Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest niedziela, 20 października 2019, 02:32

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Wrześniowa Villa hottentotta
PostNapisane: czwartek, 5 września 2019, 20:57 

UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
Dzisiaj spotkałem samicę Villa hottentotta  (Bombylidae) składającą jajka w piasek. Uwieczniłem ją na filmie, kseroterma, Tomaszów Maz.
Wydawało mi się, że to bardzo późna obserwacja, ale jak pogrzebałem trochę w temacie to widzę, że ten gatunek lata w terenie do drugiej połowy października! Ciekawa fenologia.

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
 Zobacz profil WWW 

Tytuł: Re: Wrześniowa Villa hottentotta
PostNapisane: piątek, 6 września 2019, 01:09 

UTM: XS46
Specjalność: Diptera
inne zainteresowania: rymy pogodne i niewygodne
Jacku,
ale ta obserwacja jest udokumentowana? Pytanie tylko gdzie?
Pytam, bo ostatnio pisałeś o pewnym łowiku... i braku "rekordu"

pzdr,
Andrzej

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 6 września 2019, 01:21 

Kurczę ludzie ogarnijcie się. Przeczytaj proszę jeszcze raz co ja napisałem w poprzednim poście.
Jacek Kurzawa napisał(a):
Dzisiaj spotkałem samicę Villa hottentotta  (Bombylidae) składającą jajka w piasek. Uwieczniłem ją na filmie, kseroterma, Tomaszów Maz.
Wydawało mi się, że to bardzo późna obserwacja, ale jak pogrzebałem trochę w temacie to widzę, że ten gatunek lata w terenie do drugiej połowy października! Ciekawa fenologia.
W tamtym wątku o łowiku  była podobna  sytuacja - pytania były ale odpowiedzi czytane nie były. Poza tym Andrzeju co za różnica czy jest udokumentowana czy nie? Czy coś to zmienia?  Rozwiń z czym masz problem, bo ja nie mogę przeniknąć prze Twój sposób myślenia. Czegoś się doszukujesz.....  u mnie?

Ciekawe jest w tej obserwacji dla mnie to, że tą muchę widziałem dwukrotnie - najpierw na sporej górce a potem po 30 minutach w całkiem już innym miejscu oddalonym o około 150 m. Rzadko się tak zdarza powtórzyć obserwację. Za drugim razem przyjrzałem się, jak składa jajka. Ciekawie to wygląda.

A czy na temat tak późnej obserwacji Villa miałbyś coś do powiedzenia z pozycji wieloletniego muchówkarza? Bo na tym mi najbardziej zależało.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 6 września 2019, 11:21 

Jacku, spoko! Nie przejmuj się. Po napisaniu tekstu róbmy sobie kopię w jakimś notatniku i będzie można zawsze odtworzyć myśl!

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 6 września 2019, 11:41 

Ta Villa niby lata do października (https://insektarium.net/diptera-2/bombyllidae-bujankowate/villa-hottentotta-sloncowka-sowkowka/).
Zastanawia mnie jednak tak duża zmienność barwna na fotkach, ale niestety nie mam czasu za bardzo na takie analizy.
Coś żre orzechy włoskie (już wiem, jaki to rodzaj muchówki) ale czekam na przesyłkę z okazami i nad tym się zagłębiam, bo może być to coś b. ciekawego...
Jeśli ktoś ma jakieś obecne obserwacje z tego zakresu, to byłbym "dźwięczny" za info na priva  :D .

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: niedziela, 6 października 2019, 11:44 

15.09.2019 znów spotkałem Villlę, tym razem na zrębie w piaszczystym lesie sosnowym, pod Nagórzycami. Ten osobnik był już mocno zlatany.
Było tam trochę aktywnych dołków mrówkolwa a nawet jeden przelatujący osobnik. (tak mi się wydało, że to był mrówkolew, a widuję je od wielu lat).

Zobacz profil WWW 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]