Pobudka

Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Pobudka

Post autor: Kamil Mazur »

Siódma rano żona mnie trąca łokciem w bok i słyszę: "miałeś do lasu jechać".
No to trzeba jechać.
Śniegu na polach już niewiele ale w lesie dużo, psy jakieś szczekają w pobliskiej chałupie tak więc czuję się jak skradający złodziej no bo kto normalny o 7.30 w niedzielę jest w lesie ?
Ale twardo trzeba iść na stanowisko.
A tu wyłażą już pierwsze zimujące Dahlica/Siederia w tym samym miejscu co zawsze czyli na betonowych słupach w borze sosnowym, na wysokości 0,5-2m. Łącznie kilkanaście sztuk, trudno powiedzieć czy zimowały w ściółce czy na tych słupach, zapewne obie wersje są po części prawdziwe, bo nie trzeba wiele żeby się te rodzaje pobudziły.
A teraz do osobnych pojemników i czekać na wyklucie.
Załączniki
koszowka.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (75.88 KiB)
Ostatnio zmieniony niedziela, 28 lutego 2010, 11:55 przez Kamil Mazur, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Mam zebrane 3 z dzisiaj, a także parę Narycia duplicella. Skubią porosty w słoiku :)
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: eutanatos »

Kamilu hehe niezłe wariactwo. Jak zrobi się ciepło, to pewnie wyprowadzisz się do lasu na pół roku :wink:. Napisz czy potrzebne ci były kalosze.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Dobre info. Ja dzisiaj wróciłem z wyjazdu służbowego i nie miałem już siły iść w teren, ale od jutra muszę szybko działać bo pogoda ma się pogorszyć, znów śnieg i mróz... nie wiadomo więc kiedy będą następne "sprzyjające okoliczności" :)
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Wylęg

Post autor: Kamil Mazur »

Kontynuując wątek, z koszyczków o których mowa, znalezionych w poprzednią niedzielę dzisiaj wyszło 7 samców Dahlica sp. Wcale nie Siederia pineti jest pierwszą koszówką jak można znaleźć w pewnej literaturze ;) bo właśnie ten gatunek jest pierwszy.
Na zdjęciach zawodnik siedzący na piance i suszący jeszcze skrzydła.
Co ciekawe, część wyszła rano część koło południa, a dwa wieczorem.

Skoro już sezon zapoczątkowany to nie wypada nie wybrać się do lasu, zatem dzisiaj o 9.30 rano również się wybrałem i przywiozłem kolejne kilkanaście koszyczków (wszystkie jako gąsienice). Śnieg trochę padał i zimno ale się opłaciło.
Załączniki
PICT0020 - kopia.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (42.13 KiB)
PICT0014 - kopia.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (39.27 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Cóż, jeśli literatura zamiast wnosić coś nowego, jest syntezą wybiórczą innej literatury - to tak właśnie bywa. Fajne zdjęcia. Ja niestety jeszcze nic w tym roku nie znalazłem.
Twoje posty mnie bardziej dopingują.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Łaaaaa, ratunku! Ja już chcę iść spać bo rano do roboty, a tu kolejny się wykluł i trzeba brać go na warsztat. Na dodatek wyszła też samica... i to franca partenogenetyczna, więc co jest grane z tymi Dahlicami ?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Kamil Mazur pisze:Łaaaaa, ratunku! Ja już chcę iść spać bo rano do roboty, a tu kolejny się wykluł i trzeba brać go na warsztat. Na dodatek wyszła też samica... i to franca partenogenetyczna, więc co jest grane z tymi Dahlicami ?
:) to się dopiero okaże co jest grane :) w każdym razie robi się coraz bardziej interesująco...
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Dzisiaj znowu grupowy wylęg Dahlica sp. - z gąsienic znalezionych zeszłej niedzieli wyszło 5 samców i 2 normalne samice. Jeden samiec jest w klatce z obiema samicami (z uniesionymi odwłokami i pokładełkami wysuniętymi więc wyraźnie wabią). Jak się nimi zainteresuje to by znaczyło, że to jeden gatunek, ale jakoś mu się nie chce i tylko mi utrudnia życie.

Co ciekawe zarówno u samców jak i samic stadium poczwarki trwa około 6 dni. Wszystkie były gąsienicami jeszcze w poniedziałek.

Jak na razie żadnej Siederii, co się może, ale nie musi, wiązać z tym, że koszyczki były zbierane wyłącznie na betonowych słupach, a nie na drzewach.

Partenogenetyczna samica z zeszłej niedzieli złożyła jajca i będę chciał je rozchodować jak mi zapału wystarczy, bo ciekaw jestem czy to gatunek obligatoryjnie partenogenetyczny czy może zdarzają się samice takie i takie.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

No i jest - dzisiaj w godzinach wieczornych wyszedł mi pierwszy samiec Siederia pineti. Tak więc pojawił się jakieś 9 dni po wylęgu pierwszych motyli z rodzaju Dahlica.
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Post autor: Marcin Wencel »

Witam:) Przed ok. godziną wyszedł mi samiec Dahlica sp :wink: W stadium poczwarki był od 27 lutego.
Pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Od kilku dni jest bardzo ciepło więc pobudziło się co się miało zbudzić. Dużo gąsienic T.tubulosa młodziutkich jak i dorosłych, N.duplicella, P.betulina, S.fusca, B.bombycella. Pomimo dugiego poszukiwania ani jednej Diplodomy, nie wiem może im mrozy zaszkodziły czy co.
A w domu nadal wychodzą Dahlica i coraz więcej Siederia pineti.
Załączniki
bombycella.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.04 KiB)
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

U mnie większość Dahlic już dawno powyłaziła w naturze- pozostaje jedynie szukać gatunków kwietniowych... Diplodoma jest, ale siedzi wciąż przytwierdzona. Znalazłem koszyk w górach k. Lądka Zdroju.
Witas

Post autor: Witas »

Mam 80 hektarów ogrodzonych betonowym płotem w P.Niepołomickiej. Teraz czekam co z tego wyjdzie...
Jeden gąsienicznik już wylazł :mrgreen:
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Witas pisze:Mam 80 hektarów ogrodzonych betonowym płotem w P.Niepołomickiej
no, to Ty normalnie jak jakiś obszarnik jesteś :)

80ha to jakieś 3600 metrów ogrodzenia, a licząc że słupy są co jakieś 3 metry to masz 1200 słupów. Powodzenia i do zobaczenia za 3 lata jak wrócisz z obchodu ;)

BTW, przed chwilą kolejna Siederia wylazła. Na zdjęciu motylki z kilku ostatnich dni.
Załączniki
PICT0009.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (34.08 KiB)
Witas

Post autor: Witas »

Kamil Mazur pisze:no, to Ty normalnie jak jakiś obszarnik jesteś :)
Ta, stadko żubrów wewnątrz też hoduję :wink:
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Wczoraj wykluły się 3 Narycia duplicella. A zatem da się wyhodować tę koszówkę z larw zbieranych jesienią ;)
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

No i gitara. W naturze, przynajmniej u mnie są jeszcze w stadium gąsienicy, a stopień zarażenia pasożytami jak co roku wysoki.

A czy na pewno to akurat duplicella ? Może masz N.astrellę ?
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Nie, niestety łby mają czarne... Zbierane we Wrocławiu, także na astrellę szansa jest nieco mniejsza, niż np. w Karkonoszach. Zresztą podawano ją stamtąd przed wojną. Cóż- chyba warto w końcu się tam na nią wybrać :)
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Po 3 samcach Narcia duplicella nadszedł czas na samicę :) Dzisiaj między 12 a 17 wykluła się pierwsza :) Czekam na kolejne.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Czy ktoś obserwował w tym roku już chodzącą gąsienicę Bacotia claustrella ?
Od jesieni mam taką jedną na oku i cały czas jest przyczepiona nieruchomo w tym samym miejscu, nie wiem czy wyzionęła ducha czy tak mocno śpi. Co prawda to gatunek dość późny ...
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Dziś wykluł się samiec Taleporia tubulosa z gąsienicy zebranej w Segecie 26 III tego roku.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Kamil Mazur pisze:Czy ktoś obserwował w tym roku już chodzącą gąsienicę Bacotia claustrella ?
Tak, w piątek jedna gąsienica na pniu jesionu przy samej jezdni w Bytomiu Rozbarku.
Wybraliśmy się tam, ponieważ kolega z Muzeum znalazł dzień wcześniej tam koszyki Acanthopsyche atra. Znależliśmy w tym miejscu liczne koszyki tego gatunku, ale głównie po tej stronie drogi, która graniczy z turzycowiskiem porośniętym młodymi wierzbami i brzozami.
Poza tym liczne koszyki Proutia betulina, Psyche casta i Taleporia tubulosa.
Na koniec po drugiej stronie drogi znależliśmy wiele koszyków Apterona helicoidella :wink:. które można było znależć na wszystkim co stabilnie stało - drzewach, murach, reklamach.
Jednak co było charakterystyczne - koszyki "ślimaczków" występowały na przestrzeni może 20 metrów, zaś A. atra i inne spotkać można było na całej długości, którą źeśmy przeszli - ok. 100 m.
Nie znaleźliśmy tam żadnego koszyka z rodzaju Dahlica ani też Sterrhopterix. Co może świadczyć o tym, że te gatunki preferują środowiska leśne, zaś te znalezione przez nas, niekoniecznie do życia potrzebują biotopów leśnych...
Zdjęć niestety nie zrobiłem, bo wyjazd był niespodziewany i nie miałem aparatu. Ale będę tam jeszcze na pewno nie raz, to porobię fotki i wtedy pokażę... :wink:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Zazdroszczę A. helicoidella. Jak możesz - zbierz kilka sztuk dla mnie :)
Ja też dzisiaj na małym spacerze przeczesywałem pnie w poszukiwaniu koszyków.
S. fusca wspina się po pniach, chociaż znalazłem też kilka koszyków przytwierdzonych przędzą do kory, większość jednak jeszcze chodzi.
P. betulina - parę chodziło, parę znalazłem przytwierdzonych. Ciekawe jest to, że w tym miejscu parę tygodni wczęśniej widziałem setki małych koszyków, teraz jest ich jak na lekarstwo. Zaczynam podejrzewać, że koszyki są wysoko, poza zasięgiem wzroku i stąd taka sytuacja - jest to jednak tylko luźna hipoteza być może nie mająca związku z rzeczywistością.
T. tubulosa w większości maszeruje po pniach.
Zaczynają się pojawiać pojedyńcze P. casta, ale też chodzą i za wcześnie jeszcze na ich zbiór.
Znalazłem też jedną B. claustrella (przymocowaną), nie wiem jednak czy żywa, pohoduję to się okaże.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Bacotia claustrella znalazłem w Borach Dolnośląskich, a także wczoraj na swojej działce we Wrocławiu :mrgreen: . A co do A.helicoidella- czy koszyczki były pełne?
Jakbyś zbierał masowo A.atra, czy A.helicoidella, to ja też bym się zapisał w kolejce ;)
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

O B.claustrella pytałem na początku kwietnia. Teraz czyli w połowie maja już normalnie żerują ;)

Dzisiaj pozbierałem Megalophanes viciella (na etapie normalnych żerujących gąsienic i gąsienic czekających na przedpoczwarkę). Nawet upierdzieliła mnie jakaś osa co robi gniazda w trawach - taka bardzo czarna poprzecinana cienkimi zółtymi paskami - wiem wiem opis bardzo naukowy :). Podobna do przeziernika S.vespiformis.

Poza tym casta, betulina.
T.tubulosa już lata, wyszło kilka samców.
S. fusca też już latają więc można śmiało zbierać gąsienice/poczwarki. Podobnie B.bombycella już latają, jak i P.plumella - samce tej ostatniej łatwo można zbierać prze południem wprost z pędów traw.

Czekam na wylęg samicy C.unicolor (z tego koszyczka co pisałem kiedyś, że jest obklejony kawałkami gazety).

Rebelia sapho już prawie wszystkie się wykluły (jak na razie dwa samce i kupa samic), dozbierałem tegorocznych kilka razy i też się powykuwały. Tylko dwa koszyczki samców czekają jeszcze. Duża śmiertelność - zamieniają się w poczwarki i gniją jak by jakaś choroba je dziesiątkowała. Poza tym już kilka pasożytów wylazło - zdjęcia w dziale oznaczanie błonkówek - jak by ktoś mógł oznaczyć byłbym wdzięczny.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Grzesiek, Tawulec - nie ma problemu, koszyki odłożę dla was :wink:
Kamil Mazur pisze:Podobnie B.bombycella już latają, jak i P.plumella - samce tej ostatniej łatwo można zbierać przed południem wprost z pędów traw.
Dziś po południu widziałem sporo samców aktywnych nad trawami, mimo zachmurzenia, w temp. ok. 17-18 st. C.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Świetnie ;) Dzięki. A napisz jeszcze, czy A.helicoidella są teraz w stadium chodzącym. Marek Hołowiński niedawno znalazł ten gatunek i koszyczki były puste.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Xawery, jesli chodzi o Apterona helicoidella, to znalezione koszyki są z lat poprzednich. To jest gatunek z tych późniejszych, imagines samic są w lecie, czyli teraz to mogą być młode jeszcze gąsienice.
Dlatego na pewno się tam wybiorę gdzieś najmniej za miesiąc w posukiwaniu "żywych" koszyków, aby uzyskać imagines samic (bo to gatunek partenogenetyczny).
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Jeśli można wtrącić swoje trzy grosze... skoro jest dużo koszyczków to warto znaleźć skręcone zgodnie ze wskazówkami zegara i przeciwnie :) Podobno te zgodnie z zegarem - patrząc od góry - są rzadkie, jednakże w zbiorze mam właśnie tylko prawoskrętne (kilkadziesiąt koszyczków z trzech stanowisk) a tych ponoć najzwyklejszych lewoskrętnych nie mam ani jednego ;)
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Kamil Mazur pisze:Jeśli można wtrącić swoje trzy grosze... skoro jest dużo koszyczków to warto znaleźć skręcone zgodnie ze wskazówkami zegara i przeciwnie :) Podobno te zgodnie z zegarem - patrząc od góry - są rzadkie, jednakże w zbiorze mam właśnie tylko prawoskrętne (kilkadziesiąt koszyczków z trzech stanowisk) a tych ponoć najzwyklejszych lewoskrętnych nie mam ani jednego ;)
Dotąd nie zwracałem na to uwagę, ale te kilkadziesiąt zebrane w piątek - wszystkie są skręcone w lewo (patrząc od góry) :wink:
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Dzisiaj byłem, tam gdzie w piątek - na Rozbarku, ze świeżo wylęgłą samicą Acanthopsyche atra. Koszyk z nią powiesiłem na słupie przy drodze, w miejscu gdzie te koszyki zbieraliśmy.
Była godz. 13.00, dość słonecznie, lekki wiaterek, temp. ok 20 °C.

Około 13.35 przyleciał pierwszy samiec. Pojawiały się pojedyncze samce przy samicy mniej więcej co 7 minut.
Nie wszystkie zostawały, niektóre uciekały.

Porobiłem trochę fotek, żeby pokazać jak wygląda to miejsce. Przy okazji robienia zdjęć "ślimaczkom" znalazłem siódmy gatunek koszówki w tym miejscu, a mianowicie Dahlica triquetrella :wink:

Dodam jeszcze kilka fotek jak wygląda samo miejsce.
Załączniki
no i pełnia szczęścia :)
no i pełnia szczęścia :)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (107.68 KiB)
koncentracja...
koncentracja...
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (112.84 KiB)
i jest samiec...
i jest samiec...
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (100.07 KiB)
samica_wabi.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (91.25 KiB)
jeden ze ślimaczków
jeden ze ślimaczków
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.2 KiB)
a tak wygląda po drugiej stronie drogi, w tym miejscu są liczne koszyki apterony
a tak wygląda po drugiej stronie drogi, w tym miejscu są liczne koszyki apterony
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.83 KiB)
teren2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.14 KiB)
Po tej stronie drogi jest turzycowisko, tu najwięcej było koszyków atry
Po tej stronie drogi jest turzycowisko, tu najwięcej było koszyków atry
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.1 KiB)
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Jeszcze o samicy atry - zobaczcie jakie ma ciekawe wyrostki na głowie koło oczu... :wink:
Załączniki
atra_samica_glowa.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (70.3 KiB)
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Adam Larysz pisze:Jeszcze o samicy atry - zobaczcie jakie ma ciekawe wyrostki na głowie koło oczu... :wink:
A co owady mają na głowie, podpowiem że w tym wypadku jest to szczątkowe ? ;)
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Też tak myslałem, ale czułki na oczach? :roll: :wink:

No, ale u Psychidae to wszystko jest możliwe :razz:
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Pobudka

Post autor: Kamil Mazur »

Pora koszówek w pełni. Pospoliciuchy jak S.fusca, P.casta, T.tubulosa latają na całego. R.sapho dalej jest.
M.viciella też lata (żadnego samca w tym roku nie upilnowałem "na styk" i wszystkie się mniej lub bardziej otrzepały - jeśli nie wyjdą późnym wieczorem to polecam nastawianie budzika na noc co godzinę bo inaczej to małe szanse na idealnego) - mam do nich pecha, nawet siedząc po ciemku przy kompie wykluł się i zanim spostrzegłem to już fruwał po pudełku...

Poza tym zaczynają wychodzić już pierwsze Proutia betulina, lada chwila wylecą C.unicolor.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Pobudka

Post autor: Grzegorz Banasiak »

M. viciella i P. grasslinella - szukam, szukam... i nic. Są jeszcze szanse ale fatalna pogoda zmniejsza je do minimum.

Co do "pospoliciuchów" - pełna zgoda, zaraz idę preparować kolejne dzisiejsze wylęgi, parę samców i parę samic.
Wreszcie trochę samic się wylega.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Pobudka

Post autor: Adam Larysz »

A tak wyglądają liście wierzby "zeszkieletowane" przez najmłodsze stadium gasienic A. atra :D
Załączniki
szkieletor3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (125.01 KiB)
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Pobudka

Post autor: Adam Larysz »

Dziś na koszyku Bacotia claustrella z Rozbarku z 7 maja, pojawiła się samiczka tej koszówki :D
Załączniki
e.l. Bytom-Rozbark CA57, larva 7 V 2010, jesion
e.l. Bytom-Rozbark CA57, larva 7 V 2010, jesion
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (101.17 KiB)
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Pobudka

Post autor: Kamil Mazur »

Adam, pierwsze motyle tego gatunku mam z 2 dekady czerwca. Samicę mam z 1 dekady lipca.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Pobudka

Post autor: Adam Larysz »

Szanowne grono motylarskie, trza ruszać w teren - właśnie wróciłem z Rozbarku i teraz gąsienice Apterona helicoidella wspinają się by się przepoczwarczyć. Zebrałem kilkadziesiąt żywych :D , zdjęcia wrzucę wieczorem.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Pobudka

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Adam Larysz pisze:Szanowne grono motylarskie, trza ruszać w teren - właśnie wróciłem z Rozbarku i teraz gąsienice Apterona helicoidella wspinają się by się przepoczwarczyć. Zebrałem kilkadziesiąt żywych :D , zdjęcia wrzucę wieczorem.
Biegamy w terenie, biegamy. Ja dzisiaj wybierałem się na helicoidellę - widzę, że zaplanowałem optymalny termin :)
Fajnie Adam, będzie można wreszcie znaleźć metodę na ustalenie terminu wylęgu samicy no i wrzucić parę sztuk do alkoholu w celu dokładnego obejrzenia i sfotografowania.
Rebelie rosną, Reisseronie też się nieźle trzymają. Jak tylko będę miał mikroskop zaraz wszystko obfotografuję.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Pobudka

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Właśnie wróciłem z terenu. A. helicoidella nazbierałem bez problemu kilkadziesiąt koszyków (przysnute do betonowych i metalowych konstrukcji kolejowych), do tego znalazłem koszyk Rebelii około metra nad ziemią na metalowej konstrukcji transformatora kolejowego - w Skierniewicach wcześniej nie znajdowany, oraz masę koszyków z egzuwiami różnych gatunków (tak dla wprawy, testowania i szlifowania warsztatu).

Zbieranie koszyków jest przyjemne, myślę jednak, że znacznie ciekawsza i przyjemniejsza jest hodowla. Zwłaszcza w tej rodzinie, gdzie bionomia jest poznana szczątkowo i w większości przypadków stanowi syntezę kilku starych cytowań.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Pobudka

Post autor: Adam Larysz »

Grzegorz, wszystkie koszyki Apterony były przyprzedzone, żaden nie łaził?

A tu parę obiecanych fotek z dzisiaj z Rozbarku.
Załączniki
Na tych niebieskich słupach wchodziło kilkanaście larw, niektóre doszły na wys. 3-4m
Na tych niebieskich słupach wchodziło kilkanaście larw, niektóre doszły na wys. 3-4m
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (140.63 KiB)
Po tym murze też sporo wchodziło
Po tym murze też sporo wchodziło
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (104.31 KiB)
Niełatwo się wspinać z takim koszykiem
Niełatwo się wspinać z takim koszykiem
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (125.3 KiB)
apterona_larva2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (120.22 KiB)
apterona_larva5.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (107.71 KiB)
Pod okapem muru łaziła jedna akrobatka :)
Pod okapem muru łaziła jedna akrobatka :)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.13 KiB)
Akrobaka w zbliżeniu
Akrobaka w zbliżeniu
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (88.2 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Pobudka

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Wszystkie ! Żaden nie łaził. Zbierałem je w miejscach w których wcześniej zebrałem wszystkie puste, na pewno są to tegoroczne.
Terez pozostaje codziennie je obserwować i czekać na jakieś wizualne sygnały wylęgu samic.

edit: porządkowałem koszyki i z jednego wypadła samica !! Yeah !! Wreszcie udało mi się zobaczyć delikwentkę na żywo. Najgorsze jest to, że nie mogę teraz namierzyć jej koszyka :(
Mikroskop będzie dopiero jutro więc zdjęć na razie nie ma.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Pobudka

Post autor: Adam Larysz »

To jeszcze zdjęcie gąsienicy "ślimaczka" :wink:
Dorosła ma długość ok. 6mm.
Załączniki
Larwa A. helicoidella, Bytom-Rozbark
Larwa A. helicoidella, Bytom-Rozbark
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (140.38 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Pobudka

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Adam Larysz pisze:To jeszcze zdjęcie gąsienicy "ślimaczka" :wink:
Dorosła ma długość ok. 6mm.
Już z alkoholu, czy dopiero co zatruta ? Ten sam sprzęt do robienia zdjęć ?
Sorry za te pytania ale jak się do czegoś dopnę to potrafię być upierdliwy ;) ;) ;)
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Pobudka

Post autor: Adam Larysz »

Kilka dni była w alkoholu po zatruciu. Dziś miałem chwilę na zdjęcia - sprzęt ten sam. Samo zdjęcie złożone chyba z 12 zdjęć i poskładanych w NIS-Elements, potem zmniejszone i obrobione w PS :wink:
A tak ten zestaw wygląda:
Załączniki
binokular_zestaw.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (140.24 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Pobudka

Post autor: Grzegorz Banasiak »

No cóż oprogramowanie - jak widać - bardzo przyzwoite ale skala cenowa sprzętu - również sporo wyższa od mojej.
Ja nie mogę zrobić zdjęcia swojego zestawu bo córka zabrała aparat na wyjazd, jak tylko wróci to zrobię parę fotek przekrojowych.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Pobudka

Post autor: Adam Larysz »

Dziś pojawiła się pierwsza samica "ślimaczka" :wink: - czyli stadium poczwarki trwa krótko, bo około tygodnia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Koszówki (Psychidae)”