bielinek, ale który?

Dla tych osób, którzy dysponują wyłącznie fotografiami i chcieliby je pooznaczać. Wszystkie motyle.
sagit
Posty: 136
Rejestracja: piątek, 7 kwietnia 2017, 09:00
Gender: women
UTM: DC98

bielinek, ale który?

Post autor: sagit »

Motyl który wykluł się z poczwarki z tego wątku viewtopic.php?f=818&t=37971.
Niestety nie udało mi się go sfotografować z rozłożonymi skrzydłami. Szybki jakiś taki był .
Ledwo zdążyłam wrzucić na forum zdjęcia poczwarki, wracam, a tam już motyl.
Co jakiś czas zaglądałam do niego licząc że uda mi się uchwycić moment prostowania skrzydeł, ale niestety. Za którymś tam razem już go tak po prostu nie było.
Zdjęcie więc mam tylko takie: Prośba o identyfikację.
Interesuje mnie też, czy gąsienica musiała żerować na moim balkonie, czy po prostu wdrapała się na 3 piętro w poszukiwaniu dobrego miejsca na przepoczwarzenie się?
Jeśli żerowała, to na czym, i czy to możliwe że tylko jedna gąsienica dożyła stadium poczwarki?
W donicy do której była przytwierdzona rósł tylko clematis i kokornak.
Pozdrawiam
sagit
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: bielinek, ale który?

Post autor: Aneta »

P. rapae.
sagit pisze:Interesuje mnie też, czy gąsienica musiała żerować na moim balkonie, czy po prostu wdrapała się na 3 piętro w poszukiwaniu dobrego miejsca na przepoczwarzenie się?
Weszła na górę, bielinki przed przepoczwarczeniem wędrują daleko i wysoko (acz niekoniecznie ta musiała wejść z poziomu ziemi, może ktoś na balkonie niżej hodował sobie coś z krzyżowych).
sagit
Posty: 136
Rejestracja: piątek, 7 kwietnia 2017, 09:00
Gender: women
UTM: DC98

Re: bielinek, ale który?

Post autor: sagit »

Ciekawe, faktycznie podsiałam w zeszłym roku jedną donicę rezedą wonną, ale wyrosła bardzo rzadka, mizerna i rachityczna. Zakwitly tylko 2 roślinki jednocentymetrowymi kwiatostanami, więc nawet nie czułam zapachu. Nie zauważyłam żadnych gąsienic, ale też za bardzo nie interesowałam się nią. Może to wystarczyło żeby przywabić motyle?
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: bielinek, ale który?

Post autor: Antek Kwiczala † »

Samiczki motyli nie potrzebują do poszukiwań roślin pokarmowych dla gąsienic zapachu kwiatów. Wyczuwają inne substancje, wydzielane przez rośliny, bo składanie jaj nie zawsze jest w okresie ich kwitnienia.
sagit
Posty: 136
Rejestracja: piątek, 7 kwietnia 2017, 09:00
Gender: women
UTM: DC98

Re: bielinek, ale który?

Post autor: sagit »

Dzięki, obejrzałam na YT filmik o cyklu życiowym pieris rapae i faktycznie, jak się nie wie czego szukać to można gąsienicy nie zauważyć.
W tym roku też w takim razie zasieję rezedę, może uda się coś zaobserwować.
Pozdrawiam
Sagit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Motyle (bez gąsienic) [FOTO-oznaczanie]”