Dwa koszyczki z prośbą o oznaczenie

Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Dwa koszyczki z prośbą o oznaczenie

Post autor: Damian Bruder »

Wczoraj tj. 4 IV 2010r. na korze wiekowych dębów w kwadracie WT54 Stany znalazłem koszyczki. Proszę o pomoc w oznaczeniu i potwierdzeniu jednego oznaczenia.
pozdrawiam
Załączniki
koszyczki-1.JPG
koszyczki-1.JPG (11.33 KiB) Przejrzano 2086 razy
dł.17mm ( czy to ten gatunek )
dł.17mm ( czy to ten gatunek )
Taleporia tubulosa (Retzius, 1783)-1.JPG (17.78 KiB) Przejrzano 2051 razy
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7252
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Taleporia ok,a z tymi dwoma poczekaj na Kamila :wink: ,dla mnie Proutia betulina.
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Psyche sp., ostatecznie Proutia betulina, jako że te drugie czasami przyczepiają sobie trawki do koszyków ;)
Edit: im dłużej się przyglądam, tym większych wątpliwości nabieram... Może Kamil rozstrzygnie. Ta u góry wygląda bardziej na P.betulina, ta na dole już bardziej na Psyche sp...
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

Dziękuję Rafał za potwierdzenie oznaczenia :smile:
.Co do zdjęcia drugiego to są to tylko 2 koszyczki z 6.Załączam więc całą 6stkę.
Może teraz będzie łatwiej. Wszystkie łapane w tym samym stanowisku - na dębach.
Załączniki
Proutia betulina lub Psyche sp.
Proutia betulina lub Psyche sp.
Psyche sp...JPG (48.37 KiB) Przejrzano 2063 razy
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Wczoraj obserwowałem na pniach hurtowe ilości P. betulina, młode jeszcze koszyczki, tylko dwa lub trzy były wyraźnie starsze i bardziej zbliżone wyglądem do tych charakterystycznych dla tego gatunku. Były ich dosłownie setki, głównie na młodych grabach, znacznie mniej na dębach - ale tam pewnie trudniej je znaleźć, o ironio bardzo nieliczne na brzozach.
Te dwa koszyczki ze zdjęcia obstawiałbym również jako P. betulina.
Z drugiego zdjęcia pierwszy koszyk to (60%, nie pasuje mi ten kawałek kory) Psyche sp., reszta P. betulina.
Oczywiście wprawne oko Kamila musi to zweryfikować.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7252
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Damian Bruder pisze:Psyche sp...JPG
Też sądzę że to P.betulina ,jak dla mnie bez wyjątku,Psyche sp.jak już robią koszyk to raczej tylko z traw...ale... :wink:
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

Nie znam się na koszówkach, lecz gdy porównuje zdjęcia koszyków P.betulina to pasuje mi najbardziej do tych moich, zwłaszcza, że Grzegorz widział ten gatunek w dużych ilościach. No nic poczekajmy na Kamila :wink: pozdr.
Rafał Celadyn pisze:Psyche sp.jak już robią koszyk to raczej tylko z traw...ale... :wink:
Dziękuję za cenną uwagę.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Wszystkie sześć to raczej betulina. Po koszyczkach nieraz trudno jednoznacznie odpowiedzieć i tak jest teraz. Psyche z reguły nie wykorzystuje takich płaskich kawałków czegoś tam (kora?) dlatego też obstawiam na Proutię. Jednoznaczną odpowiedź da dopiero hodowla.

Zarówno Psyche jak i Proutia są pospolite i nieraz występują w dużych ilościach.
Jak wyhodujesz to pokaż motyla to może zmienię zdanie :)

Żeby trochę zamieszać to powiem tyle, że pamiętajcie jeszcze o Sterrhopterix fusca, które teraz jeszcze też mogą być młode (choć są już też i wyrośnięte) i mogą się mieszać razem z Proutią. Także Ptilocephala plumifera aczkolwiek nie było mi dane jej spotkać ma również podobne koszyczki :)

To dopiero początek wiosny, z takimi gatunkami lepiej poczekać zamiast wypruwać sobie żyły z hodowlą...
Zacznijcie szukać w terenach otwartych trawach - na kolanach z nosem na wysokości 10 cm :) - tam też są fajne gatunki choć dużo trudniej je znaleźć, a te leśne Proutie, Psyche, Canephora, Sterrhopterix, Taleporia to takie bielinki kapustniki ;)
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

Dziękuję za cenne wskazówki i uwagi :!: . No nic postaram się wyhodować motylki, a efekty hodowli pokazę na zdjęciach. Wtedy myślę sprawa rozwiąże się w 100%. Bo gdy przeczytałem
Kamil Mazur pisze:Żeby trochę zamieszać to powiem tyle, że pamiętajcie jeszcze o Sterrhopterix fusca, które teraz jeszcze też mogą być młode (choć są już też i wyrośnięte) i mogą się mieszać razem z Proutią. Także Ptilocephala plumifera aczkolwiek nie było mi dane jej spotkać ma również podobne koszyczki :)
to powiem, że jest ciekawie. Trochę zamieszania w tym jest i koszyki dają równo popalić, lecz ta rodzina chyba właśnie dlatego jest tak ciekawa.
Dziękuję pięknie wszystkim za pomoc.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Koszówki (Psychidae)”