Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest sobota, 20 paź 2018, 16:44

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Workshop stereomikroskopowy pod patronatem firmy Leica
PostNapisane: środa, 20 sty 2010, 22:10 

Miło mi zakomunikować, że firma KAWA.Ska — dystrybutor mikroskopów firmy Leica w Polsce działając z upoważnienia i w imieniu tej firmy zaproponowała mi zorganizowanie warsztatów stereomikroskopowych. Orientacyjny termin — wiosna 2010, na razie bez precyzowania daty, miejsce — Bydgoszcz lub okolice. W ramach warsztatów poza prezentacją różnych typów mikroskopów stereoskopowych firmy Leica i możliwości pracy na nich (różne techniki) przewiduje się omówienie i praktyczne ćwiczenia z zakresu technik fotografii warstwowej, stereoskopowej i filmowania. Oczywiście będzie można popracować samodzielnie :wink:
Myślę, że dobrym pomysłem by było połączenie warsztatów stereomikroskopowych z warsztatami entomologicznymi. Atrakcyjnych dla entomologów terenów w okolicach Bydgoszczy jest dostatek (np. Dolina Dolnej Wisły, Pradolina Toruńsko-Eberswaldzka, solniska kujawskie, Bory Tucholskie i inne), a i przytulne miejsce się znajdzie. Co Wy na to?

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł:
PostNapisane: środa, 20 sty 2010, 23:21 

Specjalność: Syrphidae
Jestem za! W końcu poszykowałoby się jakieś spotkanie entomologiczne w promieniu 3 godz. jazdy od Gdyni :D
Jak dotąd (nie licząc OWE w Łodzi) to południe kraju było wybierane, a tam ludziom z "północy" ciężko było zawsze dojechać  ;)

No i byłaby okazja przejrzeć i skonsultować oznaczenia gabloty z biegaczowatymi na porządnym sprzęcie. (póki co siedzę nad Amarami i Harpalusami z jakimś tam mikroskopkiem i czasem niewiele widać) ;)

Pozdrawiam
Robert

Zobacz profil WWW 

Tytuł:
PostNapisane: środa, 20 sty 2010, 23:24 

UTM: CA08
Poprzedni(e) login(y): Curculio
Specjalność: Curculionoidea
inne zainteresowania: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Jeśli nie będzie mi to kolidowało z zajęciami i planowanymi wyjazdami to piszę się jak najbardziej :)

Zobacz profil WWW 

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 21 sty 2010, 00:32 
Orientacyjnie ilu dniowe? W grę wchodzi weekend czy raczej środek tygodnia?

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 21 sty 2010, 01:03 

Przemek Zięba napisał(a):
Orientacyjnie ilu dniowe? W grę wchodzi weekend czy raczej środek tygodnia?

Właśnie po to zamieściłem post z informacją, aby się zorientować, jakie są Wasze oczekiwania i potrzeby :smile:. Proponuję spotkanie przynajmniej dwudniowe, najlepiej koniec tygodnia + sobota.

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 21 sty 2010, 01:28 

UTM: CA08
Poprzedni(e) login(y): Curculio
Specjalność: Curculionoidea
inne zainteresowania: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Dwa pełne dni to jak dla mnie optimum :)

Zobacz profil WWW 

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 21 sty 2010, 07:46 
Krotkie pytanko !
Kto finansuje pobyt ?  :mrgreen:

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 21 sty 2010, 09:27 

Andrzej J. Woźnica napisał(a):
Kto finansuje pobyt ?  

Koszty organizacyjne pokryje organizator, natomiast koszty uczestnika (zakwaterowanie, wyżywienie) pokrywają uczestnicy, ale... może i tu da się coś zrobić :wink: (oczywiście w ograniczonym wymiarze, np. wspólna kolacja :smile:).
Pytanie: czy tylko ograniczyć się do mikroskopów stereoskopowych, czy też zaprezentować inne typy (proste, odwrócone, makroskopy itp.)?

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 21 sty 2010, 09:56 

Mietku, znów muszę ci pogratulować  :mrgreen:
Pomysł świetny! Ja oczywiście już się zapisuję. Proponowałbym rozważyć, czy nie poza sezonem (wiosna, jesień). Ograniczyłbym do jednego tematu (stereoskopy) i przedłużył do niedzielni rano?
?

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 21 sty 2010, 10:05 
Chyba lepiej ograniczyć się do stereomikroskopów chociaż mnie osobiście podobało by sie pooglądać i świetlne no i odwrócone, które właśnie ze względu na wdrażanie w laboratorium hodowli komórkowych mamy w planie zakupić. Mietku zajmujesz sie generalnie wszystkimi mikroskopami??? w tym odwróconymi\?

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 21 sty 2010, 10:41 

Przemek Zięba napisał(a):
zajmujesz sie generalnie wszystkimi mikroskopami??? w tym odwróconymi\?

Wszystkimi to może lekka przesada :smile:. Ująłbym to w ten sposób — optycznymi. Moja rola ogranicza się tylko do konsultacji i doradztwa merytorycznego, stosownie do potrzeb potencjalnych klientów (klienci najczęściej tylko „ogólnie” wiedzą, co chcą kupić; chodzi o to, aby nie kupowali przysłowiowego „kota w worku”, bowiem czasami drobny szczegół uniemożliwia efektywną pracę lub wręcz korzystanie z mikroskopu). Handlem zajmują się inni i o cenach poszczególnych modeli i modułów mam tylko ogólne pojęcie :wink:.

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 21 sty 2010, 10:55 

W końcu coś na miejscu ;)
Termin weekendowy najchętniej :)

Zobacz profil WWW 

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 23 sty 2010, 01:40 

M. Stachowiak napisał(a):
Myślę, że dobrym pomysłem by było połączenie warsztatów stereomikroskopowych z warsztatami entomologicznymi.

Pytanie: czy tylko ograniczyć się do mikroskopów stereoskopowych, czy też zaprezentować inne typy

Jeśli ma być spotkanie 2-dniowe, to myślę, że nie sposób będzie w tak krótkim czasie zmieścić te wszystkie typy mikroskopów i jeszcze wycieczkę terenową, jeśli ma to być zrobione solidnie, a nie tylko po łebkach. Jeśli ma być workshop stereomikroskopowy, jak w temacie, to niech będą tylko stereomikroskopy. Wyjście w teren dla urozmaicenia jak najbardziej wskazane  :grin:  Oczywiście piszę się na te warsztaty z wielką chęcią, tym bardziej że będę miał blisko jak nigdy. Opcja przedłużenia spotkania do niedzieli, którą proponuje Jacek, również wydaje mi się warta rozważenia.

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 2 lut 2010, 17:36 

UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
Zgłaszam uczestnictwo na warsztatach. Przy okazji podrzucę temat, że wyszedł już pierwszy aparat 3d Fuji 3D a wyniki jego pracy można oglądać wprost na ekranie, bez uzycia jakichkolwiek okularów. Telewizja 3D też nadchodzi wielkimi krokami....
A stereofotografia pasjonowala mnie od dziecka :-), przywiozę slajdy stereo robione przez siebie w 1982-84 roku (las).

Zobacz profil WWW 

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 2 lut 2010, 17:45 

Zglaszam sie! Fajna okazja do spotkania i podzielenia sie doswiadczeniami z mikroskopowania. A i w tym terenie nigdy sam nie zbieralem, wiec pare punktow na mapie przybedzie przy niektorych gatunkach. Tylko czy aby nie robimy konkurencji SEKOL-owi?

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 2 lut 2010, 18:46 

Konkurencję SEKOL-owi? Czyżby SEKOL organizował jakiś warsztat z mikroskopowania?
Mam nadzieję, że na Mietkowym warsztacie poznam wiele osób zajmujących się różnymi grupami owadów, które znam tylko z forum.
Im więcej takich imprez, tym lepiej. Tylko się cieszyć, że ktoś ma je ochotę organizować.

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 2 lut 2010, 20:17 

Jacek Kalisiak napisał(a):
Czyżby SEKOL organizował jakiś warsztat z mikroskopowania?

Warsztaty można przecież „ożenić” z SEKOL-em. Nie będę miał nic przeciwko, jednak chodzi mi o to, aby w warsztatach wzięli udział nie tylko koleopterolodzy :wink:.
Tak się składa, że w tym roku odbędzie się również zjazd PTE, ale doświadczenie pokazuje, że próby połączenia tego typu imprez z warsztatami mikroskopowymi zwykle się nie udają :sad:.
Jacek Kurzawa napisał(a):
Przy okazji podrzucę temat, że wyszedł już pierwszy aparat 3d Fuji 3D a wyniki jego pracy można oglądać wprost na ekranie, bez uzycia jakichkolwiek okularów. Telewizja 3D też nadchodzi wielkimi krokami....
A stereofotografia pasjonowala mnie od dziecka  , przywiozę slajdy stereo robione przez siebie w 1982-84 roku (las).

Na warsztaty postaram się ściągnąć Borysa Wasiluka — speca od fotografii 3D i jedynego w Polsce dystrybutora programów Helicon. Dla zainteresowanych zrobię też pokaz fotografii 3D na monitorze autostereoskopowym (obraz przestrzenny ogląda się na nim bez dodatkowych akcesoriów).
Jacek, podaj link do tego aparatu 3D.

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 2 lut 2010, 20:24 

UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
Aparat Fuji 3D
http://www.allegro.pl/listing/search.ph ... ng=fuji+3d

Ramka 3D http://www.allegro.pl/item909492934_3d_ ... p_wwa.html

Cztery dni temu rozmawiałem z Borysem W. i właśnie podczas tej naszej rozmowy rozpakowywał właśnie nowiuteńki aparat FUJI 3D (i stąd wiem, że jest :-) )

Fajna sprawa, bo oglądanie 3D na ekraniku 8-calowym, to byłaby przygoda. A to naprawdę kwestia krótkiego czasu, kiedy wejdzie pod strzechy TV 3D dużego formatu (produkcja w Polsce!).

http://tech.wp.pl/kat,1009789,title,Tro ... omosc.html

Zobacz profil WWW 

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 2 lut 2010, 21:13 

Jacek Kalisiak napisał(a):
Konkurencję SEKOL-owi? Czyżby SEKOL organizował jakiś warsztat z mikroskopowania?
Mam nadzieję, że na Mietkowym warsztacie poznam wiele osób zajmujących się różnymi grupami owadów, które znam tylko z forum.
Im więcej takich imprez, tym lepiej. Tylko się cieszyć, że ktoś ma je ochotę organizować.

Jacku, mialem na myśli tylko "zageszczenie" wiosennych terminow, bo jak wiadomo termin i miejsce tegorocznego SEKOL-u sa juz ustalone.

Ale zaraz zaraz... skąd ja to wiem? To, że w Kampinoskim PN, pamiętam ze Śniadki, ale termin i miejsce? Coś mi się kołacze, że jakieś konkretniejsze info o miejscu i terminie przyszło ostatnio, ale skąd i gdzie? Przepracowany jestem i nie kojarzę od razu. Cholera! Zgłosić się przecież trzeba! Racja! Jest przecież oficjalna strona PTEnt i tam wszystko znajdę w aktualnościach albo przy SEKOL. No to wchodzę jak w dym, i .... wielkie nic, żeby nie powiedzieć gówno. W aktualnościach znajduję Zjazd, Dipteron, Odonatrix i ... rok 2008. Wchodzę na zakłądkę SEKOL, a tam jakieś jedno zdjęcie z Chełmna bez żadnej daty i na dodatek z błędnym podpisem (Chełm to jest w "Lubelskiem" o ile wiem, a na widocznej na zdjęciu tablicy mowa jest o Chełmnie). Nie byłem, więc nie wiem kiedy to mogło być.
No to kaplica, pewnie się nie zgłoszę w terminie na ten tegoroczny SEKOL, chyba że znajdę gdzieś przypadkiem to info w stosie papierów na biurku albo w komputerze, albo ktoś życzliwy pomoże. Dzisiejszy dzień jest w moim życiu wyjątkowy - od rana nieprzerwanie trwają kontakty z niekompetencją i brakiem elementarnego profesjonalizmu. A już myślałem, że po serii kontaktów z firmami, które nieudolnie próbują mi coś sprzedać, ubezpieczyć, albo skatalogować mój dorobek naukowy wg. nikomu niepotrzebnych kryteriów, na forum odpocznę od tego. A tu kolejny taki przypadek i to o 20.00. Może jutro będzie lepiej ....

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 2 lut 2010, 21:46 

Marku, jeżeli chodzi o terminy, to racja  :!: Ale jak widzisz, nic nie widzisz  :razz:
Sympozjum SEKOL kilka dni temu w Wa-wie było zapowiadane w Kampinoskim, czyli tak jak proponowano w Śniadce. Padł chyba nawet jakiś termin majowy, ale miało przyjść mailem oficjalne potwierdzenie i... chyba nie przyszło.
Ja nie jestem zwolennikiem terminów majowo-czerwcowych. Wolałbym wcześniej, albo ewentualnie wakacyjnie lub jesiennie. I weekendowo  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 2 lut 2010, 21:47 

No to mniej więcej już wiem o co Wam chodzi :mrgreen: Dobry teren, dobra baza, miła atmosfera i możliwość poćwiczenia do woli „na żywo” na bazie tego, co w ciągu dnia się upolowało :wink:. OK!
Pytania:
— kserotermy i łęgi nadwiślańskie czy inne typy środowisk (do wyboru solniska kujawskie z przyległościami lub Bory Tucholskie — według Daniela Kubisza i Mietka Mazura „pustynia entomologiczna”)?
— termin (jeżeli kserotermy, to optymalny jest koniec kwietnia – maj, zwłaszcza pierwsza połowa miesiąca; jeżeli solniska, to druga połowa czerwca lub początek lipca; w przypadku Borów Tucholskich termin ma mniejsze znaczenie)?

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 2 lut 2010, 21:57 

Ja bym się pisał na solniska. Nie byłem, a i termin mi się podoba :grin:  Ale koniec kwietnia też może być. A o borach tucholskich ... No przesadziłbym, widziałem fajne torfowiska, jeziora, a i na obrzeżach trochę starych drzew i alei też było!

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 2 lut 2010, 22:10 
Orientacyjny termin — wiosna 2010
Myślę, że tu jest największy problem :shock: sęk :wink: lub pies pogrzebany :razz:
Organizator powinien określić termin i koniec, kropka!
Bardzo bym chciał zameldować się na takich warsztatach, ale... mam wiosną ok 10 dni wyciętych z życiorysu i nie ma przebacz. Przypuszczam, że każdy (a przynajmniej większość) tak ma.

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 2 lut 2010, 22:27 

UTM: CF 34
Powiem szczerze, że z miłą chęcią wziąłbym udział w takich warsztatach stereomikroskopowych. Okolice Bydgoszczy były by mi bardzo na ręką ( rodzina żony mieszka w Solcu więc odpadł by mi problem z noclegiem) a i do Bydgoszczy to w końcu ok 3h dojazdu a może i mniej zależy od ruchu. najlepszy termin jakiś weekendowy najwyżej wezmę urlop na piątek.

Paweł

Zobacz profil WWW 

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 2 lut 2010, 22:50 

Jacku,
Dzięki za życzliwe naprowadzenie. Jutro sprawdzę skrzynkę (w domu już jestem), bo chyba już kojarzę o którego maila chodzi.

Mietku,
Jak rozumiem teren ma być dodatkiem do mikroskopów i wieczornej dyskusji przy jakimś piwie, a nie główną atrakcją, więc coś zdecyduj, a inni niech się martwią i dostosowują. Jeśli już mam zabrać głos w tym temacie, to Bory Tucholskie faktycznie są "gorsze" niż solniska albo kserotermy (na grzyby nie jedziemy). A na solniskach ciekawe są tylko biegacze, więc lepsze są kserotermy ( :mrgreen:). Termin powinien zahaczać o sobotę, to i niedzielę najbardziej zdesperowani jakoś pożytecznie wykorzystają.

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 2 lut 2010, 23:24 

Odezwę się, bo to po części moja wina - nie podałem dokładnej daty w e-mailu po spotkaniu. Na spotkaniu była mowa o terminie 27-29 maja (czw-sob) na sympozjum SEKOL w Izabelinie. Potwierdzić powinni, jak rozumiem, organizatorzy, czyli PTEnt. i Kampinoski PN.

Zobacz profil WWW 

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 2 lut 2010, 23:51 

Dzięki Piotr. Z tego wynika, że najdogodniejszym terminem będzie początek maja. Dalej - w grę wchodzą kserotermy w Dolinie Dolnej Wisły i wzdłuż południowej krawędzi Pojezierza Krajeńskiego, czyli warsztaty zorganizuję w okolicach Bydgoszczy (np. w Ostromecku). Będę się starał, aby koszty uczestnictwa były jak najniższe :wink:.

Tytuł:
PostNapisane: środa, 3 lut 2010, 09:40 

Z tego wynika, że najdogodniejszym terminem będzie początek maja

13 - 15 maja Warsztaty Bentologiczne w Tucznie.

Tytuł:
PostNapisane: środa, 3 lut 2010, 10:19 

Grzegorz Michoński napisał(a):
13 - 15 maja Warsztaty Bentologiczne w Tucznie.

Wiem. Tam też będą mikroskopy Leici :smile: :wink:. Pisząc o początku maja na myśli mam pierwszy weekend.

Tytuł:
PostNapisane: środa, 3 lut 2010, 12:17 

jeżeli solniska, to druga połowa czerwca lub początek lipca

Dobrze wiedzieć  :smile: Jeszcze tam nie byłem, ale w tym roku nadarza się szansa i prawdopodobnie w końcu się wybiorę. Dlatego też optowałbym za kserotermami.

wzdłuż południowej krawędzi Pojezierza Krajeńskiego

A jeżeli kserotermy, to chyba wolałbym powyższe, bo na nich nie byłem, a w Dolinie Dolnej Wisły byłem tu i ówdzie.

Pisząc o początku maja na myśli mam pierwszy weekend.

Pierwszy to znaczy tzw. długi weekend? Mi osobiście zdecydowanie bardziej pasuje ten weekend 7-9.05...

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 5 lut 2010, 23:36 

Witam. Czy tzw. amatorzy też mogą się zapisać? pozdrawiam

Zobacz profil WWW 

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 6 lut 2010, 01:21 

Oczywiście że tak. Wstęp wolny dla wszystkich :wink: (to znaczy po kosztach dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia, ale to wszystko we własnym zakresie; ja jedynie rezerwuję dla Was miejsca po uprzednim zgłoszeniu zamiaru uczestnictwa; koszty ewentualnej rezerwacji pokrywacie Wy na zasadzie bezpośredniego rozliczenia się z np. hotelem — ja żadnych rozliczeń nie będę prowadził :smile:).

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 6 lut 2010, 10:42 

O ile termin będzie pasował i znajda się jeszcze miejsca chętnie pojawię się na warsztatach :)

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]