położeniu, może gdyby był połączony z mikroskopem/binokularem za pomocą kątowo załamanego łącznika, tak by lustrzanka była w normalnym położeniu, byłoby to do przyjęcia
3. W przypadku połączenia z adapterem lustrzanka pracuje jedynie w trybie manualnym, więc parametry trzeba dobierać, to nie kłopot ale i żadna wygoda. Nie mówiąc o ostrzeniu obrazu, który w przypadku małych obiektów zawsze u mnie pozostawiał wiele do życzenia.
4. Niebezpieczeństwo wysunięcia się lustrzanki wraz z łącznikiem i upadku ciężkiego korpusu ( raz prawie zadrżałem ze strachu , ale zdążyłem złapać)

tyle moich uwag, jeśli chodzi o mikroskop uważam, że najzwyklejsze kompakty (które mają niesamowite parametry no może tylko nie mają możliwości zapisywania w RAWie), są dużo bardziej użyteczne, bo oprócz tego, że są bardziej funkcjonalne, to moja opcję podłączenia (jeżeli ktoś nie ma trzeciego kanału pod tor wizyjny) przez okular, lub robienia zdjęć z przyłożenia do okularu ( całkiem przyjemne efekty) jedynie trzeba się zaopatrzyć w statywik.

pozdrawiam
P.
peteref
Posty: 50
Rejestracja: niedziela, 23 września 2012, 16:14
UTM: CD37
Lokalizacja: Toruń

Re: Mocowanie lustrzanki cyfrowej do toru wizyjnego mikroskopu

Post autor: peteref »

Potrzebna jest przejsciówka np taka:
http://teleskopy.pl/product_info.php?cP ... ugi_profil
i adapter canon-M42. Ja zastosowałbym mimo wszystko wizjer kątowy, czyli za całość ok. 350zł. No i trzeba uważać na stabilność zestawu
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Mocowanie lustrzanki cyfrowej do toru wizyjnego mikroskopu

Post autor: Grzegorz Banasiak »

peteref pisze:Potrzebna jest przejsciówka  np taka:
http://teleskopy.pl/product_info.php?cP ... ugi_profil
i adapter canon-M42. Ja zastosowałbym mimo wszystko wizjer kątowy, czyli za całość ok. 350zł. No i trzeba uważać na stabilność zestawu
Ja mam dodatkowe "tulejki" w komplecie z mikroskopami, więc chyba nawet adapter "krótki" by był odpowiedni. Poza tym tor wizyjny jest ustawiony idealnie pionowo i nie powinno być kłopotu ze stabinością tak jak w przypadku "podpięcia" się do okularu.
Reasumując rozumiem, że pierścień M42 wkręcam zamiast obiektywu i przykręcam do adaptera, całość umieszczam w torze wizyjnym. Jeśli robiłeś zdjęcia w ten sposób, napisz proszę parę słów o ewentualnych problemach, jakości itp. A może jakieś zdjęcie byłbyś skłonny wstawić ?
peteref
Posty: 50
Rejestracja: niedziela, 23 września 2012, 16:14
UTM: CD37
Lokalizacja: Toruń

Re: Mocowanie lustrzanki cyfrowej do toru wizyjnego mikroskopu

Post autor: peteref »

Taki zestaw widziałem na teleskopie u kolegi zajmującego się astrofotografią, niestety, ja nie mogę go wykorzystać, bo on nikoniarz, ja canonier :mrgreen: ja wykorzystuję kamerkę 1,3mpix, ale chyba sobie zmontuję coś takiego:
http://www.astrozakupy.pl/product/Bress ... wy/?id=489
oraz
http://www.astrozakupy.pl/product/Piers ... OS/?id=590
Albo tańsze odpowiedniki :laugh: . Wizjer kątowy już mam, więc tych dwóch stówek nie wydam. Za tydzień podzielę się wrażeniami
Pozdrawiam
Piotr
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mocowanie lustrzanki cyfrowej do toru wizyjnego mikroskopu

Post autor: Dark »

Temat już kilka razy pojawiał się w tym dziale ;)

Ja stawiam aparat bezpośrednio na torze wizyjnym i odpalam go przez wężyk spustowy (zwiększa stabilność zestawu i nie wymaga "kontaktu" ze sprzętem). Nie mocowałem go na stałe, ale można spróbować jakąś samoróbkę z przejściówki M42/Nikon lub M42/Canon z kawałkiem doklejonej rurki, która obejmie tubus i przytrzyma aparat.

Z uwag. Sprawdza się sprzęt z mniejszymi (fizycznie) matrycami: w Nikonie format DX, w Canonie EF-S, bo powinien być brak winiety.
W przypadku aparatów wyposażonych w tryb LiveView nie trzeba uchylnych ekranów czy wzierników kątowych. Można zrzucać obraz bezpośrednio na ekran za pomocą oprogramowania i kabla USB. W Nikonie jest do tego darmowy NkVid (albo zamiast tego płatny Camera Control Pro). Korzystałem z tego darmowego i muszę powiedzieć, że działa bardzo dobrze.

Na dokładkę kilka zdjęć.
Załączniki
Tak pracuję. Aparat stawiam na stereoskopowym i typowym mikroskopie optycznym ze światłem przechodzącym.
Tak pracuję. Aparat stawiam na stereoskopowym i typowym mikroskopie optycznym ze światłem przechodzącym.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.22 KiB)
Varroa sp.
Varroa sp.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (113.77 KiB)
Diplozoon paradoxum
Diplozoon paradoxum
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (115.16 KiB)
Ixodes ricinus
Ixodes ricinus
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (133.38 KiB)
Nicienie Steinernema sp. opuszczające ciało Alphitobius diaperinus. Kiepski stack, ale z mikroskopu stereoskopowego.
Nicienie Steinernema sp. opuszczające ciało Alphitobius diaperinus. Kiepski stack, ale z mikroskopu stereoskopowego.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (120.9 KiB)
Awatar użytkownika
krzem
Posty: 1196
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 07:42
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Re: Mocowanie lustrzanki cyfrowej do toru wizyjnego mikroskopu

Post autor: krzem »

:ok:
Dark... szacuneczek!
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Mocowanie lustrzanki cyfrowej do toru wizyjnego mikroskopu

Post autor: palipa »

Grzegorzu
mawiają że od przybytku głowa nie boli
ale co pstrykacz to rada, więc i ja się dołaczę
tu masz szeroki wybór akcesoriów w tym przejściówki do podłączania lustrzanek
http://teleskopy.pl/FotoAkcesoria-cat-218.html
następnie jeśli chcesz to Canony (czyli już od modelu 1000D - mam, sprawdzałem) posiadające funkcję LiveView (350 raczej odpada) można sterować z poziomu komputera
tu jest o tym artykuł http://www.dfv.pl/szkola-zaawansowani-foto.html?id=1181
w momencie podłączenia aparatu do kompa i pionowego ustawienia w tor wizyjny to już pełny komfort pracy
ewentualnie coś bardziej zaawansowanego do sterowania lustem z kompa , ale i droższego
http://www.breezesys.com/DSLRRemotePro/index.htm

Paweł
peteref
Posty: 50
Rejestracja: niedziela, 23 września 2012, 16:14
UTM: CD37
Lokalizacja: Toruń

Re: Mocowanie lustrzanki cyfrowej do toru wizyjnego mikroskopu

Post autor: peteref »

Znalazłem jeszcze coś takiego: :wow:
http://www.instructables.com/id/Camera- ... s-than-15/
ale trzeba naprawdę pokombinować
Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Mocowanie lustrzanki cyfrowej do toru wizyjnego mikroskopu

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

Spotkałem się z ofertami podłączeń lustrzanki do mikroskopu. Tylko wszędzie w wymaganiach widziałem coś co nazywa się "soczewką projekcyjną". Bez niej podobno obraz jest gorszej jakości i do tego w kółku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mikroskopy, binokulary”