Agriphila sp.

Crambidae (Wachlarzykowate) i Pyralidae (Omacnicowate)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Agriphila sp.

Post autor: Antek Kwiczala † »

22 sierpnia złapałem okaz, pokazany na górnym zdjęciu. Oznaczyłem go jako Agriphila geniculea. Jednak ostatnio znalazłem bardzo podobnego motyla w pracy Parentiego ”A Guide to the Microlepidoptera of Europe”, opisanego jako Agriphila tolli (dołączam także skan z tej książki). Gatunek ten, opisany przez Błeszyńskiego w 1952 roku, to gatunek bardziej południowy, najbliżej naszych granic wykazany ze Słowacji. Interesuje mnie, czym te gatunki (geniculea i tolli) się różnią. Ma ktoś może informacje na ten temat?
Załączniki
Agriphila tolli.jpg
Agriphila tolli.jpg (132.15 KiB) Przejrzano 1402 razy
Agriphila geniculea.jpg
Agriphila geniculea.jpg (54.27 KiB) Przejrzano 1406 razy
brat
Posty: 443
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: brat »

Nie mam dokładnych informacji, ale jesli mogę coś zasugerować, to istotne znaczenie może mieć tu zewnętrzna przepaska przedniego skrzydla.
U A. geniculea jest ona silniej - bardziej ostro załamana przy dolnym brzegu skrzydla, a u A. tolli słabiej - bardziej łagodnie. Nie wykluczone, że może u niektórych osobników ta cecha jest niezbyt jasno widoczna.

Natomiast na Twoich zdjęciach A. tolii na pewno ma więcej białego wzoru i ma mniej wyrażną przepaskę wewnętrzną, no ale w naturze mogą być bardziej do siebie podobne.
brat
Posty: 443
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: brat »

Zdjęcie A. tolli z internetu
Załączniki
agriphila-tolli.jpg
agriphila-tolli.jpg (129.27 KiB) Przejrzano 1382 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Ładne zdjęcie. Dzięki. A.tolli wydaje się bardziej kontrastowo ubarwiony. Będę musiał w przyszłym roku bardziej uważnie przyglądać się spotykanym u siebie motylkom z tego rodzaju...
ODPOWIEDZ

Wróć do „PYRALOIDEA”