Rhyparia purpurata

Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Rhyparia purpurata

Post autor: Kamil Mazur »

Tak dla upewnienia czy to ona? Przypadkowo znaleziona podczas poszukiwań koszówek, Bieszczady, Przełęcz nad Roztokami, dwa dni temu. Siedziała se na trawie, wokół borówki i jakieś różne wielogatunkowe roślinki.
Fajnie by było bo jak dotąd gatunek ten spotkałem tylko raz (jednego motylka), a hodowla niedźwiedziówek zawsze u mnie wskazane i mile widziana :)
Załączniki
PICT0022.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (93.31 KiB)
messerschmitch2
Posty: 40
Rejestracja: poniedziałek, 9 lutego 2009, 23:42
Lokalizacja: Łęczna

Re: Rhyparia purpurata

Post autor: messerschmitch2 »

Nie udzielam się na forum zbyt często i nie mam się za doskonałego znawcy motyli, ale ten gatunek jest jak najbardziej dobrze oznaczony. Osobiście hodowałem go rok temu jak również i w tym roku. Gąsienice zostały znalezione przeze mnie na liściach truskawki, podczas wykonywania ,,zabiegów odchwaszcających". Z powodzeniem hodowałem na malinie i na wierzbie.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Rhyparia purpurata

Post autor: Kamil Mazur »

No i git. dzięki.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Rhyparia purpurata

Post autor: Marek Hołowiński »

swoją gąsienicę zebrałem z żarnowca Cytisus scoparius. Początkowo podawałem jej tylko tę roślinę, później na próbę dałem liść mniszka Taraxacum officinale. Przeszła na liście mniszka i tak pozostało do przepoczwarczenia. Kilka dni temu pojawił się samiec Rhyparia purpurata. Na razie trzymam go żywego w chłodnej piwnicy aby po spreparowaniu uchronić od przetłuszczenie
Załączniki
IMG_0081a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (126.87 KiB)
IMG_0078a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (113.17 KiB)
IMG_0186a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (107.77 KiB)
IMG_0188a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (115.08 KiB)
Awatar użytkownika
Muminek
Posty: 54
Rejestracja: wtorek, 24 maja 2011, 15:24

Re: Rhyparia purpurata

Post autor: Muminek »

Wybaczcie, że podpinam tutaj, właśnie przyleciała do światła u mnie samiczka tego gatunku, czy duże jest prawdopodobieństwo, że jest ona zapłodniona? Co mógłbym zrobić, aby pozyskać od niej jajeczka? Czy np. dobrze będzie gdy dam jej liści maliny i ewentualnie zamocze gąbke w miodzie jako pokarm?
Awatar użytkownika
Kacper
Posty: 317
Rejestracja: wtorek, 19 sierpnia 2008, 15:25
UTM: XU29
Lokalizacja: Jeziorki

Re: Rhyparia purpurata

Post autor: Kacper »

Wiesz:) Nigdy nic nie wiadomo. Na 50%. Ja mam obecnie jedną metodę, którą przez przypadek "wyczaiłem". W przypadku M.rubi, ogólnie barczatek, u sówek się to nie sprawdza. Niedźwiedziówki jeszcze nie sprawdzałem. Biorę samicę w rękę (niestety po tym zabiegu okaz nie będzię już taki ładny jak wcześniej), łapię ją tak, no nie umiem tego określić, tak trzymam ją całą dłonią, żeby palce kciuk i wskazujący był przy odwłoku. Lekko ściskam odwłok, tak żeby wyszła ta końcówka co składa jaja, czasami trzeba poczekać bo ćma się może "napiąć" i wtedy można tylko ją uszkodzić. Końcówką dotknąć to jakiegoś materiału, ja osobiście dotykam do ręki:) I po jakimś czasie zaczynają składać. Tak samo zrobiłem z trociniarką czerwicą, złożyła mi ponad 200 jaj na ręce;P pozdro. Aha, lepiej żeby ćmy były, np. z 3 dni w jakimś małym pojemniczku, żeby była troche bardziej zdesperowana:)
Mamil
Posty: 104
Rejestracja: sobota, 24 kwietnia 2010, 19:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Rhyparia purpurata

Post autor: Mamil »

Dziwny sposób :shock:
Ale spróbuje.
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Rhyparia purpurata

Post autor: Łukasz »

NIE, nie próbuj tego.
Daj samicę do słoika albo pudełka plastykowego (np. 3litrowego), na dno włóż kilka gałązek rośliny żyw., i czekaj. Nie karm. Najpóźniej do 2-3 dni zauważysz pierwsze złoża jaj.
jon

Re: Rhyparia purpurata

Post autor: jon »

Marek Hołowiński pisze:Na razie trzymam go żywego w chłodnej piwnicy aby po spreparowaniu uchronić od przetłuszczenie
Marek, czy możesz wyjaśnić bliżej o co chodzi w tej metodzie? Ja słyszałem, że pospieszne suszenie w podwyższonej temperaturze wywołuje te przetłuszczenia. Co ma na celu chłodna piwnica? Czy trzymasz w niej okaz żywy, czy na rozpinadle?
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Rhyparia purpurata

Post autor: Łukasz »

W lodówce trzyma się żywy okaz, który sobie wegetuje i zużywa rezerwy energii w postaci tłuszczu. Po kilku tygodniach można go zabić i na świeżo spreparować; po tym nie powinien się przetłuścić, bo nie będzie mieć w ogóle tłuszczu w ciele. Metoda świetna na przezierniki i wszystkie grupy większych motyli z taką tendencją (zawisaki, brudnice)
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Rhyparia purpurata

Post autor: Marek Hołowiński »

Łukasz pisze:W lodówce trzyma się żywy okaz, który sobie wegetuje i zużywa rezerwy energii w postaci tłuszczu. Po kilku tygodniach można go zabić i na świeżo spreparować; po tym nie powinien się przetłuścić, bo nie będzie mieć w ogóle tłuszczu w ciele. Metoda świetna na przezierniki i wszystkie grupy większych motyli z taką tendencją (zawisaki, brudnice)
o to chodzi. Dochodziłem do tego metodą prób i błędów. Jeśli okazy po określonym czasie trzymania w chłodnym miejscu nadal się przetłuszczały, przedłużałem czas o kolejne dni. Chłód sprawia że motyle nie są aktywne, co zapobiega otrzepaniu się w pudełku.
Małe przezierniki wystarczy trzymać żywe 2 tygodnie, te wielkości S culiciformis 3 tygodnie, duże tabaniformis, melanocephala, apiformis około miesiąca, a nawet trochę dłużej.
W tym roku hodowałem S formicaeformis, flaviventris, myopaeformis i spuleri, już są wysuszone - ani jeden się nie przetłuścił. Natomiast S melanocephala po przetrzymaniu 3 tygodni, po kilku dniach od spreparowania ma przetłuszczony odwłok. Drugi okaz trzymam nadal w lodówce. Po upływie 25 dni nadal jest w dobrej formie i ani śladu otrzepania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „MOTYLE NOCNE”