Nowe EntomoLabels :-)

Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: GrzegorzGG »

Wg mnie jest już jasne że to wina drukarki. Jednak pytanie dlaczego tak się dzieje?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Miłosz Mazur pisze:Tak
OK, czy masz możliwość nagrania EntomoLabels na pendrive i uruchomienia na komputerze z inną drukarką ?
Jeśli tak to zrób to i wydrukuj etykietki.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: Grzegorz Banasiak »

GrzegorzGG pisze:Wg mnie jest już jasne że to wina drukarki. Jednak pytanie dlaczego tak się dzieje?
W tym wątku http://forum.pclab.pl/topic/755415-Brot ... ość-druku/ piszą o słabej jakości wydruku, zwłaszcza obrazków (a jak wiemy EL wysyła do drukarki obrazy a nie tekst) więc może coś w tym jest. Wprawdzie posty są z 2011 roku ale dotyczą modelu drukarki którą ma Miłosz.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: Rafał Celadyn »

...to co pokazuje miłosz to nie jest słaby wydruk tyko .....y dokumentnie ;) ,też dostałem porady o zakupie kartridży ,tylko oryginalnych...no i wyrzuciłem stówe w błoto...ale do brotherów sa tanie wiec mozna zainwestować...osobiście nie polecam;).
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: Miłosz Mazur »

Grzegorz Banasiak pisze:
Miłosz Mazur pisze:Tak
OK, czy masz możliwość nagrania EntomoLabels na pendrive i uruchomienia na komputerze z inną drukarką ?
Jeśli tak to zrób to i wydrukuj etykietki.
Ale to dopiero w przyszłym tygodniu ;)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: Antek Kwiczala † »

Ja do druku metryczek używam Worda (mam porobione odpowiednie wzory wydruku), ale nie w tym rzecz. Zauważyłem, że jakość wydruku w bardzo dużym stopniu zależy od jakości kartridża (producent). Początkowo używałem drukarki Lexmark 3200 z oryginalnymi firmowymi kartridżami, i mogłem nią pisać nawet z rozmiarem czcionki 2 punkty z doskonałą jakością. Gdy się skończyły po kilku latach oryginalne kartridże, kupowałem azjatyckie zamienniki i jakość wydruku znacznie się obniżyła. Obecnie używam drukarki HP1515 (stara nie miała złącza USB i nie szło ją podłączyć do laptopa), Dostępne u nas kartridże też są azjatyckie (Malezja, Hongkong i t.p.) i też bywają różnej jakości. Gdy mi bardzo zależy na jakości, używam drukarki laserowej.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: Jacek Kurzawa »

Mam nowy system WIN7. Pobrałem i otworzyłem program, oczom moim ukazał się taki obrazek.
Załącznik polskieznaki.png nie jest już dostępny
Brak polskich liter.
Po wstawieniu polskich znaków i zapisaniu do pliku .elt polskie znaki zostają stracone. Gdzie tu w programie jest ustawianie kodowania i jaka jest przyczyna tego, że u mnie to jest bez polskich znaków?
Załączniki
polskieznaki.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (45.1 KiB)
Kafelan
Posty: 143
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 00:26
Lokalizacja: Głubczyce

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: Kafelan »

Ja mam Win 7 Home Premium i wszystko jest ok.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: GrzegorzGG »

Jacku, ponieważ program ma działać na różnych systemach, z różnymi klawiaturami i językami jakikolwiek zapis do pliku tekstowego (etl jest takim plikiem) jest wykonywany z flagą DefaultEncoding. Zatem kodowanie jest pobierane z Twojego systemu.

Możliwe jest jeszcze, że nie istnieją czcionki używane przez program i domyślna dla Twojego systemu jest czcionka bez polskich znaków... ale to raczej byłaby kuriozalna sytuacja. Czcionka użyta w programie to Arial.

pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: Jacek Kurzawa »

Albo "ja mam szczęście" albo chce mi się pisać o takich drobiazgach (a inni to przemilczają), bo nie bardzo chce mi się wierzyć w odmienność mojego systemu WIN7. Sytuacja nie jest "kuriozalna" tylko jak najbardziej normalna - oto rozwijacie program i użytkownik zgłasza, że coś wygląda tak jak wygląda. I to jest bardzo dobrze, że jest możliwość wyłapania kolejnego błędu, który będzie się zdarzał innym użytkownikom.

Mój system jest nowy i to jest ważne o tyle, ze nie "przedłubany" i nie modyfikowany setką dziwnych programów. Po zainstalowaniu czystego WIN7 został doinstalowany pakiet językowy PL i to wszystko co można o tym systemie powiedzieć. System jest w porządku. Przyjrzałem się ustawieniom Entomolabels.....

Program nie przyjmuje polskich znaków, przynajmniej u mnie. Wstawić można, ale po zapisaniu do .elt znaki są gubione i wstawiane ich odpowiedniki angielskie. Zajrzałem więc do plików elt.
Pliki .elt Entomolabels mają domyślne kodowanie ANSI. Kiedy wyedytowałem plik Notepadem i wstawiłem tam polskie znaki to przy zapisie pojawiło się pytanie - czy zapisywać do ANSI i gubić znaki czy zapisywać do UTF w celu zachowania polskich czcionek?. Wybrałem UTF-8 i w pliku, po zapisie, zostały zachowane polskie znaki. Otwieram program, testuję, i ... znaki są. Da się więc obejść ten błąd edytując pliki elt i zmieniając mu domyślne kodowanie z ANSI na UTF-8. Wniosek nasuwa mi się taki, że gdyby pliki elt miały domyślne kodowanie UTF-8 to by tego problemu nie było - przynajmniej u mnie.

Załączam screen jak wygląda oryginalny plik .elt w Notepadzie (w ANSI).

PS. Skoro w Entomolobales jest flaga DefaultEncoding to pozostaje doszukać się w moim systemie, dlaczego mam ANSI.... :mysl:
Załączniki
elt.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (32.4 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Notepad domyślnie zapisuje w ANSI, żeby zapisać w innym kodowaniu trzeba je wybrać. Jeśli otworzysz i zapiszesz plik w notepadzie bez wyboru kodowania to zapisze Ci się a ANSI, być może tak zrobiłeś i stąd brak polskich liter. Jest kilka darmowych edytorów które odczytują i nie zmienia kodowania przy zapisie. Niestety notepad do nich nie należy.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: Jacek Kurzawa »

Nie tędy droga - Notepad przy otwieraniu już pokazywał takie znaki - screen pokazuje zawartość oryginalnego pliku po otwarciu Notepadem. Problem był gdzie indziej.
:mysl: :mysl: :mysl: ....
Skoro Entomolobels domyslnie woła DefaultEncoding to znaczy że u mnie w systemie nie do końca mam polskie znaki. Poszedłem tą drogą i znalazłem. Załączam screen - miałem co prawda zainstalowany polski język, ale w Windows jest jeszcze coś takiego, jak "Język dla programów nieobsługujących Unicode". Do takich programów właśnie musi należeć Entomolabels. U mnie było ustawienie na Angielski, po przestawieniu na Polski i restarcie komputera już wszystkie pliki elt wyświetlają poprawnie polskie znaki. I macie kolejną ciekawostkę do Waszego tutoriala na wypadek kolejnych pytań tego rodzaju. Problem rozwiązany.
Załączniki
Tak miałem w systemie - polskie znaki nie będą wyświetlane
Tak miałem w systemie - polskie znaki nie będą wyświetlane
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (36.21 KiB)
Poprawka i działa
Poprawka i działa
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (32.03 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Dobre ! Fajnie, że to znalazłeś i podzieliłeś się informacją. Dzięki.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: GrzegorzGG »

Jacku, używając słowa kuriozalny miałem na myśli sytuacje w której system Windows nie ma czcionki Arial.

Używanie EncodingDefault jest dzisiaj wręcz standardową praktyką, w dobie aplikacji od których oczekuje się aby działały pod różnymi systemami. Dlatego byłem pewien, że to po stronie użytkownika jest problem.

Cieszę się, że Twoja dociekliwość poskutkowała rozwiązaniem, bo przyznam szczerze nie wiedziałem o istnieniu czegoś takiego jak osobne ustawianie języka dla różnych typów programów.

pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
kiczy
Posty: 103
Rejestracja: piątek, 10 lutego 2012, 14:53
UTM: XS64
Lokalizacja: Oława

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: kiczy »

Mam problem z wyświetleniem całego programu, chodzi o to że nie wyświetla się w całości,ucina dół,nie mogę dać pełnego ekranu ,próbowałem wielu sztuczek ale nic nie pomaga,problem ilustruje załączony screen.
Załączniki
ento1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (129 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: Grzegorz Banasiak »

kiczy pisze:Mam problem z wyświetleniem całego programu, chodzi o to że nie wyświetla się w całości,ucina dół,nie mogę dać pełnego ekranu ,próbowałem wielu sztuczek ale nic nie pomaga,problem ilustruje załączony screen.
Zmień rozdzielczość ekranu na co najmniej 1366x768 a wszystko będzie ok.
Awatar użytkownika
kiczy
Posty: 103
Rejestracja: piątek, 10 lutego 2012, 14:53
UTM: XS64
Lokalizacja: Oława

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: kiczy »

Dzięki Grzegorz, tak zrobiłem i dalej to samo,chyba pozostanę przy starych etykietkach. :(
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: Grzegorz Banasiak »

kiczy pisze:Dzięki Grzegorz, tak zrobiłem i dalej  to samo,chyba pozostanę przy starych etykietkach. :(
Ja mam taką rozdzielczość i wszystko się mieści.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: Miłosz Mazur »

Dziś nabyłem nowa drukarkę (HP Laser Jet Pro M12a).

Bardzo zgrabna drukareczka. Mała, mieści mi się w szufladzie biurka, działa na WiFi.

Pierwsze co zrobiłem to próbny wydruk etykiet z Ent. Labels.
Niestety efekty słabe :(

Dla porównania zdjęcie druku z Worda.
Papier 180g, czcionka 4 pkt.

Górne zdjęcie wydruk z EL, dolne wydruk z Worda.

Toner oryginalny. Próbowałem drukowac z EL na maksymalnych ustawieniach i efekt identyczny.
Z Worda żyleta absolutna nawet przy trybie oszczędnym i minimalnej rozdzielczości (co widac na fotce).
Załączniki
labels.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.97 KiB)
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1466
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: adam k. »

Moje doświadczenia z EL są podobne, ostatnia wersja zachowuje się w ten sam sposób jak u Miłosza na pierwszym foto.
W Wordzie i Accessie wydruki etykiet są idealne. Dlatego zrezygnowałem z EntomoLabels po wielokrotnych próbach i wizycie z drukarką w prof. serwisie.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: GrzegorzGG »

Tylko gdzie leży problem, to pytanie które wciąż pozostaje bez odpowiedzi. Nad czym ubolewam.

Nic tu nie da pisanie w stylu "u mnie działa" (choć mam drukarkę za 115 zł, atramentową). Chciałbym, żeby działało u wszystkich...

pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: GrzegorzGG »

Niemniej jest jakiś trop...

Otóż w wielu etykietkach (albo przynajmniej w jednej :)) jest czcionka Arial Narrow (a ta nie musi być wszędzie i może nie być True Type - tego nie sprawdzałem, niemniej może być to istotne). I zmiana czcionki na zwykłe Arial przybliża jakość wydruku w sposób istotny do wydruku z Worda.

Sprawdzaliśmy ten trop w nieco szerszym gronie i z zainteresowanymi osobami, więc jest nadzieja, że coś się ruszy w tym temacie :P

pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: Miłosz Mazur »

Komisja złożona z Grzegorza GG, ChiffChafa oraz mojej skromnej osoby deliberowała dzisiaj nad zagadką kiepskiego wydruku w EL.

Przetestowaliśmy kilka pomysłów, przeklikaliśmy wiele opcji w komputerze (dwa różne laptopy) i w opcjach drukarki/wydruku.

Coś tam udało się poprawić, choć bez oszałamiających efektów, jednak pewien kierunek i koncepcja została nakreślona.

Już w domu przetestowałem wszystko ponownie i osiągnąłem pewien rezultat.

Co zmieniłem:
1) w ustawieniach etykiet w EL zmieniłem czcionkę Arial Narrow na zwykłego Ariala

2) W ustawieniach drukarki sprawdziłem czy wyłączony jest economy mode i rozdzielczość druku ustawiona na minimum, paradoksalnie zwiększona rozdzielczość pogarszała nam nieco w testach jakość wydruku. Domyślna wartość w programie to bodajże 400 dpi i przy większej system rozciąga ją do zadanej drukarce. Jako że w obecnych laserówkach rozdzielczość minimalna oscyluje około 600 dpi, to moim zdaniem powinno być to z czasem do korekty w kodzie programu.

3) W ustawieniach drukarki (zakładka efekty) ustawiliśmy "opcję zmiany rozmiaru - rzeczywisty rozmiar", a nie żadne skalowanie itp.

4) Teraz najważniejsze, coś co odkryłem przed chwilą i moim zdaniem ma to znaczenie. We właściwościach drukarki (NIE preferencjach drukowania), w zakładce ustawienia urządzenia należy przesunąć na maksimum suwak - gęstość druku.
ja go miałem standardowo na wszystkich drukarkach na 50%

Po tych wszystkich zabiegach zrobiłem test wydruku etykiet 60x7 mm, jakich używam do podpisów w gablotach i etykiet pod okazy 16x7 mm.

Etykiety 60x7 są właściwie bez zarzutu.

Etykiety 16x7 są nadal wyraźnie gorsze od Worda, ale są AKCEPTOWALNE!.
Niestety proste linie na wydruku, głównie pionowe, sa faliste i nie mam pojęcia z czego to wynika. Jednak druk jest na tyle nasycony, że przy normalnym oglądaniu właściwie nie robi to różnicy, Choć już danie tego pod binokular, albo zestawienie z drukiem z Worda pokazuje wyraźnie, że Word ma te algorytmy jakieś lepsze ;)
Załączniki
drukara.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (109.79 KiB)
label.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (134.52 KiB)
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: GrzegorzGG »

Nawet nie wiesz jak się cieszę, że Ci się udało. :)
A czy przetestowałeś różnicę między czcionką bezszeryfową (dedykowaną monitorom chyba, np Arial) a czcionką szeryfową (np. Times New Roman) ?

pozdr
G
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: Miłosz Mazur »

Jeszcze nie, sprawdze jednak i dam znać.

Zauważyłem też dziwną rzecz. Przy wydruku z EL strona zostaje zadrukowana czymś w rodzaju niezwykle delikatnego, szarego tła.

Zupełnie jakby drukować na szarym papierze.
Nie przeszkadza to specjalnie czytaniu etykiet, ale jednak ileś tam tuszu na to idzie ;)
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: Miłosz Mazur »

Times New Roman wygląda fatalnie :(
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: Jacek Kurzawa »

A spytam o taką rzecz. W EL jest ikona drukarki. Jej przyciśniecie powoduje natychmiastowe rozpoczęcie wydruku (przesłanie danych do drukarki). Nie ma wysyłki do (otwarcia) systemowego menadzera drukarek. Zobaczmy w Notepad. Tu przed wydrukiem pojawi się menadzer drukarek: A tu w systemowym menadżerze drukarek jest taka ciekawa funkcja "Drukuj do pliku", która mogłaby rozwiązać problemy z czcionkami. Poddaję temat pod sprawdzenie, może jest do dobry trop - wywołać menadżera i wykorzystać jego. A jesli już o tym było to przepraszam. :papa:
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: GrzegorzGG »

Jacku,

z menadżerem drukowania, tudzież z podglądem wydruku jest tak, że w środowisku programistycznym nie wbudowanej obsługi czegoś takiego. Trzeba wszystko pisać od zera.
Ktoś to już zrobił. Niestety sporo takie biblioteki kosztują.

Omawiałem ten temat z Grześkiem podczas pisania kodu, zna temat, dostał chyba nawet link do tej biblioteki. Uznaliśmy zgodnie, że bibliotek nie kupujemy :)

Reasumując: istnienie okna menadżera w EL nic nie wniesie do jakości wydruku. Właściwości drukowania można ustawić na zewnątrz programu. Jedyny zysk byłby w postaci komfortu pracy.

pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: GrzegorzGG »

Miłosz Mazur pisze: Zauważyłem też dziwną rzecz. Przy wydruku z EL strona zostaje zadrukowana czymś w rodzaju niezwykle delikatnego, szarego tła.
A czy zauważyłeś to po zwiększeniu gęstości druku czy przed? Może ta mgiełka jest efektem właśnie tej zmiany.

G.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: Jacek Kurzawa »

GrzegorzGG pisze:Jacku,
Uznaliśmy zgodnie, że bibliotek nie kupujemy :)
Reasumując: istnienie okna menadżera w EL nic nie wniesie do jakości wydruku.
Jaki jest koszt takiej biliboteki? Nie chcę kupić, ale z ciekawości.... 80 USD?
Czy istnienie okna menadzera nie wniesie nic do jakości to jest pewne?
A co z pomysłem, aby to wyeksportować do pliku? Doszukiwałbym się przyczyn w pokładowym menadzerze wydruku EL, ale to oczywiscie to tylko domysł.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: GrzegorzGG »

Ceny biblioteki nie pamiętam. Trudno mi nawet przybliżyć koszt.

Czy menadżer coś wniesie do jakości - z pewnością nie. To co można by ustawić w menadżerze EL można ustawić we właściwościach drukowania. Należy pamiętać, że każdy menadżer w każdym programie jest tylko wywołaniem okna systemu operacyjnego odpowiadającego za drukowanie (z tym, że w niektórych komercyjnych aplikacjach szata graficzna jest inna).

Co do eksportu do pliku - nie wiem. Próbowaliśmy chyba z Grzegorzem (ale tu już pamięć zawodzi...) zrzut do PDFa i to nie było ładne.

Pewne jest jednak, dzięki przeprowadzonym próbom, że zmiany ustawień drukowania (zmienialiśmy też w ustawieniach rodzaj papieru) poprawiły wydruk (a co za tym idzie pewne zmiany w tych ustawieniach mogą pociągać za sobą utratę jakości wydruku).

pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: GrzegorzGG »

PS. sprawdziłem z ciekawości pod mikroskopem jak wygląda moja etykietka, drukowana z EL ale na atramentowej drukarce.

No i nie ma linii łamanej widocznej na zdjęciach Miłosza. Jest natomiast mnóstwo kolorowych pikseli (przypomina to trochę aberracje przy zdjęciach). Może tędy droga. Ja mam w ustawieniach druk w kolorze.
Harvi
Posty: 208
Rejestracja: niedziela, 27 maja 2012, 10:31
UTM: EC48
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: Harvi »

Czy nie da się zorientować tekstu w polu pionowym (tym z cyframi) tak by czytać od dołu do góry, czy tylko ja nie umiem tego zrobić?
Załączniki
Schowek01.jpg
Schowek01.jpg (26.25 KiB) Przejrzano 16847 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: Jacek Kurzawa »

Nie używam EntomoLabels. Otworzyłem, spojrzałem na program. Niczego nie rozumiem, nie wiem jak to działa :mysl: :coto: . Po 10 minutach odpłynęły mi wody płodowe :wlosy: Koniec, przegrałem - SKS. :ses Pozostał mi tylko "telefon do przyjaciela" - wybrałem GG bo GB o tej porze ciężko pracuje :-). Na szczęscie odebrał i wyjasnił mi, że tego wszystkiego, czego potrzebuję po prostu nie ma. Wstydziłem się o tym pisać wcześniej na Forum, żebyście nie pomyśleli, żem już zgłupiał i nie potrafię niczego zrobić, że to wszystko już było dkładnie opisane na Forum. Uwagi z naszej rozmowy z GG spisałem i podaję poniżej. Mam nadzieję, że się przydadzą takim jak ja, którzy po otwarciu programu polegną.
:papa: powodzenia życzę autorom, ukłony!

1. brak help, instrukcji najprostszej zarówno w prg jak i w katalogu w paczce rar. Umiescie tam choćby czystego PDF z komunikatem – "w przygotowaniu"
2. brak podpisu źródła, skąd jest program. Otwieram program i nie mam żadnej informacji skąd on się wziął i gdzie go szukać. Pozostaje Google…
3. template powinno być drugie a nasze dane jako pierwsze od lewej
Priorytet jest taki, że chcę wpisać dane a potem je sformatować. Najpierw stawiamy tekst a potem go formatujemy, jak w Wordzie, jak w htmlu. Zmyliło mnie to, że template jest tu pierwsze, jakby program służył do tworzenia templatek i nie mogłem go zrozumieć.
4. Przydałoby się okno podglądu wydruku w szarym oknie, i tak jest to niewykorzystana przestrzeń
5. program jest nieintuicyjny. Po jego otwarciu nic nie jest proste, nie wiem jak zrobić dwie etykietki, jak zrobić dwie kolumny
6. słowo kolumna "columns" użyte jest tu w sposób mylący. Myśląc o etykietach „kolumną” może być tylko kolumna arkusza z etykietacmi np. etykiety w trzech kolumnach po pięc w rzędzie (w wierszu). Tymczasem w programie EL „kolumna” to jest… wiersz! I to nie w arkuszu wydruku tylko wiersz na etykiecie. Nie wpadłem na to a jeśli już to wiem, to zgłaszam sprzeciw na nazywanie wiersza kolumną :no: To jest nie do przyjęcia, będzie się ludziom myliło nawet za 100 lat.
Załączniki
entomolabels6.gif
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (51.78 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Po prostu Jacek zażyłeś pigułkę "dzień-po" :-) ... i poronienie gotowe.

http://labels.entomo.pl - sekcja My Screen - i poniżej... nie mam czasu dalej robić tej instrukcji bo zabijają mnie różne zaległości ale podstawowe informacje tam są. Każdy program ma jakąś filozofię która wynika z różnych przyczyn i kompromisów oraz stosowanych - najczęściej bezpłatnych - narzędzi programistycznych. Komercyjne Visual Studio kosztuje ok. 3000,00 do tego jakieś komponenty i robią się koszty. Przy działaniach non-profit mało kto zdobędzie się na filantropię. Działa jeszcze stara wersja Accessowa EntomoLabels ze znanymi ograniczeniami ale działa. Udostępniłem wersję źródłową, żeby można było użyć jej w nowszych wersjach Access'a. Ja zatrzymałem się na Office 2007 i nie będę tego zmieniał - to jedna z najlepszych wersji Office'a.

Można drukować z nowych Labelsów do PDF, wystarczy domyślną drukarkę w systemie ustawić na jakiś sterownik PDF'a , nawet ten wbudowany Microsoftu działa.

Jeśli jest tu na forum zawodowy programista z narzędziami komercyjnymi to chętnie poświęcę czas na przekazanie i skonsultowanie koncepcji jeszcze nowszej wersji, która umożliwi wszystko czego dusza zapragnie, trzeba to będzie tylko oprogramować.
Harvi
Posty: 208
Rejestracja: niedziela, 27 maja 2012, 10:31
UTM: EC48
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: Harvi »

Ja traktuję ten program jako wersja beta, a my jesteśmy beta-testerami. Nie ma co się oburzać, można zgłaszać swoje prośby, uwagi i pytania w tym wątku i jest ok. Mamy wolny wybór, czy będziemy z tego narzędzia korzystać czy nie. Nie jest to komercyjna aplikacja, a autorzy włożyli ogrom pracy w zrobienie tego co jest i chwała im za to, że się dzielą z innymi. Wiadomo, że wszystkim nie dogodzą, ale pracują nad tym i w miarę możliwości spełniają zgłaszane sugestie.
Przyznam, że program nie jest intuicyjny, ale czekam cierpliwie na obiecany poradnik. :okok: Mi akurat się nie spieszy bo etykiety będę robił... za rok. :hahaha: Na razie powolutku się wgryzam w program.
Jacek Kurzawa pisze: 4. Przydałoby się okno podglądu wydruku w szarym oknie, i tak jest to niewykorzystana przestrzeń
To zależy dla kogo ta przestrzeń jest niewykorzystana. Ja będę wykorzystywał cały zakres w poziomie (a nawet chciałbym aby można było zrobić dłuższe etykiety, tak 8-9cm), więc gdzie miałbym mieć wtedy podgląd? :no:

edit:
Oooo jest już jakiś tutorial. Super. :ok:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Tu się nikt nie obraża, spoko :-) wiadomo, że ilu użytkowników, tyle wizji interfejsu :laugh:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: Jacek Kurzawa »

No właśnie - jest help, ale w programie nie ma o nim śladu. Z poziomu programu uzytkownik jest bez informacji. Punkt 1 i 2 byłyby załatwione, gdyby umiescić link do helpa albo chociaż plik readme.pdf w paczce instalacyjnej rar programu do pobrania. Mam nadzieję, że te uwagi jednak się do czegoś przydadzą.

Dzisiejszy człowiek ściąga wiele aplikacji, odwiedza wiele stron, pracuje na różnych interfejsach i generalnie czy wejdzie sie w Win czy w IOS czy w Androida czy odwiedzi jakieś strony to człowiek z grubsza wie co ma robić. Ja z EL stanąłem w tamtej chwili miejscu. Chwila trwała 15 minut, ale nie ruszyłem z miejsca. Może to dlatego, że ostatnio dużo pracuję i oczekuję standardowych prostych rozwiązań, dotykowych przycisków, przyjaznego prostego i zrozumiałego interfejsu. Jak do mnie program "mówi" zebym zrobił kolumny to ja tego oprogramu nie mogę zrozumieć. I powstaje bariera, której nie mogę pokonać, bo po prostu nie rozumiem tego, co ten program do mnie mówi. No i to jest ten problem. Jak znam życie, do EL wrócę eksperymentalnie za jakiś czas i albo któregoś dnia "zaskoczę" albo go zamknę. Póki co robię na Wordzie. W Wordzie widzę stronę A4, formatuję, wpisuję co chcę, kopiuję etykietki, wiersze, kolumny, bloki, układam sobie jak chcę i to pokrywa moje potrzeby. Drukuję to na kawałku kartki.
Nawet może spróbuję sobie zaraz wydrukować na EL kilka etykiet, zobaczę teraz, jak już wiem w czym rzecz, może mi się uda, może polubię.
Harvi pisze:Ja traktuję ten program jako wersja beta, a my jesteśmy beta-testerami. Nie ma co się oburzać, można zgłaszać swoje prośby, uwagi i pytania w tym wątku i jest ok. Mamy wolny wybór, czy będziemy z tego narzędzia korzystać czy nie. Nie jest to komercyjna aplikacja, a autorzy włożyli ogrom pracy w zrobienie tego co jest i chwała im za to, że się dzielą z innymi.
Ja tak samo, pełna zgoda. Dlatego zgłaszam uwagi z nadzieją, że się przydadzą i autorom i użytkownikom w przyszłości. Teraz jest na to dobry moment, bo program jest w fazie rozwojowej.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: Miłosz Mazur »

Ja uczyłem się korzystać z EL śledząc uwagi i porady na forum.
Manual jaki powstał przejrzałem, ale właściwie nie był mi już do niczego potrzebny.

Obsługi EL można nauczyć się samemu w godzinę, trzeba tylko sobie wszystko "przeklikać".

Najfajniejsze jest to, że mogę sobie właściwie dowolnie zaprojektować każda możliwą etykietę, a w każdym polu, jeżeli mam taki kaprys, mogę dać inną czcionkę, wielkość, pogrubić, dac kursywę...cokolwiek.

Wiadomo że program można ulepszać bez końca. To prawda, że jest mało intuicyjny.
Ale to naprawdę, Jacku, godzina roboty, a dalej już świetna zabawa z projektowaniem etykiet ;)

Cieszę się, że jakoś rozwiązałem swój problem z jakością druku i choć jak już pisałem nie jest idealnie, to jednak będę EL używał i czekał na kolejne wersje i usprawnienia.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: Jacek Kurzawa »

Miłosz, opisałem sytuację - pobieram program, rozpakowuję, otwieram i co dalej? Ta sytuacja zdarzy się jeszcze tysiące razy, jeśli z poziomu programu nie da się wejść w help ani w cokolwiek. Poza tym, jeśli w programie kolumny oznaczają wiersze i wszystko wygląda tak, jakby się nie dało nic zrobić, to zmiana czcionki w dowolnym miejscu i inne możliwości tego programu wydają się nierealne. Piszę, jak to wygląda teraz dla kogoś, kto programu nie zna (nie znam, nie używam) a nie dla kogoś kto go zna. I takie uwagi z perspektywy nowego użytkownika mogą być cenne, jak się je wykorzysta. Ty tego nie poczujesz, bo już program znasz. Autorzy tak samo :-)

Miałem w ręku kiedyś taki rosyjski kalkulator, który nie miał znaku "równa się", "plusa" trzeba było szukać, ale rozwiązaywał jedne z najbardziej skomplikowanych równań matematycznych (używał go mój kolega, który jest obecnie prof. na PŁ.).
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: GrzegorzGG »

Harvi pisze:Czy nie da się zorientować tekstu w polu pionowym (tym z cyframi) tak by czytać od dołu do góry, czy tylko ja nie umiem tego zrobić?
Niestety nie ma takiej możliwości w programie.

pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: GrzegorzGG »

Myślę, że zarówno to co pisze Jacek jak i Miłosz jest istotne. Zgadzam się z tym, że wystarczy pewna skończona ilość minut aby ogarnąć program, zwłaszcza w oparciu o lekturę tego wątku i tutorial, który w obecnej formie jest już do przeczytania.

Niemniej uwagi Jacka o pierwszym zderzeniu z programem są istotne. Zwłaszcza te kolumny mnie zaintrygowały (dla mnie to było naturalne, to tylko inna forma macierzy). Zdecydowanie lepiej byłoby tam jednak napisać "params" lub "values" (zawartość każdej etykietki to wszak nic innego jak wektor zmiennych z ustaloną kolejnością).

pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Przy okazji robienia innego projektu (też EntomoLabels) odkryłem, że problemy z jakością drukowania mogą być związane z wersją zainstalowanego .NET Frameworka. Zainstalujcie najnowszą, powyżej 4.5 i sprawdźcie.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: GrzegorzGG »

Z pewnością różnice w jakości wydruku są też widoczne przy zastosowaniu różnych papierów. Chciałem swoje etykietki nieco usztywnić. Kupiłem grubszy papier (160 gram). I jakość spadła. Ostatecznie drukuje jak dawniej na zwykłym papierze, który przed pocięciem oklejam sobie folią przezroczystą z dwóch stron (stosowaną u nas w reklamie).

pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: Grzegorz Banasiak »

No tak, papier też nie jest bez znaczenia, jeśli stosujesz grubszy to nie może być nawet lekko kredowany bo takiego toner słabiej się trzyma. Jeśli foliujesz etykietki to uważaj na opary octanu, potrafią powoli zmatowić folię.

Jeśli chodzi o nowe EntomoLabels to zrobiłem dzisiaj test QRcode na etykietce 14x7mm i na wydruku kodu o rozmiarach 4.5x4.5mm czytniki spokojnie to odczytują. (Niewiele już brakuje, żeby można było dać do testowania na różnym sprzęcie i systemach).
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Nowe EntomoLabels :-)

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Z NHM w Londynie dostałem dzisiaj zdjęcie z wzorami etykietek dla okazów typowych. Ja tego potrzebowałem do prac nad EntomoLabels - ale może komuś się przyda, wszak od czasu do czasu ktoś z forum opisuje nowe taksony :-) i zechce zaetykietować tak jak w NHM.
Załączniki
type_labels.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (163.25 KiB)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „EntomoLabels”