niedźwiedziówka hebe [Callimorpha dominula]

Dla tych osób, którzy dysponują wyłącznie fotografiami i chcieliby je pooznaczać. Wszystkie motyle.
remigiusz
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 17 lipca 2018, 19:45

niedźwiedziówka hebe [Callimorpha dominula]

Post autor: remigiusz »

Witam,
Nie jestem w tej "branży" dobry. Motyle obserwuje tylko przypadkowo. Mieszkam w Piotrkowie Tryb. U nas często można spotkać wiele motyli m.in. dużo rusałka pawik, admirał, pokrzywnik. Byłem ostatnio na przełomie czerwca i lipca w Aleksandrowie Kujawskim i tam bardzo często obserwowałem pazia królowej i rusałkę żałobnika. Te motyle u mnie bardzo sporadycznie spotykane. Jak wcześniej pisałem nie jest to moje hobby obserwowanie motyli, ale spotkałem tam w A.K. bardzo rzadkiego motyla nocnego o nazwie: niedźwiedziówka hebe (arctia festiva). Na pewno ten motyl gdyż wydawał mi się takim, którego nigdy nie widziałem. W związku z tym zacząłem szukać w internecie aby ustalić jego gatunek. Zajęło mi to dużo czasu, aż natrafiłem na zdjęcia. Nadmieniam, że zrobiłem zdjęcia telefonem komórkowym. Mały obraz wyszedł, ale po powiększeniu widać wyraźnie charakterystyczne cechy zewnętrzne tegoż motyla. Jak mi się uda to umieszczę to zdjęcie na forum. Myślę, że może nie jest tak źle z tym motylem jak piszą w necie.
remigiusz
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 17 lipca 2018, 19:45

niedźwiedziówka hebe

Post autor: remigiusz »

Chciałbym przedstawić zdjęcie niedźwiedziówki habe, które dotyczy wcześniej przedstawionego artykułu.
Remigiusz
Załączniki
20180704_1558482.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (154.48 KiB)
Ramidon
Posty: 736
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 13:35
Lokalizacja: Gdansk

Re: niedźwiedziówka hebe

Post autor: Ramidon »

No i sprawa się wyjaśniła, to Callimorpha dominula.
Wojciech Kubiak
Posty: 655
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

Re: niedźwiedziówka hebe

Post autor: Wojciech Kubiak »

Tak jak napisał kolega Ramidon, to C. dominula. Niedźwiedziówka hebe, nie habe, jest bardziej krępa, i na skrzydłach ma wzór, który jednak zdecydowanie przypomina paski niż kropki, oczywiście może być on zmienny, ale jak porównasz dominule i hebe to od razu je odróżnisz :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Motyle (bez gąsienic) [FOTO-oznaczanie]”