Euthrix potatoria znaleziona w nietypowym ? biotopie.

Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Euthrix potatoria znaleziona w nietypowym ? biotopie.

Post autor: Jarosław Wenta »

Idąc na początku lipca przez ciemny, bukowy las porastający północne stoki natknąłem się na kokon przyczepiony do pnia buka na wysokości ok. 1.50m. Z końcem miesiąca kokon opuściła Euthrix potatoria. Czy się mylę, czy biotop, w którym ów kokon znalazłem jest niezbyt typowy dla tego gatunku. Mokro tam było, owszem. Jakieś 50m dalej w głębokim parowie, charakterystycznym dla tego typu miejsc płynął potok, ale traw tam niewiele było, nie wspominając o trzcinach i pałkach...
Załączniki
P1220218.JPG
P1220218.JPG (99.07 KiB) Przejrzano 2383 razy
P1220217.JPG
P1220217.JPG (63.04 KiB) Przejrzano 2383 razy
P1230512.JPG
P1230512.JPG (63.1 KiB) Przejrzano 2383 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Euthrix potatoria znaleziona w nietypowym ? biotopie.

Post autor: Antek Kwiczala † »

traw tam niewiele było, nie wspominając o trzcinach i pałkach...
Trzcina i pałka Jarku to teoria. U mnie też ich nie ma, a gatunek pospolity. U mnie gąsienice spotykam głównie na wiechlinie (Poa) i taką trawą je zawsze żywię. Gąsienica przygotowując się do przepoczwarczenia trochę wędruje - jako że wilgotne miejsca, które lubi, nie bardzo się nadają na budowę oprzędu. Być może znaleziona przez Ciebie wędrowała nieco dalej...
Załączniki
Euthrix potatoria gąsienica.jpg
Euthrix potatoria gąsienica.jpg (137.75 KiB) Przejrzano 2216 razy
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Euthrix potatoria znaleziona w nietypowym ? biotopie.

Post autor: Jarosław Wenta »

Dzięki, Antku. Musiała wędrować bardzo daleko, bo miejsce było wyjątkowo ciemne i ponure, i pozbawione (o ile mnie pamięć nie myli) traw wszelakich. Z drugiej strony jest to miejsce, w którym prawie zawsze znajduje jakieś gąsienice lub larwy, choć zawsze związane z bukiem...

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „MOTYLE NOCNE”