Jaki gatunek pająka?

Temat działu: Pająki, skorpiony, węże i in. (Terrarystyka)
Ikaw
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 9 kwietnia 2012, 16:22

Jaki gatunek pająka?

Post autor: Ikaw »

Może coś z rodziny sieciarzy?
O,7 Dc z rozpiętością odnóży ok 2cm

Pozdrawiam i liczę na szybką odpowiedź :P
Załączniki
11127070_780002065428505_984001402_n.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (86.12 KiB)
11210221_780002145428497_1948316384_n.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (128.83 KiB)
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Jaki gatunek pająka?

Post autor: Robert Rozwałka »

Jakaś podpucha? czy przypadek, bo mimo podobnej kompozycji i podobnego pojemnika
zdjęcia dotyczą różnych osobników...

Neriene montana: nr 1 -samica, nr 2- samiec.

Nie znam żadnej "rodziny sieciarzy", w zoologii nic takiego nie istnieje.
Ikaw
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 9 kwietnia 2012, 16:22

Re: Jaki gatunek pająka?

Post autor: Ikaw »

W żadnym wypadku, po prostu pomyłka z mojej strony. Wrzuciłem nie te zdjęcie co chciałem. Zidentyfikowałem własnie także już wcześniej, że na 2 obrazku widnieje samiec (charakterystyczne bulbusy).
Nie czytając opisu o Sieciarzu jaskiniowym, użyłem rodzina Sieciarzy, chodziło o Kwadratnikowate (Tetragnathidae).

Za identyfikacje gatunku, bardzo dziękuje.
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Jaki gatunek pająka?

Post autor: Robert Rozwałka »

Cóż, pytałem z ostrożności, różne dziwne i obce zdjęcia bywały już
wrzucane na Forum;-). OK.

Neriene montana hodowana "z natury" czy jakiegoś zakupu?, bo widywałem
różną "lipę" wciskaną w internecie, a nawet w sklepach zoologicznych;-(.
Głównie do tego celu służy Steatoda grossa sprzedawana jajko "czarna wdowa",
z pominięciem "fałszywa", przed nazwą gat., (=kalka z j. angielskiego
"false black widow spider").

Zresztą nawet handel fałszywą czarną wdową mnie przyprawia o
paroksyzmy śmiechu, bo zamiast płacić te parę PLN za okaz
wystarczyłoby "pogrzebać za szafą";-).
Ikaw
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 9 kwietnia 2012, 16:22

Re: Jaki gatunek pająka?

Post autor: Ikaw »

Neriene montana złapana w naturze. Hoduje różne gatunki pająków, a chodząc po lesie znalazłem takie 2 dosyć ciekawe ubarwione jak na nasze warunki pająki właściwe, więc postanowiłem spróbować hodowli i opisać dokładnie ten gatunek. Niestety nie wiem jak można pomylić rodzaj Latrodectus, z innymi chociażby Steatoda. Jeżeli ktoś już hoduje trochę pająki, to nie powinnien się pomylić. Chociaż sprzedający, może zrobić przekręt. I zapewne maluszki ( stadium l1) rodzaj Latrodectus i Steatoda nie będą różniły się prawie w ogóle ;)

Własnie przed chwilą dopuściłem samca do samicy, ciekawa kopulacja.

W załączniku mieszkanko samicy własnie tego gatunku :P
Załączniki
11091221_780276588734386_1356326229_n.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (92.41 KiB)
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Jaki gatunek pająka?

Post autor: Robert Rozwałka »

Dziennikarze i internet wszystko przyjmą, a że jest "false" przed <black window>, to już
mało kogo obchodzi;-).
Nazwa angielska jest jasna, przerobiona na news dziennikarski staje się sensacją...
Rodzaje Latrodectus i Steatoda są zbliżone pokrojem ciała, wcale nie trudno je pomylić;-)
i to nawet dużo późniejszym wieku. S. grossa bywa często jednolicie brunatnoczarna na
grzbietowej stronie odwłoka, bez typowego dla tego gatunku wzoru.

Szkoda czytać internetowe newsy pt. ugryzła mnie fałszywa czarna wdowa i opisy
strasznych objawów temu towarzyszących, a jest ich wagon z dokładką w internecie;-(,

Niestety za hodowlę pająków bierze się spora grupa "gimnazjalistów*" i traktuje to jako
formę taniej sensacji i popisu, bo HODUJE JADOWITE PAJĄKI, itd. To spora grupa odbiorców
"czarnych wdów" i jeszcze większej liczby newsów na FB czy innych forach/portalach
społecznościowych, które zalewają internet;-(.

*to nie wiek, a pewne cielęce stadium umysłowe;-(.

U Neriene czy Linyphia często występuje kopulacja "na świeżą dziewicę". Samiec zamieszkuje jedną sieć
z niedojrzałą jeszcze samicą (albo swoją sieć gdzieś w pobliżu) pilnując wybranki i momentu,
gdy ta linieje, i gdy samica dochodzi do siebie po wylince; ten odbywa kopulację zanim ta się
do końca schitynizuje i będzie mu mogła zrobić krzywdę, choć agresja wśród płci u rodzaju Linyphia (s.l.)
jest raczej rzadka, i samce często długo przebywają na jednej sieci razem z samicą, chyba bez
przeszkód się "dogadując". To jednak dotyczy natury; w hodowli z uwagi na zbyt małą przestrzeń
życiową kainizm czy kanibalizm jest znacznie częstszy. Jak nie wyjdzie "na świeżą" to spokojnie
i tak dochodzi do zbliżenia, raczej bez specjalnych aktów agresji ze strony partnerów.

A Neriene montana znajdziesz łatwo w ogrodach, ogródkach działkowych, czy na stanowiskach
ruderalnych, bo to hemisynantrop, niż w lesie - tam zwykle gdzieś w stertach chrustu, dziuplach,
itp.
Ikaw
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 9 kwietnia 2012, 16:22

Re: Jaki gatunek pająka?

Post autor: Ikaw »

Zgodzę się z tobą, własnie tacy przedstawiciele gimnazjalistów, użyje sformułowania bez rozumu są już plagą. Nie zmierzam do tego, że każdy taki jest, znajdują się ludzie którzy mimo młodego wieku są odpowiedzialni, ale nie o to chodzi. Media także zachowują się jak "gimnazjaliści" i przedstawiają nie prawidłowe informacje o hodowlach. Sensacje robią właśnie z takich przypadków, że przysłowiowy gimnazjalista, kupi ptasznika, a ten mu ucieknie albo go ukąsi. Media już zrobią szał, dodadzą parę nie prawidłowych informacji, że ten owy ptasznik jest bardzo jadowity (Przykład - A.geniculata, Ci co mieli styczność z pająkami, wiedzą ze mimo dużych rozmiarów jest to dosyć łagodny ptasznik z dość słabym jadem) i już społeczeństwo widząc taki przekaz informacji, wierzy tylko w to, ponieważ nie mają innego źródła...
A dlaczego ja się pytam nie ma reportaży od profesjonalnych/doświadczonych hodowców chociażby ptaszników???

Wracając do ptaszników, zauważyłem coraz częstsze branie ich na rękę (handling) jak wiadomo pająków nie da się oswoić, dlatego lepiej zrezygnować z tej opcji.. Do czego zmierzam, mianowicie do tego, że przez takie zachowanie szczególnie, aby zrobić "szpan, szacun" tacy własnie ludzie zostają najczęściej ukąszeni lub spowodują ucieczkę zwierzaka. Nie krytykuję tejże opcji tak do końca, jeżeli ktoś ma głowę na karku i robi to z zamiłowania do tych zwierząt oraz wie jak się zachować przy takiej sytuacji (Najgorszy jest ten szpan...) jak najbardziej może te stworzenia brać na rękę.


Co do Neriene, mógłbym wykorzystać ten wątek "na dziewicę" :P do ogólnego opisu pająka?
Zauważyłem, że samiec po kopulacji jest agresywny w stosunku do samicy (ona wręcz przeciwnie), a on chce po kopulacji jak najszybciej uciec z tego miejsca. Zanotowałem składania pakietu z nasieniem, aż 37 razy... Cała kopulacja trwała 8 minut. Najlepsze jest to, że Neriene (2 osobniki - Samiec i samica) zamieszkiwali razem w spróchniałym drewnie i to jeszcze wraz z mrówkami!! ( Lasius platythorax)
Ikaw
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 9 kwietnia 2012, 16:22

Re: Jaki gatunek pająka?

Post autor: Ikaw »

Tutaj chyba ta przysłowiowa False Black widow :D
Załączniki
11212275_781350995293612_344233244_n.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (103.74 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Jaki gatunek pająka?

Post autor: Aneta »

Ikaw pisze:Tutaj chyba ta przysłowiowa False Black widow :D
Ta akurat Steatodka bardziej wygląda mi na S. bipunctata.
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Jaki gatunek pająka?

Post autor: Robert Rozwałka »

Steatoda bipunctata na pewno, akurat ten czarnej wdowy nie przypomina;-).
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Jaki gatunek pająka?

Post autor: Robert Rozwałka »

Kupowanie pająków/węży/psów ras agresywnych itp. w celach "popisowych" niestety jest
nagminne, i niestety kończy się często źle przede wszystkim dla zakupionego obiektu.

Media uległy tabloidyzacji, jak to określił kiedyś pewien dziennikarz, szukają sensacji taniej, bzdurnej,
nieprawdziwej, ale sensacyjnej, a poziom dziennikarstwa też jest mizerny. Pisanie o pająkach że to owady,
że kleszcze to krwiopijne pająki. Mnóstwo szkody czynią niestety "discoverokanały" dostępne
w kablówkach czy z satelity, poziom tłumaczeń jest tam tragiczny i niestety terminy typu
robaki w odniesieniu do owadów, czy pająków tam się mnożą, skorpiony mają ogony z kolcem itd...
Miałem parokrotne spotkania z mediami, więc wiem czym to pachnie.
Nie ma co rozwijać wątku "zachowań gimnazjalisty" ani mediów-).

Pająki do pewnego stopnia dają się oswoić, te często brane w ręce się do tego przyzwyczajają, te nigdy są
bardziej nerwowe. Poza tym trafiają się czasem osobniki "nadpobudliwe". Miałem od młodości
samca Acanthoscuria geniculata, który był od początku strasznym nerwusem

To co pisałem wcześniej, Neriene czy Linyphia często dobierają się w pary jeszcze przed dojrzeniem,
Nie ma raczej u nich zachowań kanibalistycznych czy kainizmu, przynajmniej do momentu zaplemnienia,
bo u pająków jest kopulacja skutkuje tylko zaplemnieniem, zapłodnienie może być znacznie później.

cytat: ???
"Zauważyłem, że samiec po kopulacji jest agresywny w stosunku do samicy (ona wręcz przeciwnie), a on chce po kopulacji jak najszybciej uciec z tego miejsca."

Albo jest agresywny albo chce uciec? czegoś nie rozumiem, Tak oddalanie się "po fakcie" jest to jak najbardziej typowe zachowanie samca. Lepiej oddalić się od samicy aby ta nie zmieniła zdania i nie przerobiła samca na obiad i większą porcję jaj. Pająki wyższe (Araneomorphe) często kopulują raz w życiu i samiec jest po zaplemneniu już zbędny z punktu widzenia samicy.

Tak opis zachowań godowych możesz wykorzystać.
Ikaw
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 9 kwietnia 2012, 16:22

Re: Jaki gatunek pająka?

Post autor: Ikaw »

Dziękuje za identyfikacje następnego pająka. Zażartowałem z tą czarną wdową :P choć na wikipedii piszą, Fałszywa czarna wdowa, ale rzeczywiście nie przypomina. Wracając do ptaszników, nie ma co truć sobie głowy tymi mediami, nic nie zmienimy... A jeżeli chodzi o zachowania to jak najbardziej mogą być zmienne (temperament osobnika). Cyclosterum faciatum, należą do spokojnych ptaszników, lecz trafiają się te nerwusy. :P

Co do tego samca źle się wyraziłem, mogłem od razu napisać właśnie tak samo jak to ty uczyniłeś. Chodziło o nagły atak i ucieczkę (Przeważnie samica jest agresywna do samca, rzadko spotykałem się, żeby było odwrotnie). Wszystko się zgadza jak to napisałeś, żaden osobnik nie jest agresywny w stosunku do drugiego. Przyzwyczajony jestem, do szybkiego wyciągania samca od samic :P

Przedstawiam kolejnego osobnika do identyfikacji, chyba się nie obrazicie, że was tak nękam ;)

Znaleziony w mchu torfowcu, umie poruszać się po wodzie. Coś z rodziny topikowatych?
Załączniki
11208858_782016821893696_1701734310_n.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (118.21 KiB)
Ostatnio zmieniony czwartek, 7 maja 2015, 22:04 przez Ikaw, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Jaki gatunek pająka?

Post autor: Aneta »

Fotka trochę ciemnawa, ale jak dla mnie Pirata sp. (knorri? Robert zweryfikuje).
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Jaki gatunek pająka?

Post autor: Robert Rozwałka »

Najprawdopodobniej Piratula hygrophila, pozostałe jakoś niespecjalnie pasują
kolorystycznie. Ale mamy osobnika młodocianego, co trochę utrudnia
sprawę a w dodatku okaz lub zdjęcie jakieś mocno ciemne.

Piratula knorri nie ma nic wspólnego z torfowiskami. To pająk zamieszkujący
kamieniste i żwirowe obrzeża małych rzek i potoków w górach i pogórzach.
Coś od 300 do 1200 mnp, w Polsce. Kolorystycznie P. knorri by +/- pasowała,
ale siedlisko to raczej wyklucza.

Pirata, Piratula, Arctosa (częściwo) doskonale biegają po wodzie, Pirata i Piratula czasem nawet
nurkują przestraszone. Topik nie chodzi po wodzie;-), a w każdym razie nie czyni tego sprawnie.
Paradoksalnie doskonale po wodzie biega też szereg gatunków kserofilnych, którym podobnie jak
tym higrofilnym pomaga w tym procederze poduszka gęstych włosów na stopach.
Dobrze po wodzie poruszają się też wszystkie kwadratniki (Tetragnatha spp.) czy Pholcusy,
które na stałym podłożu poruszają się niezbyt zgrabnie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Stawonogi (bez owadów) i nie tylko”