Pellenes na Pogorii

Temat działu: Pająki, skorpiony, węże i in. (Terrarystyka)
kolagen
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 26 listopada 2009, 11:34
UTM: DA24
Lokalizacja: Kraków
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Pellenes na Pogorii

Post autor: kolagen »

10 maja 2016 roku wybrałem się na Pogorię koło Dąbrowy Górniczej.
Interesowałem się piaszczystymi terenami przy Zbiorniku Kuźnica Warężyńska - spodziewałem się znaleźć tam wydmowca (Yllenus arenarius), który w piaszczystych okolicach Bukowna występuje dość często.
W miejscach gdzie był teoretycznie "yllenusowy", sypki piasek znalazłem nieco podobnego kolorystycznie Sitticus distinguendus.
Prócz tego był też inne Sitticusy - m.in. chyba S. saltator (w załączniku). Oczywiście na trzcinach był Marpissa radiata.
Najciekawsze było dla mnie spotkanie samca Pellenes tripunctatus - pierwszy raz trafiłem na ten gatunek.
Potem w ciągu roku pojawiałem się tam na foto-łowy samicy tego gatunku, niestety bez efektów (ale trafiły się jeszcze 2 samce więc po prostu może źle szukałem, no i pogoda nie zawsze dopisywała).

1 września przyjechałem się w to samo miejsce, nie liczyłem już na skakuny, bardziej rozglądałem się za Zicrona caerulea.
Skakuny jednak jakieś były, i to nawet całkiem interesujące.
Przyznam że myślałem że mi właśnie słońce za mocno przygrzało jak się przyjrzałem jednemu mikrusowi:
Pellenes, tylko "ten drugi" ! Pellenes nigrociliatus!!
Dodam, że wcześniej szukałem wiszących ślimaczych muszli, bo czytałem że P.tripunctatus też ich używa, ale w tym stylu znalazłem tylko wiszący liść z pospoliciakiem Evarcha sp.
Załączniki
sitticus1.jpg
sitticus1.jpg (101.85 KiB) Przejrzano 3123 razy
sitticus2.jpg
sitticus2.jpg (79.17 KiB) Przejrzano 3123 razy
pellenes1.jpg
pellenes1.jpg (75.52 KiB) Przejrzano 3123 razy
pellenes2.jpg
pellenes2.jpg (70.13 KiB) Przejrzano 3123 razy
mradiata.jpg
mradiata.jpg (95.66 KiB) Przejrzano 3121 razy
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Pellenes na Pogorii

Post autor: Robert Rozwałka »

GRATULACJE, za Pellenes nigrociliatus :brawo:

Rarytas, w Polsce znany z 10 publikowanych stanowisk, i niewiele większej liczby okazów;-).


Reszta oznaczeń wydaje się ok.
tomek rutkowski
Posty: 90
Rejestracja: sobota, 13 czerwca 2015, 20:20
UTM: XU 10
Specjalność: Araneae

Re: Pellenes na Pogorii

Post autor: tomek rutkowski »

Pellenes nigrociliatus, jak często bywa z teoretycznie rzadkimi, jest pospolitym gatunkiem przynajmniej w zachodniej Polsce:-) Tylko trzeba wiedzieć gdzie szukać. Najlepsza metoda to szukanie na nasypach kolejowych w pustych muszlach Xerolenta obvia i Cepea ssp. Pięknie zimują też w ww muszlach.
Dwakroć ułowiłem go w miejscach gdzie nigdy nie widziałem żadnej muszli(stare piaskownie), ale może i były?
W muszlach jest rzadszy od Pellenes tripunctatus, ale i tak z ponad setkę okazów z kilkunastu kwadratów mam:-) Dla porównania P.tripunctatus grubo ponad 1 tyś, czasem kilka z jednej muszli:-) no i on jest w przynajmniej 90% prób.
kolagen
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 26 listopada 2009, 11:34
UTM: DA24
Lokalizacja: Kraków
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Pellenes na Pogorii

Post autor: kolagen »

W muszlach zimują osobniki dorosłe czy maluchy?
tomek rutkowski
Posty: 90
Rejestracja: sobota, 13 czerwca 2015, 20:20
UTM: XU 10
Specjalność: Araneae

Re: Pellenes na Pogorii

Post autor: tomek rutkowski »

Subadultne.
Czasem trafi się jakiś martwy, zeschnięty dorosły-ale to pamiątka po sezonie.
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Pellenes na Pogorii

Post autor: Robert Rozwałka »

Wiem Tomku, że ty Wiesz o nim więcej;-), ale jest jak jest z tymi opublikowanymi danymi;-),
I jak to jest z badaniami czasem wszystk zależy od specyfiki i ukierunkowanych poszukiwań.
Np. to co było z Siro carpaticus czy Lacinius dentiger;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stawonogi (bez owadów) i nie tylko”