Binokular + lustrzanka

Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9492
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Binokular + lustrzanka

Post autor: Jacek Kurzawa »

Grzegorz Banasiak pisze: Binokular pozwala na podłączenie dowolnej lustrzanki
W jaki sposób?

Na znalezionych stronach piszą, ze można, po doplacie, podłączyć dwa modele canona. Jak ty rozwiązaleś ten aspekt?
http://www.optek.pl/product.php?id_product=53
http://www.allegro.pl/item1126619868_%5 ... mocja.html

Jak ten sprzet ma się do MBS-10? Optycznie jest lepszy? (jasność, pole widzenia). Może zmieniłbym MBSa, tylko żeby bylo warto....
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Helicon Filter i Helicon Focus

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Ten model ma dodatkowy tor wizyjny, podłączenia dokonuje się za pomocą pierścienia z kilkunastoma popularnymi gwintami.

Co do jakości - nie wiem, dopiero sprawdzę. Mam MBS-9 więc mogę ewentualnie do niego porównywać. Jest do niego sporo dodatków dostępnych poza oficjalną dystrybucją (i tańszych), okulary 20x, 25x, nasadki na obiektyw 0,25x, 0,5x, 0,75x, 2x, okulary mikrometryczne, oświetlacze, wymienne stoliki itp. Jak tylko będę miał go u siebie i potestuję trochę to napiszę jakie wrażenia.
Przemek Zięba

Re: Helicon Filter i Helicon Focus

Post autor: Przemek Zięba »

Grzegorz Banasiak pisze: Binokular pozwala na podłączenie dowolnej lustrzanki więc nie będzie w przyszłości problemów.
oczywiście za pośrednictwem odpowiednich adapterów z łaczeniem T2
http://www.max-foto.pl/pl/kategoria/23/ ... opowe.html
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Helicon Filter i Helicon Focus

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Przemek Zięba pisze:
Grzegorz Banasiak pisze: Binokular pozwala na podłączenie dowolnej lustrzanki więc nie będzie w przyszłości problemów.
oczywiście za pośrednictwem odpowiednich adapterów z łaczeniem T2
http://www.max-foto.pl/pl/kategoria/23/ ... opowe.html
Jasne, że tak. Ważne jednak, że wszystkie te dodatki są dostępne umożliwiając stopniową rozbudowę sprzętu.
Przemek Zięba

Re: Helicon Filter i Helicon Focus

Post autor: Przemek Zięba »

I to jest istota zakupu dobrego sprzętu. Możliwość jego stopniowej rozbudowy, dokupowania dodatkowego wyposażenia etc.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Helicon Filter i Helicon Focus

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Dzisiaj zrobiłem w wolnej chwili test Combine Z5 v.5.3 i muszę przyznać, że efekt końcowy nie odbiega jakością od tego z Helicon Focus. Zapewne profesjonalny HF daje więcej możliwości ale przy koszcie ok. 1000 zł. (pro) zachęca do zastosowania freeware'owej konkurencji. Na razie pozostanę więc przy darmówce a jeśli potrzeby wzrosną pomyślę co dalej.
Załączam próbkę złożoną Combine Z5 i bardzo delikatnie obrobioną Helicon Filter (darmowy).
Załączniki
test_cz5.jpg
test_cz5.jpg (95.54 KiB) Przejrzano 6841 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9492
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Helicon Filter i Helicon Focus

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jak na obrazek z 3Mpix kamerki to jest baaardzo ładnie, gratuluję postępów!
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Helicon Filter i Helicon Focus

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek Kurzawa pisze:Jak na obrazek z 3Mpix kamerki to jest baaardzo ładnie, gratuluję postępów!
Dzięki :). Wyjściowy plik ma 4,6MB, musiałem go zmniejszyć co na pewno pogorszyło jego jakość. Zdjęcia składowe robiłem ręcznie przesuwając pokrętło ostrości o mniej więcej jednakowy skok (9 zdjęć, dla takiej głębi ostrości powinienem zrobić 20-25 zdjęć).
Tu można poprawić jakość, na pewno skonstruuję jakieś "ustrojstwo" do precyzyjniejszego przesuwania pokrętła o zadany skok.

Postępy przychodzą powoli ale nie zniechęcam się, czytam różne fora fotograficzne, spory postęp przyniódł oświetlacz diodowy, oprogramowanie też ma spore możliwości... tylko czasu brak :)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Helicon Filter i Helicon Focus

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Już sam nie wiem w którym wątku pisać - czy w tym o HF czy o binokularze - pomieszała się tematyka i posty.

Dzisiaj otrzymałem (po dość długim oczekiwaniu) konwerter x2 do obiektywu. Pierwsze wrażenia bardzo pozytywne. Skala powiększeń wzrosła dwukrotnie i mogę teraz oglądać dużo więcej. Już pierwsze oględziny egzuwiów koszówek zrobiły na mnie duże wrażenie. Ten zakres powiększeń (7x - 90x) powinien mi na jakiś czas wystarczyć. Z czasem dokupię okulary 15, 20 i 25x co zwiększy zakres powiększeń do 225x. Jak na binokular będzie to zdecydowanie wystarczające.
Jedyne co może obecnie przeszkadzać to znacznie mniej światła wpadającego do obiektywu a co za tym idzie dużo gorsze oświetlenie do zdjęć. Konstrukcja oświetlacza diodowego będzie zatem musiała zostać ponownie zweryfikowana i zmieniona.
W najbliższych dniach spróbuję zrobić jakieś zdjęcia przy różnych powiększeniach, żeby pokazać możliwości tego sprzętu.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Helicon Filter i Helicon Focus

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Grzegorz Banasiak pisze:Z czasem dokupię okulary 15, 20 i 25x co zwiększy zakres powiększeń do 225x. Jak na binokular będzie to zdecydowanie wystarczające.
Jak na binokular wysokiej klasy, owszem. Przy sprzęcie ze średniej półki może to być za dużo. To, że do jakiegoś mikroskopu są okulary dające większe powiększenia, nie znaczy jeszcze, że da się z nimi pracować. Jeśli będziesz miał możliwość, to najpierw przetestuj te większe okulary, bo może się okazać, że utrata światła i zmniejszające się drastycznie pole widzenia będą nie do przyjęcia. Przy naprawdę dobrym (i cholernie drogim) sprzęcie taki zakres powiększeń ciągle pozwala na komfortową pracę, ale przy tańszych konstrukcjach już okulary 20x mogą okazać się mało praktyczne.

Paweł
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Helicon Filter i Helicon Focus

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Pawel Jaloszynski pisze:
Grzegorz Banasiak pisze:Z czasem dokupię okulary 15, 20 i 25x co zwiększy zakres powiększeń do 225x. Jak na binokular będzie to zdecydowanie wystarczające.
Jak na binokular wysokiej klasy, owszem. Przy sprzęcie ze średniej półki może to być za dużo. To, że do jakiegoś mikroskopu są okulary dające większe powiększenia, nie znaczy jeszcze, że da się z nimi pracować. Jeśli będziesz miał możliwość, to najpierw przetestuj te większe okulary, bo może się okazać, że utrata światła i zmniejszające się drastycznie pole widzenia będą nie do przyjęcia. Przy naprawdę dobrym (i cholernie drogim) sprzęcie taki zakres powiększeń ciągle pozwala na komfortową pracę, ale przy tańszych konstrukcjach już okulary 20x mogą okazać się mało praktyczne.
Paweł
Paweł, dzięki za uwagi, na pewno wezmę je pod uwagę i przemyślę. Przy powiększeniu 90x jakość jest akceptowalna, rzekłbym, że zupełnie przyzwoita. Ilość światła do normalnej pracy jest wystarczająca jednak do fotografii może być zbyt mała. Więcej będę wiedział po zrobieniu testów.
Nie mam możliwości pożyczenia okularów, żeby sprawdzić czy jakość będzie akceptowalna. Okulary potrzebne mi będą tylko do pracy "ocznej" bo nie zmieniają zakresu powiększeń dla kamery. Dlatego właśnie kupiłem konwerter 2x na obiektyw i w sumie do fotografii 90x to będzie w tym wypadku największe powiększenie.

Właściwie tyle mi zupełnie wystarczy również do preparatyki więc w najbliższym czasie szalał z zakupami nie będę. Na pewno muszę kupić okular mikrometryczny i szkiełko kalibracyjne. Może mógłbyś coś w tej sprawie podpowiedzieć czy zasugerować ?
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Helicon Filter i Helicon Focus

Post autor: M. Stachowiak »

Okulary w rzeczywistości powiększają tylko obraz „powietrzny” tworzony przez obiektyw (ewentualnie + nasadkę obiektywową) i układ optyczny głowicy. Oznacza to, że przy stosowaniu okularów o większej sile powiększającej nie będziemy widzieli więcej szczegółów, a wejdziemy w zakres tak zwanych „pustych powiększeń” — szczegóły obrazu „powietrznego” będziemy widzieć w większym powiększeniu. Zwykle zastosowanie okularów o większej sile powiększającej powoduje spadek jakości i na pewno jasności obrazu. Na ogół i nasadka obiektywowa wprowadza zakłócenia do odwzorowania obrazu, podobnie jak w przypadku nasadek do makrofotografii. Niestety, jest to cena kompromisu między jakością optyki a ceną sprzętu.
Jeżeli myślisz o zakupie dodatkowych okularów o większej sile powiększającej, to wybierz 15x i 20x.
Odnośnie mikrometru okularowego i jego stosowania — oczywiście należy tu kupić okular umożliwiający zamontowanie płytki mikrometrycznej i regulację ostrości na płytkę równy siłą powiększającą z drugim okularem. Proponuję zakup wkładki okularowej z podziałką (najlepiej w układzie krzyżowym) i drugiej z siatką (będzie ona bardzo pomocna przy wykonywaniu rysunków). Jako punkt odniesienia należy zakupić szkiełko przedmiotowe z naniesioną podziałką, najlepiej 5 cm podzielone na milimetry, a w tym 1 cm podzielony na dziesiąte milimetra i jeden lub dwa milimetry podzielone na części setne. Do kalibrowania mikroskopu stereoskopowego niezbyt nadają się wzorce stosowane do mikroskopów prześwietleniowych (1 mm podzielony na części dziesiąte i setne). Niestety, płytki wzorcowe są bardzo drogie, a ponadto trudno je kupić, bowiem niewiele firm je oferuje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mikroskopy, binokulary”