EntomoLabels

Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Search - zrobione, przechodzę do robienia eksportu.

Załączam dwa szablony, które użytkownik chciałby wyeksportować do CSV, jak to zrobić ?:
- czy eksportować tylko dane, czy wszystko "jak leci" ?
- czy dawać tylko Textbox podlegające edycji ?
- co z grafiką ?
- co z liniami zawierającymi znak nowego wiersza ? Usunąć go/zastąpić spacją i dać w jednej linii ?
- co z ilością ? Eksportować tyle ile jest sztuk w odrębnych liniach ? Jeśli jest pole auto-numerowania # to oczywiście numery okazów będą się automatycznie aktualizować itp.

Szablony bywają bardzo różne od prostych do bardzo złożonych więc taki plik może zawierać dużą mieszaninę danych i bardzo różnej strukturze.
No takie mam dylematy... i może kiedyś chciałbym zrobić import, żeby można było wczytać dane z dowolnego systemu i drukować etykietki.

Każde z poniższych rozwiązań bardzo łatwo wczytać do Excela, nazwę szablonu podaję, żeby można było zorientować się co to za etykieta

"Szablon1","Linia1 Linia2 Linia3 Linia4"

"Slide23x23","ID:","123/2017","Medium:","EUPARAL","Stain:","CHLORAZOL BLACK","Prep:","G. BANASIAK","Coenonymha pamphilus","Linnaeus, 1768","Det:","G. BANASIAK","male.bmp"

"Slide23x23","123/2017","EUPARAL","CHLORAZOL BLACK","G. BANASIAK","Coenonymha pamphilus","Linnaeus, 1768","G. BANASIAK","male.bmp"


Załączam dwa szablony i coś trzeba zdecydować... może ktoś ma już jakieś przemyślenia z innych systemów, pomysły czego potrzebuje ? Chętnie się z nimi zapoznam, żeby zrobić eksport jak najbardziej użytecznym i uniwersalnym. Tygodniowo program pobierany jest średnio około 30 razy (jak napiszę posta na twitterze to bywa, że 50-60 razy dziennie), to dość dużo jak na tak niszową funkcjonalność, fajnie by było, żeby użytkownicy mieli z niego coraz większą frajdę - dlatego zachęcam do dyskusji.
Załączniki
eksport.jpg
eksport.jpg (49.97 KiB) Przejrzano 33731 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Grzegorz Banasiak pisze:Załączam dwa szablony, które użytkownik chciałby wyeksportować do CSV, jak to zrobić ?:
1 - czy eksportować tylko dane, czy wszystko "jak leci" ?
2 - czy dawać tylko Textbox podlegające edycji ?
3 - co z grafiką ?
4 - co z liniami zawierającymi znak nowego wiersza ? Usunąć go/zastąpić spacją i dać w jednej linii ?
5 - co z ilością ? Eksportować tyle ile jest sztuk w odrębnych liniach ? Jeśli jest pole auto-numerowania # to oczywiście numery okazów będą się automatycznie aktualizować itp.
Z mojej strony:
ad 1. Dane. Co oznacza "wszystko"?
ad 2. tego nie rozumiem
ad 3. Grafikę pominąć, tworzy się problem. Chodzi przecież o eksport danych czyli znaki ASCI.
ad 4. zastąpić spacją, aby w przyszłości dało się to również zaimportować.
ad 5. eksport informacji o ilości jest niezłym pomysłem.

Wielkie dzięki za search i wyrazy uznania za pracę nad rozwijaniem tego programu.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tak myślę nad tym eksportem i doszedłem do takiego przemyślenia, że gdyby te pliki np txt dało się importować jakoś sprytnie do Accesa lub Excela, to można się pokusić o przechowywanie wszystkich danych w jednym pliku. Ale tu z kolei przyszedł pomysł, czy nie zrobić tego w Entomolabels czyli zapisywać - jako operacja dodawania - danych z templatki do zbiorczego repozytorium danych. W ten sposób za pomocą search można byłoby wyszukiwać dane z wielu lat i otwierać etykietkę z danymi.
Zamiast pisać prywatnie umieszczam tu, może komuś jeszcze coś przyjdzie do głowy w tym temacie.
O pomysłach możemy też porozmawiać telefonicznie. :tel2:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek Kurzawa pisze: Z mojej strony:
ad 1. Dane. Co oznacza "wszystko"?
ad 2. tego nie rozumiem
ad 3. Grafikę pominąć, tworzy się problem. Chodzi przecież o eksport danych czyli znaki ASCI.
ad 4. zastąpić spacją, aby w przyszłości dało się to również zaimportować.
ad 5. eksport informacji o ilości jest niezłym pomysłem.

Wielkie dzięki za search  i wyrazy uznania za pracę nad rozwijaniem tego programu.
Ad.1 Szablon składa się z pustej etykietki o określonych rozmiarach oraz umieszczonych na niej elementach. Elementy mogą być typu: rectangle, line, label (tekst nie podlegający edycji na szablonie np. "Det."), textbox (ramki tekstowe edytowalne) oraz image. (W kolejnych wersjach dojdzie jeszcze CodeBar, Prefix i SpecimenID)
Mając tyle różnych elementów na szablonie można je eksportować wszystkie - oczywiście bez ramek i linii - albo tylko te, które użytkownik wprowadza.
Ad.2 j.w.
Ad.3 grafika zawiera np. płeć więc może być istotna
Ad.4 sprawdziłem w Excelu, da się zaimportować zarówno ze znakami nowego wiersza jak i bez nich
Ad.5 Ilość jest istotna i w mojej ocenie trzeba eksportować każdą etykietkę np. jeśli zrobisz 5 szt. takich samych etykietek - to należy je wyeksportować do 5 takich samych wierszy - bo to wskazuje na liczbę okazów, to samo jeśli dalejsz autonumerowanie np. #0020 i 3 sztuki to eksport utworzy trzy linie danych z numerami 0020, 0021 i 0022.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek Kurzawa pisze:Tak myślę nad tym eksportem i doszedłem do takiego przemyślenia, że gdyby te pliki np txt dało się importować jakoś sprytnie do Accesa lub Excela, to można się pokusić o przechowywanie wszystkich danych w jednym pliku. Ale tu z kolei przyszedł pomysł, czy nie zrobić tego w Entomolabels czyli zapisywać - jako operacja dodawania  - danych z templatki do zbiorczego repozytorium danych. W ten sposób za pomocą search można byłoby wyszukiwać dane z wielu lat i otwierać etykietkę z danymi.
Zamiast pisać prywatnie umieszczam tu, może komuś jeszcze coś przyjdzie do głowy  w tym temacie.
O pomysłach  możemy też porozmawiać telefonicznie. :tel2:
Dane XML można zaimportować do Access'a ale tu mamy złożoną strukturę i ogarnięcie tego nie jest łatwe. Zrobię odpowiedni plik exportu, który bez problemu "zassie" Access.
Szukanie w samych etykietkach nie do końca dostarcza potrzebnych informacji. Mamy jakieś dane ale nie mamy gatunku, mamy gatunek - nie mamy danych... tu ciągle wraca jak bumerang numerowanie okazów, które jednoznacznie identyfikuje konkretną sztukę, niezależnie czy jest oznaczona czy nie. W mojej ocenie w każdym rozsądnym rozwiązaniu potrzebna jest jakaś baza danych. Projektując zasady eksportu/importu trzeba wybiegać w przyszłość uwzględniając specyfikę stosowaną w bazach danych.

Wieczorem możemy się zdzwonić i pogadać.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Nie wiem czy Was nie zanudzam tymi postami ale jest parę osób, które konsultują ze mną zmiany i forum jest dobrą platformą do komunikacji.

Poza eksportem poniższe zmiany są już ukończone i powinny dość znacznie poprawić funkcjonalność programu:
1 - dodana ikona New w sekcji Template toolbar
pozwala na zaprojektowanie szablonu od nowa; w poprzedniej wersji trzeba było przerabiać jeden z istniejących szablonów i zapisać go pod nową nazwą
2 - poszerzono listę etykiet oraz dodano kolumnę z ilością (wnioskował o to J.K. ale rzeczywiście jest to sensowne i przydatne)
daje to swobodę kreowania nazw etykietek a widoczna ilość ułatwia kontrolę nad tym co się robi
3 - dodana opcja Search
wyszukuje we wprowadzonych etykietkach dowolne informacje ignorując małe i duże litery, uwzględnia autonumerowanie a w znalezionych etykietkach zaznacza pole zawierające szukaną frazę
4 - informacja o łącznej ilości sztuk wprowadzonych etykietek - suma ilości
5 - dodana opcja Export - jeszcze nad nią pracuję, szukając optymalnego rozwiązania
eksportuje dane z etykietek do pliku CSV - można "zaciągnąć" do Excela
--- zrobiłem od podstaw nową obsługę rysowania linii, bardziej intuicyjną, są to po prostu współrzędne początku i końca linii (x1,y1, x2,y2)

Nowa wersja będzie dostępna w ciągu około 10 dni, po ukończeniu opcji eksportu muszę jeszcze trochę czasu poświęcić na testowanie. Wprawdzie podstawowe testowanie wykonuje komputer automatycznie ale pewnych interakcji użytkownika nie jest w stanie przewidzieć i mam jednak większe zaufanie do siebie niż automatu. W najnowszej wersji będą również dodane poglądowo szablony do Herbarium, kolekcji ptaków (nie wiem czy amatorzy zbierają skórki ptasie ale jest kilku użytkowników z muzeów, które je gromadzą i są zainteresowani) oraz kolekcji minerałów, być może zrobię jeszcze szablony do korespondencji - do naklejania na koperty. Po zwiększeniu pola roboczego do 100 x 100 mm możliwości programu znacząco wzrosły.
Załączniki
EL_7_4_01_screen.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (163.82 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Świetnie! :bravo: :bravo: :bravo: Great, excellent! Dzięki, Grzegorz.
Grzegorz Banasiak pisze: 2 - poszerzono listę etykiet oraz dodano kolumnę z ilością (wnioskował o to J.K. ale rzeczywiście jest to sensowne i przydatne)
Zabrzmiało dwuznacznie :P Oczywiście, piszę żartem. W sumie wymysliłem wszystkie 5 zmian, o których piszesz wyżej, dlatego czuję się wdzięczny, ze je wszystkie uwzględniłeś i udało Ci się je zrobić. Wygląda na to, że uwagi Twórcom są po prostu przydatne.
Nowa wersja będzie dostępna w ciągu około 10 dni, po ukończeniu opcji eksportu muszę jeszcze trochę czasu poświęcić na testowanie.
Po prostu umieść wersję BETA na stronie i potestuję chętnie wraz z kilkoma osobami, pewnie są tacy, którzy lubią takie robótki.

Wygląda na to, że wkrótce całkowicie przesiądę się na ten program. A potem jeszcze pomyślimy o jego (być może) dalszej rozbudowie.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek, ja się cieszę, że komentujesz, myślisz, podpowiadasz... a pewne rozwiązania najlepiej widać jak się je zrealizuje. Na etapie teoretycznych rozważań czasem trudno je ocenić. Każdy z nas ma jakiś schemat pracy i swoje przyzwyczajenia. Mnie czasem trudno przewidzieć optymalne rozwiązania bo patrzę przez pryzmat swoich metod.

Wersję beta wyślę Ci emailem, zobacz sobie szablony "Bird label" i "Herbarium80x50" i wykorzystaj zoomowanie.
Nie używaj na razie Exportu bo to nie jest zrobione do końca i wygeneruje błędy. Tę opcję powinienem zakończyć do weekendu.
Potem zabieram się za barkody.

Powoli piszę też instrukcję ale tylko część teoretyczną bo grafika jeszcze się zmienia i musiałbym ciągle wszystko zmieniać. Nie uporałem się z niewyraźnym drukiem fontów poniżej 4 pkt. w Windows 7 64 bit. Biblioteki frameworka w systemie są po prostu nie do końca dobre i nawet Microsoft przyznaje, że mają mankamenty. Idealne wydruki są w Win7 32 bit i Windows 10 (każda wersja). Nie będę chyba kopał się z koniem i odpuszczę. Windows 7 będzie jeszcze wspierany tylko przez półtora roku, poza tym można jeszcze za darmo zaktualizować Win7 do Win10.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

W Nota Lepidopterologica ukazał się ciekawy artykuł dotyczące przechowywania motyli w kopertach: https://nl.pensoft.net/article/28654/ - warto przeanalizować zwłaszcza w aspekcie dużych ilości zebranego i trudnego do szybkiego przerobienia materiału z wypraw.
EntomoLabels może drukować niezbędne etykiety do tego celu. Ponieważ ich rozmiar określono na 5x3" zwiększę maksymalną szerokość etykiety do 140 mm.
Załączniki
NL_pic1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (216.42 KiB)
EL_screen.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (185.42 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

:bravo: Widzisz dalej, widzisz więcej. Jesteś wizjonerem. :szacun:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek Kurzawa pisze::bravo:  Widzisz dalej, widzisz więcej. Jesteś wizjonerem.   :szacun:
Jak zrobię do końca to co teraz zacząłem, czyli w parę najbliższych dni to tę wizję udostępnię :lol: Jeśli ludzie korzystają z EntomoLabels to tym bardziej mi przyjemnie, w końcu po to siedzę setki godzin, żeby program był przydatny nie tylko dla mnie. Czytam sporo na Twitterze, obserwuję około 200 kuratorów zbiorów i widzę z jakimi problemami się borykają, zaczynam czuć trochę mocniej co jest istotne w dużych zbiorach (w mniejszych zresztą też).
I powiem wszystkim jedno: BEZWZGLĘDNIE numerujcie okazy, jakkolwiek, byle unikalny numer był na każdym okazie !
Nawet jeśli teraz uważacie że nie ma to sensu - to przynajmniej przemyślcie temat.

Przetestowałem właśnie rozmiar 140 x 100 mm. - daje się ogarnąć bez problemu. W najbliższej wersji już to będzie zrobione.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Mogę zadzwonić? :-)
Awatar użytkownika
Andrzej 54 †
Posty: 239
Rejestracja: niedziela, 13 lutego 2005, 19:46
UTM: CC71
Specjalność: Staphylinidae
profil zainteresowan: rencista o szerokim spektrum zainteresowań
Lokalizacja: Łask

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Andrzej 54 † »

Ja korzystam od samego początku istnienia aplikacji.Jak radziłeś Grzegorzu na priva zaktualizowałem Net Framevork do najnowszej wersji pomogło z trzcionkami. Czekam na dalszy rozwój. I z tego programu już chyba nie zrezygnuję bo daje mi bardzo duże możliwości kreacji etykiet, naklejek, wizytówek do gablot i czego tam jeszcze w entomologii potrzeba. Pozdrawiam i życzę sukcesu w rozwoju programu :ok:
PS a jak by się pojawiła jakaś baza danych połączona z etomolabels to było już wszystko co entomolog potrzebuje do szczęścia :hurra
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Andrzej 54 pisze:PS a jak by się pojawiła jakaś baza danych połączona z etomolabels to było już wszystko co entomolog potrzebuje do szczęścia :hurra
Przed chwilą właśnie skończyliśmy o tym rozmawiać :okok: Własnie taka baza danych jest nam w tej perspektywie potrzebna.
Awatar użytkownika
Andrzej 54 †
Posty: 239
Rejestracja: niedziela, 13 lutego 2005, 19:46
UTM: CC71
Specjalność: Staphylinidae
profil zainteresowan: rencista o szerokim spektrum zainteresowań
Lokalizacja: Łask

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Andrzej 54 † »

Bardzo to cieszy że taka baza połączona z entomolabels mogłaby powstać. :bravo:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Mniej więcej w ciągu dwóch tygodni pojawi się nowa wersja EntomoLabels rozbudowana o nowe funkcjonalności m.in.
- obsługę kodów DataMatrix i QRcode
- skrollowane pole robocze, nowy zoom
- obsługę dużych etykiet aż do 140 x 100 mm
- dodaną kolumną ilość w liście etykiet
- sumą wszystkich etykiet
- opcją wyszukiwania danych
- eksportem danych do Excela (pliki CSV)
...
W następnej kolejności powstanie instrukcja obsługi w wersji polskiej, zabierałem się do jej zrobienia wiele razy ale w końcu trzeba to zrobić :) Za jakiś czas opiszę też dlaczego nadawanie okazom numerów (w różnej formie) jest ważne, jak to prosto robić oraz jak to się robi w dużych muzeach. Będzie to wstęp do bazy danych oraz zarządzania zbiorem, korzyści z łatwego wyszukiwania danych oraz ogólnej digitalizacji danych ze zbioru na pewno docenicie - niezależnie od jego wielkości.
Załączniki
EntomoLabels8.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (479.24 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Nowa wersja EntomoLabels jest już do pobrania: labels.entomo.pl => Download
Jeśli ktoś chce korzystać z kodów 2D warto przeczytać "How to add 2D barcode to a label": http://www.labels.entomo.pl/2d_barcode.pdf

Miłego użytkowania.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

EntomoLabels news :mrgreen:

Użytkownik z Włoch poprosił o zrobienie opcji łączenia etykietek z plików. W kontekście eksportu danych wydało mi się, że ma to sens więc tę opcję zrobiłem. Dodałem w pasku narzędzi ikonę "Append labels" po jej kliknięciu można wybrać dowolny plik Labelset (*.ELD) i dołączyć do już wprowadzonych etykietek. W ten sposób można budować dowolnie duże zestawy etykietek. Dodaję też sukcesywnie komunikaty tzw. tooltip wyświetlające się po najechaniu myszką na jakiś element. Pojawiają się one po ok. 3 sekundach, żeby nie przeszkadzały osobom znającym program a pomagały rozpoczynającym pracę. Przykład w załączeniu.

Dużej przebudowie poddałem notatniki. Poza standardowymi funkcjami copy/paste/cut/undo/redo dodałem opcję wyszukiwania wstecz i do przodu. Ponadto pracuję nad możliwością korzystania z dowolnej ilości różnych notatników. Będzie można mieć pod ręką wykazy gatunków np. rodzin, rodzajów, roślin - zamiast dotychczasowych czterech - dowolną ilość z dowolną zawartością.
Dodam też ikonkę informującą o dostępności nowej wersji (jeśli użytkownik ma połączenie z internetem program sprawdzi czy jest nowa wersja i podświetli informację o tym) oraz kliknięciem przeniesie na stronę w celu jej pobrania.

Popracuję jeszcze nad konfiguracją eksportu, nie jest to proste w sytuacji kiedy użytkownik może sam projektować dowolnie skomplikowane szablony i eksportować kilkanaście różnych naraz ale mam już jakąś koncepcję, na razie na wczesnym etapie analiz.

W ciągu ostatniego miesiąca program pobrali użytkownicy z kilkudziesięciu krajów (grafika) - zadziwiająco dużo (bo aż 12) z Arabii Saudyjskiej, nie wiem jak tam funkcjonuje entomologia ale widocznie coś tam się jednak dzieje. Popularność EntomoLabels ciągle mnie zaskakuje. Do teamu dołączył jeszcze jeden programista co przyspiesza pewne prace i weryfikuje już zrobione - w końcu co trzy głowy to nie jedna :mrgreen: Aktualnie program źródłowy ma prawie 10 tys. linii, kilkadziesiąt klas i setki metod - jest więc co robić.

Myślę, że najpóźniej za miesiąc pojawi się kolejna wersja a za nią już sezon więc do dalszego rozwoju aplikacji wrócimy jesienią... no chyba, że będziemy mieli deszczowe lato :laugh:
Załączniki
new1.jpg
new1.jpg (22.26 KiB) Przejrzano 32946 razy
new2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (112.48 KiB)
EL_countries.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (92.45 KiB)
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: AJW »

Grzegorz Banasiak pisze:W ciągu ostatniego miesiąca program pobrali użytkownicy z kilkudziesięciu krajów (grafika) - zadziwiająco dużo (bo aż 12) z Arabii Saudyjskiej, nie wiem jak tam funkcjonuje entomologia ale widocznie coś tam się jednak dzieje.
dzieje się, dzieje!
Np. tu: https://www.tandfonline.com/eprint/zm6Q ... 7J_9PHGjXo
:rotfl: :rotfl: :rotfl:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Wszyscy użytkownicy (12 różnych IP) byli z Rijadu tak jak dwóch autorów cytowanej pracy. Fajnie, że coś tam się dzieje :D
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Taka sytuacja: instaluję wersję 7.4 a mam już 7.3.

Nie ma instrukcji, jak to zrobić, aby zachować dotychczasowe ustawienia.
Nie ma instalatora.
W aplikacji nie ma "check version" i automatycznego update do najnowszej wersji.

To na tą chwilę wydają mi się najważniejsze potrzebne zmiany w programie.

Nowe funkcje w programie - gratulacje, bajka! Zoom, export, szukaj..... :brawo: :bravo:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek Kurzawa pisze:Taka sytuacja: instaluję wersję 7.4 a mam już 7.3.
Nie ma instrukcji, jak to zrobić, aby zachować dotychczasowe ustawienia.
Nie ma instalatora.
W aplikacji nie ma "check version" i automatycznego update do najnowszej wersji.
To na tą chwilę wydają mi się najważniejsze potrzebne zmiany w programie.

Nowe funkcje w programie - gratulacje, bajka! Zoom, export, szukaj.....  :brawo:  :bravo:
- sprawdzanie nowej wersji już zrobiłem
- dodałem też wygodnie powiększanie/zmniejszanie fontu buttonami - podobnie jak w Wordzie
- poprawione będzie jeszcze szukanie, na bardziej optymalne do przodu i wstecz
- dodany progress bar dla sytuacji z dużą ilością etykietek w jednym pliku (liczoną w tysiącach)
- będzie można sobie definiować ile się chce, dowolnie je nazywać i wybierać z listy ostatnio otwartych albo z exploratora (listy gatunków motyli przygotuję i udostępnię rodzinami i jako całość) robiąc etykietki determinacyjne będzie można z notesów szybko skopiować i nie zastanawiać się nad autorem i rokiem - to było zawsze frustrujące
- copy/paste w notesach jest powiązane z systemem, undo/redo zapamiętuje do 50 opcji wstecz
- projektuje się nowy ColorPicker (roboczy załączam), pozwoli na swobodniejsze określanie kolorów + będzie przycisk do ich konfiguracji
- poprawiłem trochę ikonek na ładniejsze i bardziej podobne stylem do siebie
- już można w zasadzie drukować na gotowych arkuszach A4 z naciętymi etykietami, być może przygotuję predefiniowane parametry dla niektórych
- jeszcze parametry programu będą zapisywać się w jednym pliku CFG
- być może zrobię jeszcze możliwość zmiany koloru tekstu
- rozważam jeszcze zapamiętywanie poziomu zoom do etykietki, dzięki temu zmieniając etykietki na liście (które są różnej wielkości) nie będzie trzeba zmieniać zoom'u żeby mieściły się w polu roboczym

Instalator / zachowanie ustawień na pewno wymaga zrobienia ale jest też parę problemów z którymi na razie sobie nie poradziłem. Zamiast instrukcji planuję nagrywać krótkie paru-minutowe filmiki prezentujące określony zakres funkcjonalności wraz z szerszym komentarzem. Fajnie by było wrzucić je potem na youtube, żeby każdy mógł sobie obejrzeć to co go interesuje. Jeszcze nie wiem czym je nagrywać, żeby jakość była dobra i nie zajmowały kilkuset megabajtów. Dotychczas próbowałem aplikacji Captura - nieźle działa ale plik są bardzo duże. Do filmików trzeba przygotować "scenariusze", żeby mieć jakieś ramy i nie "popłynąć" z pokazywaniem wszystkiego i niczego zarazem.

Jak więc widzisz - pracy jest sporo. Kod źródłowy przekroczył już 10 tys. linii kodu, etap testowania zajmuje dużo czasu, mam na myśli testowanie kodu i warstwy logicznej aplikacji. Ale jesteśmy już blisko finalnej wersji w której już tylko rozkapryszony użytkownik :laugh: będzie potrzebował czegoś więcej :D

W dalszej kolejności będę pracował nad bazą danych zbioru - połączoną z EntomoLabels, która będzie prosta a jednocześnie zapewni wszystko co potrzebne do zarządzania zbiorem, zarówno małym, jak i takim z milionami okazów. Z bazą jednak jeszcze się zejdzie, na razie konsultuję pomysły z programistami i szukam optymalnej definicji struktur danych dla zachowania jednocześnie prostoty i uniwersalności.
Załączniki
el_1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (67.21 KiB)
el_2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (74.21 KiB)
el_4.jpg
el_4.jpg (26.55 KiB) Przejrzano 32534 razy
el_3.jpg
el_3.jpg (27.89 KiB) Przejrzano 32534 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

:okok: :okok: :okok:
Grzegorz Banasiak pisze: 1 - dodana ikona New w sekcji Template toolbar
pozwala na zaprojektowanie szablonu od nowa; w poprzedniej wersji trzeba było przerabiać jeden z istniejących szablonów i zapisać go pod nową nazwą
1. A jak usunąć dodaną template z listy w oknie Label? Użyłem ikonki NEW, dodałem kilka templatek. Jak się ich teraz pozbyć z listy? Nie mogę na to wpaść samodzielnie. Klikanie ikonki delete powoduje otwarcie okna, zamiast usunięcie obiektu. W otwartym oknie do kasowania plików (?) nie da się usunąć templatki umieszczonej na liście.

2. Po zwinięciu okna programu do paska znika on z pola widzenia. Nie ma ikonki w zasobniku, nie widać na liście otwartych okien Windows. Przy uruchomieniu kilku programów uciekają mi okna. Na początku myslałem, że je pozamykałem. One są, ale trzeba użyć Alt+Tab, aby się zorientować, że są otwarte okna Entomolabels i widać ile ich jest. Przydałaby się lepsza widoczność.

3. Jak połączyć ze sobą kilka templatek? Potrafię to zrobić ręcznie, edytując pliki .ELD w notatniku i przekopiowując ręcznie kod między znacznikami <Element> </Element>

4. Jak jedną z etykiet z innego dnia pracy przenieść do innego zestawu? Trochę się namęczyłem, zanim wpadłem na sposób, Sztuczka polega na tym, że zestaw etykiet to File i same etykiety nie istnieją jako template. Potrzebną etykietę trzeba zapisać jako template a potem załadować ją z listy w polu Label poprzez kliknięciu New. I tu od razu kilka uwag, jednocześnie:
- po zapisaniu template i przeładowaniu File na nowy ta nowa templatka umieszczana jest na koncu listy Inie wg alfabetu). Po restarcie programu jest juz widoczna na liscie templatek alfabetycznie.
- przydałoby się menu z ostatnimi otwieranymi plikami (np ostatnie 8), bo za każdym razem trzeba szukać plików
- ikonka NEW (właściwie jest to biała karteczka z plusikiem) jest trochę myląca bo w tym miejscu się ładuje (bardziej to przypomina OPEN, PUT lub load. NEW powinno być zarezerwowane do tworzenia nowych obiektów (czystych, pustych). Rozważyłbym tu zmianę ikonki na jakąś np czerwoną strzałkę symbolizującą ładowanie pliku na listę (jakaś taka półokrągła?).

Przyznam, że nie widzę (nie czuję) różnicy między Template a Label. Template to nic innego jak Label z mozliwością zapisania do pliku .ELT Liczba Label jest określana w polu Label zatem Label jest zbiorem etykiet (od 1 do x), które można zapisać jako... Template (a dlaczego nie jako Label, skoro to jest Label?). Co więcej - polu Label jest rozwijana lista... Templatek. I co jeszcze ciekawsze - etykietka stworzona do danej serii może być niewidoczna w późniejszej pracy (za kilka dni) dopóki nie zapiszemy jej jako template.

W programie mamy jakby trzy poziomy obiektów [File | Template | Label] ja jako użytkownik ciągle widzę dwa: File(zestaw etykiet) i Template=Label (pojedyncza etykieta, tu template).

serdecznie pozdrawiam Twórców życząc wytrwałości i czasu w rozwijaniu programu.
Jakieś "Donate" na tym etapie też mogłoby być, czy to w menu z prawej (about) czy też na stronie w miejscu do pobrania.

PS.
Użytkownik z Włoch poprosił o zrobienie opcji łączenia etykietek z plików. W kontekście eksportu danych wydało mi się, że ma to sens więc tę opcję zrobiłem. Dodałem w pasku narzędzi ikonę "Append labels" po jej kliknięciu można wybrać dowolny plik Labelset (*.ELD) i dołączyć do już wprowadzonych etykietek. W ten sposób można budować dowolnie duże zestawy etykietek. Dodaję też sukcesywnie komunikaty tzw. tooltip wyświetlające się po najechaniu myszką na jakiś element. Pojawiają się one po ok. 3 sekundach, żeby nie przeszkadzały osobom znającym program a pomagały rozpoczynającym pracę. Przykład w załączeniu.
Dopiero teraz załapałem, że w poście z 14 lutego piszesz w czasie przeszłym, "Dodałem w pasku narzędzi ikonę "Append labels" " a ja w pierwszej połowie marca szukam opcji łączenia, której nie ma w pobranym przed chwilą programie, bo ... tego jeszcze nie ma! Taka wersja się po prostu jeszce nie ukazała. Dlatego, pisz proszę Grzegorzu "zrobiłem" jak już się to ukaże a teraz ma status "w przygotowaniu", bo czytając te posty potem ma się mętlik od tego co już jest, a czego w rzeczywistości jeszcze nie ma. Pytałem wcześniej, jak łączyć bo nie mogę na to wpaść, bo o łączeniu czytałem już dwa tygodnie temu. Tymczasem tej opcji łączenia jeszcze nie ma. I to samo w dzisiejszym poście, gdzie jest dużo "dodałem, zrobiłem".... Czytelnik to zakoduje a potem będzie w programie tego szukał godzinę i nie znajdzie.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

1. A jak usunąć dodaną template z listy w oknie Label? Użyłem ikonki NEW, dodałem kilka templatek. Jak się ich teraz pozbyć z listy? Nie mogę na to wpaść samodzielnie. Klikanie ikonki delete powoduje otwarcie okna, zamiast usunięcie obiektu. W otwartym oknie do kasowania plików (?) nie da się usunąć templatki umieszczonej na liście.

W otwartym oknie wybierz tę, którą chcesz usunąć, naciśnij otwórz i wtedy zapyta Cię czy chcesz usunąć. To "Otwórz" też mnie wkurza ale Windows jest nieugięte w kwestii redefiniowania buttonów w niektórych oknach dialogowych. Być może popracuję nad jakimś własnym rozwiązaniem. Zapisuję w notatniku "to do".

2. Po zwinięciu okna programu do paska znika on z pola widzenia. Nie ma ikonki w zasobniku, nie widać na liście otwartych okien Windows. Przy uruchomieniu kilku programów uciekają mi okna. Na początku myslałem, że je pozamykałem. One są, ale trzeba użyć Alt+Tab, aby się zorientować, że są otwarte okna Entomolabels i widać ile ich jest. Przydałaby się lepsza widoczność.

Program nie znika z paska, to jest skutek czarnej ikony. Mam już zrobioną żółtą, która będzie dobrze widoczna. Na załączonej grafice pokazuję jak to wygląda w Windows 10 (planowana zmiana w załączonej grafice)

3. Jak połączyć ze sobą kilka templatek? Potrafię to zrobić ręcznie, edytując pliki .ELD w notatniku i przekopiowując ręcznie kod między znacznikami <Element> </Element>

Jeśli templatki - to ELT, ELD - to zbiory etykiet, napisz dokładniej co chcesz robić - to podpowiem.

4. Jak jedną z etykiet z innego dnia pracy przenieść do innego zestawu? Trochę się namęczyłem, zanim wpadłem na sposób, Sztuczka polega na tym, że zestaw etykiet to File i same etykiety nie istnieją jako template. Potrzebną etykietę trzeba zapisać jako template a potem załadować ją z listy w polu Label poprzez kliknięciu New. I tu od razu kilka uwag, jednocześnie:
- po zapisaniu template i przeładowaniu File na nowy ta nowa templatka umieszczana jest na koncu listy Inie wg alfabetu). Po restarcie programu jest juz widoczna na liscie templatek alfabetycznie.
- przydałoby się menu z ostatnimi otwieranymi plikami (np ostatnie 8), bo za każdym razem trzeba szukać plików
- ikonka NEW (właściwie jest to biała karteczka z plusikiem) jest trochę myląca bo w tym miejscu się ładuje (bardziej to przypomina OPEN, PUT lub load. NEW powinno być zarezerwowane do tworzenia nowych obiektów (czystych, pustych). Rozważyłbym tu zmianę ikonki na jakąś np czerwoną strzałkę symbolizującą ładowanie pliku na listę (jakaś taka półokrągła?).

Podsuwasz kolejne ciekawe pomysły, rozważę to co napisałeś. Sortowanie templatek na bieżąco, rzeczywiście nie jest obsłużone, spróbuję coś z tym zrobić.

Przyznam, że nie widzę (nie czuję) różnicy między Template a Label. Template to nic innego jak Label z mozliwością zapisania do pliku .ELT Liczba Label jest określana w polu Label zatem Label jest zbiorem etykiet (od 1 do x), które można zapisać jako... Template (a dlaczego nie jako Label, skoro to jest Label?). Co więcej - polu Label jest rozwijana lista... Templatek. I co jeszcze ciekawsze - etykietka stworzona do danej serii może być niewidoczna w późniejszej pracy (za kilka dni) dopóki nie zapiszemy jej jako template.
W programie mamy jakby trzy poziomy obiektów [File | Template | Label] ja jako użytkownik ciągle widzę dwa: File(zestaw etykiet) i Template=Label (pojedyncza etykieta, tu template).

Pomiędzy Template i Label jest różnica
Template - to definicja/szablon etykiety, pusty nie wypełniony
Label - to wypełniony szablon, tuż po dodaniu może być "pusty"
File/Labels set - to zestaw Label'sów dających się zapisać w pliku ELD (EntomoLabels Data)

Jakieś "Donate" na tym etapie też mogłoby być, czy to w menu z prawej (about) czy też na stronie w miejscu do pobrania.

Na razie jeszcze pozostanę filantropem, wprawdzie przydało by się dokupić biblioteki kodów kreskowych Micro QR code i Code 49, które są używane w kilku muzeach ale liczę jeszcze, że znajdę w sieci darmowe i wykorzystam. Inne udało się zrobić od podstaw lub skorzystać z darmowych. W nieśmiałych planach jest jeszcze wersja dla Mac'a i Linux'a. Miałem już zapytania (z US i Czech) czy takie wersje są planowane.

Dopiero teraz załapałem, że w poście z 14 lutego piszesz w czasie przeszłym, "Dodałem w pasku narzędzi ikonę "Append labels" " a ja w pierwszej połowie marca szukam opcji łączenia, której nie ma w pobranym przed chwilą programie, bo ... tego jeszcze nie ma! Taka wersja się po prostu jeszce nie ukazała. Dlatego, pisz proszę Grzegorzu "zrobiłem" jak już się to ukaże a teraz ma status "w przygotowaniu", bo czytając te posty potem ma się mętlik od tego co już jest, a czego w rzeczywistości jeszcze nie ma. Pytałem wcześniej, jak łączyć bo nie mogę na to wpaść, bo o łączeniu czytałem już dwa tygodnie temu. Tymczasem tej opcji łączenia jeszcze nie ma. I to samo w dzisiejszym poście, gdzie jest dużo "dodałem, zrobiłem".... Czytelnik to zakoduje a potem będzie w programie tego szukał godzinę i nie znajdzie.

OK, mój błąd, nie pomyślałem o tym, że może to być tak zrozumiane. Rzeczywiście muszę bardziej dobierać słowa. Dzięki za zwrócenie uwagi.
Załączniki
czarna_ikona.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (31.2 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

W ciągu kilku tygodni zostanie udostępniona nowa wersja EntomoLabels v7.5.01.

Dodałem możliwość zmiany koloru tekstu, możliwość wypełniania kolorem prosotkątów (type labels), zmieniłem wybór kolorów (ColorPicker) na wygodniejszy, dodałem tooltipsy (dymki) z podpowiedziami, została poprawiona obsługa notesów - teraz można tworzyć własne a menu wyświetla ostatnie dziesięć, które były otwierane, dodałem obsługę kodów kreskowych Code 128 i Code 39 (używane w herbariach) i wiele innych drobnych udogodnień.
Chciałbym jeszcze zrobić własne okienko do usuwania plików (labels set, templates i notes'ów) żeby były bardziej intuicyjne niż dotychczas wykorzystywane systemowe. Kilku innych fajnych opcji (m.in. przeszukiwania wszystkich plików labels set i zaczytywania etykietek spełniających kryteria wyszukiwania) nie uda mi się zrobić tak szybko jak myślałem, czekają spokojnie w kolejce na więcej czasu :-)

Gdyby ktoś zechciał się podzielić jakimiś pomysłami to zachęcam, robię ten program dla wszystkich i fajnie by było gdyby użytkownicy byli z niego zadowoleni. Ja sam często nie widzę potrzeb innych bo patrzę przez pryzmat swojej "działki" entomologii.
Załączniki
el_1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (86.59 KiB)
el_2.jpg
el_2.jpg (29.11 KiB) Przejrzano 32107 razy
el_3.jpg
el_3.jpg (23.6 KiB) Przejrzano 32107 razy
el_4.jpg
el_4.jpg (39.46 KiB) Przejrzano 32107 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Czy jest możliwość implementacji skrótów klawiszowych do wybranych funkcji programu?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Myślę, że tak. Rozważę ten pomysł, dobry pomysł :-)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Nowa wersja EntomoLabels 7.5.01 jest już do pobrania z labels.entomo.pl

Struktura pliku XML została nieznacznie zmieniona, w przypadku szablonów z poprzednich wersji, które mają kolorowe linie trzeba je obejrzeć i ewentualnie ponownie zapisać. Jeśli nie korzystaliście z kolorów - nic nie trzeba robić.
W przypadku aktualizacji - wystarczy wypakować do folderu z programem jedynie EntomoLabels.exe.

W razie pytań jestem do dyspozycji.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Stronę przebudowałem w ramach wsparcia technicznego projektu, na razie jest trochę lepiej, ale jeszcze do zrobienia jest kolorystyka i szczegóły. Tymczasem wygląda teraz jak na obrazkach.

screenshots/ download/
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Generalnie bardzo dużo zmian, które były zgłaszane wcześniej. Duży postęp.

Jest coś do poprawki: Wyszukiwarka szuka tylko w dół. W przypadku gdy zaznaczoną mam niższą etykietkę niż ta, w której jest słowo, wynik nie jest znajdowany.

Przykłąd: zaznaczamy pierwszą etykietę, wpisujemy wyraz i klikamy lupkę. Kursor znajduje wyraz w poszczególnych etykietach i przesuwa się w dół. Potem sięzatrzymuje. Jesli jednak mam zaznaczoną niższą etykietę (bo już czegoś szukałem) wówczas szukajka nie znajdzie wyrazu z etykiet położonych wyżej.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Na stronie głównej wyszukiwanie działa rzeczywiście tylko w dół. Szukanie w obu kierunkach mam w zadaniach "to do". W notesach szuka w obu kierunkach.

W notesach zrobiłem tak, że jeśli utworzymy notes o nazwie notes1 i do folderu ..\Data wkopiujemy plik graficzny notes1.png to zostanie on użyty jako ikona w menu notesów. Rozmiar pliku to optymalnie 16x16px ale większe zostaną zrenderowane do tego rozmiaru. Nie należy przesadzać z wielkością pliku i robić je 1024x1024 :D
Takie rozwiązanie pozwala dodać ikonę charakterystyczną do np. listy gatunków czy jakiejś grupy - oczywiście funkcjonalnie nie ma to znaczenia ale zawsze ładniej wygląda.
Docelowo zapewne przygotuję trochę takich ikon i wstawię do pobrania na stronie, bo nie wszyscy potrafią takie pliki zrobić.

Edit... wygląda to tak jak na załączonej grafice.
Załączniki
aaaaa.jpg
aaaaa.jpg (15.02 KiB) Przejrzano 31744 razy
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Wrzuciłem pierwszy (testowy) film pokazujący obsługę EntomoLabels. Niemy, zupełnie jak za czasów Chaplina :laugh:
Chciałem zobaczyć jak to działa od strony youtube, zobaczyć co z jakością itp. Mam nadzieję, że tak pokazana obsługa będzie o wiele przyjemniejsza w odbiorze niż czytanie tekstu z opisem.

https://youtu.be/g_FvDABiVMQ
Piątek Wojciech
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: EntomoLabels

Post autor: Piątek Wojciech »

bardzo dobry i pomocny pomysł :okok:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Rozszalałem się z filmami :D

EntomoLabels - obiekty i projektowanie szablonów.

https://www.youtube.com/watch?v=joXsHJSCugI&t=171s
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Spróbowałem stworzyć jakąś "grafikę". Zrobiłem nowy template i ... stanąłem w miejscu. Pole Image/barcode jest nieaktywne w programie. Intuicyjnie nie dałem ady dojść do tego, jak spowodować, aby wstawić znak np samca. Obejrzałem film i dokładnie w 39" sekundzie jest ten "magiczny" ruch. Wybieramy z windy "Image" i jeszcze się nic nie dzieje. Dopiero kliknięcie w ikonkę "Nowy", obok z prawej uruchamia możliwośc wstawienia grafiki.
Film zdecydowanie się przyda.

Może to prosta czynność, do tej pory nie wstawiałem żadnych obiektów graficznych w tym programie i wydawało mi się, że będzie to prosta czynność. Dopóki nie spróbowałem....
Załączniki
nieaktywnepole.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (83.04 KiB)
wstawieniegrafiki.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (85.8 KiB)
KLIK.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (274.01 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jak to jest z tymi barcodami? Mamy: DataMatrix, QRcode, kody paskowe 128 i 39. Co ten program wstawia za obrazek? Jak podstawić treść by wygenerować kod?
Czy to jest tak, że kody generujemy sobie w jakimś zewnętrznym programie a tu wstawiamy tyko grafikę?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Barcode to "obraz" ale EntomoLabels generuje go w "locie", dynamicznie, żadnych obrazków nie musisz wstawiać. Zrobię o tym filmik ale najpier muszę zrobić o autonumerowaniu bo to zagadnienia, które się łączą.

Barcode koduje kombinację jednego lub dwóch pól (text lub/i textbox). Pole takie można oznaczyć jako "Prefix" lub SpecimenID (są takie dwa checkboxy w pasku narzędzi w sekcji Textbox). Każde z tych oznaczeń może występować tylko raz. Oznaczenie pola sprawdza czy już jakieś inne nie było oznaczone i "pilnuje", żeby nie dyblować oznaczeń.

Prefix - to literowe oznaczenie muzeum np. NHMUK - to Muzeum Historii Naturalnej w Londynie
SpecimenID to nic innego jak numer okazu. Możesz sobie zrobić prefix np. "JK"
Barcode koduje sumę Prefix + SpecimenID. Więszkość muzeów koduje tylko SpecimenID więc zaznacza się tylko jeden element.

Jak wiesz, za pomocą znaku "#" można wymusić autonumerowanie etykietek. Np. wpisując w pole tekstowe "000250" i ustawiając ilość na 5 - EntomoLabels wydrukuje 5 etykietek, ale każda będzie miała inny numer "000250", "000251", "000252", "000253", "000254".
Autonumerowanie może mieć dowolną strukturę np. SPMN-#00123, ENT-LEP-#123000567 #231 itp.

Jak zrobić etykietkę z barcodem (przykład)?
1. utwórz nową
2. dodaj Textbox i wpisz w niego JK, oznacz to pole jako Prefix
3. dodaj Textbox i wpisz w niego #000150
4. dodaj Image i ustal jego rozmiar na 6x6mm, kliknij kod DataMatrix
5. wpisz ulość etykiet np. 30
6. wydrukuj etykietki

Sprawdziłem, że rozmiar barcode 5x5 spokojnie odczytuje telefon, ale im więcej kodowanych informacji np. długi prefix czy jakaś skomplikowania numeracja specimenID powoduje generowanie bardziej skomplikowanego kodu i w rezultacie może być mniej czytelna. Trzeba więc dobrać do eksperymentalnie do posiadanego czytnika.

Mam nadzieję, że załączona grafika i opis wyjaśni co i jak z barcodami.
Załączniki
screen.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (161.84 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

A jednak w locie! Świetnie.
Pola wejściowe w takim razie to: pole typu "Text", typu "Textbox" czyli te z prawej strony w sekcji "Object", pole "Label".

Pojawiło mi się kilka pytań:
Jaka jest różnica między polem Text a Textbox? Po co są stworzone takie dwa typy pól?
Czy kod jest generowany ze wszystkich pól znajdujących się na etykiecie? Na załączonym obrazku mamy etykietę, gdzie są trzy pola typu "Text" i dwa pola typu :ap: "Textbox". Czy do kodu wejdą wszystkie pola? Czy wejdzie także treść etykiety?
Załączniki
tex_textbox.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.68 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Grzegorz Banasiak pisze: Jak zrobić etykietkę z barcodem (przykład)?
1. utwórz nową
2. dodaj Textbox i wpisz w niego JK, oznacz to pole jako Prefix
3. dodaj Textbox i wpisz w niego #000150
4. dodaj Image i ustal jego rozmiar na 6x6mm, kliknij kod DataMatrix
Zrobiłem etykietkę wg instrukcji. Kod QR generowany jest z pierszego pola "JK", drugie jest pomijane. Kod WR zaiwera informację "JK".
W odpowiedzi "dlaczego tak jest" będzie też odpowiedź na moje pytanie z poprzedniego postu.


PS. Spokojnie, ja użdzisiaj nie będę miał czasu, a może jeszcze inni się dołożąz pytaniami.
Załączniki
probabarcode.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (87.22 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

JK - zaznacz jako Prefix
#000150 - zaznacz jako SpecimenID

zapewne tylko JK zaznaczyłeś :)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

EntomoLabels ma coraz więcej użytkowników (ponad 3,5 tys. pobrań). W instytucjach, które operują dużą ilością okazów bazy danych są normą. Otrzymałem kilka zapytań o możliwość importu danych do etykietek z plików Excela, baz danych itp. Wprowadzanie wszystkiego z "palca" rzeczywiście może być kłopotliwe jeśli robimy tysiące etykiet. Opcja importu była odłożona na plan dalszy ale chyba musi być zrobiona szybciej.
Po głębszych rozważaniach doszedłem do wniosku, że nie jest to proste do zrobienia za to musi być stosunkowo proste w użytkowaniu.
Wymyśliłem takie rozwiązanie:

- importujemy dane z Excela; każda baza danych ma możliwość eksportu danych do arkusza; robienie importu dla wielu różnych formatów (DBF, mySQL, SQL, CSV...) skomplikuje wszystko do granic możliwości a jednocześnie może zająć tak wiele czasu, że przekroczy moje możliwości
- w każdym szablonie, poszczególne pola Text, TextBox i Image będą miały dodatkowe informacje o imporcie w postaci określenia komórki Excela z której będą "zaciągane" dane np.
<C>
<C>, <D>
<C><Enter><D>
- EntomoLabels będzie mógł wygenerować przykładowy arkusz importu z danymi, żeby pokazać użytkownikowi jak ma wyglądać układ danych w arkuszu odpowiedni do zaimportowania danych do wybranego szablonu etykietki
- import będzie polegał jedynie na wybraniu szablonu oraz wskazaniu pliku Excela w którym znajdują się dane.

Wydaje mi się, że takie rozwiązanie będzie stosunkowo łatwe do zrozumienia oraz pozwoli przygotować bez problemu szablony do dowolnych opcji importu. W przypadku osobnych wierszy arkusza dla każdej etykietki jest łatwo, ewentualnie trzeba wymyślić rozwiązanie dla ilości.

Wyobraźmy sobie arkusz:
A B C D E
Polska DC45 Skierniewice 12 VI 2018 Leg. G. Banasiak
Polska DC54 Esterka 27 VI 2017 Leg. G. Banasiak

i najprostszą etykietkę 7x14, w informacjach do importu wpiszemy:
<A>, <B><Enter><C><Enter><D><Enter><E>

Otrzymamy takie etykietki:

Polska, DC45
Skierniewice
12 VI 2018
Leg. G. Banasiak

Polska, DC54
Esterka
27 VI 2017
Leg. G. Banasiak

Jeśli macie jakieś inne pomysły, chętnie się zapoznam. Analizując weźcie proszę pod uwagę to, że stopień zaawansowania użytkowników jest różny więc wszelkie rozwiązania wymagające czegoś więcej niż podstawowa wiedza - bywają nie do przebrnięcia.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

To jest bardzo dobry kierunek. Pytanie czysto informatyczne.
- w każdym szablonie, poszczególne pola Text, TextBox i Image będą miały dodatkowe informacje o imporcie w postaci określenia komórki Excela z której będą "zaciągane" dane np.
Zastanówmy się chwilę... Chcesz przygotować szablony do zaciągania pól o ile dobrze zrozumiałem, czyli takie predefiniowane wzory etykiet. Taka droga wydaje się oczywista. No właśnie.... A może podejść do tego jak w Wordzie.
Importujemy tekst i dopiero formatujemy go porządnie ręcznie lub używając styli? Obrazowo: zaciągamy plik csv który łamie się sam w liniach w zależności od rozmiaru. Dopiero teraz go formatujemy....
Wydaje mi się, że takie rozwiązanie będzie stosunkowo łatwe do zrozumienia
Obawiam się, że importowanie tekstu do wcześniej ustawionych formularzy może być trudne do pojęcia. Mam wrażenie, że od strony interfejsu użytkownika może być nie lekko. Ale może mi się tylko wydaje.

Z innej strony (próbuję wejść w buty twórcy programu).
Wyobraźmy sobie arkusz:
A B C D E
Polska DC45 Skierniewice 12 VI 2018 Leg. G. Banasiak
Polska DC54 Esterka 27 VI 2017 Leg. G. Banasiak

i najprostszą etykietkę 7x14, w informacjach do importu wpiszemy:
<A>, <B><Enter><C><Enter><D><Enter><E>
Ten ENTER wstawiany z ręki jest niepokojący. Nie lepiej po prostu wlać tekst do prostokąta (obszaru?) i niech się on sam sformatuje tj. podzieli na linie wg. ilości znaków? To takie luźne uwagi, jestem dobrej mysli, że pordzacie sobie od strony programistycznej ze wszystkimi problemami. Jeszcze raz, kończąc - import/export z Excela to jest bardzo dobry kierunek :okok:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jeśli po imporcie trzeba każdą etykietkę obejrzeć i ręcznie sformatować to import dużych ilości etykiet nie ma sensu. Wyobraź sobie import 10 tys. etykiet i ich ręcznie formatowanie ? Nawet 1000 szt może być koszmarne.

Dopiero rozważam opcje importu, to jeszcze luźne pomysły. Dzięki za uwagi, zostaną przeanalizowane.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

A to prawda, jakiś automat musi być. Nie da się zrobić narzędzia "do wszystkiego" :-)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Na prośbę kolegów z jednego z dużych europejskich NHM pracuję nad dodaniem do EntomoLabels opcji importu danych z plików CSV. Wymyśliłem to tak, że można utworzyć szablon importu i zapisać go jak każdy inny. Zawiera on mapowanie (proste) pól z szablonu i kolumn z pliku CSV. Przykład w załączeniu. Na podstawie tej definicji wskazujemy plik do importu, parser sprawdza poprawność mapowania i jeśli jest wszystko ok - to automatycznie dodaje etykietki i wypełnia je danymi z pliku CSV. To otworzy potężne możliwości wykorzystania EL do generowania etykietek z w zasadzie dowolnych baz danych o dowolnej złożoności struktury pól

Dodam też możliwość ustawienia ilości na 0 (zero) co w praktyce będzie oznaczać, że dana etykietka nie będzie drukowana. Okazuje się, że przy etykietowaniu okazów z wypraw - wpisują sobie wszystkie etykietki a potem ilością regulują to które etykietki i ile jest potrzebne. W sumie logiczne.

Gdyby komuś z Was chciało się pomyśleć nad importem - chętnie wysłucham opinii czy uwag. Do rozwiązania mam jeszcze kwestię płci i wyboru odpowiedniego symbolu ale z tym jakoś sobie poradzę.

PS. Jeden z kolegów z innego muzeum wymyślił fajne hasło reklamowe: No labels, no science ! Genialne.
Załączniki
Import_sample_template.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (204.7 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Grzegorz Banasiak pisze:No labels, no science!
Świetne!
Bardzo dobrze ujęte. Może należałoby to gdzieś umieścić w programie. Takie hasła ożywiają czasami produkty. A jesli nie w programie to przynajmniej na stronie.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

W nowej wersji na pewno to zrobię... a zaraz potem na stronie.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Schemat działania importu danych z plików CSV mam już wstępnie opracowany i skonsultowany. Na załączonej grafice widać jak to będzie wyglądać funkcjonalnie. Okno importu będzie pozwalać na wybór szablonu do importu oraz pliku CSV. Na podstawie tych dwóch plików powstaną dwie kolumny - z lewej pola określone w szablonie, z prawej nazwy kolumn z pliku CSV. Zostaną one automatycznie zmapowane wg nazw a dla elementów których nazwy nie są zgodne użytkownik sam wybierze z listy rozwijanej odpowiednią kolumnę CSV. Każde pole szablonu będzie miało praktycznie nieograniczoną liczbę kolumn, które może zaimportować. Dodatkowo, co jest nowością możliwe będzie wstawianie ich do istniejącego tekstu, oddzielanie przecinkami czy innymi znakami np.
{Kol1}, {Kol7} - Specimen ID: {Kol2} => Polska, DC45 - Specimen ID: 14074/W

Możliwości będą nieograniczone i nie skrępowane nawet najbardziej złożonymi strukturami rozmaitych baz danych. Bez problemu będą też działać kody DataMatrix, QR czy inne zaimplementowane w EntomoLabels. Jeszcze się zastanawiamy jak obsłużyć symbole graficzne płci ale i to jest już prawie opracowane.
Dysponuję przykładowymi plikami CSV jednego z muzeów na których będziemy eksperymentować. Na razie wygląda to dobrze, mam nadzieję, że po zrobieniu okno importu będę to oceniał równie entuzjastycznie.
Załączniki
import_jpg.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (211.14 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Trwają dalsze prace nad rozwojem EntomoLabels.

W nowej wersji pojawią się następujące opcje:
1. zawsze widoczne linijki (pozioma i pionowa) - w obecnej wersji scrollowanie przesuwa linijki i stają się one niewidoczne - w nowej będą zawsze widoczne
2. możliwość ustawienia ilości = 0, etykietki z ilością zero nie będą drukowane
3. import danych z plików CSV (generowane z Excela i innych arkuszy kalkulacyjnych)

Dwie pierwsze są już gotowe, trzecia jeszcze nie ale mamy tu wiele problemów związanych z kodowaniem niektórych alfabetów np. chiński czy japoński ale wszystko jest na dobrej drodze.
Załączniki
NewEL.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (119.08 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Zapytałem użytkowników o formaty papieru jakich używają, żeby ewentualnie je dodać. Odzew był dość duży. Dodałem zatem to czego potrzebowali: Letter, Half Letter, Legal - do istniejących A4, A5 i A6. Być może trzeba będzie jeszcze dodać dwa formaty japońskie B4(JIS) i B5(JIS) ale czekam jeszcze na opinie japońskich kolegów. Szczerze mówiąc nie miałem świadomości jak wiele jest różnych rozmiarów papieru i gdzie ich się używa. Wydawało mi się, że A4, A5 i A6 to uniwersalny standard, a okazuje się, że głównie w Europie.

Zaprojektowałem nowe logo czyniąc go biało czerwonym oraz grafikę z "pieczątką" zawierającą dodatkowe hasło programu "no labels, no science...".
Załączniki
logo.png
logo.png (5.65 KiB) Przejrzano 28025 razy
no labels.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (44.85 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Nowa wersja EntomoLabels 7.6.01 jest już do pobrania na stronie http://labels.entomo.pl/download/
Zostały dodane zapowiadane we wcześniejszych postach zmiany:
- zawsze widoczne linijki
- możliwość ustawienia ilości na zero; etykietki z ilością zero nie są drukowane
- poprawiony zoom
- możliwość zapisania parametrów programu
- dodane nowe formaty papieru: Letter, Half Letter, Legal, B4(JIS), B5(JIS), B6(JIS i Hagaki (dla nas nieistotne ale w obu Amerykach i Japonii używają)
- nowe logo i slogan programu dodane w oknie About...

Import CSV nie jest jeszcze gotowy, zostanie dodany w kolejnej wersji programu.
Załączniki
About_new.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (76.76 KiB)
print_ps.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (50.78 KiB)
quantity_0.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (155.1 KiB)
rulers.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (109.02 KiB)
save_params.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (122.77 KiB)
zoom_re.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (118.03 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Powracam z raz już meldowanym działaniem programu. Chodzi o komunikat
labels exists.png
labels exists.png (6.76 KiB) Przejrzano 27706 razy
1. Otwieramy program
2. otwieramy jakikolwiek plik .ELD

i nic nie robimy....

3. ponownie próbujemy otworzyć inny plik .ELD i pojawia się ten komunikat.

Pojawianie się tego komunikatu jest niepotrzebne, niczym nie uzasadnione i ponadto mylące.

Przy pracy z jakimkolwiek programem, który pracuje na plikach sytuacja przedstawia się standardowo, mam tu na myśli tysiące programów. Skoro otwarty plik nie został zmodyfikowany, to przy zamykaniu programu lub próbie otwarcia nowego pliku nie pojawia się nigdy żaden komunikat, bo jest on zbyteczny. Nie było modyfikacji to i nie ma potrzeby nadpisywania tego pliku. Plik powinien pozostać niezmieniony z niezmienioną datą ostatniej modyfikacji. Takie są standardy.

Tutaj pojawia się komunikat, ostrzegający i informujący o tym, że "labels" zostanie nadpisany !? A czy zostanie?.... :ups:

W związku z tym pytanie pierwsze - czy rzeczywiście program nadpisuje ten plik? Sprawdziłem - nie, plik nie zostaje nadpisany po kliknięciu TAK. A więc komunikat informując o tym procesie wprowadza użytkownika błąd. Nadpisałby, gdyby wprowadzono jakieś zmiany. A więc WARUNKOWO powinien pojawiać się napis - w przypadku wprowadzenia zmian. Jeśli zmian nie ma czyli gdy wykonujemy procedurę 1-2-3 opisaną na początku, nie powinno być żadnego komunikatu.

Ułatwiłoby to przeglądanie plików .ELD poprzez ich ładowanie i nie byłoby potrzeby za każdym razem klikać TAK (tak, przepisz?!). To się nie trzyma logiki, ja tu wybieram NIE, bo nie chcę modyfikować przeglądanego pliku. A trzeba wybrać TAK, akceptując nadpisywanie szablonów, podczas gdy żadnego nadpisywania nie ma (a my takiego procesu nie chcemy, nie akceptujemy).

W każdym programie (Office, Photoshop, notatnik .... można wymieniać bez końca.., jeśli plik otwarty w programie nie został zmodyfikowany podczas jego przeglądania, to program nie serwuje żadnego komunikatu przy próbie otwarcia kolejnego pliku lub przy probie zamknięcia programu. Bo też żadnej operacji nie wykonał i nie wykona (bo mu nie wolno modyfikować pliku poprzez samo jego otwarcie w programie).
Tekst długi, ale myślę, że uda się programistom i tą poprawkę uwzględnić. Przejrzałem ten watek i od początku napisałem kilkanaście poprawek i 95% z nich jest uwzględniona w Entomolabels. Jeśli mam rację z tym komunikatem (a wydaje mi się, ze mam) to ten komunikat zniknie w kolejnej wersji.

I wyszukiwanie w dół.
Jacek Kurzawa pisze: Jest coś do poprawki: Wyszukiwarka szuka tylko w dół. W przypadku gdy zaznaczoną mam niższą etykietkę niż ta, w której jest słowo, wynik nie jest znajdowany.

Przykład: zaznaczamy pierwszą etykietę, wpisujemy wyraz i klikamy lupkę. Kursor znajduje wyraz w poszczególnych etykietach i przesuwa się w dół. Potem się zatrzymuje. Jeśli jednak mam zaznaczoną niższą etykietę (bo już czegoś szukałem) wówczas szukajka nie znajdzie wyrazu z etykiet położonych wyżej.
Grzegorz Banasiak pisze:Na stronie głównej wyszukiwanie działa rzeczywiście tylko w dół. Szukanie w obu kierunkach mam w zadaniach "to do".
Właśnie używałem wyszukiwania i nie zadziałało. Spokojnie, w wolnej chwili kiedyś to zrobicie, tymczasem trzeba zaznaczać pierwszą etykietę i szukać.
:okok: :pc:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek dzięki za uwagi. O tym niedociągnięciu wiem od jakiegoś czasu, niestety nie udało mi się tego jeszcze poprawić.

Dzięki też za porównanie z Office'm i Photoshopem :D - różnica jest taka (jak między sierpem i kombajnem), że tamte aplikacje wymyślają dziesiątki projektantów, piszą setki programistów, testują tysiące testerów. W przypadku EntomoLabels, zajmuję się tym głównie ja i dwóch programistów "z doskoku" (obecnie już tylko jeden + ja). Teraz dołączy jeszcze do nas Mike (Amerykanin), który zaproponował korektę językową i pomoc w tworzeniu i translacji User Guide.

Generalnie jest bardzo mały odzew od użytkowników (już blisko 4 tysiące pobrań z kilkudziesięciu krajów), nie piszą co im odpowiada a czego brakuje, to bardzo utrudnia znalezienie optymalnych funkcjonalności. Jedyny większy odzew był na temat formatów papieru, który wywołałem na Twitterze. Ku mojemu zdumieniu najwięcej odpowiedzi było z Ekwadoru, Kolumbii i Japonii - zrobiłem im to co chcieli. Dość ścisłą korespondencję prowadzę również z jednym z europejskich muzeów - i sporo mam od nich cennych uwag i informacji w jaki sposób pracują i czego potrzebują.

Obecnie całą uwagę skupiam na poprawianiu różnych niedociągnięć, ten błąd o którym piszesz jest na liście. Uzgadniamy też translację komunikatów i tool tipy do ikon, potem przyjdzie czas na instrukcję, chociaż nie mam obecnie koncepcji jak ona powinna wyglądać - jeśli ktoś ma jakiś pomysł, przykładowy plik itp. chętnie się z tym zapoznam. W międzyczasie powoli dorabiamy import z plików CSV, który będzie chyba jedną z najbardziej skomplikowanych opcji. Import CSV pozwoli spiąć dowolne bazy danych z EntomoLabels a to daje potencjalnie potężne możliwości. Obecnie program ma kilkanaście tysięcy linii kodu więc nie jest łatwo to ogarnąć.

Ponarzekałem sobie trochę ale nie jest tak źle jak to wygląda. Praca przy EntomoLabels daje mi sporo frajdy. Jeśli ktoś chciałby się włączyć - zwłaszcza w pisanie instrukcji obsługi po polsku (ja to przetłumaczę a Mike zweryfikuje poprawność i zmieni to co trzeba żeby było przyzwoicie) - to pomoc jest zawsze mile widziana.

PS. Mike twierdzi, że translator google dość dobrze tłumaczy posty forum i łatwo można zrozumieć o co chodzi.

Edit... dodam jeszcze roboczą grafikę, które pokazuje jak pracochłonna może być zwykła korekta językowa podpowiedzi do ikon paska narzędziowego...
Załączniki
EL_tool_tip_texts.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (200.28 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Prace nad EntomoLabels ciągle trwają. Jedna z najważniejszych funkcjonalności - czyli import danych z plików CSV - jest już dość mocno zaawansowana. Jest ona kluczowa nie tylko dlatego, że kilka muzeów chce z niej korzystać ale ważna również dlatego, że umożliwi połączenie z praktycznie dowolną bazą danych. Prosta baza danych utworzona np. w Excelu otworzy nowe możliwości pracy z danymi, tym jednak zajmiemy się w przyszłości.

Stan obecny wygląda następująco:
Do importu danych przygotowujemy specjalne szablony, zawierające "tagi" używane przy mapowaniu danych z kolumn plików CSV, przykład na ilustracji.
Następnie klikamy przycisk "Import", w oknie dialogowym naciskamy "Browse" i wybieramy plik do importu.
Pierwsza linia w pliku CSV jest traktowana jako nazwy kolumn.
Plik jest wczytywany a EntomoLabels wstępnie ustala separator i sposób kodowania na podstawie zawartości pliku i wyświetla tabelkę z danymi.
Separator i sposób kodowania można zmienić. Są to opcje wprowadzone głównie na potrzeby "egzotycznych" języków jak chiński, japoński, tajski czy arabski z którymi nasze systemy miewają problemy.
Dalej klikamy Next i wybieramy szablon do którego dane mają zostać zaimportowane.
Lista zawiera wszystkie szablony a te, które zawierają "tagi" importu są "czarne", pozostałe - szare.
Określamy też ilość kopii etykietki dla każdego wiersza danych (domyślnie 1).
Po wybraniu prawidłowego szablonu pojawiają się dane do mapowania tagów z kolumnami pliku CSV.
Program mapuje automatycznie te, których nazwy się zgadzają, pozostałe można wybrać ręcznie.
Klikamy Next i w kolejnym oknie wyświetli się podsumowanie oraz opcja wyboru czy importowane etykietki mają się dopisać do bieżących czy nie.
Tu prace jeszcze trwają więc dalszych szczegółów na razie nie ma.

W styczniu (zapewne w drugiej połowie) pojawi się nowa wersja z importem oraz kilkoma innymi usprawnieniami.

Poza klasycznymi etykietkami do wszelkich zbiorów przyrodniczych EntomoLabels może drukować różnego rodzaju elementy pomocnicze np. linijki pomiarowe używane w herbariach. Przykład w załączeniu.

Wszystkiego dobrego dla Wszystkich w Nowym Roku ! Niech zainteresowania entomologiczne nie wygasają ale rozwijają się bardziej !
Załączniki
step0.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (192.15 KiB)
step1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (45.86 KiB)
step2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.96 KiB)
step3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (66.54 KiB)
step4.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (46.47 KiB)
step5.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (55.14 KiB)
step6.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (41.98 KiB)
Tags_mapping_importCSV.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (198.14 KiB)
HerbariumScale_NHMUK.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (166.07 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Nowa wersja EntomoLabels 7.7.01 jest już do pobrania. Zawiera import z plików CSV. Opis zmian na labels.entomo.pl
Do importu jest (też do pobrania) krótka instrukcja.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Chciałbym w najbliższym czasie zbudować nową stronę dla EntomoLabels. Obecnie działa na prościutkim szablonie WordPressa i albo ma dość ograniczone możliwości konfiguracyjne albo (co bardziej prawdopodobne) ja nie potrafię w pełni go skonfigurować. Ilość użytkowników EntomoLabels jest obecnie nieco mniejsza niż 4000 z ponad 60 krajów więc chciałbym, żeby to jakoś przyzwoicie wyglądało.

Do EntomoLabels mam wiele dodatkowych plików (symbole graficzne, przykładowe szablony, pliki CSV z listami gatunków, filmy instruktażowe, tricks & tips itp.), chciałbym, żeby użytkownicy mogli je sobie pobierać, podejrzeć. Wkrótce będzie dostępna instrukcja obsługi (jesteśmy z Mike'm w końcówce prac) być może będzie to PDF a może interaktywna na stronie lub obie wersje. Do tego potrzebne są Newsy w atrakcyjnym graficznie układzie.

Jednym słowem, jeśli ktoś ma doświadczenie w WordPressie, czas i ochotę - to chętnie skorzystam z pomocy. Ze swojej strony (ponieważ jest to projekt non-profit) mogę jedynie zaproponować umieszczenie nazwiska tej osoby w oknie "About...".
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Grzegorz Banasiak pisze: Obecnie działa na prościutkim szablonie WordPressa i albo ma dość ograniczone możliwości konfiguracyjne albo (co bardziej prawdopodobne) ja nie potrafię w pełni go skonfigurować.
Kilka spraw od razu wyjaśnię. To nie jest prościutki szablon WP. Stronę postawiłem na skórce (tzw. theme) OceanWP - jest to jedna z najlepszych i najbardziej rozbudowanych skórek (nazwałeś to szablonem) na WordPressa z bardzo dobrymi możliwościami konfiguracji strony, jak rzadko ktory temat na WP. Możliwości konfiguracji tego tematu OceanWP są wśród wszystkich skórek na WP w absolutnej ścisłej czołówce i jest to obecnie jednak z najelpszych skorek na WP, powiedzialbym pierwsza piątka na wiele tysięcy innych skorek (themes).

Ponadto, możliwości edycyjne WP rozszerza się za pomocą wtyczek takich jak Elementor czy Beaver Builder i w tym przypadku jest tam Elementor, więc możliwości rozbudowy tej strony są absolutnie bardzo duże i na WP tu nie można narzekać. Pozostają jedynie umiejętności, wiedza i czas.

Nie wiem doprawdy czemu mi nie dałeś znać, ze masz potrzeby zmiany strony, bo tak jak chętnie Ci tą stronę zrobiłem tak też Ci ją chętnie wprowadzę zmiany. Być może a raczej na 99% - zmiany które chciałbyś wprowadzić są do zrobienia "od ręki". To, że jestem zapracowany a strony buduję na zlecenia wcale nie oznacza, że nie pomogę Ci i tym razem, nieodpłatnie. Po prostu napisz, co potrzebujesz, jaką masz wizję. Czy tylko zmiana kolorystyki, czy układu, czy tez wprowadzenie nowych elementów czy nawet całkowita zmiana funkcjonalności strony (obecnie jest ustawiona jako blog, najnowsze posty są na stronie głównej), kwestie slidera czy wersji językowych nie są żadnym problemem.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek Kurzawa pisze:
Grzegorz Banasiak pisze: Obecnie działa na prościutkim szablonie WordPressa i albo ma dość ograniczone możliwości konfiguracyjne albo (co bardziej prawdopodobne) ja nie potrafię w pełni go skonfigurować.
Kilka spraw od razu wyjaśnię. To nie jest prościutki szablon WP. Stronę postawiłem na skórce OceanWP - jest to jedna z najlepszych i najbardziej rozbudowanych skórek (nazwałeś to szablonem) na WordPressa z bardzo dobrymi możliwościami konfiguracji strony, jak rzadko ktory temat na WP. Możliwości konfiguracji tego tematu OceanWP są wśród wszystkich skórek na WP w absolutnej ścisłej czołówce i jest to obecnie jednak z najelpszych skorek na WP, powiedzialbym pierwsza piątka na wiele tysięcy innych skorek (themes).

Ponadto, możliwości edycyjne WP rozszerza się za pomocą wtyczek takich jak Elementor czy Beaver Builder i w tym przypadku jest tam Elementor, więc możliwości rozbudowy tej strony są absolutnie bardzo duże i na WP tu nie można narzekać. Pozostają jedynie umiejętności, wiedza i czas.

Nie wiem doprawdy czemu mi nie dałeś znać, ze masz potrzeby zmiany strony, bo tak jak chętnie Ci tą stronę zrobiłem tak też Ci ją chętnie wprowadzę zmiany. Być może a raczej na 99% - zmiany które chciałbyś wprowadzić są do zrobienia "od ręki". To, że jestem zapracowany a strony buduję na zlecenia wcale nie oznacza, że nie pomogę Ci i tym razem, nieodpłatnie. Po prostu napisz, co potrzebujesz, jaką masz wizję. Czy tylko zmiana kolorystyki, czy układu, czy tez wprowadzenie nowych elementów czy nawet całkowita zmiana funkcjonalności strony (obecnie jest ustawiona jako blog, najnowsze posty są na stronie głównej), kwestie slidera czy wersji językowych nie są żadnym problemem.
Wiem że masz dużo zajęć więc nie chciałem Ci głowy zawracać i tak już zrobiłeś dużo. Skoro się zgłosiłeś (i wszyscy to widzieli :laugh: ) to zarysuję Ci wizję i co potrzebuję a Ty się wypowiesz co można a co nie.
Ponieważ ja się stronami nie zajmuję to być może użyte określenia nie przystają do rzeczywistości. Wybacz ale po prostu nie znam WP i mogłem palnąć coś głupiego. Daj mi dzień lub dwa na przygotowanie a potem już poza forum ustalimy co i jak. Myślę, że trzeba sklonować to co jest i modyfikować obok działającej normalnie strony.

Dzięki :birra:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Zainstalowałem certyfikat SSL, przez co strona zmieniła adres z http na https. Jej adres to:

https://labels.entomo.pl/

Działa również automatycznie ścieżka do katalogu w domenie: https://entomo.pl/labels/
Działa stary adres http://entomo.pl/labels/ z przekierowaniem na nowy.

Wystarczy wpisać samolabels.entomo.pl w pasku wyszkiwarki i też zadziała.

Zmiana adresu na https podnosi pozycję stron w wynikach wyszukiwania, ale tu widoczność w Google jest znakomita: https://www.google.com/search?q=entomol ... tomolabels

Z drobniejszych poprawek - zmieniłem wersję php na 7.1 (z 5.6), co znacznie przyspiesza ładowanie strony.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Pracuję jeszcze nad usprawnieniem importu danych z plików CSV o możliwość umieszczania grafiki np. symbole samca i samicy. W obecnej wersji importu nie jest to jeszcze możliwe. I to już chyba będzie ostatnia zmiana przed sezonem. Pracuję jeszcze nad nową stroną internetową (przy wydatnej pomocy Jacka) oraz wraz z Mike'm przy instrukcji. Kiedy uda się to wszystko zrobić EntomoLabels będzie wreszcie kompletny.
Załączniki
graphics_import.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (66.3 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Grzegorz Banasiak pisze:Chciałbym w najbliższym czasie zbudować nową stronę dla EntomoLabels.
Gotowe, zrobiliśmy ją razem :birra:
https://labels.entomo.pl/
Załączniki
entomolabels_www.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (387.53 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Czy ktoś dysponuje listą roślin Polski ? Rodzaj, gatunek, auto, rok opisu... w jakiejkolwiek wersji elektronicznej ?

Chciałbym przygotować na potrzeby EntomoLabels - notes z wykazem roślin, z pożytkiem dla wszystkich.
Na razie przygotowuję listę gatunków motyli - całość oraz oddzielne notesy z rodzinami. Myślę, że to ułatwi przygotowywanie etykietek.

Docelowo pliki będą do pobrania na labels.entomo.pl
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Kończę etap testowania ostatnich zmian EntomoLabels (v. 7.7.02) przed sezonem. Zmiany dotyczą importu danych z plików CSV umożliwiających obsługę importu symboli i plików graficznych. W sekcji Image/barcode paska narzędzi dodałem ikonę importu. Jej naciśnięcie odblokowuje pole z nazwą pliku/barkodu do edycji. Użytkownik może tam wtedy wpisać tag do importu.

Np. w pliku CSV mamy kolumnę "płeć" w której literą M - oznaczamy samca, F - samicę albo pole może pozostawać puste. Tag importu może być np. taki: {płeć}_symbol.bmp
wynik importu może przyjmować wartości M_symbol.bmp, F_symbol.bmp albo _symbol.bmp. W folderze ..\Graphics umieszczamy trzy pliki o takich nazwach z odpowiednią grafiką - mogą to być np. skopiowane ze zmienioną nazwą pliki male.bmp, female.bmp i empty.bmp.

Ta zmiana pozwala na w zasadzie niczym nie ograniczone wczytywanie danych do etykietek z dowolnych źródeł danych i projektowanie niczym nie ograniczonych (poza rozmiarem) szablonów. Zastosowanie standardu tekstowego CSV uniezależnia od stosowanych formatów baz danych oraz systemów. Wiele osób przechowuje dane w arkuszach Excela/Open Office/Libe Office i innych, każdy z tych programów pozwala generować pliki CSV. Można też korzystać z darmowych i dedykowanych programów do bezpośredniej edycji plików CSV.

Zmieniłem też 'siermiężną' ikonkę oraz logo, korzystając z pomocy zaprzyjaźnionego grafika. Nie wiem czy przypadnie do gustu użytkownikom...

Z innych informacji - zbliżamy się do szczęśliwego finału z pisaniem pierwszej wersji instrukcji obsługi. Po jej udostępnieniu będziemy czekać na feedback od użytkowników, które elementy mają być opisane bardziej szczegółowo albo uzupełnione, czego brakuje, co jest niezrozumiałe. Instrukcja (rev. 1) będzie miała około 40 stron i będzie dostępna wyłącznie w wersji angielskiej. Przygotowuję również do pobrania listy gatunków dla poszczególnych rodzin, które jako notesy będzie można wykorzystać w EntomoLabels.

Myślę, że wszystko uda się udostępnić jeszcze w marcu.
Załączniki
icon_big.jpg
icon_big.jpg (5.11 KiB) Przejrzano 23185 razy
el_about.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (60.34 KiB)
el_7_7_02.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.23 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Nowa wersja EntomoLabels jest już dostępna do pobrania. Dodano możliwość importu symboli graficznych oraz zoptymalizowano kod.
Udało się też zakończyć pracę nad pierwszą wersją User Guide. Duża w tym zasługa Mike'a Gould, który włożył w projekt dużo pracy i wolnego czasu.
Liczymy na jakiś feedback od użytkowników, żeby można było w kolejnej wersji instrukcji uzupełnić i rozszerzyć to co niezrozumiałe.

------------------------- ***** ---------------------------

A new version of EntomoLabels (7.7.02) has been released!
In this version, the ability to import graphics (CSV) has been added and the functionality of the code has been improved.
Work on the EntomoLabels Manual has been completed! You can download Revision 1 from the labels.entomo.pl homepage.
Thank you Mike Gould for your patience and big contribution work to the preparation of the Manual.
bugfreezer
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 15 marca 2020, 23:02
UTM: Pullman

Re: EntomoLabels

Post autor: bugfreezer »

Dzięki, Grzegorz! Fajnie było pracować nad tym projektem z tobą i resztą zespołu (chociaż jeszcze się nie spotkaliśmy)! :birra:
Mam nadzieję, że Tłumacz Google nie skrzywdzi mojego wpisu. Oby każdy miał miły dzień!
---
Thanks Grzegorz! It was fun working on this project with you and the rest of the team (although we haven't met yet)! :birra:
I hope Google Translate doesn't wreck my post. May everyone have a nice day!

Mike Gould
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Mike, welcome to the Polish Entomological Forum!

Thanks. I hope we can still work together ... when we'll get feedback from users - isn't it?
(I recorded 26 downloads in the last hour)

The translator did very well.
You can write in English, most here understand this language enough well.

Have a great day!
bugfreezer
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 15 marca 2020, 23:02
UTM: Pullman

Re: EntomoLabels

Post autor: bugfreezer »

I definitely want to keep working on this project. Catch you later!
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

W ciągu ostatniego tygodnia Google Analitycs zaraportowało 175 pobrań EntomoLabels z 38 krajów. Cieszę się i musiałem się pochwalić :smiech:
Załączniki
downloads_map.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (66.38 KiB)
downloads_by_countries.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (132.97 KiB)
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1466
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: EntomoLabels

Post autor: adam k. »

Poleciłem kolegom z Czech i Litwy.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

adam k. pisze:Poleciłem kolegom z Czech i Litwy.
Dzięki. Ja na czeskim forum napisałem informację ale Litwa chyba nie ma żadnego forum entomologicznego...
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1466
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: EntomoLabels

Post autor: adam k. »

Grzegorz Banasiak pisze: Litwa chyba nie ma żadnego forum entomologicznego...
Linka przekazałem do: Institute of Ecology, NRC and B-ABI, Vilnius. Sprawnie etykietują.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Załączam kolejny krótki samouczek graficzno-tekstowy (by Me & Mike 8) ): jak zrobić etykietki do tacek i zaimportować do niego listę gatunków.
Załączniki
EntomoLabels - how to do a unit tray labels.pdf
(993.15 KiB) Pobrany 44 razy
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Potrzebuję na stronę dwóch zdjęć różnych grup owadów (chrząszcze, muchówki, pluskwiaki itp) w ujęciu mniej więcej takim jak na załączonej fotce. W sumie będą to trzy zdjęcia, jedno moje i dwa inne. Gdyby ktoś miał czas i ochotę to poproszę, może być z telefonu. Ważne, żeby etykietki były, nie muszą być robione EntomoLabels ani nie musi być tacek :D
Jeśli ktoś chciałby żeby dane o autorze były umieszczone na zdjęciu - to nie ma problemu. Jeśli zdjęć będzie więcej to będę musiał dokonać selekcji, chyba, że umieszczę pozostałe w galerii. Zostaną skadrowane i zmniejszone do rozmiaru 1361x685 px.
Załączniki
picture_1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (151.79 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Chciałbym zaimplementować w EntomoLabels skalę powiększenia odpowiadającą realnym rozmiarom etykiet. Zomm od 1:1 czyli 100% do 600%.
Sprawdziłem u siebie na monitorze (2560x1080px) i rozmiary niemal idealnie się pokrywają, bo testy algorytmów robiłem u siebie (najmniejszy zoom to 200% i kolejne co 50%)
Mam prośbę do użytkowników EntomoLabels, żeby wybrali jakiś dowolny szablon o szerokości 16mm lub większej i przesłali mi następujące dane (email, PW, Messenger):

- rozdzielczość monitora
- szerokość szablonu
- wymiary szablonu mierzone linijką na ekranie dla każdego "ząbka" zoomu od najmniejszego do największego

np. tak:

monitor 1980x1080
szablon: szerokość 20mm
zoom 1 - 40mm
zoom 2 - 50mm
...
zoom 9 - 180mm

Bardzo będę wdzięczny za informację, u siebie w firmie mam kilka rodzajów monitorów ale chodzi o to, żeby spektrum danych było jak najszersze. Być może uda się zrobić płynny zoom z suwakiem. Cały ból tak ogólnie polega na tym, że jednostką ekranową w C# jest 1/96" co przy różnych rozdzielczościach generuje błędy zaokrągleń z którymi trudno sobie poradzić przy zachowaniu odpowiedniej ostrości rysowania. W każdym razie te dane pozwoliły by przeanalizować dopasowanie algorytmu rysującego do różnych rozdzielczości ekranu i stworzyć realne WYSIWYG. Z góry dziękuję tym, którym będzie się chciało :D
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Zrobiłem pomiary samej miarki, która jest w programie. Całość prac zajęła kilka minut.
Zachęcam innych do pomocy Autorom programu. Z informacjami od użytkowników ten program będzie mógł być tworzony pod ich potrzeby i dla ich wygody.
Załączniki
IMG_1870.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (611.33 KiB)
IMG_1862.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (61.04 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Pracuję nad dalszą poprawą funkcjonalności EntomoLabels. Dodałem płynny zoom w oknie głównym, żeby móc lepiej dopasować wyświetlanie etykietki do potrzeb. Globalne parametry uzupełniłem o dwa kolejne:
- Calibrate ruler - pisałem o tym wcześniej, umożliwia dopasowanie wyświetlanych na ekranie linijek do realnych rozmiarów
- Start zoom level - pozwala ustawić z jaką wartością zoom ma startować program.
Okno print zostało przebudowane zupełnie, dodałem pasek narzędzi z umieszczonymi na nim wszystkimi kontrolkami, płynny zoom podglądu strony w zakresie 20-100% oraz dwa przyciski dopasowujące wyświetlanie strony podglądu.
Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby to wszystko dopracować i przetestować ale w tym miesiącu powinna być dostępna finalna wersja.
Załączniki
zoom.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.58 KiB)
print.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (107.99 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Prace nad kolejnym wydaniem EntomoLabels trwają, będzie ich na tyle dużo i będą na tyle istotne, że wersja zmieni numer na 8.0.01.
Aktualnie dodałem definiowalne menu kontekstowe, pozwalające szybko wstawiać w miejscu kursora znaki specjalne i dowolne napisy zdefiniowane przez użytkownika. Możliwe jest także dodawanie submenu, które mogą zawierać najczęściej używane w etykietkach miejscowości, rośliny czy określenia. Znaki samca, samicy i stopni geograficznych są umieszczone w menu domyślnie i nie trzeba ich definiować.
Przykład na załączonych grafikach.
Załączniki
screen1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.91 KiB)
screen2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (45.75 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

EntomoLabels v8.0.01 jest wreszcie do pobrania z labels.entomo.pl
Dodana jest również uaktualniona instrukcja obsługi i sporo przykładowych szablonów.
Załączniki
el801.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (198.17 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

I jeszcze dodatkowa informacja: w podglądzie wydruku pola autonumerowania i użyte funkcje INC nie są automatycznie obliczane. Na słabszych, starszych komputerach i dużej ilości etykiet bywa, że trwa to dość długo. Żeby te pola zostały przeliczone i pokazane na podglądzie wydruku należy "zahaczyć" odpowiedni checkbox. Pokazałem to na załączonej grafice.
Przy najbliższej wersji dodam to do zapisywanych parametrów wydruku, żeby użytkownik mógł to ustawić i zapisać na stałe. W poprzednich wersjach podgląd wydruku nie był skalowalny i nie miało to znaczenia.
Załączniki
print1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (128.97 KiB)
print2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (128.13 KiB)
Kafelan
Posty: 143
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 00:26
Lokalizacja: Głubczyce

Re: EntomoLabels

Post autor: Kafelan »

Z niecierpliwością oczekiwałem podglądu wydruku, chciałem pytać czy będzie taka możliwość, ale już jest :smiech:
Pojawił się jeden problem. Zrobiłem etykiety z numeracją okazu i te etykiety, których kolejny numer jest generowany przez narzędzie "pcs" ilość etykiet, w podglądzie wydruku wszystkie tak stworzone etykiety są widziane jako jeden numer. Wyświetlany jest również znak #, który zajmuje miejsce jednej cyfry i przy długich kolejnych numerach może mieć znaczenie.
Np: kolejne numery 115-126 są wyświetlane jako numer 115. Nie wiem,czy coś robię nie tak, ale korzystałem z wskazówek dotyczących tworzenia numeracji okazów. Oczywiście wszystkie numery drukują się prawidłowo. Etykiety zostały stworzone w poprzedniej wersji programu i po przerzuceniu plików do wersji 8.0.01 korzystam z podglądu wydruku. Dla mnie osobiście taki podgląd jest świetną sprawą ponieważ mogę zweryfikować czy nie ma podwójnych lub opuszczonych numerów.
Chciałbym zapytać, czy jest na to sposób.
Załączniki
aa.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (179.38 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „EntomoLabels”