Tachinidae

Rączycowate
alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Tachinidae

Post autor: alon »

Nie mam pojęcia co to może być - może ktoś pomorze? Zdjęcia robione 15.06.2008, okolice Tczewa, wielkość ~8 mm.
Załączniki
tu lepiej widać skrzydła
tu lepiej widać skrzydła
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (64.59 KiB)
IMG_7957.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (55.87 KiB)
Borkowiak
Posty: 135
Rejestracja: czwartek, 31 lipca 2008, 18:42
Lokalizacja: Augustów

Post autor: Borkowiak »

Prawdę mówiąc prawie wcale nie znam się na owadach, moim zainteresowaniem jest ornitologia, ale trafiłem na fotkę, podobną do Twego owada mianowicie Admontia blanda, ale na fachowe rozpoznanie zaczekaj na znawców.
alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Post autor: alon »

Dzięki za odpowiedź, ale to nie ta
alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Post autor: alon »

Mam kolejne przedstawicielki tej rodziny, z którymi nie mogę sobie poradzić. Zdjęcia robione 23.05.2009, Waćmierek (CE49), skraj lasu, suche, nasłonecznione miejsce, długość ok. 8 mm. Jak będą potrzebne jakieś szczegóły z tych ujęć w lepszej rozdzielczości, to chętnie wrzucę.
Załączniki
dscf5297.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (66.52 KiB)
DSCF5291.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (94.53 KiB)
alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Post autor: alon »

Z tą szło trochę lepiej. W niektórych krokach z klucza musiałem trochę zgadywać (zdjęcia nie wszystko pokazują), ale ostatecznie doszedłem do Exorista sp. - oczywiście przydałoby się potwierdzenie, bo na razie to tylko typ. Data i lokalizacja ta sama, co poprzednia, długość trochę większa - ok. 10 mm.
Załączniki
dscf5284.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (79.65 KiB)
dscf5282.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (92.61 KiB)
lotr
Posty: 269
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2005, 22:41
Lokalizacja: Bydgoszcz obecnie
Kontakt:

Post autor: lotr »

Exorista ok. Najprawdopodobniej E. rustica.
Zdjęcia środkowe (te z 23:00), trochę przypomina mi Nemorilla floralis. Do sprawdzenia z kluczem.
Pierwsza, ta z Tczewa, będzie nieco kłopotliwa... Nie mam dostępu do zbioru porównawczego obecnie niestety i jedyne co mi przychodzi do głowy to Dufouria... ale też nie do końca mi pasuje, więc potraktuj to jako luźną koncepcję, jak najbardziej do sprawdzenia.
alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Post autor: alon »

Dzięki za odpowiedź. To chyba jednak nie jest E. rustica - ta moja ma 4 post sutural dc, co wyklucza grupę E. rustica. Zaznaczam na fotkach w lepszej rozdzielczości, by się upewnić, że na właściwe szczeciny patrzę.
Załączniki
dscf5284a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (41.61 KiB)
dscf5282a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (53.12 KiB)
lotr
Posty: 269
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2005, 22:41
Lokalizacja: Bydgoszcz obecnie
Kontakt:

Post autor: lotr »

Raczej dobrze patrzysz ;) W takim razie z kluczem nie powinno być już problemów ;)
alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Post autor: alon »

lotr pisze:Raczej dobrze patrzysz ;) W takim razie z kluczem nie powinno być już problemów ;)
E. larvarum:)
lotr pisze:Zdjęcia środkowe (te z 23:00), trochę przypomina mi Nemorilla floralis. Do sprawdzenia z kluczem.
Dzięki wskazówce, po ponownej analizie cech kluczowych potwierdziło się :)
alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Post autor: alon »

lotr pisze:Pierwsza, ta z Tczewa, będzie nieco kłopotliwa... Nie mam dostępu do zbioru porównawczego obecnie niestety i jedyne co mi przychodzi do głowy to Dufouria...
Dobra sugestia, dzięki. To jest najprawdopodobniej D. chalybeata. O rodzaju przesądzają 2 post sutural ia mocno od siebie oddalone. Na ten gatunek wskazuje wyraźnie niezamknięta R5 i szczeciny na goleniach: 3-4 ad na środkowej i 2 na przedniej, 3-4 ostrogi na tylnej, ale tego nie widać. Nogi lepiej widać na tej fotce.
Jeszcze raz dzięki za oznaczenie.
Załączniki
IMG_7954.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (67.81 KiB)
lotr
Posty: 269
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2005, 22:41
Lokalizacja: Bydgoszcz obecnie
Kontakt:

Post autor: lotr »

Cieszę się, że mogłem pomóc :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tachinidae”