Catoptria sp.

Crambidae (Wachlarzykowate) i Pyralidae (Omacnicowate)
brat
Posty: 443
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Catoptria sp.

Post autor: brat »

W rodzaju Catoptria są trzy gatunki bardzo podobne do siebie: C. osthelderi, C. pemutatellus i C. myella.
Jak je rozróżnić? Czy z tego zdjęcia da się oznaczyć gatunek?
Załączniki
2012r. Brzoskwinia k. Krakowa
2012r. Brzoskwinia k. Krakowa
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (49.4 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Catoptria sp.

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Ze zdjęcia oznaczenie jest ryzykowne, chociaż dla osób opatrzonych w tym rodzaju - zapewne łatwiejsze. Pomocniczo masz zestaw czterech gatunków, klucza niestety nie mam.
Załączniki
Catoptria.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (84.7 KiB)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Catoptria sp.

Post autor: Marek Hołowiński »

Swoje gotowałem. Mam 8 okazów C osthelderi z drugiej połowy czerwca, wszystkie w rejonie siedlisk borowych
(lasy z udziałem sosny w domieszce dąb, brzoza, osika). 1 okaz C permutatella, koniec lipca, grąd niski.
Zbyt mało mam tych okazów by na tej podstawie stawiać jakieś hipotezy.
Osobiście po cechach zewnętrznych nie potrafię ich oznaczać.
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Re: Catoptria sp.

Post autor: Jarosław Buszko »

W praktyce mamy do odróżniania tylko dwa gatunki - Catoptria permutatellus i C. osthelderi. Catoptria myella jest gatunkiem górskim, w najbliższym sąsiedztwie występuje w Alpach oraz w Karpatach Południowych. Krzysiek Pałka znalazł w zbiorach stary okaz z Sudetów, ale nie ma pewności, czy na pewno stamtąd. Tym niemniej mógł tam występować. W północnej Polsce zdecydowanie dominuje C. permutatellus, np. w Puszczy Boreckiej i Puszczy Knyszyńskiej łowiłem tylko ten jeden gatunek i to licznie. W okolicach Torunia, w rezerwacie Las Piwnicki z kolei jest tylko C. osthelderi. Gatunek ten też ładnie leciał do światła w Kalwarii Pacławskiej w czasie Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej.
Okaz, który pokazał "brat" wstępnie oznaczyłbym jako C. permutatellus, dla pewności należałoby zrobić preparat aparatu kopulacyjnego.
Załączam zdjęcia wszystkich trzech gatunków, z tym, że C. myella jest z Alp.
Załączniki
116. Catoptria permutatellus samica.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (67.63 KiB)
117. Catoptria myella samica.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (73.74 KiB)
118. Catoptria osthelderi samica.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (69.36 KiB)
brat
Posty: 443
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Catoptria sp.

Post autor: brat »

Dziękuję za wyjaśnienia.
Różnice w deseniu między C. osthelderi i C. permutatellus są wręcz niezauważalne.
Ciekawe są informacje, że obydwa gatunki raczej nie latają razem. I w tym jest nadzieja. ;)
Nie można wykluczyć oczywiście współwystępowania C. osthelderi i C. permutatellus na jednym obszarze, ale mogą np. preferować odmienne biotopy jak podał Marek.
U siebie spotykałem pojedyńcze osobniki najczęściej na nasłonecznionych zboczach o podłożu wapiennym zawsze w bliskim sąsiedztwie lasu mieszanego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „PYRALOIDEA”