Sezon 2021 na Podkarpaciu

Archiwalna część postów do września 2023.
goościu
Posty: 432
Rejestracja: sobota, 9 marca 2013, 11:49
Lokalizacja: Podkarpackie

Sezon 2021 na Podkarpaciu

Post autor: goościu »

Podobnie jak w roku ubiegłym postanowiłem dzielić się od czasu do czasu ciekawszymi obserwacjami Microlepidoptera. Zapraszam do tego samego, jeśli ktoś z Kolegów także łowi w regionie.

Micropterix tunbergella to gatunek, który bezskutecznie usiłowałem rozgryźć w ubiegłym sezonie, kiedy to spotykałem pojedyncze osobniki przez cały sezon. Dziś w godzinach wieczornych (17-19) obserwowałem kilkanaście osobników na pniach drzew. Preferowały drzewa grube, o gładkiej, ciemnej korze (buk, jawor).

W tej samej okolicy odnalazłem także miny Ectoedemia liebwerdella na korze buka. Rzecz działa się w miejscu, które regularnie odwiedzam od paru lat i jakoś nigdy wcześniej nie zwróciłem na nie uwagi.

W zaroślach brzozowych spotkałem nareszcie Eriocrania sparrmannella - gatunek nierzadki, lecz według mnie najładniejszy wśród krajowych Eriocraniidae.
Załączniki
M. tunbergella.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (158.1 KiB)
liebwerdella.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (195.33 KiB)
Eriocrania sparrmannella.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (118.11 KiB)
goościu
Posty: 432
Rejestracja: sobota, 9 marca 2013, 11:49
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Sezon 2021 na Podkarpaciu

Post autor: goościu »

W odniesieniu do jednej z grup systematycznych padło kiedyś stwierdzenie, że należy poznawać jej przedstawicieli od strony ich bionomii. Wydaje mi się, że w zasadzie każdy gatunek motyla warto poznawać w ten sposób, jeśli oczywiście starczy na to życia i zapału. Ostatnio nieco uważniej przyglądam się rodzajowi Caryocolum, którego przedstawicieli znajdywałem już na gwiazdnicy, a dziś postanowiłem poszukać na mydlnicy.

Na Saponaria officinalis odnalazłem żerujące gąsienice Caryocolum fischerella. Zniekształcenia pędu bardzo przypominają te występujące na gwiazdnicy (przekrzywienie pędu i sprzędzenie wierzchołkami naprzeciwległych liści). W miejscu znalezienia porażona była około połowa młodych pędów mydlnicy.
Załączniki
Saponaria.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (223.44 KiB)
Saponaria1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (238.45 KiB)
goościu
Posty: 432
Rejestracja: sobota, 9 marca 2013, 11:49
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Sezon 2021 na Podkarpaciu

Post autor: goościu »

Tego samego dnia, w którym zebrałem żerowiska na mydlnicy, zabrałem z terenu także trawę z oznakami żerowania Helcystogramma sp. Miłą niespodzianką jest tutaj osobnik H. albinervis (zamiast spodziewanej H. rufescens), który wylęgł się dzisiaj.
Załączniki
Helcystogramma albinervis.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (72.96 KiB)
goościu
Posty: 432
Rejestracja: sobota, 9 marca 2013, 11:49
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Sezon 2021 na Podkarpaciu

Post autor: goościu »

Dobre efekty dają u mnie poszukiwania motyli przesiadujących na pniach drzew. W okolicy Cisnej są to głównie buki i jawory, na których łatwo znaleźć znaczne ilości Micropterix tunbergella. Więcej czasu musiałem poświęcić na znalezienie przedstawicieli Nepticulidae - wstępnie sądzę, że są to Stigmella hemargyrella i S. tityrella.
Załączniki
IMG20210521144509.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138.38 KiB)
IMG20210521201501.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (57.11 KiB)
IMG20210521203746.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (63.29 KiB)
goościu
Posty: 432
Rejestracja: sobota, 9 marca 2013, 11:49
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Sezon 2021 na Podkarpaciu

Post autor: goościu »

Ostatnio tyle się dzieje, że ciężko znaleźć czas, by się tym podzielić. Dzisiejszy dzień w Bieszczadach przyniósł kolejne ciekawe gatunki.
Micropterix aureatella jest tu masowa, motyle późnym popołudniem można znaleźć siedzące na niskiej roślinności wzdłuż dróg/rowów.
Mompha idaei wypatrzyłem w łanie Chamaenerion angustifolium. Ten gatunek, jako dość rzadki w skali kraju, szczególnie mnie ucieszył, mimo iż osobnik był wyraźnie sfatygowany.
Mompha locupletella wyczerpakowałem z Epilobium montanum. Wcześniej także hodowałem ten gatunek z tego samego miejsca dzięki uprzejmości Pana Prof. Buszko, który wskazał mi jego miny.
Załączniki
Micropterix aureatella.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.29 KiB)
Mompha idaei.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (224.55 KiB)
Mompha locupletella.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (116.28 KiB)
goościu
Posty: 432
Rejestracja: sobota, 9 marca 2013, 11:49
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Sezon 2021 na Podkarpaciu

Post autor: goościu »

Wczorajszy dzień także z czystym sumieniem mogę nazwać bardzo owocnym - udało się odnaleźć w Bieszczadach kolejne "kropeczki" do czeklisty ;)
Elachista bifasciella wylęgła się z min zebranych na Deschampsia caespitosa końcem maja.
Drugi gatunek, jeśli się nie mylę, Elachista dimicatella, złowiłem ok. 19:00. Motyle latały i przysiadały chętnie wokół wiechliny Chaixa (Poa chaixii). Poprosiłem specjalistów o potwierdzenie oznaczenia.
Zwłaszcza ten drugi gatunek, zgodnie z moją wiedzą znany w Polsce do tej pory wyłącznie z Tatr, szczególnie mnie ucieszył. Choć obydwa są bardzo piękne.
Załączniki
bifasciella.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (203 KiB)
dimicatella.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (219.9 KiB)
IMG20210622030033.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (262.55 KiB)
goościu
Posty: 432
Rejestracja: sobota, 9 marca 2013, 11:49
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Sezon 2021 na Podkarpaciu

Post autor: goościu »

Coś mnie tknęło, żeby pozbierać skrzydlaki klonu pospolitego pod kątem Ectoedemia sericopeza.
Pod okazałymi klonami leżało ich sporo, zebrałem kilkadziesiąt bez oglądania szczegółów. Większość była zasiedlona, część już opuszczona, a z części gąsienice po niedługim czasie wyszły i zbudowały kokony.
Załączniki
IMG20210627152200.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (207.16 KiB)
IMG20210626223153.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (196.4 KiB)
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Sezon 2021 na Podkarpaciu

Post autor: adam k. »

goościu pisze:Coś mnie tknęło, żeby pozbierać skrzydlaki klonu pospolitego pod kątem Ectoedemia sericopeza.
Pod okazałymi klonami leżało ich sporo, zebrałem kilkadziesiąt bez oglądania szczegółów. Większość była zasiedlona, część już opuszczona, a z części gąsienice po niedługim czasie wyszły i zbudowały kokony.
Jest ich sporo, również w moich okolicach, jedna trzecia skrzydlaków ma larwy. Oprzędy lokują się zwłaszcza przy wypukłej krawędzi blaszki skrzydełka.
Załączniki
DSC_0158-min.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (390.98 KiB)
goościu
Posty: 432
Rejestracja: sobota, 9 marca 2013, 11:49
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Sezon 2021 na Podkarpaciu

Post autor: goościu »

adam k. pisze:Jest ich sporo, również w moich okolicach, jedna trzecia skrzydlaków ma larwy. Oprzędy lokują się zwłaszcza przy wypukłej krawędzi blaszki skrzydełka.
Czy trafiają się też pozostałe dwa gatunki minujące skrzydlaki klonu polnego i jaworu? Jakoś nie mogę ich namierzyć u siebie.

Wczoraj w Bieszczadach udało mi się odnaleźć trzeci nowy dla Podkarpacia gatunek z rodziny Momphidae - jest to, jak sądzę, Mompha sturnipennella. Liczne osobniki latały nad łanem Chamaenerion angustifolium. Złowiłem także M. idaei i M. raschkiella. Wszystkie osobniki są zlatane, ale zamierzam to nadrobić w hodowli.
Załączniki
IMG20210630103901.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (202.01 KiB)
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Sezon 2021 na Podkarpaciu

Post autor: adam k. »

goościu pisze: Czy trafiają się też pozostałe dwa gatunki minujące skrzydlaki klonu polnego i jaworu? Jakoś nie mogę ich namierzyć u siebie.
Znajduję zajęte jaworowe, a co do polnego, to jest gorzej. Paklony są nieliczne w zadrzewieniach i odosobnione.
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Re: Sezon 2021 na Podkarpaciu

Post autor: Jarosław Buszko »

W Toruniu są wszystkie trzy gatunki. Kokony gąsienic, które żerowały w pączkach, znajdowałem na początku maja na pniach odpowiednich gatunków drzew. Drugie pokolenie tylko na opadłych skrzydlakach klonu pospolitego. Najrzadszym jest E. decentella, znalazłem kokon i wyhodowałem motyla tylko raz. Klon polny nie jest zbyt często spotykany, ale w miejscach, gdzie są starsze drzewa, kokony znajdowałem bez problemu.
goościu
Posty: 432
Rejestracja: sobota, 9 marca 2013, 11:49
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Sezon 2021 na Podkarpaciu

Post autor: goościu »

Dziś zatrzymałem się przy klonie polnym na poboczu drogi, na północy Podkarpacia. Trochę szczęścia miałem - na ziemi leżały tylko pojedyncze skrzydlaki bez min, ale na drzewie już pojawiają się pierwsze, młode gąsienice Ectoedemia louisella.
Załączniki
IMG20210701133702.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (172.8 KiB)
goościu
Posty: 432
Rejestracja: sobota, 9 marca 2013, 11:49
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Sezon 2021 na Podkarpaciu

Post autor: goościu »

W zasadzie przypadek sprawił, że mogę stwierdzić, że na Podkarpaciu mamy wszystkie 3 gatunki minujące skrzydlaki klonu. Ostatni gatunek z krajowej trójki, Ectoedemia decentella, pojawił się na początku lipca przy ekranie, w Bieszczadach. Mimo intensywnych poszukiwań nie znalazłem dotąd jednak jego min, nawet opuszczonych.
Załączniki
decentella.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (79.72 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „MICROLEPIDOPTERA ARCHIWUM”