Coleophora therinella TENGSTRÖM, 1848

Archiwalna część postów do września 2023.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Coleophora therinella TENGSTRÖM, 1848

Post autor: adam k. »

W okolicach Częstochowy- Kręciwilk 12.08. CB72, odłowiłem tytułowy gatunek. Corocznie znajdowałem w tym stanowisku. Jest to zapewne nieznaczące, lub małej wagi doniesienie. Na Forum jeszcze nie było mowy o nim, dlatego wstawiam zdjęcie preparatu samicy.
Załączniki
C (1).JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (153.02 KiB)
C (3).JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (215.68 KiB)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Coleophora therinella TENGSTRÖM, 1848

Post autor: Marek Hołowiński »

U siebie mam go na razie z czterech stanowisk. Wszystkie okazy oznaczone po aparatach genitalnych.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Coleophora therinella TENGSTRÖM, 1848

Post autor: adam k. »

Dlatego preparowałem wszystkie z tamtego dnia. I okazało się, że wśród nich jest jedna samica zupełnie z innym aparatem. Wygląd imago zbliżony, rozpiętość skrzydeł mniejsza niż u C.therinella, tylko 10 mm. Preparatu nie zamieszczam, jest w fatalnym stanie.
Przed zamknięciem zrysowałem (zawsze to robię), i nadal oznaczony do rodzaju. Brak znamion, wejście do torebki kopulacyjnej szerokie, przewód bezbarwny cienki. Dzisiaj wieczorem postaram się dołowić, może będzie coś innego.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Coleophora therinella TENGSTRÖM, 1848

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Oznaczanie Coleophoridae po genitaliach bywa czasem trudne a po cechach zewnętrznych da się oznaczyć przy obecnym stanie wiedzy niewiele gatunków. Literatura zawiera również dość słabe rysunki genitaliów i to dodatkowo utrudnia oznaczanie. Wątpliwości budzi również wiele danych dotyczących bionomii dlatego rodzina jest ciekawa i warta zainteresowania. Ten rok jest wyraźnie gorszy, motyli na ekranie jest najmniej od wielu lat, być może tylko w centrum, nie mam porównania do innych części kraju. Z zeszłego roku zostało mi jeszcze do "ugotowania" około 500 szt., nie sądzę, żebym dał radę wszystkie zrobić jesienią i zimą ale ciekawość czy nie ma tam ciekawych gatunków będzie mnie dopingować.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Coleophora therinella TENGSTRÖM, 1848

Post autor: adam k. »

adam k. pisze: Dzisiaj wieczorem postaram się dołowić, może będzie coś innego.
Byłem i dzisiaj, dopiero wróciłem. Trudno jest planować w tej dziedzinie, można powiedzieć "po ptokach". Całkowity brak Coleophoridae, inne rodziny zaznaczone w niewielu sztukach.
Grzegorz Banasiak pisze:Oznaczanie Coleophoridae po genitaliach bywa czasem trudne a po cechach zewnętrznych da się oznaczyć przy obecnym stanie wiedzy niewiele gatunków. Wątpliwości budzi również wiele danych dotyczących bionomii dlatego rodzina jest ciekawa i warta zainteresowania.
Zgadzam się z Tobą w zupełności. Mogę dodać jeszcze, że w mojej "poczekalni" do oznaczenia znajduje się najwięcej egzemplarzy motyli, (krajowych i innych) właśnie z tej rodziny.
Grzegorz Banasiak pisze: Literatura zawiera również dość słabe rysunki genitaliów i to dodatkowo utrudnia oznaczanie
Masz może na myśli : Atlas des genitalia male et femelle des lépidoptères Coleophoridae de France by Nel, J. Na początku podczas pracy z tymi rycinami miałem trudności w wychwyceniu sedna.
Dopiero po pewnym czasie zacząłem łapać o co chodziło autorowi, rysunki w zestawieniu ze zdjęciami innych publikacji dają dopiero pełny obraz i przekonują do prostoty grafiki.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Coleophora therinella TENGSTRÖM, 1848

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Miałem na myśli naszą literaturę. Najlepsze rysunki są w Monografii Coleophoridae Razowskiego.
W "zagranicznej" jest trochę lepiej. Pewnym pocieszeniem jest lepiforum czy bluefile, gdzie umieszono zdjęcia i te znakomicie ułatwiają weryfikację.

PS. jutro i pojutrze ma być cieplejsza noc, warto spróbować :)
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Coleophora therinella TENGSTRÖM, 1848

Post autor: adam k. »

Grzegorz Banasiak pisze:Pewnym pocieszeniem jest lepiforum czy bluefile, gdzie umieszono zdjęcia i te znakomicie ułatwiają weryfikację.
Też korzystam z tych stron. Weryfikowałem kilka gatunków u Ignaca Richtera, administratora "bluefile", bardzo konkretny człowiek, odpowiada natychmiast. Pomimo wszystko mam gatunki z ostatniej wyprawy do Gruzji, które nadal nie zostały zdeterminowane.

PS. zobacz wiadomość na pw.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Coleophora therinella TENGSTRÖM, 1848

Post autor: Grzegorz Banasiak »

adam k. pisze:
Grzegorz Banasiak pisze:Pewnym pocieszeniem jest lepiforum czy bluefile, gdzie umieszono zdjęcia i te znakomicie ułatwiają weryfikację.
Też korzystam z tych stron. Weryfikowałem kilka gatunków u Ignaca Richtera, administratora "bluefile", bardzo konkretny człowiek, odpowiada natychmiast. Pomimo wszystko mam gatunki z ostatniej wyprawy do Gruzji, które nadal nie zostały zdeterminowane.
PS. zobacz wiadomość na pw.
W Gruzji mogą się zdarzyć gatunki trudne a nawet nowe, podejście musi być więc bardzo uważne. Wschód jest bardzo ciekawy i chętnie bym się tam wybrał. Fajnie by było poznać tamtejszych entomologów i z nimi coś zorganizować. Znają teren, język i wiedzą kiedy i gdzie jest najlepszy okres.
ODPOWIEDZ

Wróć do „MICROLEPIDOPTERA ARCHIWUM”