Dahlica wciąż nie śpi

Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Dahlica wciąż nie śpi

Post autor: Kamil Mazur »

Dzisiaj znalazłem w Bieszczadach kilka gąsienic Dahlica. Nie będę pisał co to za gatunek bo to będzie pewnie mała niespodziewanka, ale tak za jakiś czas dopiero. Jeszcze mam za mało samców żeby gadać coś więcej.

Gąsienice nie chcą iść spać, coś im chyba za ciepło, mimo że ja już przywdziałem szaty zimowe :) W ogóle gąsienicom tego rodzaj chyba nie przeszkadza specjalnie temperatura. Nawet w zimie wystawiają łby z koszyczków tak jakby w ogóle nie spały.
Poza tym kolorowa jesień...
Załączniki
PICT0007 - kopia.jpg
PICT0007 - kopia.jpg (145.72 KiB) Przejrzano 3177 razy
PICT0027 - kopia.jpg
PICT0027 - kopia.jpg (69.81 KiB) Przejrzano 3177 razy
PICT0033 - kopia.jpg
PICT0033 - kopia.jpg (110.34 KiB) Przejrzano 3177 razy
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dahlica wciąż nie śpi

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Świetna wiadomość, a ja głupi zastanawiałem się czy ich przypadkiem nie szukać :) zamiast to po prostu zrobić :)
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Dahlica wciąż nie śpi

Post autor: Kamil Mazur »

Koszówek można szukać cały rok. To jest ich podstawowa zaleta :)
Dahlica charlottae z Rzeszowa wyłazi na słupy dopiero w pierwszych dniach wiosny, a teraz się raczej chowa przy ziemi.
Ta z Bieszczadów częściowo siedzi w widocznych miejscach na murku i żre porosty, a częściowo jest również schowana przy ziemi, tak jak i D.lichenella w tym samym miejscu.
Wiele gatunków można teraz znaleźć tylko trzeba wiedzieć gdzie ich szukać, mieć jakieś stanowisko ... Tak jak tutaj w Bieszczadach - wiem, że tu musi być bo jest co roku i to tylko kwestia kilku minut zanim je znajdę.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dahlica wciąż nie śpi

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Co doświadczenie to doświadczenie. Ja nastawiam się raczej na wczesnowiosenne poszukiwania, chociaż spróbuję jeszcze w najbliższych dniach. Nie mam zbyt dużego doświadczenia w hodowli a zwłaszcza w zimowaniu koszówek.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dahlica wciąż nie śpi

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Kamil, gdyby to nie był problem, zrób proszę zdjęcia środowisk znalezienia koszyków.
To bardzo pomaga typować lokalizacje do poszukiwań koszyków, często bowiem szukanie "z przypadku" jest mało efektywne.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Dahlica wciąż nie śpi

Post autor: Kamil Mazur »

Mam tylko takie...
Kamienie porośnięte mchami i porostami. Generalnie żaden słup czy stara podmurówka czegoś tam w lesie nie powinna zostać zignorowana. Nawet większe kamienie leżące na ziemi czy jakieś gruzowiska również trzeba przepatrzeć.
Załączniki
habitat.JPG
habitat.JPG (138.55 KiB) Przejrzano 3048 razy
habitat1.jpg
habitat1.jpg (123.43 KiB) Przejrzano 3048 razy
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Dahlica wciąż nie śpi

Post autor: Kamil Mazur »

No i d..a z oznaczenia do gatunku bieszczadzkiej Dahlica. Miałem swój typ, ale nie potwierdził się, co więcej Szwajcaria rozłożyła ręce i też nie wie co to może być. Wśród około 50 gatunków tego rodzaju po samych cechach samca (nie mając samic), nie da się nic więcej powiedzieć. Co więcej teraz nie ma nawet 100% pewności, że to ten rodzaj, a nie jakiś zupełnie nowy. To obrazuje jakie jaja są z tymi koszówkami... Jak wiosną wyjdą samice (jeśli się uda je wyhodować) to spróbujemy jeszcze drugiego podejścia do oznaczenia.

Tutaj prośba może ma ktoś dostęp do jakichś publikacji rosyjskich z ostatnich lat opisujących ostatnio odkryte gatunki koszówek z obszaru Rosji czy w ogóle Europy Wschodniej / Azji Zachodniej ? W jakim by to nie było języku - nieistotne.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Dahlica wciąż nie śpi

Post autor: Adam Larysz »

No to się robi coraz ciekawiej Kamil :wink:
Miejmy nadzieję, że wyjdzie z samicami i coś pójdzie naprzód...
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Dahlica wciąż nie śpi

Post autor: Kamil Mazur »

Kontynuując wątek...
Święta spędziłem w Bieszczadach, więc pomimo sporego śniegu wybrałem się w miejsce opisane powyżej żeby zobaczyć jak się mają gąsienice Dahlica sp. Jedna wyszła na murek więc ją szybko zobaczyłem, w domu od razu się wybudziła, wystawiła głowę i zaczęła chodzić. Trudno teraz powiedzieć do jakiego gatunku należy gąsienica na zdjęciu ale jest jedną z dwojga tam występujących - D.lichenella lub nowa Dahlica sp. (piąty gatunek z tego rodzaju w naszej faunie).

Gąsienice jak tylko się ociepla wyraźnie się wybudzają, pochodzą sobie trochę i zasypiają jak spadnie temperatura. I tak w kółko do wiosny. Część spędza zimę w trawie przy samej ziemi, a te które już wyszły na murek gdzieś tam sobie przycupną i chyba już nie schodzą ponownie na dół, aczkolwiek następnym razem będę chciał to sprawdzić.
Załączniki
Dahlica - Solina, 27.12.2010.jpg
Dahlica - Solina, 27.12.2010.jpg (140.41 KiB) Przejrzano 2887 razy
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dahlica wciąż nie śpi

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Kamil Mazur pisze:... Jedna wyszła na murek więc ją szybko zobaczyłem...
:) no rzeczywiście "szybko zobaczyć" taki zakamuflowany "paproszek" ... niezłe :)
Ja niestety jestem zawalony robotą i nie mam czasu na wyjścia w teren, z przyjemnością czytam jednak Twoje doniesienia.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Dahlica wciąż nie śpi

Post autor: Kamil Mazur »

ODPOWIEDZ

Wróć do „Koszówki (Psychidae)”