Anania hortulata (Linnaeus, 1758)

Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Anania hortulata (Linnaeus, 1758)

Post autor: Roman Królik »

Może ktoś reflektuje. Właśnie lata mi po mieszkaniu. Uciekinier z hodowli, tylko nie wiem co robił pod korą dębu :)
Załączniki
Anania_hortulata.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.45 KiB)
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Anania hortulata (Linnaeus, 1758)

Post autor: Robert Zoralski »

Może tam się przepoczwarza. Mam identycznego motyla. Poczwarka w białym oprzędzie znaleziona 3 XI 2011, trzymana w temperaturze pokojowej i motyl wyszedł 22 I 2012. Też spod kory, tyle, że buka - zbierałem chrząszcze i się nawinął :D

Pozdrawiam
Robert
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Re: Anania hortulata (Linnaeus, 1758)

Post autor: Jarosław Buszko »

Zwyczajnie wynika to ze strategii życiowej gatunku. Gąsienica żyje na rozmaitych roślinach z rodziny Lamiaceae oraz na pokrzywie. Spotyka się ją od lipca do października. Po zakończeniu żerowania szuka miejsca do przezimowania, czasami nawet trafia do zabudowań. Może być też przyniesiona z przedmiotem, na którym zbudowała kokon. Przepoczwarcza się na wiosnę, ale gdy znajdzie sie w cieplejszych warunkach przeobrażenie odbywa się w trybie przyśpieszonym. Stąd spotyka się motyla zimą w mieszkaniach. Normalnie lata w czerwcu i lipcu.
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Anania hortulata (Linnaeus, 1758)

Post autor: Robert Zoralski »

Dziękujemy za wyjaśnienia. Często spotykałem go latem w terenie, w taką częstością jak Pleuroptya ruralis. Zapewne to pospolity gatunek i spotkać go można wszędzie.

Pozdrawiam
Robert Żóralski
ODPOWIEDZ

Wróć do „MOTYLE NOCNE”