Saturnia pavoniella w Polsce

Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Saturnia pavoniella w Polsce

Post autor: Jarosław Buszko »

Chciałbym zwrócić uwagę kolegów zajmujących się motylami na obecność w Polsce Saturnia pavoniella - gatunku bliźniaczego do S. pavonia i do 2003 uważanego za jego podgatunek (Saturnia pavonia meridionalis). Okazało się, że kolega Wojciech Śliwa znalazł gąsienice tego gatunku w Bieszczadach i wyhodował z nich kilkanaście sztuk imago. Jeden okaz znalazłem też w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Łódzkiego pochodzący z Pienin (Szczawnica). Motyle można odróżnić po przewężeniu tylnej części pola środkowego na tylnym skrzydle (u S. pavonia jest ono jednakowej szerokości). Wyraźne są też różnice w budowie aparatu kopulacyjnego samca (sprawdzane na polskich okazach). Dla porównania załączam zdjęcia okazów S. pavonia (po lewej) ze środkowej Polski i S. pavoniella (po prawej) z Bieszczadów.
Artykuł (autorstwa W. Śliwy i mego) o znalezieniu S. pavoniella w Bieszczadach trafi w najbliższych dniach do redakcji Wiadomości Entomologicznych.
Więcej informacji na temat porównania obu gatunków można znaleźć na stronie: www.lepiforum.de

Zachęcam kolegów mających zbiory z południowej Polski do zerknięcia na swoje okazy oznaczane jako S. pavonia pod kątem, czy nie ma wśród nich S. pavoniella. Byłbym wdzięczny za informacje, najlepiej poparte zdjęciami, czy był ten gatunek łowiony w ostatnich czasach, ponieważ dotychczasowe dane dotyczą raczej odległej przeszłości (1947 - Pieniny, 1974 - Bieszczady). Informacje te pozwoliłyby na uaktualnienie mapki do Nocnych Macrolepidoptera Polski, a autorzy informacji mogliby przygotować krótkie doniesienia do upublikowania we własnym imieniu w Wiadomościach Entomologicznych czy Acta Entomologica Silesiana.
Załączniki
Saturnia.jpg
Saturnia.jpg (100.89 KiB) Przejrzano 7358 razy
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: Saturnia pavoniella w Polsce

Post autor: Tomasz Świderski »

Różnice pokazane na załączonych wyżej przez Pana Profesora zdjęciach, przynajmniej dla mnie są dość trudne do wychwycenia i, przypuszczam, wymagają opatrzenia. Załączam zdjęcia okazów oznaczonych jako Satrunia pavonia. podpisy nad zdjęciami zgodnie z danymi z etykiet..
Załączniki
Ruda Ślaska ex. ovo  A. Mrowicki 19.04.1990r
Ruda Ślaska ex. ovo A. Mrowicki 19.04.1990r
IMG_0931.JPG (120.48 KiB) Przejrzano 7283 razy
Legnica ex. ovo,  jajka od R. Plezia<br />19.04.1997r
Legnica ex. ovo, jajka od R. Plezia
19.04.1997r
IMG_0932.JPG (117.33 KiB) Przejrzano 7283 razy
Stryszawa k. Suchej Beskidzkiej <br />03.05.1996r Leg. T. Świderski
Stryszawa k. Suchej Beskidzkiej
03.05.1996r Leg. T. Świderski
IMG_0935.JPG (123.46 KiB) Przejrzano 7283 razy
Ruda Śląska ex. ovo 08.12.1998r A. Mrowicki
Ruda Śląska ex. ovo 08.12.1998r A. Mrowicki
IMG_0936.JPG (120.42 KiB) Przejrzano 7283 razy
Witas

Re: Saturnia pavoniella w Polsce

Post autor: Witas »

Dawno, dawno temu... nurtował mnie ten problem. Przekopałem kilkadziesiąt motyli...
viewtopic.php?f=85&t=12119
i powiem szczerze, że raczej tylko gotowanie daje wiarygodne dane. Sam nie gotowałem, ale... wszystko przede mną...
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Re: Saturnia pavoniella w Polsce

Post autor: Jarosław Buszko »

ad Zaan: ze źródeł wiadomo, że S. pavonia jest rozmieszczona w pólnocnej części Europy, a S. pavoniella w południowej. Zasięgi w niektórych miejscach pokrywają się, tam następuje hybrydyzacja i motyle będące mieszańcami sprawiają kłopoty z oznaczaniem. W warunkach hodowalnych oba gatunki krzyżuja się bardzo łatwo. Propozycja wykorzystania w terenie niezapłodnionych samic do wabienia samców jest jedną z możliwości, która warta jest zastosowania. Jeśli ktoś z Kolegów ma materiał hodowlany - niech spróbuje.
Gatunki oprócz wcześniej przytoczonych cech różnią sie także ubarwieniem gąsienic oraz budową kokonu, który u S. pavoniella jest podwójny. Warto też zwrócić uwagę, że motyle S. pavoniella są przeciętnie większe od S. pavonia, samce są z żółtawym nalotem, a samice ze słabiej widocznymi jasnymi paskami na granicy segmentów odwłoka. Wszystko to oczywiście w pewnym zakresie zmienności.

ad Tomasz Świderski: na moje wyczucie jest to S. pavonia.
jon

Re: Saturnia pavoniella w Polsce

Post autor: jon »

Jarek, dzwoniłem w dziś tej sprawie do Ciebie, ale nikt nie odbiera. W roku 1982 dostałem od znajomej mojej siostry słoiczek z martwą, wymęczoną i już cuchnącą samicą pawicy z Bieszczad. Nie zmartwiłem się tym, że została zmasakrowana, bo na ściance słoika było sporo jaj. Pociągnąłem hodowlę tego motyla i właśnie ta uwaga, że pavoniella kokon ma podwójny mnie zelektryzował. Otóż te kokony faktycznie miały podwójne ścianki.
Z kilkunastu okazów obu płci do roku 1998 zostawiłem sobie tylko parkę i to taką największą. Potem w roku 2004 i tę parkę podarowałem koledze wraz z całym swoim zbiorem motyli nocnych. Rok później kolega niestety zginął tragicznie, a zbiór niezabezpieczony przed pasożytami, rok po roku zamieniał się w puch. Fakt ten odkryłem dopiero zeszłej zimy. Miesiąc temu udało mi się odzyskać na zasadzie wymiany z synem śp. kolegi kilka ocalałych jeszcze okazów z tego zbioru i okazy te okazały się być pierwotnie moimi, gdyż były w moich, szczelnych gablotach. Wśród nich była ta ostatnia parka z Bieszczad, wyhodowane przeze mnie L. isabellae i kilka innych w tym temacie nieistotnych.
Przyznam, że nigdy nie zastanawiałem się nad kwestią ewentualnego występowania u nas innego gatunku, niż pavonia. Cieszyłem się wtedy, że mam z hodowli motyle jakby ładniejsze i ciut większe. Nie wiem jak mógłbym opisać ten fakt w krótkim doniesieniu sam tego nie zebrałem, ani nie rozwikłałem tej zagadki), gdyby faktycznie parka ta okazała się pavoniellą, ale oczywiście sprawdzić te okazy można. Chętnie podeślę Jarku do Ciebie do sprawdzenia, choćby miały stracić odwłoki. Jednak zapewniam, że kokony miały podwójne ścianki. Sam nie gotowałem i nie wiem czy będę gotował kiedykolwiek. Raczej nie. Do tego trzeba fachowości. Fotkę tej parki załączam. O ile to pavoniella to wg. mnie one są jakby trochę barwniejsze od pavonii. Bardzo przepraszam za jakość zdjęcia, ale nie mam jeszcze szafki do gablot na ćmy i musiałem przełożyć cały stos, bo oczywiście zgodnie z prawem Murphy`ego ta gablota była na samym dole. Po pstryknięciu i złożeniu gablot okazało się że fota kiepska, a ja już nie bardzo mam czas na ponowne przekładanie. Istotne cechy chyba jednak są widoczne.
Załączniki
pavoniella albo pavonia.jpg
pavoniella albo pavonia.jpg (44.28 KiB) Przejrzano 7188 razy
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Saturnia pavoniella w Polsce

Post autor: krzysztof570630 »

Witam serdecznie.Zamieszczam zdjęcie Saturnii pavonii , bo chyba to jest właśnie ona - dlatego, że czytając o kryteriach "rozpiętości" i tym się kierując, można mieć mały mętlik w głowie. Otóż ta Pani ma 83 mm rozpiętości i chyba poza tym nic więcej nie ma wspólnego z pavoniellą. Samica została złowiona 29.IV.2010r. w kwadracie UTM;30(okolice Jasła). Pozdrawiam.
Załączniki
Saturnia pavonia,29.IV.2010,UTM;30
Saturnia pavonia,29.IV.2010,UTM;30
DSC00030.JPG (56.4 KiB) Przejrzano 7144 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Saturnia pavoniella w Polsce

Post autor: Marek Hołowiński »

zamieszczam swoje okazy. Ten w prawym dolnym rogu trochę podpada pod S pavoniella, (Kosyń FB79, 26 IV 2006r)
Załączniki
PICT0233a.jpg
PICT0233a.jpg (117.35 KiB) Przejrzano 7142 razy
PICT0230b.jpg
PICT0230b.jpg (77.58 KiB) Przejrzano 7142 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Saturnia pavoniella w Polsce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Przypomnę, że na temat rozpoznawania S. pavoniella była już na forum toczona dyskusja w tym wątku:
viewtopic.php?f=85&t=12119
Witas

Re: Saturnia pavoniella w Polsce

Post autor: Witas »

Antek Kwiczala pisze:Przypomnę, że na temat rozpoznawania S. pavoniella była już na forum toczona dyskusja w tym wątku:
viewtopic.php?f=85&t=12119
:arrow:
Witas pisze:Dawno, dawno temu... nurtował mnie ten problem. Przekopałem kilkadziesiąt motyli...
viewtopic.php?f=85&t=12119
i powiem szczerze, że raczej tylko gotowanie daje wiarygodne dane. Sam nie gotowałem, ale... wszystko przede mną...
:mrgreen: wiem, że ... :P nic nie wiem
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Saturnia pavoniella w Polsce

Post autor: Adam Larysz »

Zauważyłem także, że różnią się te gatunki kształtem przepaski środkowej tylnego skrzydła (ta okalająca "oko"). Szczególnie widoczne jest to u samic. Poniżej zaznaczyłem zielonym kolorem na zdjęciu Jarka o co chodzi.

Marku, myślę, że wszystkie te okazy z Kosynia to S. pavonia. Tak samo samica krzysztof570630'a.

Janusz, ta twoja parka z Bieszczad wygląda mi na S. pavoniella :wink: , ale na pewno warto dla pewności zbadać kopulator choćby samca.

Dodam jeszcze, że w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu nie znalazłem dotąd żadnego okazu S. pavoniella z Polski. Jest jeden okaz, ale pochodzi on z Dalmacji.
Załączniki
Saturnia.jpg
Saturnia.jpg (133.58 KiB) Przejrzano 6967 razy
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Saturnia pavoniella w Polsce

Post autor: Dispar »

Wczoraj tez zwróciłem uwagę na ta samą cechę którą podał Adam. Nie jest to cecha determinująca ale może pomóc w oznaczaniu gatunku. Mam tez w zbiorze identyczny okaz S. pavonia ze zdjęcia Marka który złowiłem u niego w miejscowośći Osowa.
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Re: Saturnia pavoniella w Polsce

Post autor: Jarosław Buszko »

Sprawdziłem na innych okazach i przebieg na tylnym skrzydle ciemnej linii ograniczającej od wewnątrz pole środkowe może być dodatkową cechą wspomagającą odróżnianie obu gatunków. Dzieki za wskazanie, Adamie.
Wojciech Szczepański
Posty: 128
Rejestracja: piątek, 21 maja 2010, 13:07
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: Saturnia pavoniella w Polsce

Post autor: Wojciech Szczepański »

Przejrzałem okazy zebrane przez dziadka, ale wizualne odróżnienie tych gatunków może być trudne przy wytartych i stosunkowo wiekowych okazach. Nie mniej na moją uwagę zwrócił jeden samiec z Ustrzyk Górnych z 1973 roku, wyróżniający się nieco wielkością (w najszerszym miejscu rozpiętość 58 mm).
Załączniki
góra S. pavoniella?<br />dół S. pavonia
góra S. pavoniella?
dół S. pavonia
Saturnia.JPG (149.97 KiB) Przejrzano 6914 razy
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Re: Saturnia pavoniella w Polsce

Post autor: Krzysztof S. »

Samczyk - Dolny Śląsk Chocianów WS69

Tutaj mam jeszcze samicę składającą jaja:

http://www.krzysztofsztaba.pl/owady-1/s ... ica-2.html
Załączniki
pawica.jpg
pawica.jpg (54.13 KiB) Przejrzano 6829 razy
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Saturnia pavoniella w Polsce

Post autor: Adam Larysz »

Wojtek, przywieź tego dużego samca do muzeum - sprawdzimy kopulator.
jon

Re: Saturnia pavoniella w Polsce

Post autor: jon »

Bardzo ładny ten chocianowski okaz. Wygląd mi na pavonię jednak.
jon

Re: Saturnia pavoniella w Polsce

Post autor: jon »

Adam Larysz pisze:sprawdzimy kopulator.
...hmm... Jakich jeszcze określeń użyć można w podobnych przypadkach?
Witas

Re: Saturnia pavoniella w Polsce

Post autor: Witas »

jon pisze:...hmm... Jakich jeszcze określeń użyć można w podobnych przypadkach?
może ...genitalia?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Saturnia pavoniella w Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ta terminologia była ostatnio omawiana : viewtopic.php?f=30&t=17238
jon

Re: Saturnia pavoniella w Polsce

Post autor: jon »

No właśnie... "genitalia"... Kiedyś dzwoniłem do jednego znajomego entomologa, pracującego naukowo, który rozmawiał ze mną przy dwóch studentkach. Rozmawialiśmy o pewnym gatunku motyla po czym na koniec rozmowy skwitował - "dobrze, w takim razie będę musiał pogrzebać w genitaliach"...
Wiem, że pewnych spraw przeskoczyć się nie da, ale zabrzmiało to dość specyficznie... Chyba nie mógłbym być naukowcem. ;)

ps. niemniej nie chcę zmieniać tematu, to taka dygresja.
Ľuboš Víťaz
Posty: 35
Rejestracja: środa, 13 stycznia 2010, 21:54
Lokalizacja: Nové Mesto nad Váhom

Re: Saturnia pavoniella w Polsce

Post autor: Ľuboš Víťaz »

Samce čistých línií pavonia a pavoniella možno rozlíšiť podľa genitálií dobre.

Húsenica pavoniella je do 3. stádia čierna. Nemá zelené škvrny. Húsenica pavonia je čierna len do 2. štádia. Od 2.štádia už má zelené škvrny.

Feromóny samíc pavoniella a pavonia nie sú barérou! Na vnadiace samice pavonia ( pôvod Poľsko) u nás v prírode na juhozápadnom Slovensku reagujú samce pavoniella hojne, bez problémov a okamžite sa pária. Hybridy dobre prosperujú a sú plodné.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7254
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Saturnia pavoniella w Polsce

Post autor: Rafał Celadyn »

...Cóż wydaje mi się że u mnie w wiosce też jest(albo był)ten gatunek ,okaz na zdjęciu wyhodowany z larw zebranych na jeżynach na stoku południowym ,łąka z tego co pamietam z ziołoroślami i fragmentami muraw kserotermicznych .Niestety mam tylko cztery samce, a było tego około 20 sztuk(samic i samców).Wykluły sie zimą co dobrze pamiętam ,bo mieszkałem wtedy na wynajetym mieszkaniu z kotem przybłędą ,który obudził mnie o piatej rano skacząc po firankach za motylami :mrgreen: .Z tego zbioru praktycznie nic nie zostało, bo był tam grzyb ,a gabloty miałem takie na jakie mnie było stać...
Pozdrawiam Rafał.
Załączniki
?
?
S.pavoniella.JPG (137.61 KiB) Przejrzano 6510 razy
Wojciech Szczepański
Posty: 128
Rejestracja: piątek, 21 maja 2010, 13:07
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: Saturnia pavoniella w Polsce

Post autor: Wojciech Szczepański »

Adam Larysz pisze:Wojtek, przywieź tego dużego samca do muzeum - sprawdzimy kopulator.
Jak będę w muzeum to na pewno podrzucę okaz.
brat
Posty: 443
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Saturnia pavoniella w Polsce

Post autor: brat »

Rafał Celadyn pisze:...Cóż wydaje mi się że u mnie w wiosce też jest(albo był)ten gatunek ,okaz na zdjęciu wyhodowany z larw zebranych na jeżynach na stoku południowym ,łąka z tego co pamietam z ziołoroślami i fragmentami muraw kserotermicznych....
Rafał, na moje oko na Twojej fotce jest typowa S. pavonia.
Karol.
Posty: 22
Rejestracja: sobota, 29 stycznia 2011, 18:42
Lokalizacja: Ryn

Re: Saturnia pavoniella w Polsce

Post autor: Karol. »

Rafał Celadyn pisze:...Cóż wydaje mi się że u mnie w wiosce też jest(albo był)ten gatunek ,okaz na zdjęciu wyhodowany z larw zebranych na jeżynach na stoku południowym ,łąka z tego co pamietam z ziołoroślami i fragmentami muraw kserotermicznych .
Niekiedy są widoczne cechy pavonii, a nie kiedy cechy pavonielli.
Według mnie to być może krzyżówka, ale nie jestem pewien. Pomocna byłaby rozpiętość skrzydeł.
Ostatnio zmieniony wtorek, 19 kwietnia 2011, 21:32 przez Karol., łącznie zmieniany 1 raz.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Saturnia pavoniella w Polsce

Post autor: Marek Hołowiński »

Karol. pisze: Oglądając to zdjęcie nie wiem już co powiedzieć.
Skoro nie wiesz, to nie pisz. Takie posty nic nie wnoszą.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7254
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Saturnia pavoniella w Polsce

Post autor: Rafał Celadyn »

brat pisze:Rafał, na moje oko na Twojej fotce jest typowa S. pavonia.
Hmm...cóż, zawsze jest tak, że jak za długo patrzę na motyla to dochodzę do błędnych wniosków :wink: .Dzięki .
Pozdrowki Rafał.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Saturnia pavoniella w Polsce

Post autor: Adam Larysz »

Dziś sprawdziłem kopulator samca złowionego przez dziadka Wojtka w Bieszczadach - i ...wyszło, że to samiec S. pavonia :wink:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „MOTYLE NOCNE”